Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan uzņēmēji iebilda pret valdības plāniem jau pašreizējā brīdī – Covid-19 krīzes laikā ieviest minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), tas tomēr tika izdarīts, un šī norma jau šā gada 1. jūlijā ir stājusies spēkā. Tikai pēc šā spēkā stāšanās datuma valsts prezidents Egils Levits publiski paudis aicinājumu veidot darba grupu, lai varētu notikt pienācīgas diskusijas par šo normu, lai to uzlabotu...

Patiesībā šis process notiek it kā no otra gala. Būtu normāli, ja vispirms kopīga darba rezultātā taptu pārdomāts produkts, kuru tad pēc tam arī pieņemtu un ieviestu, – tā tas ir bijis iepriekš. Savukārt šoreiz viss notika otrādi. Vispirms no valdības puses bija attieksme – jūs, uzņēmēji, stāviet pie ratiem, jo mēs visu zinām labāk. Tad tika uztaisīts un apzināti pieņemts brāķis, un tikai tad sākās runas, ka būtu labi izveidot darba grupu.

Esmu vērsis valsts prezidenta uzmanību, ka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) piedalīsies šajā procesā, ja tāda darba grupa vispār tiks izveidota, bet, ja tas viss notiks formāli, "ķekša" pēc, mēs to savā publiskajā retorikā arī neslēpsim. Šīs normas ieviešanai nav īstais laiks, normas izstrādes process nav noticis normālā sadarbībā ar partneriem, bet pats produkts ir brāķis.

Šajā kontekstā nedaudz jāatgādina, kāda tad bija attiecīgā lēmuma tapšanas hronoloģija. Pagājušā gada vasarā, kad bija sava veida atelpas brīdis starp diviem Covid-19 viļņiem mūsu valstī, LTRK, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijai un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai bija organizēta tikšanas ar tiem Krišjāņa Kariņa valdības ministriem, kuru pārziņā ir ekonomikas, tautsaimniecības attīstība. Šajā tikšanās reizē cita starpā piedalījās arī premjers un finanšu ministrs Jānis Reirs.

Toreiz LTRK, kurā šobrīd ir ap 6000 biedru un kas tādējādi ir lielākā uzņēmēju organizācija mūsu valstī, uzsvēra, ka minimālo VSAOI likmju ieviešana valstī ir atbalstāma, vienlaikus norādot, ka šādu normu vajag ieviest pakāpeniski, to izskaidrojot sabiedrībai, lai visiem būtu saprotami, kas un kāpēc tiek darīts. Visi it kā bijām vienisprātis, ka pie rezultāta jānonāk, strādājot visiem kopā, rūpīgi izvērtējot visus aspektus.

Laika gaitā kļuva skaidrs, ka Finanšu ministrija ir uzņēmusi strauju gaitu normas par minimālajām VSAOI likmēm virzīšanā, paredzot, ka tas būs obligātais maksājums, un šajā darba procesā tika aizmirsts par sarunām ar partneriem.

Laikā, kamēr esmu LTRK prezidents, šī ir trešā valdība, un šobrīd ir visnotaļ vienkārši salīdzināt esošās un iepriekšējās valdības darba stilu. Par esošo situāciju droši var teikt, ka valda totāla arogance ar lielas daļas valdības ministru nostādni, ka viņi ir visgudrākie un visu zina vislabāk.

Ja jau būtu tā, ka šie pašreizējās valdības zem lozunga "mēs visu zinām" pieņemtie lēmumi nestu labus augļus, viss būtu kārtībā. Tomēr realitāte ir tāda, ka šobrīd, piemēram, tādā parametrā kā pirktspējas paritāte, kas raksturo, cik viens iedzīvotājs var nopirkt par to naudu, kas ir viņam kabatā, mēs atpaliekam no savām kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas par 20%, un šī plaisa tikai palielinās.

Tas nenozīmē, ka Latvijā cilvēki būtu sliktāki vai neizglītotāki, bet tas nozīmē, ka Latvijā ir aroganta, neprofesionāla politika ar negatīvu rezultātu. Šīs neieklausīšanās iemesli nekādi nav skaidri.

Jāpiebilst, ka arī Laimdotas Straujumas valdības laikā finanšu ministrs bija Jānis Reirs un lielā mērā tieši šī iemesla dēļ LTRK biedri bija gandarīti, kad valdība krita. Tad nāca Māra Kučinska valdības laiks. Tas bija periods, kad daudzos jautājumos LTRK, uzņēmēju un premjera viedoklis atšķīrās, bet daudzos jautājumos mēs bijām vienisprātis, taču viennozīmīgi jāuzsver – visu šo periodu ar premjeru Kučinski bija normāla sadarbība, komunikācija, diskusijas, mēs visu laiku bijām kontaktā. Jā, bija viedokļu atšķirības, bet tas ir tikai normāli, saprotami un pareizi. Savukārt pašreizējās valdības kontaktēšanās ar kameru ir vairāk formāla.

Rezultātā jāatzīst, ka pašreizējā valsts vadība ir radījusi vilšanos, pilnībā sagraujot iepriekš labi attīstīto dialogu ar uzņēmējiem, ar cilvēkiem, kuri virza tautsaimniecību un maksā nodokļus. Tas, kas notiek šobrīd, – tā ir neprofesionalitāte. Redzot, kā attīstās situācija saistībā ar VSAOI, uzņēmēji viesojās pie katras no Saeimā pārstāvētajām partijām.

