Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Neskatoties uz to, cik cītīgi Eiropas Savienības (ES) politiķi no vecās Eiropas valstīm cenšas parādīt starptautiskajai ģimenei savu humāno un cilvēktiesību aizsargājošo dabu, sabiedrībā var rasties izteiktas šaubas par patiesajiem iemesliem ES pastāvēšanai, dodot iespēju visādiem Valentīniem un Aldiem veidot un izplatīt dažādu konspirāciju teorijas, kuras diemžēl atrod noklīdušās avis.

Nav noslēpums, ka jau iepriekš tika izteiktas bažas par Eiropas Savienības identitātes un vērtību krīzi, kura šķietami liek pieņemt arvien jaunus likumus savu darbību attaisnošanai vai īslaicīgai problēmas maskēšanai, tādējādi radot arvien lielāku birokrātisko slogu.

Jau ilgu laiku tika runāts par tā saukto Globālo Magņitska aktu, kas ļauj ASV ieviest sankcijas pret individuālām personām, kuras pārkāpj cilvēktiesību normas. ASV piemēram ir sekojušas vairākas pasaules valstis un izveidojušas līdzīgus cilvēktiesību aizsardzības mehānismus, daži no tiem strādā, daži – ne.

11 gadus pēc Krievijas advokāta un korupcijas apkarotāja Sergeja Magņitska mīklainās nāves Maskavas cietumā beidzot ir stājies spēkā arī tā dēvētais Eiropas “Magņitska akts”, kas ļauj arī Eiropas Savienībai un tās dalībvalstīm noteikt sankcijas pret cilvēktiesību pārkāpējiem visā pasaulē.

Paredzēts, ka galvenie sankciju mēri būs saistīti ar aktīvu iesaldēšanu un ceļošanas aizliegumu ES iekšienē. Jāpiemin, ka salīdzinājumā ar citām valstīm ES 2020.gada decembrī nevis  pieņēma Magņitska aktu, bet gan izdeva vispārinātu Padomes regulu (ES) 2020/1998 par ierobežojošiem pasākumiem pret nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem un aizskārumiem.

Pazīstamais amerikāņu finansists un investīciju kompānijas “Hermitage Captial” vadītājs Bils Brauders, kurš pazīstams arī kā viens no skaļākajiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķiem, paskaidrojis, ka tapušā cilvēktiesību aizsardzības mehānisma nenosaukšana starptautiski atpazīstamā un jau simboliskā vārdā norāda uz skaidru Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzvaru šajā jomā.

Saskaņā ar publiskoto informāciju jaunā ES regula jeb tā sauktais „ES Magņitska akts” paredz, ka turpmāk sankcijas varēs piespriest konkrētām personām individuāli. Regula attiecas uz genocīdu, noziegumiem pret cilvēci, spīdzināšanu, apspiešanu, varmācīgiem sodīšanas mehānismiem, tai skaitā, verdzību, ārpustiesas, tūlītēja vai patvaļīga nāvessoda izpildi un nogalināšanu, personu nolaupīšanu, patvaļīgiem arestiem un aizturēšanām, cilvēku tirdzniecību, dzimumnoziegumiem, vardarbību, miermīlīgas pulcēšanās un biedrošanās brīvības ierobežošanu, uzskatu un vārda brīvības pārkāpumiem, reliģijas vai ticības brīvības pārkāpumiem un daudziem citiem nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Līdz šim ES ir piemērojusi dažādus sankciju mehānismus kā atbildes reakciju uz Krīzi Ukrainā un Baltkrievijā kā arī pret Irānas un Ziemeļkorejas režīmu vardarbību. ES Sankciju kartē (EU Sanctions Map) var redzēt detalizētu sarakstu ar valstīm un pieņemtajiem sankciju mēriem pret tām. Ievērojama sankciju deva dīvainā un nesaprotamā veidā ir skārusi Ukrainu, kura saņēmusi īpašu ES uzmanību dažādās jomās, arī saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem.

Protams, tas nav nekāds pārsteigums, jo tur valdošais sajukums ir atbilstošs attiecīgajiem soda mēriem. Taču pārsteidzošākais publiskotajā kartē ir tas, ka Krievijas Federācija (KF) šķietami nepārkāpj cilvēktiesību normas, kaut gan tā ir atzīta par agresorvalsti attiecībā pret to pašu Ukrainu.

