Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valda Dombrovska (Vienotība) valdībā, meklējot veidus, kā šā gada budžetā nodrošināt papildus konsolidāciju, panākta neformālā vienošanās, ka sociālā budžeta izdevumi tiks samazināti par 11,2 miljoniem latu. Priekšlikumi par to, kā samazināt sociālo budžetu, pirmdien uz koalīcijas padomes sēdi jāatnes Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) un šīs apvienības pārstāvētajai labklājības ministrei Ilonai Jurševskai.

Vēl nedēļas nogalē skaidru priekšlikumu no ZZS nebija. Tā vietā bija tikai dzirdams, ka ZZS pilnīgi noteikti nav gatava atsaukties finanšu ministra Andra Vilka (Vienotība) netiešajiem mudinājumiem meklēt iespējas mazināt sociālā budžeta izdevumus pensiju tēriņos.

Līdz ar to sagaidāms, ka ZZS sociālajā jomā, iespējams, rosinās griezt budžeta izdevumus taupot uz bezdarbnieku rēķina, kā arī mazinot naudu tā sauktajai simtlatnieku programmai un citiem ar nodarbinātību un darba ņēmējiem saistītiem pasākumiem.

Netiek gan arī izslēgts, ka ne ZZS, ne labklājības ministre pirmdien koalīcijā tā arī nepiedāvās priekšlikumus tam, kā par 11 miljoniem latu apcirpt sociālo budžetu. Ļoti iespējams, ka ZZS turpinās uzstāt - šā gada budžetā papildus konsolidējamie līdzekļi jāatrod ēnu ekonomikā, finanšu ministram un premjeram par to jāpārliecina starptautiskie aizdevēji, kā arī jāpanāk vienošanās par mazāku budžeta konsolidācijas apjomu un vēlāku budžeta grozījumu pieņemšanas termiņu.

Ņemot vērā cīņas, kas valdošajā koalīcijā norit par lielāko sociālā budžeta izdevumu – pensiju - griešanu, Pietiek aicināja to komentēt Latvijas Pensionāru federācijas vadītāju Ainu Verzi:

Vienotība ar mums nav runājusi par pensiju vai pensiju piemaksu samazināšanu. Pie mums uz iepriekšējo valdes sēdi [10.janvārī] bija Štokenberga kungs, un mēs visas šīs lietas pārrunājām, jo viņš arī kā Vienotības pārstāvis pirms vēlēšanām parakstīja vienošanos ar mūsu federāciju par sadarbību. Un viņš teica, ka ir atbildīgs par šo vienošanos, un vēl janvārī viņš ne ar vienu pušplēstu vārdu nepieminēja to, ka būtu vispār jāapspriež šāda situācija – pensiju vai pensiju piemaksu griešana.

Vienīgais solījums, kas no viņa puses tika apstiprināts, tas ir, sadarbības memoranda pēdējais punkts – neizskart esošo pensionāru pensijas un piemaksas, tiks pildīts. Pie tā mēs arī palikām.

Pēc tam mēs ar labklājības ministri un mūsu federācijas valdi visu pārrunājām un vienojāmies, ka nekāda esošo pensionāru dzīves līmeņa pasliktināšana nevar notikt.

Šīs finanšu ministra norādes, ka sociālajā budžetā jāmeklē budžeta līdzekļu taupīšana, ir pieņemamas tikai tik daudz, ka mēs piekrītam tam, ka nauda ir jāmeklē sociālajā budžetā. Tam mēs nestrīdamies pretī, jo arī ministre mūs informēja, ka šī summa - 11,2 miljoni - budžetā ir jāatrod.

Taču no ministres saprotu, ka ministrijai ir ieceres, kur šos miljonus atrast, neaizskarot bērnus un vecos cilvēkos. Ir taču sociālajā budžetā vēl citas iespējas.

Tā ka mēs esam pilnīgi kategoriski par to, ka ne par latu nedrīkst skart pensionārus, ka nedrīkst mazināt ne pensijas, ne piemaksas pie pensijām.

Turklāt, kas ir šīs piemaksas. Mums augstākās varas pārstāvjiem ir ļoti daudz jāskaidro, kas vispār ir pensijas piemaksa, īpaši tagad, kad ir ievēlēti tik daudzi jauni politiķi, kuriem nav nekādas saprašanas, kas tās piemaksas ir.

Viena daļa saprot, ka tās ir kaut kāds komunālo maksājumu pabalsts. Taču tas ir ceturtais pensiju līmenis, ko radīja, veidojot pensiju sistēmu pašā sākumā ar Pasaules Bankas atbalstu. Piemaksas kompensē iepriekšējā darba sistēmā nostrādāto darba mūžu, un šīs piemaksas ir nepieciešamas.

Ja Vienotības valdība atļautos griezt pensiju piemaksas, tas jau nebūtu tikai spļāviens sejā vēlētājiem, te es saskatu arī juridisko pusi. Vienotība kā politisks spēks ir ar mūsu federāciju trīs personu sastāvā [Štokenbergs (Sabiedrība citai politikai, Ģirts Valdis Kristovskis (Pilsoniskā savienība), Solvita Āboltiņa (Jaunais laiks)] parakstījusi sadarbības vienošanās, un mēs uzskatām, ka šie paraksti nes arī juridisku atbildību, ne tikai politisku.

Pagaidām mēs piesaistāmies pie politiskās atbildības. Ja šie cilvēki pārkāpj to memorandu, kuru parakstījuši, tas jau nozīmēs, ka viņu turpmākā politiskā karjera arī ir apdraudēta, jo tauta viņiem to nepiedos. Kāpēc viņiem ar to ir jāriskē?

Budžetā ir citi līdzekļu avoti, kuri jāpārskata, ir daudzas izdevumu lietas, tikai jābūt gribai un mazliet jāpiespiežas, nevis vienkārši jāņem un jānogriež kaut kas no pensijām.

Ja Vilka kungs kā sauss finansists nerēķinās ar cilvēkiem, tad pārējiem Vienotības valstsvīriem tomēr ir jāatceras gan politiskā, gan juridiskā atbildība par to, ko viņi ir solījuši.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Manabalss.lv iniciatīva “Latvija nosoda komunistisko režīmu noziegumus. Bez izņēmumiem”

FotoLatvija līdz šim nav publiski paudusi skaidru attieksmi pret Ķīnas komunistiskās partijas (ĶKP) režīma noziegumiem. Klusēšana ir salīdzināma ar netiešu līdzatbildību.
Lasīt visu...

21

Tautas pēdējā fāze: 4. Iedzīvotāju resursi

FotoTie cilvēki, kuri zina, ka Latvijā viss notiek “pēc grāmatas”, zina arī to, ka pēdējā fāzē eksistē īpaša iedzīvotāju daļa - garīgās bojāejas klienti. Tautas garīgā bojāeja tiešā veidā neattiecas uz visu tautu, bet attiecas tikai uz tautas zināmu (visticamākais – nelielu) daļu.
Lasīt visu...

21

Politiskais spiediens pret FKTK var radīt draudīgu precedentu arī citām patstāvīgajām iestādēm

FotoCentieni sakārtot likumu “tā, kā vajag” jeb atbilstoši politiskajiem uzstādījumiem, tiecoties atbrīvoties no esošajiem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes locekļiem un piedāvājot “zelta izpletņus”, ne tikai veido draudīgu precedentu FKTK darbībā, bet norāda uz likumdevēja uzdrīkstēšanos steigā mainīt patstāvīgo iestāžu darbības nosacījumus, kas var skart jebkuru no patstāvīgajām iestādēm.
Lasīt visu...

21

Šis ir bezprecedenta politiskās iejaukšanās gadījums FKTK vēsturē

FotoFinanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) vēlas precizēt publiskajā telpā izskanējušu valsts amatpersonu sniegtu nepatiesu informāciju, kas vedina domāt, ka situācija Latvijas finanšu sektorā pēc FKTK veiktās pārmaiņu vadības kopš 2016. gada, kā arī Latvijā līdz šim finanšu pakalpojumu sniedzēju īstenotā uzraudzības pieeja un tās tiesiskais ietvars it kā būtu šķērslis labam valsts novērtējumam Moneyval procesā.  
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule Augstākajai tiesai un tieslietu ministram Jānim Bordānam: aicinu apturēt uzsākto Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru

FotoLatvijas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentam š.g. 28. maijā iesniedzu prasības pieteikumu par iestādes nepareizu faktisko rīcību un pirmsšķietami nepareiza administratīvā akta atcelšanu, kuras ietvaros lūdzu tiesu:
Lasīt visu...

