Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vienu no pretendentiem uz tiesībām veikt vēja parku būvniecību Kurzemes piekrastē SIA Baltic Wind Park īpašnieku Andreju Siliņu saista sena studiju laiku draudzība ar amatpersonām, kurām ir tieša ietekme uz vēja biznesu regulējošu lēmumu pieņemšanu. Tomēr sarunā ar Pietiek viņš noliedz, ka šīs korporatīvās saites būtu izmantojis, lai ieeļļotu savu biznesu. Siliņš neslēpj, ka nav apmierināts ar ekonomikas ministra Arta Kampara (Vienotība) virzītajiem noteikumiem, kas neatdos vēja parku attīstītājiem tiesības pašiem veikt izpēti, kur tie būvējami. Šīs pretenzijas viņš esot paudis Kampara „politiskajiem līdzgaitniekiem”, ar kuriem viņu saista sena draudzība.

2014. gadā plānots izsolīt vēja parku būvniecības vietas Baltijas jūras Kurzemes piekrastē. Konkursa uzvarētājs iegūtu tiesības veikt vēja elektrostaciju būvniecību jūrā līdz 30 kvadrātkilometru platībā ar kopējo jaudu 190-200 MW. Līdz ar to konkursa uzvarētājs par saražoto elektroenerģiju arī iegūs elektroenerģijas atbalsta maksimālo apjomu, kuru būs norādījis pieteikumā konkursam būvniecības atļaujas saņemšanai. Citiem vārdiem, valsts segs starpību starp saražotās vēja enerģijas faktisko cenu un iepriekšējā mēneša vidējo elektroenerģijas cenu biržā.

Par šo kumosu visticamāk cīnīsies divas firmas - SIA JK Energy un SIA Baltic Wind Park, kurām 2008. un 2009. gadā Ekonomikas ministrija (EM) izdeva atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai jūrā.

SIA Baltic Wind Park lielākais īpašnieks Andrejs Siliņš mēnesi pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām, 2010. gada 30. augustā ziedojis Kampara pārstāvētajam Jaunajam laikam (JL) maksimāli atļauto summu – 18 000 latu. Siliņš Pietiek skaidro, ka šis ziedojums nekādā veidā neesot bijis saistīts ar vēlmi „ieeļļot” Baltic Wind Park biznesu, bet atspoguļojis viņa uzskatus un atbalstu JL pirmsvēlēšanu solījumiem par reformu veikšanu.

Siliņa draugs Edgars Jaunups, kurš JL un Vienotībā atbildīgs par finansējuma piesaisti, viņam šo ziedojumu neesot lūdzis, apgalvo uzņēmējs. Jaunups nav vienīgais Kampara līdzgaitnieks, kuram varētu būt ietekme uz ekonomikas ministra lēmumiem un kurš vienlaikus ir Baltic Wind Park īpašnieka draugs. Studiju laika draudzība Siliņu saista arī ar EM valsts sekretāru Juri Pūci. Savulaik Pūcem nonākot amatā, radās jautājums, cik lielā mērā tas saistīts ar faktu, ka viņa klasesbiedrs un sens draugs ir Jaunups.

Siliņa iepazīšanās ar Jaunupu un Pūci notikusi pirms daudziem gadiem, „caur paziņu paziņām”. Siliņš nav bijis ne Jaunupa un Pūces klasesbiedrs Āgenskalna ģimnāzijā, ne kursabiedrs Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Siliņš mācījies Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā un pēc tam studējis statistiku un demogrāfiju Latvijas Universitātē. Iepazīšanās ar Jaunupu un Pūci notikusi studiju gados „starpfakultāšu tusiņos”.

Baltic Wind Park darbu pie vēja parka projekta faktiski uzsācis jau 2008. gadā, kad „Kampars bija labi ja pie apvāršņa, bet Pūce vispār nebija ministrijā”. Ja arī kādam esot aizdomas par kādu draudzības saišu izmantošanu biznesam labvēlīgu lēmumu pieņemšanā, nekādu pierādījumu tam nav, uzskata Siliņš. „Ja es būtu izmantojis šīs attiecības, es nebūtu tur, kur es esmu,” saka Siliņš, uzskatot, ka EM un valdība kopumā nav bijusi pietiekami labvēlīga vēja parku biznesa attīstībai un projekta realizācija ir ieilgusi.

Siliņš Pietiek neslēpj, ka nav pilnībā apmierināts ar Kampara virzītajiem noteikumiem, konkrēti, ka vēja parku izbūves vietu izpēte jāuztic nevis pašiem komersantiem, bet sistēmas operatoram, kas ir Latvenergo koncernā ietilpstošā a/s Augstsprieguma tīkls. Tas esot „absolūts absurds” kaut vai tādēļ, ka Baltic Wind Park kā projekta attīstītājs labāk zinot „kas ir jāpēta un kur ir jāpēta”, saka Siliņš.