Lai gan kā atbildi uz Ukrainas krīzi EP vēl nesen pievienoja jaunas personas un vienības pie tām, pret kurām jau piemēro ierobežojošus pasākumus attiecībā uz darbībām, kas grauj vai apdraud Ukrainas teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību. No kā izriet, ka šobrīd saraksts sastāv no 177 personām un 48 vienībām, taču neviena no tām netiek pieskaitīta KF. Es atceros, ka arī pirmajos EDSO ziņojumos par konfliktu Austrumukrainā bija melns uz balta uzrakstīts, ka tieši Ukraina ir tā, kas uzbrūk Krievijai.

Kā tas nākas, ka visas šīs personas tiek pieskaitītas Ukrainai, taču Krievija paliek vien ar parastajām sankcijām, kuras izvirzītas par iebrukuma Ukrainā faktu. Turklāt saskaņā ar Human Rights Watch apkopoto informāciju cilvēktiesību situācija Krievijā turpina pasliktināties. Ar dažiem izņēmumiem varas iestādes uz pieaugošo pilsonisko aktivitāti reaģē agresīvi izdodot apšaubāmus pat robustus aizliegumus, represīvus likumus un kriminālvajāšanas pret nevainīgiem cilvēkiem, kas vēlas brīvi paust savu viedokli.

Taču saskaņā ar pieejamo informāciju tas nav bijis pietiekami, lai Eiropa reaģētu uz atsevišķu personu vai personu grupu pastrādātajiem cilvēktiesību pārkāpumiem KF. Izskatās, ka Putinam joprojām ir ietekmīgi draugi vecajā Eiropā!

Tātad atkal rodas jautājums, par kādām vērtībām Eiropa visu laiku runā vai pretēji – nerunā? Viņu pašu paustā nostāja, ka ES ir struktūra, kas stingri veicina un aizstāv cilvēktiesības un demokrātiju visā pasaulē, kā arī tās robežās un ka cilvēktiesību un demokrātijas ievērošana ir būtiska, lai risinātu globālās problēmas, ir kaut kur pazudusi tulkojumā jeb milzīgajā birokrātiskajā aparātā, kas tiek papildināts tikai ar jaunām tukšām regulām.

Tai pašā laikā Putina režīma ietekmē jau sen ir strauji pieaugusi varmācīga cilvēktiesību ierobežošana dažādās sfērās. Putina režīma postošie ietekmes mehānismi, kas nereti satur cilvēcīgu formu un iesaistās dažādās plānotās slepkavībās un atsevišķu opozicionāru un žurnālistu brīvības ierobežošanā, neļaujot paust neatkarīgu viedokli, jau sen bija jāsoda vai vismaz jāpakļauj noteiktai likumiskai atbildībai.

To, ka ES vērtības ir zaudējušas savas robežas un ka tas, kas notiek ar jaunā akta izdošanu, ir tikai demokrātisko un cilvēktiesību aizsardzības imitācija, pierāda jau tas, ka Sergeja Skripaļa un Alekseja Navaļnija slepkavības mēģinājumos iesaistītās personas saņēma nosodījumu par toksiskas neiroparalītiskas vielas glabāšanu, transportēšanu un izmantošanu, tādejādi pret iesaistītajām personām nosakot sankciju režīmu tikai par ķīmisko ieroču esamību, nevis par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem, piemēram, slepkavības mēģinājumu.

Protams, mediju dienas kārtībā tika ziņots, ka tas ir agresīvs Putina režīma mēģinājums atbrīvoties no sev nevēlamām personām, taču cilvēktiesību jomā nekāds soda mērs netika piespriests no ES puses. Tieši pretēji, viena otra valsts no vecās Eiropas un visu apbrīnotās Skandināvijas stiprināja draudzības saites ar Putina režīmu, turpinot darbu pie Nord Stream II būvniecības ar jaunu sparu.