6

Ordeņus tirgo, bet Valsts prezidenta kancelejai par to nav ne mazākās intereses

FotoPatiesībā ir vienalga, vai Baiļu triloģijas popularizēšanai izmanto I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņu tirgošanas jautājuma aktualizēšanu vai arī pircēju intereses vairošanai par I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņu iegādi izmanto Baiļu triloģijas popularitāti.
Lasīt visu...

6

Brīvība meža īpašniekiem?

FotoSen senos laikos, tik senos kā 2012. gads kokrūpnieki konstatēja, ka "pēc trīs gadu pārtraukuma, kad, pateicoties valdības lēmumam palielināt ciršanas apjomus valsts mežos un pieaugot mežizstrādei privātajos mežos, kokrūpniecības nozare, nebēdājot par zāģbaļķu trūkumu, varēja investēt attīstībā un nostiprināties starptautiskajos tirgos, skarbā realitāte ir atgriezusies, liekot Latvijas zāģētavām domāt, kā organizēt savu darbību ierobežota resursu daudzuma apstākļos”. (Par to jau tolaik rakstīju šeit.)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

LMT, „Tet” un sabiedriskie mediji – kas slēpjas kastē?

Jau atkal dienaskārtībā parādās ziņa, ka „Latvijas Mobilā telefona” (LMT) un "Tet" (agrāk "Lattelecom") akcionāri, tas ir...

Foto

Eiropas patiesā seja

Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltītajās publikācijās un to komentāros nācās pārliecināties par Eiropas problemātikas ļoti primitīvo un nepatieso atspoguļojumu. Publikācijās un to komentāros sastopamā...

Foto

Dzīvs pierādījums tam, ka vatņikiem nav tautības: Dainis Turlais

Noteikti būsiet pamanījuši, ka kolorado vaboļu midzenī, ko dažkārt mēdz dēvēt arī par Rīgas Domi, pēdējā mēneša...

Foto

Pār gadskārtu audits nāca, šopavasar vēl nav atnācis

Pirms vairāk nekā gada, 2018. gada martā un aprīlī publicēju četru rakstu sēriju sakarā ar AB LV krīzi un ar to...

Foto

“Saskaņu” gaida grūti laiki

Politikas vērotājiem šobrīd ir interesants laiks. Nesen beidzās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, trešdien tika ievēlēts jaunais Latvijas prezidents Egils Levits. Pēc tam sekoja...

Foto

Kā būtu iespējams deputātam Kaimiņam juridiski tiesiski sadauzīt seju par vēlētāju nodošanu un solījumu nepildīšanu

Atklātā vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrnieces kundzei! Vēlos Jūs informēt, ka pēc Vienotības valdības...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 3. Sociālā šizofrenizācija

Zinātnē tiek analizēta parādība vārdā sociālā šizofrenizācija jeb sabiedriskās apziņas šizofrenizācija. Šo parādību izraisa sabiedrības dzīves apstākļi. Tādā gadījumā sabiedrībā...

Foto

Kāpēc LRA ar 5,01% derīgu vēlēšanu zīmju palika zem 5% barjeras, un kāpēc ZZS ar vairāk nekā 5,3% balsu nedabūja vietu

Esmu jau skaidrojis, tak savilkšu...

Foto

Ļaunuma banalitāte

Ļaunumā vienmēr ir zināma banalitātes porcija: ļaunums parasti nevar lepoties ar oriģinalitāti. Ļaunums parasti atkārto citu ļaunumu formātu un trajektoriju, un tas notiek banāli...

Foto

Šīs nav pirmās nopietnās aizdomas saistībā ar Latvijas valsts augstākajiem apbalvojumiem

Saistībā ar pēdējās dienās aktualizēto jautājumu par valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanu un „noklīšanu neceļos”, kā...

Foto

Es kā ignorētā Valsts prezidenta amata kandidāta izvirzītājs esmu vērsies tiesā pret LR Saeimu

28. maijā esmu iesniedzis Augstākajā tiesā pieteikumu, vēršoties pret Latvijas Republikas (LR)...

Foto

Zakatistova un Tamuža stāsts nav unikāls. Par ko klusē Tamužs?

Klaji meli, nepatiesi apgalvojumi, safabricēti fakti un intrigas jau vēsturiski ir bijuši iecienīti instrumenti cīņā par...

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 2. daļa

Turpinājums sarunai ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 1. daļa

Saruna ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Vīzija glamūra inteliģencei

2019.gada 16.maijā portāls “nra.lv” publicēja tekstu ar virsrakstu “Valsts prezidenta amata kandidāta Egila Levita vīzija par Latviju”. Tā ir latviešu varas inteliģencei svētā...

Foto

Katoļu baznīcas Bīskapu konferences aicinājums sakarā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Latvijas bīskapu konference vēlas atgādināt par katra kristieša līdzatbildību kopējā labumā, kas...

Foto

Daži argumenti (no daudziem), kāpēc Dombrovskis ir nelietīgs divkosis

1. Zināms, ka Dombrovska grāmatas izdošanu latviešu valodā ir finansējusi Kuveitas naftas kompānija, kura bija ieinteresēta no...

Foto

“Bezkompromisa tiesiskums” bez maskas: „Liepājas metalurga” izlaupītāji reiderē „Olainfarm” un stiepj rokas pēc LU īpašumiem

Velmers un Krastiņš kopā ar Prudentia partneri Rungaini izpārdeva Liepājas metalurga īpašumus. Pārdeva pa daļām,...

Foto

Ir puslīdz skaidrs, kurp dodas NEPLP un LTV. Bet... kur tad tas ir?

Atbilde uz Jāņa Rušenieka 17.05.2019. rakstu «Kurp dodies, LTV un NEPLP?» — šis...

Foto

Brīva vieta Valsts prezidenta ievēlēšanas likuma interpretācijai

Šī gada 13. maijā atbilstoši Valsts prezidenta ievēlēšanas likumam iesniedzu pieteikumu ar prezidenta amata kandidatūru prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam,...

Foto

Ezotēriķi bez atsaucēm – kā Gundariņš disertāciju rakstīja

2019. gada janvārī pasauli pāršalca ziņa, ko varēja lasīt arī Latvijas ziņu slejās, ka “Indijas zinātnieku kopiena skarbi...

Foto

Vai iespējams iemācīt āzi dot pienu?

Pietiek vairākkārt publicēja Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (NĪLA) stāstus par "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma" (Nr. 158.Lp13, turpmāk – Likumprojekts)[1] veidošanas...

Foto

Protestu nebūs jeb tautas dekadence

Vai ir gaidāmi protesti – mītiņi, piketi, tautas sapulces vai citas protesta akcijas? Vai latvieši samierināsies, ka viņu valstī prezidents būs...

Foto

Latvija gaida nākamo vadoni

Esošais prezidents Raimonds Vējonis ir paziņojis, ka nekandidēs prezidenta vēlēšanās, kaut arī viņu atbalsta ZZS. Tas uzskatāms par racionālu un saprātīgu lēmumu,...

Foto

Koncertzāle uz AB dambja: kārtējais "otkats" vai spļāviens sejā Rīgas "plebejiem"?

Rīgas akustiskās koncertzāles priekšvēsture ir pietiekami sena - pirmo reizi ideja par  jaunu republikas līmeņa...

Foto

Nacionālā ideja un identitāte

Šo nerakstīju un nepublicēju pirms devītā maija un devītajā. Dažām dienām bija jāpaiet, lai ir objektīvāks redzējums un iespējams skats ne tikai...

Foto

Londonas tiesa: "Latvijas dzelzceļa" šefs Bērziņš iepriekšējā darbavietā izkrāpis 5 miljonus

Edvīns Bērziņš caur “Latvijas kuģniecību” ir izkrāpis piecus miljonus dolāru no uzņēmuma “Latmar”. Šāds Londonas...