Ventspils brīvostas pārvaldei būs jāsniedz informācija par slepeno semināru
Imants Liepiņš13.08.2020.
Komentāri (0)
Slepenais seminārs “par ostu pārvaldību”, kāds pirms mēneša tika noturēts privātās telpās Ventspilī blakus kafejnīcai, ticis rīkots valsts iestāžu uzdevumā un par to naudu — to apstiprina starpatbilde no Ventspils brīvostas pārvaldes.
Jau vairākkārt rakstīts — pats fakts, ka šāda “slēgta sanāksme” 7. jūlijā tika noturēta, todien atklājās pavisam nejauši: tūristi pēkšņi nevarēja nopirkt biļetes uz kuģīti ''Hercogs Jēkabs'', jo uz reisiem pulksten 14 vai 18 varot ierasties ''augstie viesi'' un pieprasīt izbraucienu, tāpēc biļetes tūristiem pārdot neesot atļauts — ierasties varot satiksmes ministrs Tālis Linkaits.
Meklējot tālāk, no brīvostas pārvaldē strādājošajiem vietējiem iedzīvotājiem tika noskaidrots, ka Ventspils brīvostas pārvaldē tiešām notiekot seminārs, taču tas esot tik konfidenciāls, ka tā norisei esot izīrētas privātas telpas, kam blakus atrodoties kafejnīca. Taču iedzīvotāji nezināja teikt, tieši kura kafejnīca tā esot, un apskraidīt vairākus desmitus kafejnīcu, kādas vasaras sezonā darbojas Ventspilī, nav iespējams.
Ventspils domē savukārt paskaidroja, ka pašvaldības darbinieki zina par šāda semināra norisi, taču pašvaldības pārstāvji nav tikuši tur pielaisti, neraugoties uz faktu, ka puse no Brīvostas pārvaldes lietotajiem nekustamajiem īpašumiem pieder pašvaldībai un to kopējā vērtība patlaban tuvojas 170 miljoniem eiro, pie kam daudzi no tiem ieķīlāti ostas modernizācijas kredītu saņemšanai.
Drīz vien noskaidrojās arī iemesls, kāpēc semināru nevarēja noturēt Ventspils brīvostas pārvaldes ēkā: izrādījās, ka arī brīvostas pārvaldes ēka (attēlā) jau kopš 1994. gada pieder pašvaldībai, kas to pēc neatkarības atjaunošanas savulaik konfiscējusi aizejošajai padomju armijai — tātad, ja seminārs būtu noritējis tur, pašvaldības darbinieki vai domes deputāti jebkurā brīdī būtu varējuši iekļūt domes nekustamajā īpašumā, pat ja tajā noritošais seminārs ticis organizēts kā slepens, un pateikt visu, ko viņi domā par šādu rīcību. Līdz ar to organizatori īrējuši privātas telpas, kas neskaitās pašvaldības objekts un līdz ar ko tur varētu nelaist iekšā “nevēlamus” apmeklētājus, ja tādi tomēr sadomātu apmeklēt semināru.
Brīvostas pārvalde rakstiskā atbildē apliecinājusi, ka organizatore slepenajam semināram bijusi tieši Ventspils brīvostas pārvalde, līdz ar to tai nosūtīti šādi jautājumi:
1. Kura iestāde (Jūsu vai kāda cita) izdomāja šādu sanāksmi?
2. No kurām personām nāca sākotnējā iniciatīva, ka tāds seminārs vajadzīgs? Lūdzu, nosauciet visus uzvārdus, amatus.
3. Kas un kad pieņēma lēmumu, ka šāds seminārs tiešām tiks rīkots? Lūdzu, nosūtiet visus dokumentus (valdes lēmumus vai tml.) saistībā ar šī pasākuma rīkošanu.
4. Kas un kad pieņēma lēmumu, ka šī sapulce būs slepena? Lūdzu, uzrādiet šī lēmuma pieņēmēju uzvārdus un amatus. Kā arī likumisko pamatojumu, kāpēc šī sapulce bijusi noslepenota.
5. Kādas personas tajā piedalījās? Nosūtiet pilnu sarakstu ar vārdiem, uzvārdiem, ieņemamajiem amatiem un visām sapulcē klāt bijušajām organizācijām/uzņēmumiem/iestādēm.
6. Kāda bija dienaskārtība, kādi jautājumi tika apspriesti?
7. Kādi lektori bija uzaicināti no tādu dalībnieku vidus, kas paši nav valsts iestāžu pārstāvji?
8. Lūdzu, nosūtiet kopijas no pilnām sanāksmes stenogrammām vai arī pilnus audio/videoierakstus, kā arī sanāksmes protokolus, kuri tikuši sastādīti rakstveidā.
Tā kā sapulces rīkotāja bija publiska valsts iestāde, tajā piedalījās valsts amatpersonas un valsts iestāžu pārstāvji, pie kam sapulces mērķis bijis — saskaņā ar valsts iestāžu pašu publiski sniegto informāciju — “lai klātienē pārrunātu aktuālos jautājumus saistībā ar grozījumiem Ostu likumā, kas šobrīd nodoti sabiedriskajai apspriešanai, kā arī diskutētu par aktuālo nozarē”, tad likums neļauj augstākminēto informāciju noslepenot.
Iesniegumā tāpat rakstīts: “Jo īpaši vēršu Jūsu uzmanību uz to, ka pilnībā neinteresē, cik šis slepenais seminārs izmaksājis, cik pīrādziņus noēduši viesi un cik — pašu darbinieki, jo kopš tranzītnozares nokļūšanas Jaunās konservatīvās partijas kontrolē tranzītkravu apjoms ostās un uz dzelzceļa nokrities tik katastrofāli, ka lasītājiem nebūs svarīgi, cik uz galda konkrētajā sanāksmē bijušas desumaizes. Lasītājus šoreiz interesē seminārā runātais un pārspriestais, ņemot vērā pēdējā gada laikā jau veikto “ostu pārvaldības reformu” katastrofālo iznākumu.”
Mediji jau daudzkārt rakstījuši, ka ''ostu pārvaldības reformas'' rezultātā no Rīgas un Ventspils brīvostu pārvaldēm izslēgti visi vietējo pašvaldību pārstāvji, izjauktas daudzas ilggadējas iniciatīvas un samazināti modernizācijas plāni (tajā skaitā Eiropas līdzekļu piesaiste), kas novedis pie ceturtdaļas kravu apjoma zuduma Rīgā, bet Ventspilī kravu kritums bijis vismaz 41% šī gada pirmajā pusē.
Neraugoties uz katastrofālajiem rezultātiem, kādi fiksēti pašreizējā satiksmes ministra Tāļa Linkaita darbības laikā (kravu trūkums ostām novedis pie tā, ka dzelzceļa transports Latvijā pazaudējis jau 50% no visām tranzītkravām salīdzinājumā ar laiku pirms T. Linkaita nākšanas pirms varas), ministrs daudzkārt paudis ciešu apņēmību savu uzsākto ''reformu virzienu'' turpināt un pat pastiprināt.
Pēc tam, kad Pietiek publicēja ziņas par šo dīvaino semināru, satiksmes ministra birojs izplatīja paziņojumu, kurā cita starpā rakstīja: “Satiksmes ministrijas izstrādātie grozījumi likumā par ostām un Liepājas SEZ likumā pašlaik ir nodoti sabiedriskajai apspriešanai [...]. Pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā tie tiks virzīti izskatīšanai Saeimā. Lielo ostu pārveide par kapitālsabiedrībām varētu notikt 2021. gada otrajā pusē,” nepaskaidrojot, kā slēgtas apspriedes noturēšana varētu saskanēt ar patlaban notiekošās sabiedriskās apspriešanas jēgu.
Savukārt Ventspils brīvostas pārvalde pēc tam rakstīja, ka seminārs neesot vis bijis “slepens”, bet gan “slēgts”: “Ventspilī ieradās LR satiksmes ministrs un ministrijas pārstāvji, kā arī trīs lielo ostu, SIA Rīgas brīvostas flote un VAS Latvijas dzelzceļš pārstāvji. Organizēt sapulci Ventspilī bija Ventspils brīvostas pārvaldes iniciatīva, bet tā bija nevis slepena, bet slēgta darba sanāksme, lai klātienē pārrunātu aktuālos jautājumus saistībā ar grozījumiem Ostu likumā, kas šobrīd nodoti sabiedriskajai apspriešanai, kā arī diskutētu par aktuālo nozarē.”
Jau nākamajā dienā pēc semināra brīvostas ierindas darbinieki ieradās pie brīvostas pārvaldnieka, lai spriestu par neuzticības izteikšanu tam: