Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad 2021. gadā „Balcia” vēlējās ienākt OCTA tirgū Latvijā, izgaismojās biedrības "Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs" (LTAB) patvaļa, pieprasot nepamatoti augstu iestāšanās maksu. Konkurences padome konstatēja pārkāpumus LTAB darbībā, un, lai segtu uzlikto soda naudu un juridiskos izdevumus, LTAB šogad plānoja palielināt OCTA cenas. Mēs, “Balcia”, tam nepiekrītam, un uzskatām, ka ir netaisnīgi likt transportlīdzekļu īpašniekiem maksāt par LTAB pieļautajām kļūdām. Arī jaunākajā Konkurences padomes ziņojumā norādīts, ka saskaņota OCTA prēmiju sadārdzināšana nav pieļaujama.

Situācijas apraksts īsumā

2021. gada maijā “Balcia” sāka kārtot formalitātes, lai iegūtu tiesības veikt sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu (OCTA) Latvijā. Saskaņā ar OCTA likumu, lai sniegtu šo pakalpojumu, nepieciešams kļūt par LTAB biedru.

Lai kļūtu par LTAB biedru, ir jāveic divi vienreizēji maksājumi – iestāšanās nauda (pamatojot to ar savu iekšējo aktu) un iemaksa OCTA Garantiju fondā (to paredz likums). Sākotnēji LTAB prasīja “Balcia” vienreizēju iestāšanās summu 176 000 EUR apmērā. Vēlāk summa tika samazināta līdz 130 000 EUR, pēc tam atkal palielināta līdz 137 639 EUR.

2021. gada augustā “Balcia” vērsās Konkurences padomē ar iesniegumu vērtēt izveidojušos situāciju saistībā ar LTAB un tā biedru rīcību, kavējot jauna dalībnieka ienākšanu tirgū. Pamatojoties uz “Balcia” sniegto informāciju, Konkurences padome ierosināja lietu saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. pantā noteiktā aizlieguma pārkāpumu LTAB darbībās (Aizliegta vienošanās).

2022. gadā Latvijas Republikas Senāts apstiprināja, ka LTAB ir padots Finanšu ministrijai. Tajā pašā gadā Finanšu ministrija izdeva oficiālu lēmumu, kurā tika norādīts, ka LTAB nav tiesīgs prasīt iestāšanās maksu, kā arī atzīst, ka LTAB lēmumi par iestāšanās maksu ir prettiesiski.

2023. gada oktobrī LTAB informēja savus biedrus par Konkurences padomes vēstuli saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem. Pilna informācija par Konkurences padomes vēstulē norādīto LTAB biedriem netika iesniegta, atsaucoties uz konfidencialitāti un nespēju atklāt personu datus. Novembrī LTAB nosūtīja Konkurences padomei izlīguma piedāvājumu, pilnībā atzīstot pārkāpumus un rosinot nepiemērot maksimālo sodu.

2024. gada 3. janvārī Konkurences padome publiski pasludināja lēmumu LTAB lietā. Tajā tiek konstatēts Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. pantā 1. punktā noteiktā aizlieguma pārkāpums LTAB darbībās, kā arī LTAB tiek uzlikts naudas sods 336 086 EUR apmērā. Lēmumā Konkurences padome arī skaidro, ka atbilstoši Konkurences likumam uz tiem LTAB biedriem, kuri nav bijuši iesaistīti konkurences tiesību pārkāpumu īstenošanā, nav pamats tieši vai netieši attiecināt naudas soda samaksu.

Vai iedzīvotājiem būtu jāmaksā par LTAB kļūdām?

Pēc aktuālākajiem CSDD datiem* Latvijā ir 919 261 reģistrēts, tehniskā kārtībā esošs un ar OCTA polisi apdrošināts transporta līdzeklis. Tas nozīmē, ka transportlīdzeklis ir vidēji katram otrajam Latvijas iedzīvotājam un visiem šiem cilvēkiem ir jāuzņemas finansiāla atbildība par LTAB patvaļu.

Konkurences padomes tikko publiskotais lēmums apstiprina LTAB prettiesiskās darbības, kā rezultātā LTAB ir piespriests naudas sods. Ņemot vērā iepriekš minēto, 2023. gada nogalē LTAB iekšējā biedru sapulcē virzīja 2024. gada budžeta projektu, kurš sevī ietver priekšlikumu budžetā iekļaut ar Konkurences padomes lietu saistītos juridiskos izdevumus un soda naudu.

Šos līdzekļus biedrība cer iegūt, paaugstinot LTAB biedru regulāro ieskaitījumu apmēru, tostarp OCTA ieskaitījumus no viena noslēgtā apdrošināšanas līguma (mainīgais maksājums). Biedru naudas mēneša maksu plānots pacelt no 3936 EUR + 0,39 EUR par katru pārdoto OCTA polisi uz 4869 EUR + 0,48 EUR par katru pārdoto OCTA polisi. Rezultātā LTAB biedra fiksētais mēneša maksājums pieaugs par 67% jeb 1954 EUR/mēn un ieskaitījuma apmērs par katru pārdoto polisi par 50% jeb 0,16 EUR.

Šādas biedru naudas izmaiņas nozīmētu OCTA polišu cenu pieaugumu. Konkurences padome savā jaunākajā ziņojumā informē LTAB un Finanšu ministriju, ja LTAB piemērotais naudas sods saskaņotā veidā tiks pārlikts uz patērētājiem, sadārdzinot polišu prēmijas, tas var rezultēties konkurences tiesību pārkāpumos.

Mēs kategoriski iebilstam šāda budžeta projekta apstiprināšanai, tomēr ar LTAB biedru vairākumu balsojumā lēmums stājās spēkā, un LTAB 2024. gada budžets tika apstiprināts.

Tā vietā, lai pilnībā atzītu savu vainu un uzņemtos atbildību, LTAB ir izvēlējusies soda naudas izmaksas segt no OCTA pircēju nākotnes maksājumiem par apdrošināšanu. Tas ir netaisnīgi un negodprātīgi, jo sods par jau veiktu pārkāpumu būtu jāmaksā LTAB biedriem, kas piedalījās pārkāpuma izdarīšanā, līdz ar to samaksa būtu jāveic no vēsturiski gūtajiem ienākumiem. Konkurences padomes lēmumā publiskotās LTAB biedru iekšējās sarakstes skaidri norāda uz LTAB patvaļu, pat atrodoties būtiskā valsts uzdevuma deleģējumā.

Mūsuprāt, tā ir ņirgāšanās. Šis mūsu viedoklis apdrošināšanas tirgus spēlētāju vidū nav populārs, tomēr uzskatu, ka segt soda naudu no Latvijas iedzīvotāju kabatām ir nekaunīgi. Turklāt LTAB paredzējusi, ka biedru ieskaitījuma apmēra paaugstināšana attiektos arī uz “Balcia”, kas nozīmē, ka būtībā cietušais daļēji apmaksātu pārkāpējam piespriesto sodu.

Ar cerīgu skatu nākotnē

Ņemot vērā notikušo, uzskatu, ka nākotnē Finanšu ministrijai būtu jāpalielina LTAB uzraudzība. To apliecina arī Senāta lēmums, ka ar OCTA likumu LTAB ir deleģēts valsts pārvaldes uzdevums – nodrošināt OCTA sistēmas sekmīgu darbību un valstij (Finanšu ministrijai) ir jākontrolē LTAB darbība šī uzdevuma izpildē.

Šobrīd joprojām OCTA likumā iekļautais tiesiskais regulējums nav sakārtots. Vēl vairāk - šobrīd Saeimā ir iesniegti priekšlikumi grozījumiem OCTA likumā, un tie nevis sakārto iepriekš minēto, bet, gluži pretēji, vēl vairāk sašaurina LTAB deleģējamo valsts pārvaldes uzdevumu aprakstu, tādējādi mazinot Finanšu ministrijas pārraudzības tiesības pret LTAB. Šāds sašaurinājums būtiski palielina varbūtību turpmākai LTAB patvaļai.

Šobrīd likumprojektā nav iekļauti būtiski jautājumi, kurus būtu jāuzrauga Finanšu ministrijai. Piemēram, LTAB budžeta apstiprināšana (t.sk. LTAB biedru regulāro iemaksu apmēri), kas var tieši ietekmēt OCTA cenas. Ja OCTA grozījumu likumprojekts tiks apstiprināts, neievērojot tiesas judikatūru (Senāta lēmumu), vērsīsimies Latvijas Republikas Satversmes tiesā.

Katra atbildīga uzņēmuma pienākums pret tirgus dalībniekiem un patērētājiem ir rīkoties atbilstoši labas pārvaldības praksei. Visi uzņēmēji, tostarp LTAB biedri un “Balcia”, vēlas attīstīties un pelnīt, tomēr uzskatu, ka šāda apzināta cenu celšana un nepamatotu lēmumu pieņemšana nav labākais veids, kā to darīt.

Savos lēmumos cenšos vadīties pēc principiem, kuri veicina veselīgu, konkurētspējīgu apdrošināšanas tirgu. “Balcia” ir pierādījums, ka ir iespējams attīstīt uzņēmumu, kurā ir caurredzama pārvaldības prakse un tiek pieņemti plānoti, pamatoti un konkurenci veicinoši lēmumi. Es ceru, ka 2024. gads visiem Latvijas uzņēmumiem nesīs izaugsmi un katrs vadītājs sevī atradīs motivāciju rīkoties pēc labākās sirdsapziņas, lai kopā veidotu labāku Latviju.

*CSDD Transportlīdzekļu dati, 2023. Pieejams: 

https://www.csdd.lv/transportlidzekli/transportlidzeklu-ikmenesa-dati

Konkurences padomes lēmums: 

https://lemumi.kp.gov.lv/storage/files/20231221_KP_LTAB_LEMUMS_PUBL.pdf

* “Balcia Insurance SE” valdes priekšsēdētājs

Novērtē šo rakstu:

58
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...