Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sākšu savu stāstu ar vēsturisku anekdoti. Tālajā 1972. gadā satikās divi vareni vīri - PSRS vadītājs Leonīds Brežņevs un ASV prezidents Ričards Niksons. Kad iecerētie līgumi bija parakstīti un sarunas ievirzījās mazāk oficiālā gaisotnē, protams, uzpeldēja jau tolaik populārais cilvēktiesību jautājums. Te amerikānis apgalvoja, ka Padomju Savienībā nav nekādas demokrātijas, cilvēki tiekot visādi apspiesti. Brežņevs uz to atbildējis, ka tas viss esot muļķības, jo padomju valstī pat suns brīvprātīgi sinepes ēd. Niksons tam netic. Atnes suni, atnes sinepes. Brežņevs paceļ sunim asti un devīgi tur iesmērē sinepes. Sunim sinepes grauž, tas kaukdams laiza. „Nu re, brīvprātīgi un pat ar dziesmu!” komentē Brežņevs.

Ceru, jau sapratāt, kādēļ šī bārdainā anekdote tieši šobrīd Latvijā pēkšņi kļuvusi aktuāla. Ja nebūsi brīvprātīgi vakcinējies, tad nevarēsi apmeklēt koncertu, kinoteātri, doties ceļojumā, tevi tikai tādēļ varēs atlaist no darba! Atļauju brīvprātīgi nevakcinēties izsniegs tikai speciāls ārstu konsīlijs. Cik ilgi nevakcinētie vēl drīkstēs iet pa trotuāru? Atbilstoši brīvprātības veicināšanai tiek nemitīgi skandināts un borēts, ka vakcīnas esot drošas.

Nu ko, ar faktiem un pārbaudāmām atsaucēm tad arī aplūkosim šo nekritisko pieeju vakcīnu drošībai. Nerunāsim par niekiem - ak vai, otrā dienā drusku roka sāpēja, ak vai, pāra dienas bija 37,5 temperatūra.

1. Eiropas Zāļu aģentūras (European Medicines Agency) oficiālajā mājaslapā https://www.ema.europa.eu/en varam atrast, ka visas četras šobrīd Eiropā lietošanai paredzētās covid-19 vakcīnas ir apstiprinātas ar papildnosacījumiem (conditional marketing authorization). Tas nozīmē, ka nepietiek datu apstiprināšanai standarta apstākļos un tiek pieļauta preparātu izmantošana paralēli to klīniskajām pārbaudēm, kas joprojām turpinās. Divām (Comirnaty un Spikevax) šīs pārbaudes vēl turpināsies divus gadus, kamēr Vaxzevria un Janssen vakcīnām pārbaužu ilgums nav precizēts.

Pašreizējie dati (desmitiem miljonu vakcinēto) pārliecinoši norāda uz to, ka ieguvumi no vakcinācijas tālu pārsniedz piefiksētos komplikāciju radītos zaudējumus. Pareizāk un, lai atšķirtu no jau tradicionālajām pilnībā pārbaudes izgājušajām vakcīnām, šīs būtu labāk saukt par eksperimentālajām. Pagaidām vismazāk datu ir par minēto eksperimentālo vakcīnu ietekmi uz reproduktīvo veselību.

2. Plaša rūpnieciski ražotu vakcīnu izmantošana sākās pagājušā gadsimta 50. gados ar poliomielīta apkarošanu. Jā, tieši pateicoties vakcīnām, lielā mērā pagātnē ir palikušas bakas, tuberkuloze, poliomielīts un virkne citu infekcijas slimību! Tomēr tas nevar kalpot par argumentu nekritiskai pieejai, ko pierāda Dengvaxia nesenais fiasko Filipīnās. Materiālu par to ir daudz, pietiek ievadīt meklētājā frāzi "dengue vaccine philippines".

Dengē drudzis ir moskītu pārnēsāta vīrusslimība, kas plaši sastopama daudzās tropu zemēs. Četru izraisītāja seroloģisko tipu un daudzu apakštipu pastāvēšana ievērojami apgrūtināja efektīvas vakcīnas radīšanu, kas beidzot rezultējās ar Sanofi-Pasteur firmas radītās Dengvaxia apstiprināšanu vairākās valstīs 2015./16. gados. 2016. gada aprīlī Filipīnās sākās plaša bērnu vakcinācija ar Dengvaxia, ko 2017. gada novembrī nācās pārtraukt.

Izrādījās, ka vakcinētajām personām, kuras iepriekš nav saskārušās ar Dengē vīrusiem, sekojošā saslimšana norisinās ievērojami smagāk (antibody-dependent enhancement). Kopumā vakcīnu (vismaz vienu devu) saņēma apmēram 830 000 bērnu, bet oficiāli tika atzīti vismaz 130 nāves gadījumi tieši saistībā ar vakcinēšanos. Arī šai gadījumā varam teikt, ka "vakcinēšanās sniegtās priekšrocības ievērojami pārsniedz iespējamo komplikāciju risku", bet filipīnieši kaut kā nebija mierā. Tiesas procesi turpinās.

3. Daudzas lielās farmaceitiskās kompānijas piedāvā medikamentus, tostarp vakcīnas, gan cilvēku ārstēšanai, gan veterinārijai. Protams, atšķiras slimību spektrs, bet ražošanas metodes un tehnoloģijas jau ir tās pašas. Kādēļ interesējamies tieši par veterinārajām vakcīnām? Divi iemesli.

Pirmkārt, ja cilvēku medicīnā lietojamajām vakcīnām attālinātās blaknes lielākoties meklē uz statistisko datu pārbaudes pamata, bet tos reti vāc ilgāk kā dažus gadus, tad veterinārijā šaubu gadījumā daudz vieglāk un, galvenais, lētāk var veikt eksperimentu. 10 bezšķirnes kaķi vai bīgli (biopārbaudēs bieži izmantota suņu šķirne) var sniegt ļoti pārliecinošus pierādījumus.

Otrkārt, veterinārajām vakcīnām, salīdzinot ar cilvēkiem domātajām, ir zemāki drošības standarti. Tieši tādēļ tās var ilustrēt situācijas, ja ar cilvēkiem paredzētajām vakcīnām kaut kas ir sanācis greizi. Un te būs pāris brīvi pieejami pārskata raksti par veterināro vakcīnu blaknēm (pārskata - tas nozīmē plašāku zinātniskās literatūras datu apkopojumu, kas parasti sniegts saraksta veidā attiecīgā raksta beigās):

1) Vadalà M, Poddighe D, Laurino C and Palmieri B. (2017). Severe Side Effects of Vaccines in the Veterinary Setting. Mathews J Vet Sci. 2(1): 008;

2) Rashid A, Rasheed K, Asim M, Hussain A. Risks of Vaccination: a Review. J Venom Anim Toxins incl Trop Dis. V.15, n.1, p. 19-27, 2009.

Protams, šie materiāli ir speciālistiem. Atzīmēsim lielo neiroloģisko un  un autoimūno simptomu dažādību un smaguma pakāpi. Papildus parādās jauns komplikāciju tips - jaunveidojumi. Kaķiem (retāk suņiem u.c.) dažkārt vakcīnu un citu medikamentu injekciju vietās attīstās sarkomas. Par to pat atrodams šķirklis Vikipēdijā: https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccine-associated_sarcoma. Un jaunveidojumi var parādīties pat pēc vairākiem gadiem.

Praktizējošiem speciālistiem (ieskaitot ģimenes ārstus) var ieteikt šādus materiālus par cilvēku ārstēšanā izmantoto vakcīnu blaknēm:

VVAO informācijas lapas https://www.who.int/teams/regulation-prequalification/regulation-and-safety/pharmacovigilance/health-professionals-info/reaction-rates-information-sheets;

plašāka grāmata Adverse Effects of Vaccines: Evidence and Causality. (2012).

Protams, covid-19 eksperimentālās vakcīnas tur nav aplūkotas.

4. Vakcīnas ir medikamenti un ļoti ilgstošas iedarbības medikamenti. Kā jebkuriem medikamentiem to blaknes varam sagaidīt parādāmies visā šai iedarbības periodā. Tas var būt ilgi, bet - īpaši vakcīnām - ārkārtīgi grūti fiksējams. Tādēļ ilustrēsim ar piemēru no tradicionālajām sintētiskajām zālēm.

Dietilstilbestrols ir sintētisks estrogēns (šobrīd ir daudz labāki), ko pagājušā gadsimta vidū plaši ieteica grūtniecēm dažādu blakusparādību kompensēšanai. Mūsdienās ir zināms, ka dietilstilbestrola iedarbībai ir sekojošs blakusefekts - grūtniecības laikā šīs zāles lietojušo sieviešu meitām (apmēram 1 no 1000 gadījumiem) pieaugušo vecumā attīstās citādi reti sastopams dzimumorgānu audzējs (clear cell adenocarcinoma). Tātad ir pagājuši jau vairāki desmiti gadu! Sīkāk iespējams lasīt ASV Nacionālā Vēža institūta materiālos https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/hormones/des-fact-sheet. Nu ko, cerēsim, ka pēc gadiem neparādīsies medicīniski termini modernoma, jansenoma vai tamlīdzīgi!

Katram no mums ir sava un dziļi individuāla zināšanu, pieredzes, veiksmju, kļūdu un aizspriedumu bagāža. Autora mērķis šeit nav lasītāju pārliecināt, aizkavēt vai piespiest. Esmu devis jums materiālu, tālāk domājiet paši!

Ieslēdzu gludekli. Tas silstot iečerkstas, un apnicīga, tik bieži dzirdēta balss informē, kur šodien Latvijā iespējams vakcinēties...

Novērtē šo rakstu:

108
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...