Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Krišjāņa Kariņa vadītajam Ministru kabinetam izšķiroties par nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Skultes sašķidrinātās gāzes terminālim un dodot zaļo gaismu šim līdz šim Konservatīvo partijas enerģiski „bīdītajam” projektam, kas uzliks jaunu slogu nodokļu maksātājiem, zīmīgas izrādījušās pāris nodaļas no pērn iznākušās Indriķa Latvieša romāna „Nāve” pirmās daļas. Pašlaik, kad līdz „Nāves 2” iznākšanai atlikušas burtiski dažas dienas, Pietiek publicē „Nāves” pirmās daļas nodaļas, kurās aprakstītas divu „caurcaurēm izdomātu” personāžu pārrunas un pārdzīvojumi tikpat „izdomāta” „Saulkrastu termināļa” sakarā.

- Runā droši, Juri, tu taču zini, ka te viss kārtībā! – Kā nu Durašam to bija nezināt, ja tieši ar viņu caur nezin ko saistīta firmiņa bija Mordāna kabinetā salikusi iekārtas, kas jebkādu noklausīšanos un ierakstīšanu padarīja neiespējamas.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem īsti likumīgas šīs iekārtas nebija, daži personāži pat bija notiesāti, jo bija sadomājuši kaut ko tādu salikt savās mājās, bet tieslietu ministrs par to, ka Drošuma policija varētu ņemt un ierasties viņa kabinetā, labi saprotamu iemeslu pēc neuztraucās. Tiesa, līdz ar to arī ar mobilajiem telefonsakariem bija maza problēma, bet tur nu neko nevarēja darīt.

- Kas tur ko daudz runāt. Terminālis, Jāni, mūsu un jauniešu terminālis! Ir problēma, vajag risinājumu, viss kā vienmēr, nekā jauna. – Tieslietu ministram iepretim sēdošais Juris Durašs acīmredzami bija enerģijas pārpilns un rosīgs. To varēja saprast – uz kopējā Duraša līmeņa un mēroga fona šis bija megaprojekts. Patiesībā megaprojekts tas bija arī valsts līmenī.

Ideja patiesībā bija sena un cēla – lai nebūtu tā, ka Latvija ir atkarīga tikai un vienīgi no Krievijas gāzes, jau pirms krietni daudziem gadiem parādījša doma kaut kur jūras krastā, kur varētu pietauvoties sašķidrinātās dabasgāzes tankeri, ņemt un uzbūvēt sašķidrinātās gāzes termināli.

Lai realizētu šo ideju, vēl 2013. gadā tika izveidota “Nacionālā gāzes termināļa savienība”. Ideja atjaunojās, kad ASV sāka eksportēt sašķidrināto gāzi, - izmanīgi cilvēki saskatīja grandiozu iespēju, un korporācijas „Semigallia” filistrs Uldis Stiebriņš kļuva par “Nacionālā gāzes termināļa biedrības” valdes locekli, un trīs pēc tam ar šādam pasākumam niecīgu trīsdesmit piecu tūkstošu eiro pamatkapitālu tika nodibināta akciju sabiedrība „Saulkrastu terminālis”, kuras sākotnējais un vienīgais akcionārs bija tā pati “Nacionālā gāzes termināļa savienība” un kuras adrese sakrita ar korporācijas „Semigallia” juridisko adresi.

Tobrīd nekāds ASV investors Pēteris Negaušs nebija manāms pat pie apvāršņa. Mordāna vadītās Jaunās sociālistiskās partijas biedrs Reinis Klotiņš – starp citu, prezidenta Egila Melita personālā fotogrāfa Ilmāra Klotiņa dēls -, pateicoties Baltijas Amerikas Neatkarības fonda stipendijai, gadu mācījās ASV. Tur tad viņš arī sapazinās ar fonda direktoru padomes locekli Negaušu, vārds pa vārda, un projekts sāka iegūt jau pavisam konkrētas aprises.

2018. gadā Negaušs jau parādījās pie apvāršņa arī Latvijā, par veseliem septiņiem tūkstošiem eiro palielinot akciju sabiedrības „Saulkrastu terminālis” pamatkapitālu un jau ķeroties pie nopietnām biznesa sarunām. Bet, protams, nekas viņam neizdotos, ja tas pats Klotiņš nebūtu spējis piesaistīt vēl divus jaunekļus no Mordāna vadītās Jaunās sociālistiskās partijas – Gati Miglīti un Krišjāni Goldmanu.

Kas īsti viņus abus bija tik dzelžaini piesaistījis gāzes termināļa projektam un cik lielas tur bija valsts un cik – pavisam citādas intereses, par to Mordāns labāk nedomāja tāpat kā par daudzām Duraša izdarībām.