Publiskajā telpā Baltic Wind Park arguments pret izpētes uzticēšanu valstij ir, ka šīs izmaksas tiktu iekļautas elektrības gala tarifā, par ko maksās iedzīvotāji. Tas vēja enerģiju padarot mazāk konkurētspējīgu citu atjaunojamo enerģijas projektu vidū.

Noprotams, ka iebildumu patiesā būtība, kas paliek nepateikta, tomēr ir cita – vēja biznesa kumosu iegūs tas, kurš kontrolēs izpētes darbus. Ja izpētes darbus jūrā, nosakot, kur un kādā platībā būvējami vēja parki, veiktu valsts, šie dati būtu publiski pieejami Baltic Wind Park konkurentiem, kuri arī piedalītos gaidāmajā konkursā par vēja elektrostaciju būvniecību. . Savukārt, ja tiktu rīkots konkurss izpētei un tai sekojošai būvniecībai, komersanta iegūtie dati varētu nebūt publiski pieejami, jo komersantam jebkurā brīdī ir tiesības noteikt informācijai, ko tas ieguvis, apkopojis, apstrādājis, komercnoslēpuma statusu. Uz šo risku norāda EM.

Faktiski, pēc komersantu veiktajiem izpētes darbiem jūrā nebūtu iespējams sludināt konkursu vēja elektrostaciju būvniecībai, jo tiktu aizskartas komersantu, kas veikuši izpēti, intereses. Proti, var izveidoties situācija, kad Baltic Wind Park vai kāds cits ieguldījis līdzekļus izpētē, bet zaudē savus ieguldītos līdzekļus, ja konkursā par tiesībām būvēt vēja parku uzvar cits komersants.

Siliņš neslēpj, ka pretenzijas paudis ne tikai Kamparam, bet arī viņa „politiskajiem līdzgaitniekiem”. Jautāts, vai runa ir par Jaunupu, Siliņš neatbild, bet min EM valsts sekretāru Pūci. Siliņš savu neapmierinātību ir paudis arī pašam Kamparam un pēc sarunas viņam radies iespaids, ka argumenti ekonomikas ministru pārliecinājuši. „Izrunājām un viņš atzina, ka ir diezgan pamatoti, ka mēs kā projekta attīstītājs par saviem līdzekļiem šo izpēti veicam, bet amnēzija iestājā faktiski momentāni. Man nav racionāla skaidrojuma, kāpēc ar cilvēku vienu dienu var sarunāt vienu, bet otrā dienā viņš maina viedokli,” sarunu ar Kamparu atstāsta Baltic Wind Park pārstāvis.

Kuluāros jau kopš ziemas runā, ka Kampars ir zaudējis ietekmīgu partijas biedru uzticību, jo nav piepildījis uz sevi liktās cerības. Līdz ar to Kamparam vairs neesot politiskās aizmugures un viņa nomaiņa ekonomikas ministra amatā būtu notikusi jau pirms vairākiem mēnešiem, ja no pārmaiņām valdībā nebaidītos premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība). Šobrīd, kad partijas jau gatavojas ārkārtas vēlēšanām septembrī, JL un Vienotības līdere Solvita Āboltiņa jau ir paziņojusi, ka Kampara nākamajā valdībā visticamāk nebūšot.

Līdz šim biznesā esot guldīti pašu līdzekļi. Bet Baltic Wind Park iecerētā projekta kopējās izmaksas tiek lēstas ap 500-600 miljoniem eiro, bet par investoru piesaisti Siliņš pagaidām konkrēti izvairās runāt. Spekulācijas, ka Baltic Wind Park, izmantojot korporatīvās saites, radīs biznesam labvēlīgus nosacījumus un pēc tam šo projektu pārdos, Siliņš noraida.

SIA Baltic Wind Park reģistrēts 2008. gada oktobrī un tā vienīgais dalībnieks Lursoft datubāzē uzrādīts Belizā reģistrētā kompānija SAS Development LTD, kuras pilnvarotais pārstāvis Latvijā dokumentos norādīts Andrejs Siliņš. Tagad Siliņš Pietiek saka – nekad neesot bijusi vēlme aiz ofšoriem slēpt firmas patiesos īpašniekus. Šāda shēma izmantota, jo ierobežojumus komercdarbībai uzlicis viņa tā brīža darbs Microsoft Latvia. Tagad esot uzsākta SIA Baltic Wind Park restrukturizācija, kuras gaitā tā pārtapšot par akciju sabiedrību. 65% īpašnieks Baltic Wind Park esot pats Siliņš, bet 35% uzņēmumā piederot viņa kādreizējam kolēģim Microsoft Latvia laikiem Jānim Meirānam. 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...