Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Praktiskais piemērs ātrai datu analīzei "uz salvetes", lai varētu analītiski novērtēt apgalvojumu, kas kļuvis par vienas no "nometnēm" jājamzirdziņu, ka vakcinācija Izraēlā ir cietusi fiasko vai pilnīgu izgāšanos (atkarībā no lapas vai rakstītāja).

Lai novērtētu vakcinācijas efektivitāti vai neefektivitāti, absolūtie skaitļi neko nenozīmē. Jāņem vērā vakcinēto īpatsvars konkrētās vecuma grupās, kas ir visā valstī, kas tiek hospitalizēti, kam ir smagi gadījumi un kas nomirst. Ja 100% no iedzīvotājiem ir vakcinēti, tad VISI hospitalizētie un mirušie būs vakcinēti. Ja neviens no iedzīvotājiem nav vakcinēts, tad VISI hospitalizētie un mirušie būs nevakcinēti.

Tātad - ja vakcinēto īpatsvars hospitalizēto / mirušo vidū ir mazāks nekā vecuma grupā kopā, tad vakcīnai ir pozitīvs efekts. ja vakcinēto īpatsvars hospitalizēto / mirušo vidū ir lielāks nekā vecuma grupā kopā, tad vakcīnai ir negatīvs efekts.

Analīzei būtu ideāli, ja brīvi būtu pieejami šādi anonimizēti dati par katru hospitalizēto, smagi slimo vai mirušo - vecums, vakcinācijas datums, hospitalizācijas / miršanas datums (vai starpība dienās starp hospitalizāciju / miršanu un vakcināciju).

Tādu dati nav pieejami, bet aplēsei pietiks ar datiem no "Vakcinācijas izgāšanās" tvīta https://twitter.com/AlexBerenson/status/1416880859462971395 (Dati sakrīt ar Izraēlas veselības ministrijas publicētajiem datiem, ko atradu MOHreport Telegram kanālā.) Saskaitīju grafika datus manuāli par periodu no 1. līdz 15. jūlijam. Tātad izejas dati:

- hospitalizēti - 120 vakcinētie 2x, 53 nevakcinētie,

- smagā stāvoklī - 60 vakcinētie 2x, 26 nevakcinētie,

- miruši - 9 vakcinētie 2x, 3 nevakcinētie.

Papildus var noskaidrot, ja cilvēks ir vakcinējies, tad problēmas radušās faktiski tikai vecuma grupā 60+. https://www.timesofisrael.com/just-one-serious-covid...

Tātad noskaidrojam arī vakcinācijas īpatsvaru kopējā populācijā vecuma grupās 60+. Tas ir 87-93%, attiecība starp 2x vakcinētajiem un pārējiem ir ~9:1 (skat postā ar Chrome tulkotu grafiku no https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general)

Ja vakcīnai nav nekāda efekta, tad jāsaglabājas 2x vakcinēto un nevakcinēto attiecībai apmēram 9:1 gan hospitalizēto, gan smago slimnieku, gan mirušo skaitā.

Rēķinām attiecības starp 2x vakcinētajiem un nevakcinētajiem:

- hospitalizēti - 120 pret 52 jeb 2,3:1,

- smagie gadījumi - 60:26 jeb 2,3:1,

- mirušie 9:3 jeb 3:1 (maz mirušo, viens mirušais var jūtami nosvārstīt attiecību).

Secinājumi:

* Apgalvojums, ka vakcinācija Izraēlā ir piedzīvojusi fiasko, galīgi neatbilst patiesībai.

* Patiess ir apgalvojums, ka vakcinācija Izraēlā nesasniedza gaidīto efektivitāti - vakcinācija hospitalizāciju un smagos gadījumus samazina tikai ~4 reizes, mirstību ~3 reizes (maz mirušo, samazinājums var jūtami nosvārstīties).

Lai iegūtu precīzākus skaitļus, būtu jārokas dziļāk, jāprot ivrits un jāuzkrāj vairāk datu. Bet tas ir pietiekami, lai izdarītu kādus secinājumus.

Piezīmes:

* Svarīgi saprast, vai 2x vakcinētajos iekļauj arī tos, kas ir saņēmuši 2. vakcīnu, bet nav vēl pagājis vakcīnas ražotāja noteiktais laiks, lai tiktu iegūta imunitāte

* Nav arī skaidrs, cik ilgs laiks pagājis pēc 2. vakcīnas saņemšanas, jo izskatās, ka imunitāte krītas straujāk, nekā varēja vēlēties. Izraēla vakcināciju sāka 2020. gada 19. decembrī.

* Iespējams, ka vakcīnas efektivitāte pret Delta variantu ir mazāka, nekā cerēts, taču pat 3-4x samazinājums ir būtisks.

P.S. Par Lielbritāniju bija līdzīgas satrauktas ziņas, ka vakcinēto skaits slimnīcās ir lielāks nekā nevakcinētos. Aprēķini līdzīgi, tur tikai vakcinēto skaits veco cilvēku grupās pārsniedza 90% un tuvojās 95%. Vakcīna deva apmēram 10x samazinājumu - labāku nekā Izraēlas 3-4x, bet iespējams tas tādēļ, ka Lielbritānijā Delta vēl nebija tik izplatīts, kad dati iznāca pirms laiciņa.

P.P.S. Šo postu uzrakstīju pats pēc savas iniciatīvas, kad, retu reizi ieejot Facebook, FB iemeta lentē kaut kādu rakstu un komentāru, kas iedvesmoja to izmantot par piemēru, kā palīdzēt cilvēkiem korektāk analizēt un interpretēt skaitļus. Ja kādam noderēs, būšu tikai priecīgs.

P.P.P.S. Anekdote par Petjku un Čapajevu, kas uzskatāmi parāda, kāpēc svarīgi skaitļus korekti interpretēt konkrētajā kontekstā.

Василий Ивановач:

-Петька, приборы!

Петька:

-120!

Василий Иванович:

-Что 120?

Петька:

-А что приборы?

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

75
156

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...