Kaut arī iepriekšējā darbošanās Nacionālajā savienībā bija beigusies ar izslēgšanu, no tās viņš bija mācījies daudzas noderīgas lietas, un viena no tām bija – uz savējo nelielām cilvēciskām vājībām, kamēr tās nepārsniedza kādu skaidri nenovilktu sarkano līniju, prātīgāk bija vienkāršāk nedaudz pievērt acis. Visiem tā bija labāk un pirmām kārtām jau – konstruktīvam partijas vadības darbam un vienotībai

Tā nu Miglīša kungs un Goldmana kungs savā nodabā flirtēja ar misteru Negaušu, protams, kaut kur fonā klātesot arī Durašam, kurš bija sajutis projekta iespējamo vērienu un finansiālo ietilpību. Flirtēja, flirtēja – līdz vienubrīd Mordāns pamanīja, kā, viņam pat nenojaušot, Jaunā sociālistiskā partija publiski bija kļuvusi par galveno projekta virzītāju un atbalstītāju.

Nu, ja aste pakaļā, tad pakaļā, tur nu neko, - galu galā projekts, īpaši tajā neiedziļinoties, izskatījās tiešām valstiski nozīmīgs no visiem iespējamiem viedokļiem. Atkarība no Krievijas gāzes jomā tiešām bija neciešama, to atzina par viskvēlākie politiskie oponenti, - protams, tie, kas tā vai citādi nesēdēja uz šīs gāzes adatas. Jā, vietējie iedzīvotāji kaut ko protestēja, - bet kurš nu šos bļaustīkļus ņēma vērā, neko viņi nespēja un neko nenozīmēja.

Vēl vairāk, misteru Negaušu atveda pie Mordāna, nosēdināja pie viena galda ar alus kausu katra priekšā, un pēc pārdesmit minūtēm justīcijas ministram bija radusies daudz lielāka skaidrība par iemesliem, kuru dēļ Miglītis un Godmans bija kļuvuši par tik kaislīgiem projekta aizstāvjiem.

Protams, Negauša tiešums un ciniskums daudziem varētu šķist neciešams un pat piedauzīgs, bet, jo ilgāk Mordāns dzīvoja politiskajā realitātē, jo vairāk viņš saprata, cik reti bija šādi gadījumi, kad cilvēks bija ieinteresēts konkrētos projektos un pretī deva tikpat konkrētas garantijas. Un, ja tas viss turklāt vēl bija valsts interešu vārdā...

Nekas gan negāja tik viegli, kā bija iecerēts. Pirmkārt jau pašvaldība, kur iepriekš, kā varēja noprast, Negaušam ar Mordāna jauno un enerģisko kolēģu palīdzību viss bija nokārtots, sadumpojās un atcēla savu iepriekšējo lēmumu „Par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa un gāzes pārvades cauruļvada no Saulkrastu ostas līdz Inčukalna pazemes gāzes krātuvei būvniecību”. Iepriekšējais pašvaldības vadītājs Ervīns Knābītis par veikumu bija labi atalgots, bet ar jauno vadību kaut kā neveicās.

Vēl vairāk, Jaunā sociālistiskā partija teritoriālās reformas ietvaros bija pamatīgi piepūlējusies un panākusi atsevišķa Skultes novada izveidošanu, līdz ar ko viss būtu ārkārtīgi ērti – visa gāzes projekta infrastruktūra, sākot no pašas tankeru piestātnes un beidzot ar caurulēm uz Murjāņu gāzes krātuvi, atrastos vienā pašvaldībā un valdībai nāktos piespiest samierināties ar šo objektu tikai vienas pašvaldības iedzīvotājus. Varēja noprast, ka Negauša kungs ir „pacienājis” ar Nacionālo savienību un ne to vien, - bet tā nudien nebija Mordāna problēma.

Un te pēkšņi kā pērkons no skaidrām debesīm nogranda Konstitucionālās tiesas lēmums – nē, teritoriālās reformas karte neesot pareiza, kartē tik glīti sazīmētais „gāzes termināļa” novads esot nejēdzīgs, visu vajagot pārtaisīt. Nu, ja vajag, tad vajag, nodomāja Mordāns, bet īpašu vērību šim jautājumam nepievērsa, - šī valdošā koalīcija visu varēja pārtaisīt, vajadzēja tikai stingri pateikt, ko un kā. Durašs tomēr īsti nesaprata, kā tas viss darbojas.

- Nu, Juri, kas tad ir ar to termināli? Viss taču būs normāli. Ja pašvaldības iespītēties, izsitīsim cauri termināli kā nacionālas nozīmes objektu, un viss atrisināsies – zemi nacionalizēsim, nekādas muļķīgas sabiedriskās apspriešanas nevajadzēs, viss būs kārtībā, un visādi dabas draugi savas puķītes varēs aizsargāt kaut kur citur.

Neizskatījās, ka Durašu ministra mundrais teksts pārliecinātu, rūpju rieva viņa pierē bija kļuvusi tikai dziļāka. Klusējot viņš uzmeta galdā pāris kopā sastiprinātas papīra lapas. Mordāns paķēra un ieurbās tajās ar acīm.