Tad, lūk, retorisks jautājums ES, - kas tad pēc viņu definīcijas skaitās smagi cilvēktiesību pārkāpumi? Tad, kad Gapoņenko uzraksta sūdzību par to, ka Latvijā valsts valoda ir latviešu, nevis krievu, – Latvijai tiek izteikts nosodošs rājiens par mazākumtautību tiesību ierobežošanu, bet, kad Putina režīms mēģina nogalināt opozīcijas līderus, iebiedē vai fiziski ietekmē citādi domājošos – tad tiek apskatīts tikai fakts, par nozieguma fizisko izpausmi, nevis morālo degradācijas līmeni.

Lai jaunizdotā regula pilnvērtīgi darbotos un attaisnotu tās izstrādē ieguldītos resursus, nevis tikai maskētu ES nespēju efektīvi noteikt precīzas robežas un rīkoties, būtu jāvēršas pret ikvienu, kas veicina Putina režīma ļaundabīgo ietekmi, arī pret vienu otru vācieti, itāli un francūzi. Tāpat kā pret algotņiem, kas palīdzēja okupēt Krimu un turpina liet asinis Austrumukrainā, kā arī pret visiem, kas palīdzēja krieviem iejaukties citu valstu vēlēšanās Eiropā, pret tiem, kas veic kiber uzbrukumus valdības institūcijām, jo šie cilvēki taču ir paveikuši noziedzīgus nodarījumus, pārkāpjot un „izvarojot” Rietumu demokrātiju pamatbrīvības, tādejādi apdraudot ne tikai konkrētu valsti vai personu, bet visas ES un Rietumvalstu sistēmu kopumā.

Tieši tāpēc Eiropai vajadzētu nopietnāk attiekties pret pašu sludinātajiem pamatprincipiem un jaunajā sarakstā bez jebkādām atrunām iekļaut visas kaitnieciskās personas, visus ietekmes resursu vadošos indivīdus. Liegt tiem ceļot uz Eiropu un liegt tiem darbības ar to finanšu instrumentiem – tādējādi parādot Putina režīmam, ka Eiropai galu galā „cīnās” un negrasās pieļaut jebkāda veida cilvēktiesību pārkāpumus un diskreditējošu darbību izplatīšanos.

Šim dokumentam bija jābūt vienam no ES instrumentiem, ar ko mazināt un nepieļaut Putina režīma negatīvo ietekmi visās jomās. Bet man liekas, ka šoreiz tas nav tas stāsts, jo rublis arī Vācijā un Dānijā ir rublis, vēl jo vairāk, ja tas ir konvertēts euro un ASV dolāros!

AVOTI:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/arzemes/es-darbosies-magnitska-saraksts-ar-sankcijam-cilvektiesibu-parkapejiem.a384477/

https://www.dw.com/en/europes-magnitsky-act-5-things-to-know/a-55808127

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=OJ:L:2020:410I:TOC

https://euobserver.com/foreign/150312

https://www.dw.com/en/eu-approves-its-magnitsky-act-to-target-human-rights-abuses/a-55859105

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/arzemes/vai-eiropai-ir-nepieciesams-magnitska-likums-un-kada-varda-tas-butu-jasauc.a308407/

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/the-european-magnitsky-law-a-milestone-with-a-lot-of-potential/

https://www.consilium.europa.eu/en/policies/sanctions/

https://sanctionsmap.eu/#/main

https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/eu-sanctions-against-russia-over-ukraine/

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/12/07/eu-adopts-a-global-human-rights-sanctions-regime/

https://www.hrw.org/world-report/2020/country-chapters/russia

https://www.theguardian.com/world/2020/nov/27/eu-to-use-magnitsky-style-law-to-impose-sanctions-on-human-rights-abusers

https://eeas.europa.eu/topics/human-rights-democracy_en

https://www.consilium.europa.eu/lv/press/press-releases/2020/10/15/use-of-chemical-weapons-in-the-assassination-attempt-on-alexei-navalny-eu-sanctions-six-individuals-and-one-entity/

Novērtē šo rakstu:

40
48

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

10

Kas šogad gaidāms

FotoVara Latvijā 2025.gadā bruks kopā. Iekšējā politiskā krīze un šķelšanās. Jaunas vēlēšanas, izmaiņas valsts pārvaldē. Visdrīzāk prezidents pieņems lēmumu atlaist Saeimu!
Lasīt visu...

3

Konkurences padomei tāpat kā sliktam dejotājam traucē...

Foto2022. gadā līdz ar grozījumiem Konkurences likumā tika stiprinātas Konkurences padomes pilnvaras, neatkarība un resursi. Tika stiprināta arī iestādes lēmējinstitūcija – padome, palielinot tās locekļu skaitu no trim uz pieciem, kā arī padomes pilnvaras, kas sniedz iespēju tai aktīvāk iesaistīties iestādes iekšējo jautājumu apspriešanā, visiem padomes locekļiem ieņemot vienlīdzīgu statusu, tādējādi nodrošinot iestādes darba nepārtrauktību, caurspīdību un tiesiskumu.
Lasīt visu...

10

Ko pateica Gauss televīzijā pie Bērtules?

FotoIzpļāpājās. Faktiski apstprināja manu kompānijas vērtējumu - ap 300 miljoniem eiro. Formulējumā figurē daudziem neskaidrs „ja vērtējums ir nulle, tad 25% saglabāšanai valstij jāiegulda 75 miljoni”. 75 reiz 4 ir tie 300 miljoni.
Lasīt visu...

6

Anda Čakša un bērnu slīkšana

FotoPirms diviem gadiem bērnu ārste Anda Čakša kļuva par izglītības un zinātnes ministri, un viņa skaidri apzinājās, ka bērni jāapmāca peldētprasmē, jo tas glābj bērnu dzīvību. Un vēl viņa apzinājās un deklarēja, ka bērniem jāapmeklē peldēšanas nodarbības, jo tas nostiprina veselību, samazina aptaukošanos un nostiprina stāju. Man ir šo solījumu videoieraksti. Pagājuši divi gadi, bērnu peldētprasmes veicināšana palikusi tukšu solījumu un birokrātisku atskaišu līmenī. 
Lasīt visu...

21

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

FotoŠis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis gana vājš, lai konkrētajā attiecību partijā tiktu apspēlēts, bet gan vairāk to, kādā varas, nesodāmības un ārēju stimulu (?) paralēlajā universā mēdz dzīvot ierēdņi, kuriem mēs visi maksājam algu un esam pastarpināti deleģējuši milzu varu.
Lasīt visu...

21

Šis un tas no vēstures var atkārtoties… No kurienes “uzpeldēja” Gauss un kāpēc tik ilgi noturas virs ūdens?

FotoPolitologs Jānis Ikstens šajās dienās ir paudis, ka lielā problēma ir nevis reisu atcelšana, par ko tagad liela ažiotāža, bet gan tas, ka pretēji solījumiem “airBaltic” joprojām nav izdevies piesaistīt investoru. Precīzi! Bet kāpēc nenāk investors? Jo redz, ka investora piesaiste ir izmisuma solis, lai izdzīvotu, tāpēc vēl nogaida, līdz varēs, tā teikt, savākt par sviestmaizi? Iespējams.
Lasīt visu...

21

„airBaltic”: gadiem ilgā runa par peļņu, naudas atpelnīšanu vienmēr ir bijusi tikai meli

FotoVakar Martins Gauss LTV formulēja divas lietas. Pirmā, ka ar lidojumiem no Rīgas kompāniju uzturēt nevar. Mūsu vizināšanu. Tas ir tas, ko saku gadiem. Nekad nav bijusi šāda iespēja, perspektīva - tikai subsidēšana. Tā gadiem ilgā runa par peļņu, naudas atpelnīšanu vienmēr ir bijusi tikai meli. Guntars garantē.
Lasīt visu...

10

Tautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar būt nākotnes

FotoTautai, kura sagājusi matos par tēmu “vajag dzemdēt bērnus vai nē”, nevar būt nākotnes. Ne labas, ne sliktas. Vispār nekādas.
Lasīt visu...

6

Vai jums tas “bērnudārzs” liekas normāls?

FotoDaudzas lietas cilvēks ir izdomājis, lai ar tām cīnītos. Piemēram, noteicis darba laiku, darba dienu skaitu, atalgojumu – arī to, ka daži vienmēr būs tādi kā priekšnieki vai galvenie, kas izrīkos, bet citi ies par viņiem balsot un – aiz muguras aprunās. Tieši tāpat, kā tas ir iekārtots, tieši tāpat to visu var pārkārtot, uzlabot, mainīt. Kas tam ir vajadzīgs? Cilvēki un audzināšana.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi