Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

"Pateicoties" Ekonomikas ministrijas ierēdņiem, nacionālā metroloģijas sistēma Latvijā jau trīs ar pusi gadus ir uz eksistences robežas. Netiek arī aizmirsts par savu cilvēku iebāšanu uzņēmumu vadības posteņos un valdēs. Savas korekcijas ieviesa arī ekonomiskā krīze, bet tas neattaisno Ekonomikas ministrijas funkcionārus par visas sistēmas sagraušanu, starptautiskās atzīšanas pazaudēšanu, mākslīga valsts monopola uzturēšanu, konkurences principu kropļošanu un nelegālu šķērsfinansējumu.

Katrai valstij ir jāuztur sava nacionālā metroloģijas sistēma. Šīs sistēmas apjoms ir atkarīgs no tautsaimniecības jomām un to attīstības. Piemēram, ja valstī ražotu augstas precizitātes mērīšanas iekārtas, tad jābūt atbilstošas precizitātes mēretaloniem, ar kuriem varētu šīs iekārtas nokalibrēt.

Latvijā pārsvarā vajadzīgi tikai mērījumi, lai iekasētu naudu par elektrību, ūdeni, siltumu. Protams, ir arī daži ražojoši uzņēmumi, kuriem jānodrošina tā pati vide un drošums. Darba etalonus var vest arī uz ārzemēm un tur kalibrēt, bet tas uzņēmējiem prasītu papildu resursus. Tamdēļ valstij būtu jārūpējas par nacionālo etalonu pieejamību, kuri nepieciešami tautsaimniecībai.

Neatkarības gados Latvijā aktīvi sāka darboties privātās kalibrēšanas laboratorijas, un valstij bija kaut kas jādara ar saviem uzņēmumiem. Tā kā SIA Nacionālais metroloģijas centrs pildīja arī valsts funkcijas un uzturēja nacionālos mērvienību etalonus, tad 2006.gadā LNMC tika sadalīts divos uzņēmumos – SIA Latvijas Nacionālais metroloģijas centrs un valsts aģentūrā Latvijas Nacionālais metroloģijas centrs.

Lieki teikt, ka jau nosaukumi vien rada pilnīgu jucekli. Tā rezultātā valsts aģentūras galvenais uzdevums bija uzturēt nacionālos etalonus, bet SIA LNMC nodarbojās ar mēriekārtu kalibrēšanu ražošanas uzņēmumiem un verificēšanu.

Šajā tirgus nišā darbojās arī citas privātas kalibrēšanas laboratorijas. Bet tad, pamatojot ar ekonomisko krīzi, 2009.gadā Ekonomikas ministrija izdomāja apvienot vairākas nacionālās institūcijas. No valsts aģentūras LNMC, Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja un valsts SIA Latvijas standarts izveidoja SIA Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs (SAMC). Tika saliktas kopā pilnīgi atšķirīgas funkcijas un lai mazinātu interešu konfliktus starp šīm funkcijām, visas metroloģijas iekārtas tika nodotas SIA LNMC.

Tā kā bez iekārtām nekādu etalonu kalibrēšanu veikt nevar, bija jānoslēdz vienošanās, ka nacionālo etalonu mērvienību nodošanai tālāk tiks izmantotas nu jau SIA LNMC nodotās iekārtas. Šī vienošanās starp SAMC un SIA LNMC tika noslēgta bez jebkāda oficiāla deleģējuma no valsts puses, bez apstiprināta cenrāža, un rezultātā nacionālie etaloni ir pieejami tikai SIA LNMC. Citiem komersantiem nacionālie etaloni nav pieejami.

SIA LNMC arī, protams, konkurē tirgū ar privātajiem, kā rezultātā Ekonomikas ministrija ir nodrošinājusi savam uzņēmumam garantētas priekšrocības un protams vietas saviem ielikteņiem.

Pa starpai šis uzņēmums netika nodots privatizācijai, jo tika sadzejots pamatojums par it kā valstiski nozīmīgiem pakalpojumiem. SIA LNMC saviem konkurentiem par kalibrēšanas pakalpojumiem prasa cenu, kura pat pārsniedz mūsu kaimiņvalsts piedāvājumu. Komersantiem izdevīgāk braukt uz Lietuvu un tur saņemt lētākus pakalpojumus.

Jāsaka arī, ka EM amatpersonas (Velta Feodorova), kas pieņēma arī lēmumu par šāda veida reorganizāciju, visu laiku atrodas SIA LNMC valdē. Un kādā veidā Iveta Blaua ar savu psihologa izglītību var vadīt profesionālu institūciju, arī paliek tikai uz politiķu sirdsapziņas.

Tā visa rezultātā no valsts dotācijām (aptuveni 100 000 gadā) tiek mākslīgi uzturēti nacionālie etaloni, kuri pieejami tikai SIA LNMC. Komersantiem jābrauc uz ārvalstīm pēc tiem pašiem pakalpojumiem, jo Latvijā valsts uzņēmums SIA LNMC nevēlas sev privātus konkurentus.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....