Pagāja minūte, varbūt divas, un ministrs savā politiskajā kompanjonā paskatījās jau pavisam citām acīm. Kas to būtu domājis, ka šis Švīkurs, šis vienmēr klanīgais, iztapīgais, uz kompromisiem gatavais Švīkurs saņemsies un aizskries liecināt. Un turklāt vēl saliecinās kaut ko tādu...

Āris Švīkurs bija spējis valsts enerģētikas monopola „Latvstrāva” valdes priekšsēdētāja amatā noturēties rekordilgu laiku – un tā nebija nekāda sagadīšanās vai nejaušība. Plikpaurainais, apaļīgais kungs ar visiem spēja sarunāt, vienoties un atrast pienācīgu kompromisu, - šķiet, labāk par viņu to mācēja jau pavisam glumais Andris Lakstiņš no Ceļu satiksmes drošības pārvaldes.

Spēja, spēja – un tad pēkšņi vairs nespēja. Mediji un lielākā daļa politiķu tā arī nesaprata, kas noticis, un pakampa tiem pamesto oficiālo versiju – tā saucamā celtnieku karteļa kriminālprocesa materiālos, lūk, pēkšņi esot atrasti arī Švīkura sarunu ieraksti ar būvkompāniju pārstāvjiem, pie viena galda apspriežot nozīmīgus valsts pasūtījumu sadales jautājumus. Sarunas esot pilnīgi nekaitīgas un nekriminālas, taču ētika pāri visam, tā ka Švīkurs piekritis no amata aiziet, lai neciestu uzņēmuma lieliskā reputācija...

Tas, protams, bija pilnīgs bleķis, kam nenoticēja neviens cilvēks, kas kaut nedaudz bija tēmā. Šajā valstī nebija pieņemts amatu atstāt arī daudz nopietnāku iemeslu dēļ – kur nu sakarā ar kaut kādiem sarunu ierakstiem, kuru saturs valdības aprindās nebija noslēpums arī gadu un divus atpakaļ. Nu, un Švīkurs un ētika – tas bija tik smieklīgi... Švīkurs, kurš, tuvojoties pilnvaru termiņa beigām, bija rikšojis apkārt pa Rīgu un gandrīz tiešā tekstā piedāvājis apaļu miljonu par efektīvu palīdzību šī jautājuma nokārtošanā.

Taču beigu beigās Švīkurs amatu tomēr zaudēja, un nu nez kāpēc viņš bija sadomājis, ka vajadzētu par visu notikušo noliecināt. Protams, svarīgs jautājums bija – kam un kādā formā, tomēr pilnīgi pietika jau ar Duraša atnestajās lapiņās sarakstīto, lai...

„Man skaidri pateica, ka mana pārvēlēšana „Latvstrāvas” valdes priekšsēdētāja amatā nebūs iespējama un ka lēmums par to ir pieņemts, vienojoties Jaunajai sociālistiskajai partijai, „Vienībai” un „Nacionālajai savienībai”. Divām pēdējām bija paredzēts nozīmīgs melnais finansējums no tā sauktā celtnieku karteļa, bet pirmajai bija izšķiroši svarīgs lēmums par Saulkrastu gāzes termināli...

Manā rīcībā ir pierādījumi, ka, vienojoties ar ASV oligarhu Pēteri Negaušu, Jaunā sociālistiskā partija un konkrēti tās pārstāvji, parlamenta deputāti Gatis Miglītis un Krišjānis Goldmans ir apņēmušies panākt, lai „Latvstrāva” dotu garantijas, ka tā iegādāsies sašķidrināto gāzi no šī termināļa.

Šī gāze būs par aptuveni 80 procentiem dārgāka nekā pašreizējā „Latvstrāvas” izmantotā gāze, un tas nozīmē, ka šīs ieceres īstenošanas gadījumā uzņēmuma saražotās enerģijas cena faktiski dubultosies. Ir skaidrs, ka šādas vienošanās pamatā ir koruptīva shēma, par ko liecina šādi mana rīcībā esoši pierādījumi...

Manā rīcībā ir sarunas ieraksts, ko es esmu veicis, tiekoties ar minēto Gati Miglīti. Šajā sarunā minētais Gatis Miglītis man tieši un nepārprotami izteica draudus – ja es nepiekritīšu valsts garantiju noteikšanai gāzes iepirkšanai, es zaudēšu amatu un nākamais valdes priekšsēdētājs un valde būs izprotošāki....

Par šīm sarunām un šo spiedienu es biju informējis advokātu Pāvelu Rebanoku, kurš uz laiku bija iecelts par „Latvstrāvas” padomes priekšsēdētāju un kurš man atstāja nenopirkta cilvēka iespaidu. Rebanoks man solīja, ka veiks nepieciešamās darbības, lai Negauša biznesa interesēs ieplānotās shēmas netiktu īstenotas un Latvijas valsts un iedzīvotāji neciestu nozīmīgus zaudējumus...

2020. gada 6. septembrī, trīs dienas pēc advokāta Rebanoka nogalināšanas pie manis ieradās Saeimas deputāts Juris Durašs un nolika manā priekšā uz galda fotogrāfijas, kurās bija redzams nogalinātais advokāts ar sašķaidītu galvu. Man kļuva nelabi, bet deputāts Durašs teica – vai es saprotot, ka šis ir pēdējais brīdinājums...”

Lapelēs bija sarakstīts vēl viss kas, bet Mordānam pietika. Šis nu bija pēdējais piliens. Dīvaini, ka Durašs to nesaprata.

- Juri, tu pats saproti, ko tas nozīmē? Tu saproti? Nē, tu tiešām saproti? – Mordāna balss gandrīz vai aizlūza spalgā ķērcienā.

- Nu, un kas tas par... es pat nezinu, kā to nosaukt... Kas tas par murgu, Juri? – Teikt, ka justīcijas ministrs Jānis Mordāns būtu galēji satraukts, nozīmēja vēl neko nepateikt. - „Pie manis ieradās Saeimas deputāts Juris Durašs un nolika manā priekšā uz galda fotogrāfijas, kurās bija redzams nogalinātais advokāts ar sašķaidītu galvu. Man kļuva nelabi, bet deputāts Durašs teica – vai es saprotot, ka šis ir pēdējais brīdinājums...” Tu taču saproti, kas tur rakstīts, Juri, vai ne? Saproti taču?

Mordāns ievilka elpu un turpināja tikpat nikni.

- Un vēl šis? „Gatis Miglītis man tieši un nepārprotami izteica draudus – ja es nepiekritīšu valsts garantiju noteikšanai gāzes iepirkšanai, es zaudēšu amatu un nākamais valdes priekšsēdētājs un valde būs izprotošāki...” Jūs tur galīgi esat mēra sajūtu zaudējuši? Kur jūs, tavuprāt, vispār atrodaties? Atradušies trīs musketieri, ko! Visus liksim uz ausīm, ja?

Justīcijas ministram nebūtu bijis vienkārši pateikt, kādu tieši reakciju viņš gaidīja no savas, jā, tā laikam varētu teikt – labās rokas. Bet tādu gan noteikti ne. Juris Durašs, ērti atgāzies krēslā, sakrustoja kājas un, šķiet, bija gatavs sākt skaļi zviegt.

- Nu, un ko tu tagad ņirdz? Tu saproti, kas notiks, ja šis te aizies kaut kur, kur nevajag? Tev maz ir bijis… ar visiem taviem zirgiem un zirgaudzētavām, un kredītiem… un sarāniem… un sviķiem… ar vienu kriminālprocesu nepietiek, ko? Vēl kaut ko prasās? Advokāta sašķaidīto galvu, ko? Tu saproti, pēc kā tas izskatās? Ar sašķaidītu galvu! Advokāts! Un bildi noliek uz galda cilvēks no partijas, kas runā par bezkompromisu tiesiskumu! Kur tu vispār tādas bildes dabūji, ko!

Durašu viņa emocionālais monologs acīmredzami neiespaidoja.

- Nu un, Jāni? Nu un? Par ko tu tieši uztraucies? Par to, ka mums ir jācīnās ar beztiesiskumu un korupciju visiem iespējamiem līdzekļiem? Ka citādi šai valstij ir gals? Ka mēs nevaram visu darīt ar baltiem cimdiem rokās?

Es tev tā teikšu, Jāni! Lai pieveiktu pretinieku, vispirms tas jāatklāj, jāizdzen no paslēptuves un jāpazīst. Mēs visi redzam viņus, izjūtam sevis izsūkšanu un izbaudām valsts graušanu. Bet tikai nedaudzi no mums saskata viņus kā visa šā posta darītājus. Cik viņi paši vienmēr un visur ir redzami, tikpat viņu tumšie spēki kā visu ļaunumu darītāji nekad un nekur nav redzami.

Ja mūsu valsts ir mums viss, tad tā visiem līdzekļiem jāaizsargā un jāglābj no grāvējiem. Mūsu valsts labā ikvienam jānes tas ziedojums, kuru viņš atzīst par vislabāko. Es esmu gatavs to darīt un arī daru, Jāni! Un tu? Tikai ņemies par kaut kādām bildēm?...

Mordāns atpazina šos vārdus. Protams, atpazina! Toreiz tie trāpīja viņam tieši sirdī un kopš tā laikam nebija to pametuši. Kā? Arī Durašs? Ja godīgi, viņš Juri allaž bija augsti vērtējis citu īpašību dēļ, bet nekad nebija ne prātā nācis, ka Tā Kunga vārdi ir nonākuši arī līdz cīņubiedram… Tikmēr Durašs turpināja, it kā nekas nebūtu noticis.

- Tu saproti, Jāni, ka citādi nevar. Mums citādi vienkārši nekas nesanāks. Ir tādas reizes, kad vienkārši ir jārīkojas. Tāds Švīkurs… tu taču vari iedomāties, cik viens tāds Švīkurs varēja sadarīt ļauna? Sasmirdēt, sasmirdināt. Ar savām iespējām, ar visiem tiem, kas tur barojās. Mēs to vienkārši nevarējām atļaut.

- Nu, un tagad… Kas tagad? Kaut kas paliks labāk? – Bordāns tomēr kārtības labad mēģināja iebilst.

- Un kas tagad? Pāris mazas bildītes, īstajā brīdī parādītas, un lieta atrisināta. Katram cilvēkam ir sava vājā vieta, kur iespējams uzspiest. Uzspied pareizajā vietā un pareizajā laikā – un viss notiek. Bija mums Švīkura kungs amatā – un izbija. Solīja tur visādiem miljonu, lai tikai patur amatā, - un vairs nesola. Un mēs, protams, labi zinām, no kuriem tas miljons varēja nākt. Būvnieku kungi tagad ilgu laiku ne uz ko vairs nevarēs cerēt – ja, protams, nekļūs prātīgāki.

Švīkura nav – un viss iet uz priekšu. Tu taču, Jāni, ļoti labi atceries, ko pats Negaušam sasolīji, vai ne? Enerģētiskā drošība, valstiskas garantijas, ģepopolitiska analīze, sašķidrinātās gāzes priekšrocības… Tu taču saproti, ka Švīkurs bija jādabū prom par katru cenu, vai ne, Jāni? Un tagad… tagad viss paklusām, pamazām. Rajonu reforma mums nedaudz iegrieza, bet tur viss tiek kārtots, tur visi cilvēki ir saprātīgi un gaida tikai savu mazo labumu. To viņiem pareizi apsolīt – un viss.

Atliek tikai tāds sīkums kā valsts garantijas gāzes iepirkumam no jaunā termināļa – un viss. Jaunā vadība „Latvjstrāvā” darīs, ko tai liks, atliek tikai dabūt skaidru piekrišanu no nacionāļiem – un viss notiks. Un nacionāļi – nu, Jāni, tu tak viņus pazīsti no vecajiem laikiem, tajā bodītē taču var nopirkt visu, kas vien vajadzīgs. Te viņiem būs tik lieliska iespēja pirms vēlēšanām pabļaustīties par enerģētisko drošību un Kremļa draudiem, ka varbūt pat naudu Negaušs varēs ietaupīt… Nu, vai mēs varēsim…

Šis bija klasisks Durašs, kurš reizēm Mordānu vienkārši fascinēja un kuru reizēm Mordāns vienkārši nespēja ciest. Kad Juta vēl bija dzīva, viņa Juri kaut kā spēja savaldīt un noturēt, bet tagad… „Ostapa poņeslo”, kā rakstīja tajā jaukajā grāmatā par divpadsmit krēsliem un zelta teļu. Atradies lielais kombinators…

Tikmēr lielajam kombinatoram par tuvāko nākotni un notikumu secību acīmredzami viss bija skaidrs.

- Tu taču saproti, Jāni, ka šis projekts ir sekmīgi jāpabeidz! Ja tev ar mani nepietiek, pasauc Miglīti un Goldmanu, viņi tev ar konkrētiem cipariem visu paskaidros – kas kam un ko parādā, kas kam ko apsolījis, kam kas atnāks… Tas, kas no Negauša ienāca, ir tikai pirmais mazais maksājums. Pēc tam būs ik gadus – un pa īsto, Jāni, viss pa īsto. Tu taču saproti, ka tas mums ir vajadzīgs! Ne jau tev vai man, bet mums!

To Mordāns diemžēl saprata pat ļoti labi. Partiju valsts finansējums, par ko visi tā ņēmās un ko uzskatīja par milzīgu naudu, - tas, protams, izklausījās lieliski un grandiozi, taču tikai tik ilgi, kamēr cilvēks pats nenonāca pie partijas darba praktiskā darba organizēšanas. Naudas nevis vienkārši bija par maz, bet katastrofāli pietrūka, neraugoties uz prezidenta Melita un kompānijas laipni piešķirtajiem simttūkstošiem.

Kaut kādām „kartupeļu” partijām, kur to vadībā nonākušās lauku sejas nekad mūžā pat iedomājušās nebija, ka varētu operēt ar desmitiem un simtiem tūkstošu, šīs summas, protams, bija milzīgas, pat prātam neaptveramas. Tāpēc arī visi šie sandi ļengani un viņiem līdzīgie sacerēja dažādas stulbas tēmas, kā šo naudu „apgūt”.

Bet, tikko runa bija par kaut dažus simtus biedru lielu un ilglaicīgāku partiju, tā sākās problēmas. Naudu prasīja viss, pat pēdējie nieki. Tehniskās izmaksas auga augumā, papildus tam vajadzēja pabarot veselu baru konsultantu, padomdevēju, analītiķu, pētījumu veicēju un tamlīdzīgi.

Mordāns pat nepamanīja to mirkli, kad, neraugoties uz valsts finansējumu, viss atkal aizgāja pa iestaigāto ceļu, - parādījās kaut kādi ļaudis, kas solīja kaut kādu naudu, ja valsts un vienlaikus viņu pašu labā tiks nokārtots kaut kas un vēl kaut kas cits, un vēl šis tas drusciņ, solījumi tika doti, nauda tika saņemta un iztērēta, cilvēki partijā un ap to pierada, ka šāda nauda ir, un prasīja vēl un vēl, un atkal nācās dot kaut kādus solījumus. Tas bija kaut kāds sasodīts apburtais loks – un atšķirībā no Mordāna visi šie duraši, miglīši un goldmani tajā jutās kā mājās.

Saņēmis atlikušo gribasspēku, justīcijas ministrs un Jaunās sociālistiskās partijas priekšsēdētājs tomēr neļāva sevi pavisam aizstumt no sākotnējās tēmas.

- Labi, Juri, labi… Visi visu saprot. Bet vienalga… vienalga… tu saproti, kas notiks, kad šis Švīkura papīrs nonāks medijos? Un vispār kaut kur nonāks. Tev ko – ar vienu kriminālprocesu un vienu skandālu nepietiek, vēl vajag?

- Nu, Jāni, beidz… - Neizskatījās, ka Durašu šīs bažas kaut kripatiņu uztrauktu. – Par noslēpumu… nu, tu taču labi zini, kāpēc tas bija vajadzīgs un kā šis process beigsies. Beigsies tieši tad, kad vajadzēs, lai mēs varētu kārtējo reizi paziņot – tumsas spēki ir cietuši sakāvi, mēs ejam uz priekšu, viss ir lieliski! Vai tad jums ar Sūkānu viss nav labākajā kārtībā?

Mordāns bija spiests māt ar galvu.

- Tagad… Nu, un kā tu domā – kā tad tas papīrītis pie manis nonāca, ko? Tur, kur papīrītis guļ, tur šādus korumpantus un karteļa atbalstītājus nemīl. Tur ir pilnīgi citas intereses. Uzrakstīja Švīkurs iesniegumu, Jēkabs Trauma no sava novērošanas biroja viņu uzklausīja, viņš noliecināja – un viss, ar to arī dziesmiņai gals. Ja Švīkura kungs pēc kāda gadiņa pats sapratīs, ka nekas nesanāk, - labi, lai mierīgi dzīvo pensijā. Nu, ja nesapratīs… nekas, Jāni, ir iestāde, kas pieskata Švīkura kungu, lai viņam neienāktu prātā darīt muļķības. Nopietna iestāde, ne jau tāda kā Traumas kunga kantoris, kas derīgs tikai, lai kapracim simt eiro sodu uzliktu.

- Bet mediji… - Mordāns vēl mēģināja ko iebilst. Viņam tas viss vienalga nepatika. Ļoti, ļoti nepatika. Viņš saprata, ka tā vajag, ka bez olas sasišanas pie omletes netiksi, bet nu vienalga, vienalga…

- Nu, un ko mediji, Jāni? Kādi vairs mediji? – Nu jau Durašs atklāti uzjautrinājās. – Valsts mediji tagad ir pilnīgi atkarīgi tikai no valsts naudas, ko tiem liks, to tie darīs. Privātie mediji… tu tak zini, Jāni, ka mums jāsaka lielais paldies epidēmijai. Ja pirms tās vēl bija visādi, tad tagad ir tikai divas vērā ņemamas naudas – nodokļu maksātāju nauda un valsts nauda. Privātie mediji to ļoti labi saprot, tā ka… tā ka neuztraucies, Jāni. Ja arī Švīkura kungu nenokontrolēs un viņš kaut kur kaut ko paspēs aizsūtīt vai izrunāties, tas tāpat nekur neparādīsies. Var vienīgi kaut kādos kaktu portālos, bet plašajām tautas masām… ha!

Un atkal Duraša runas veids strauji mainījās.

- Un vispār, Jāni, tu taču zini, kā tas vispār pasaulē ir. Zini, ka mediji kalpo tikai ļaužu masu kaislību iededzināšanai, respektīvi partiju egoismam. Tie ir tukši, netaisni, melīgi. Ļaužu lielākā daļa pavisam nezina, kam mediji kalpo. Zini, Jāni, ka ir tie, kas saka - mēs viņiem uzlikām seglus un pievilkām grožus. Neviena ziņa nedrīkst nākt atklātībā bez mūsu kontroles. Tā mēs apmiglojam viņu domu pasauli tik lielā mērā, ka viņi redz pasaules notikumus tikai caur mūsu viņiem uz acīm uzliktām krāsainām brillēm, mūsu mediju apgaismojumā. To visu viņi saka, Jāni, un tas mums visiem jāņem vārdā.

Un jau atkal tie bija tie paši vārdi… precīzi tie paši. Tie, kurus Mordāns bija ar visu sirds dedzību un atsaucību izlasījis viņam dievnamā atvēlētajās atklāsmes lapās… Jā, un arī tie paši, kurus viņam viņa pieticīgā mājokļa pielūgsmes stūrītī jau atkal bija sācis čukstēt ausīs Tas Kungs. Protams, Durašs runāja taisnību, protams, tur nebija nekādu šaubu. Viņš, brālis Joahims, bija izvēlēts, lai cīnītos pret tumsu ar visiem iespējamiem līdzekļiem, un labi, ka bija tāds Durašs, kuram ar visiem viņa trūkumiem Tas Kungs, kā izrādās, tāpat bija ielicis mutē savus taisnības vārdus. Cīnīties plecu pie pleca bija drošāk.

- Jā, Juri, jā! Protams! Atvaino, ka reizēm šaubos. Vienkārši tik daudz ir redzēts, ka… - Mordānam uz mirkli aizrāvās elpa. – Tad kas mums vēl palika sarakstā no lielajām lietām? Dzelzceļa privatizācija, „Air Latvia”, Veroni projekts, osta, cietums… kas vēl? Varbūt tad jau visu pie reizes izrunājam?

Novērtē šo rakstu:

149
12

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...

12

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

FotoRailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst ~6 miljardu eiro Latvijas posmam (~puse Latvijas budžeta) un Eiropa visu naudu 100% nedos. Ko darīt?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...

Foto

Vai šodien jau esi ļāvis sevi apmuļķot? Ja ne, ņem vērā šo rakstu!

Nevienam nepatīk, ka viņu apmuļķo. Pēc Eirobarometra datiem 64% Latvijas iedzīvotāju jūtas pārliecināti,...

Foto

Elektrības cenu līkloči – vai Latvijas iedzīvotāji izmanto savas iespējas?

Ir pagājis gads kopš Nord Pool biržas vairumtirdzniecības cenas Latvijā uzrādīja prātam neticamus rekordus, vidējai mēneša cenai pārsniedzot...

Foto

Man ir cits viedoklis!

Ģenerālās Asamblejas 1948. gada 10. decembra 217. A (III) rezolūcijas preambulā teikts - ņemot vērā to, ka visiem cilvēku sabiedrības locekļiem piemītošās...

Foto

Nevajag ņaudēt!

Visa nauda tiek izsaimniekota caur valsts konkursiem, sadārdzinot visu 5x utt. Vajag pieņemt tikai pareizu likumu par visu konkursu auditu un konkursus auditēt no...

Foto

Vai privātie mežu īpašnieki šobrīd saredz ilgtspējīgas mežsaimniecības jēgu?

Nav noslēpums, ka Latvijā šobrīd pret mežsaimniecības nozari valda sarežģīta un bieži vien pretrunīga sabiedrības attieksme. Vairāku...

Foto

„Rail Baltica” skandalozais iepirkums – kas tālāk?

„Rail Baltica” - uzņēmumu apvienība no Turcijas, kuras sastāvā ir kompānijas "IC Içtaş Inşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş." un...

Foto

Helmanis publiski sašutis par... Puntuļa rīkoto konkursu?

Ir tāda anekdote: “Zvēru mazuļi pagalmā lielās ar saviem vecākiem. Vienam tētis tādā amatā, otram mamma tur strādā. Lācēns...

Foto

Cilvēku viedoklis SIF ekspertiem nerūp!

Ir tāda anekdote: “Eksperti norāda, ka valsts attīstās, iedzīvotāji apgalvo, ka viņi to nejūt, bet iedzīvotāji jau nav nekādi eksperti!” Līdzīgi...

Foto

Piesakos uz pirmo vietu konkursā par vistukšākajām frāzēm

Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki ir viena no mūsu vissvarīgākajām kultūras tradīcijām. Ir nepieņemami, ka mākslinieki un...

Foto

„airBaltic” - varbūt viss ir stipri vienkāršāk

Lai aizmuktu ar „airBaltic” lidmašīnām, nav jātaisa slēgtas Ministru kabineta (MK) sēdes. Tā ir valstij piederoša kompānija un pietiks...

Foto

Kādēļ vairs nenotiks neviena mana intervija ar “Latvijas Avīzes” žurnālisti Egli?

Galvenais iemesls ir – es nevēlos piedalīties iestudētās izrādēs, kas aiz žurnālistikas maskas nolaupa mums...

Foto

Enerģijas pašpietiekamības nozīme Latvijas nākotnei

Saeimas deputātiem nodoti izskatīšanai Klimata un enerģētikas ministrijas izstrādātie un iepriekšējās valdības atbalstītie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā....

Foto

Tautas kustība "Veselais saprāts"

Šorīt, kad pasaule dejo virs bezdibeņa, kad mūsu dzīvei tiek sisti pamati zem kājām, kad pašsaprotamas lietas tiek apšaubītas, kad sabiedrībai un...

Foto

Vēlreiz brīdinām – neaiztieciet mūsu peļņu!

Ir skaidrs, ka priekšlikumi palēninās vai daļēji apstādinās kreditēšanu, kā arī negatīvi ietekmēs Latvijas reputāciju un kredītreitingu, kas sadārdzinātu valsts...

Foto

Valdība parādīja visa veida migrantiem, ka mēs esam mīkstie

Vakar bija ļoti svarīgs tests mūsu valdībai, prezidentam, drošības iestādēm, kuru tie neizturēja....

Foto

Izraēlai ir jāizdara pareizā izvēle

23.oktobrī Pietiek tika publicēts mans raksts ar nosaukumu ”Izraēla pret “Hamās””, kurā izklāstīju savu redzējumu par notikumu attīstības scenāriju un lēmumiem, kas būtu...

Foto

Nediplomātiskais un nekorektais Kariņš nav visa Latvija

Diena sākās ar ziņu par Latvijas ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa izraisīto skandālu. Katalonijā viena no centrālajām mediju ziņām ir...

Foto

Piederība Rietumiem nav tikai ērtības un iespējas

Diemžēl var prognozēt, ka Eiropā pieaugs naida noziegumu skaits. Diemžēl mazāka, manuprāt, ir izpratne, ka tā nav specifiski ebreju...

Foto

Komentārs par to, ka Latvijai esot jākļūst par bezskaidras naudas valsti

Pārlasīju rakstu vairākas reizes un tā arī nesapratu, kāpēc Latvijai jākļūst par bezskaidras naudas norēķinu...

Foto

Kad divi latvieši savā starpā runā angliski vai krieviski, tie faktiski noliedz savu tēvu un māti

Sveicu jūs Valsts valodas dienā! Latvijas valstiski un nacionāli domājošās...

Foto

Kāpēc VAS "Latvijas dzelzceļš" neveicas ar ES projektu realizāciju

Divi vienkārši iemesli. Pirmais: uzņēmuma padomes nekompetence. Izjaucot koncerna vadības procesus, kas sekmīgi un izmaksu ziņā arī...

Foto

“Saskaņai” ir vieta Latvijas politikā, jo tās misija ir svarīga un mērķi ir aktuāli kā nekad iepriekš

Ir pagājis gads, kopš partija “Saskaņa” zaudēja vietu politiskajā...

Foto

Kas kopīgs Baznīcai ar LGBT, un kas uzsauc mūziku?

Skolās māca, kā naudu pelnīt, augstskolās, kā to ekonomēt un radīt, bet kāpēc skolās nemāca, kā nauda...

Foto

Laimes māti un naudas koku meklējot, jeb „Global Animal Law organisation” likumdošanas datubāze un tās interpretācija

Salīdzināt Latviju ar Nigēriju, tādējādi norādot uz Latvijas neiedomājamo atpalicību,...

Foto

Hosams paņem rokās mietu. Ar s...diem

Stradiņa slimnīcas – jeb saīsinājumā PSKUS – padomes zibenīgā patriekšana no amatiem liecina, ka jaunais veselības ministrs Hosams Abu Meri...

Foto

Atklāta vēstule “Swedbank” vadītājam Laurim Mencim

Sveicināts Jūsu jaunajā amatā kā „Swedbank” valdes priekšsēdētājs! Es rakstu Jums saistībā ar konkrētu situāciju, kurā esmu nonācis kā Jūsu...

Foto

Cik īsti vērta biļete uz Džordanu Pītersonu?

Par mūsdienu mesiju dēvētajam Toronto profesoram Džordanam Pītersonam pošoties uz Rīgu ar priekšlasījumu, interesentiem nenāktu par ļaunu tomēr piedomāt...

Foto

Nākamgad daļa pašvaldību var nespēt pildīt pamatfunkcijas!

Valsts budžeta pieņemšanas procesā gandrīz neievērots palicis jautājums par pašvaldību budžetiem, bet tas ir ļoti svarīgs. Tieši no pašvaldību rocības...

Foto

Kolektīvais saprāts ir vājprātu summa

Ja reiz dzīvnieku pasaules kolektīvie saprāti mums ir pašsaprotami, kas mums liek uzskatīt, ka tāda, līdzīga kā dzīvnieku pasaulēm kolektīvā saprāta,...

Foto

Mēs nogalinām tikai tik daudz dzīvnieku, cik vajag!

Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) šodien, 10.oktobrī informēja Zemkopības ministrijas Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvo padomi par dezinformāciju un...