Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēl krāsa uz velosipēdistu ceļa Čaka ielā nebija izžuvusi, kad Paulam Timrotam, Frederikam Ozolam un daudziem citiem "ekspertiem" bija laiks paust sašutumu par šo veloceliņu. Man personīgi sašutums par šo jautājumu šķiet diezgan dīvains un ne pilnībā pamatots. Divu iemeslu dēļ.

Pirmkārt, neaizmirsīsim, ka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, par kuru daudzi no mums šovasar nobalsoja, vēlēšanu kampaņas laikā ļoti skaidri norādīja, ka velosipēdu infrastruktūras attīstība ir viena no viņa politiskās programmas prioritātēm.

Kad Mārtiņš Staķis savos reklāmas videoklipos parādīja Lietuvas veloceliņus un apsolīja rīdziniekiem tādu pašu laimi, daudzi no mums viņam sniedza ovācijas. Tagad, kad Mārtiņš Staķis sāka pildīt šos solījumus, mēs viņu nolādējam kopā viņa veloceliņiem.

Izrādās, ka vai nu mēs neuzmanīgi izlasījām Staķa kunga programmu, vai nu balsojām tikai par to, lai Mārtiņš Staķis vienkārši kaitētu iepriekšējam mēram?

Daudzi teiks, ka vēlēšanās nebalsoja par Staķa kungu, un šo apgalvojumu patiešām apstiprina vēlēšanu rezultāti. Tikai Mārtiņš Staķis nebija vienīgāis Rīgas mēra kandidāta, kurš solīja attīstīt  velosipēdu infrastruktūru.

Gandrīz visu to partiju programmās, kuras startēja šovasar Rīgas domes vēlēšanās, bija punkts par velosipēdu infrastruktūru attīstību. Šeit ir atsauces uz velosipēdu infrastruktūru to partiju programmās, kuras vēlēšanās ieguva ievērojamu skaitu balsu:

JAUNĀ KONSERVATĪVĀ PARTIJA: Tiks salaboti 100 km ietvju un izveidoti 50 km jaunu veloceļu.

SASKAŅA: Līdz 2021. gada būvdarbu sezonas sākumam tiks izstrādāts jauns plāns, kas noteiks, kā Rīgā tiks organizēta satiksme, lai gājēji, velosipēdisti, sabiedriskais transports, autobraucēji un visi citi, kas pārvietojas pa Rīgu, justos droši un komfortabli.

JAUNĀ VIENOTĪBA: Savienosim visas apkaimes ar veloinfrastruktūru. Satiksmes mezglos izveidosim dažādu pārvietošanās līdzekļu savienojamības punktus.

NA bla bla bla: Rīgas pašvaldības budžetā izveidosim ikgadēju programmu veloceļu, velojoslu un velostāvvietu projektēšanai un izbūvei.

ZAĻO UN ZEMNIEKU SAVIENĪBA: Velojoslām jākļūst par ceļu projektēšanas sastāvdaļu. Ieviesīsim pārdomātu "Atstāj auto un brauc" tīklu.

GODS KALPOT RĪGAI: Piecos gados, sadarbojoties ar iedzīvotājiem, savedīsim tos kārtībā, mikrorajonos paredzot vairāk bērnu un sporta laukumu, autostāvvietu, velonovietņu, elektrouzlādes staciju. Velojosla Brīvības ielas garumā, velonovietnes pie ikvienas skolas un bērnudārza.

Citiem vārdiem sakot, pilnīgi jebkura partija sāktu attīstīt veloinfrastruktūru, nonākot pie varas, ieskaitot partijas, par kurām, iespējams, balsoja mūsu auto "eksperti".

Otrkārt, auto "eksperti", kuri ir sašutuši par veloceliņu Čaka ielā, acīmredzot ir aizmirsuši, ka automašīnu skaita samazināšanās tendence lielo pilsētu centros ir skārusi visu Eiropu un daudzas citas civilizētas valstis. Latvijā nenotiek velopatvaļa, kas būtu unikāla tikai mūsu valstij. Visās Eiropas galvaspilsētās autovadītāji arvien vairāk tiek “represēti”, kamēr velosipēdistiem tiek dots arvien vairāk privilēģiju uz ceļa.

Interesanti, ka daudzi no Čaka ielas veloceliņa sašutušajiem “ekspertiem”, piemēram, Pauls Timrots, personīgi ir redzējuši, kā tieši citu valstu pilsētu centri pilnībā “pieder” velosipēdistiem. Par to liecina viņu pašu ceļojumu stāsti. Neskatoties uz to, šie "eksperti" izliekas, ka viņiem ir nopietnas problēmas ar īsu atmiņu, un no TV ekrāniem visai valstij stāsta,  ka velosipēdu infrastruktūras attīstība Rīgā ir it kā stulbu Rīgas ierēdņu traka kaprīze.

Tiem, kas aizmirsuši, kā lielo Eiropas pilsētu mēri "apspiež" autovadītājus uz ceļiem, es vēlos atgādināt par tik brīnišķīgu pilsētu kā Londona. Šeit labs veloceliņu risinājuma piemērs, apšaubāms no pirmā acu uzmetiena, ir velosipēdistu gaidīšanas vieta krustojumos (skat. attēlu).

Gandrīz katrā Londonas centra krustojumā starp stop līniju un gājēju pāreju ir vēl viena josla - velosipēdistu gaidīšanas vieta (advanced stop lines). Lai velosipēdisti līdz ar zaļo gaismu nesāktu braukt no sāniem, viņiem ir atļauts doties pašā krustojuma sākumā un gaidīt zaļo gaismu ceļa vidū. Šis risinājums dod velosipēdistiem priekšrocības salīdzinājumā ar automašīnām, sākot kustību no luksofora.

Sastrēgumstundu laikā šī velozona var pulcēt desmitiem velosipēdistu. Un, iedegoties zaļajai gaismai, velosipēdistu masa sāk kustēties ļoti lēni un ļoti nevienmērīgi.

Dažreiz gadās, ka jūsu automašīna ir pirmā krustojumā un, iedegoties zaļajai gaismai, jūs vienkārši stāvat un gaidāt, kamēr visi jūsu priekšā gaidīšanas zonā stāvošie velosipēdisti sāks braukt. Tiklīdz viņi visi aiziet, iedegas sarkanā gaisma, un jūs, stāvot pirmais krustojumā, neesat nobraucis ne centimetru uz priekšu. Ja Timrota kungu šausmināja nožēlojamie 8 automobiļi, kuriem pēc viņa aprēķiniem Čaka ielā tagad izdodas tikt garām vienai zaļai gaismai, ko viņš teiktu par nulli automašīnu Londonā? Droši vien noģībtu vismaz.

Esmu gatavs piekrist auto "ekspertiem", kad viņi kritizē tos deģenerātus valsts iestādēs, kuri projektē atklāti viduvējus transporta mezglus. Bet šajā gadījumā sarunu vajag virzīt no velosipēdu celiņiem uz konkrētām atbildīgām personām, nevis jāiesaistās demagoģijā ar hronometru rokā.

Novērtē šo rakstu:

31
97

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...