No koalīcijas partijām visas, izņemot "Jauno Vienotību", mums teica – jā, pašreiz izstrādātā norma par minimālajām VSAOI likmēm ir brāķis, un to vajadzētu mainīt. Šai atziņai jau nākamajā brīdī sekoja nākamais teikums – mēs šo normu atbalstīsim, jo negribam, lai šī tēma sagāž koalīciju. Tātad politiķi ar savu balsojumu Saeimā apzināti un labprātīgi apstiprināja brāķi. Vienlaikus šā likumdošanas brāķa sekas jau ir jūtamas – daļa uzņēmēju jau ir atlaiduši savus darbiniekus.

Protams, ekonomika kopumā Latvijā attīstās, bet šis progress ir vājš – dažādu valdības pieņemto lēmumu rezultātā nav vienmēr iespējams nodrošināt strādājošajiem tādu atalgojumu, kādu viņi būtu pelnījuši atbilstoši padarītajam, un aizbraukt strādāt uz kādu citu valsti mūsdienās, kā zināms, nav nekādu problēmu.

Šobrīd ir bažas, ka ir sagaidāms kārtējais iedzīvotāju emigrācijas vilnis, kolīdz Eiropā būs stabilizējusies situācija saistībā ar Covid-19 izplatību. Rezultātā Latvijas uzņēmēji būs spiesti rēķināties ar darbaspēka trūkumu, par ko liecina visas iespējamās pazīmes. Tas ir stāsts par mūsu politiskās elites spēju vai nespēju ekonomiku virzīt uz priekšu straujāk un tādējādi arī par spēju nodrošināt, piemēram, cienīgāku atalgojumu mediķiem, pedagogiem un dažādās citās katrai valstij svarīgās profesijās strādājošajiem.

* Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents

Novērtē šo rakstu:

61
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Iznīcinot reģionālos medijus, draud veidoties brīva telpa ienaidnieka dezinformācijai

Foto“Tas viennozīmīgi ir valsts drošības jautājums,” pēc notikušā konkursa vērtējot atteikumu reģionālajiem medijiem piešķirt Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļus digitalizācijai, teic Latvijas preses izdevēju asociācijas (LPIA) valdes priekšsēdētāja vietnieks un atbildīgais par reģionālajiem medijiem Guntars Līcis. Daudziem medijiem tas nozīmēs darbības pārtraukšanu. Taču bez reģionālajiem medijiem veidosies dezinformācijas zonas, ko ar savu saturu piepildīs ienaidnieki. Un to mums ir daudz.
Lasīt visu...

21

Kas notiek ar mūsu valsti: vai Latvijā var brīvi iekļūt arī 46 Krievijas kaujinieki?

FotoKā tā var būt, ka mūsu valstī, kas savai aizsardzībai tērē 3% no IKP, Valsts policijas krāsās daiļotā braucamrīkā pa Tēvijas ārēm laiski vizinās 46 migranti, bet varbūt ienaidnieka speciālo uzdevumu kaujinieki? Kā tā var būt, ka mēs tērējam milzu naudu robežas aprīkošanā ar žogiem, sietiem un betona bluķiem, bet tā dēvētie migranti brīvi maršē tam visam pāri? Kā tā var būt, ka parlamentārā uzrauga, Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdētāja rīcībā vairāk nekā diennakti pēc notikušā nav pilnas informācijas par šī vājprāta iemesliem? Atkal izrādīsies, ka neviens ne par ko nav atbildīgs? Vainīgais būs kāds nošļucis pierobežas kaprālis? Te ir valsts vai kas?
Lasīt visu...

21

Vai Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Švinka atbalsta "Hamas" teroristus?

FotoPirmdien tīmeklī Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka (“Progresīvie”) publicēja savu tvītu: “Šodien paiet gads kopš dienas, kas satricināja pasauli, kad Hamas realizētais terorisms atņēma dzīvības tik daudziem nevainīgiem cilvēkiem Izraēlā un daudzi tika saņemti par ķīlniekiem. Terorisms ir noziegums, nevainīgu civiliedzīvotāju nogalināšana ir noziegums, ķīlnieku sagrābšana ir noziegums. Šodien pieminam 7. oktobra nevainīgos upurus!”
Lasīt visu...

21

Kāpēc izgāzās kristietības dialogs ar liberālismu

FotoFragments no Rišarda Legutko 2012. gadā iznākušās grāmatas Ierindas cilvēka triumfs (Triumf człowieka pospolitego), kas angļu un citos tulkojumos pazīstama ar nosaukumu Dēmons demokrātijā. Totalitārisma tendences brīvajās sabiedrībās.
Lasīt visu...

21

Lielbritānijas karstā vasara

FotoNo 2024. gada 30. jūlija līdz 5. augustam Lielbritānijā notika protesti un nemieri, kas vērsti pret imigrāciju. Šie notikumi masu medijos tika interpretēti pamatā kā “galēji labējo” protesti, kurus izprovocējušas “viltus ziņas” par 29. jūlijā Sautportā notikušo slaktiņu, kur imigrantu izcelsmes vīrietis nodūra trīs bērnus. Tāpat tika uzsvērts protestu destruktīvisms un vardarbība.
Lasīt visu...

12

Kur pazudušas bailes no naftas krājumu izsīkšanas. Mazliet fantastiska vīzija

FotoKur palikuši strīdi, cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu, ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram, tā pati nafta. Tie, kam virs 40, noteikti atceras, ka tā bija top tēma 90. gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Lasīt visu...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi