Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vidusšķiras attīstībai – labu izglītību

Zigurds Eglītis, inženieris, pedagogs
28.10.2014.
Komentāri (15)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut gan Latvija gandrīz gadsimta ceturksni ir neatkarīga valsts, ekonomiskā pacēluma vietā joprojām mīņājamies uz vietas. Nav gaidītās spozmes arī izglītībā. Bet ko savai valstij esi devis TU? Varbūt tieši TEV jāpalīdz tai augt!

Neatkarības gadu pirmsākumos piekoptā valsts vadīšana bez noteiktas, ilglaicīgas ekonomiskās stratēģijas ir noslāņojusi sabiedrību izteikti bagātos un kontrastā – nabadzīgos iedzīvotājos, nesekmējot vidusšķiras kā ekonomiski spēcīgas formācijas veidošanos (saskatāmi tikai vāji tās aizmetņi).

Pirms konkrētāk pievēršamies šai problēmai, precizēsim, ko tad īsti sapratīsim ar terminu „vidusšķira”. Šajā formulējumā interpretācijas nianses varētu būt dažādas, taču, koncentrējoties uz sociāli ekonomisko aspektu, varam uzskatīt, ka Latvijas vidusšķira ir iedzīvotāju slānis, kam ilgtermiņā ģimenes gada ieņēmumi pārsniedz gada izdevumus, nodrošinot stabilu uzkrājumu rezervi.

Palielinoties nabadzīgo ļaužu nogrupējumam, arvien krasāk sāk izpausties bīstamas patērētāju sabiedrības tendences. Maznodrošinātie (un ne tikai) pierod pie lūdzēju pozīcijas, kas, protams, cilvēcīgi saprotams, bet vienlaikus iezīmē arī virkni negatīvu, sabiedrību degradējošu faktoru – vājinās patriotisma jūtas, deformējas darba tikums, izpaužas neiecietība vienam pret otru, parādās vispārēja vienaldzība un nihilisms (morāles normu, principu, tikumisko vērtību noraidīšana), pavīd atskārsme dzīves jēgu meklēt svešumā. Citiem vārdiem sakot – daļu sabiedrības sāk pārņemt apātija, nomācot aktīvo dzīves pozīciju.

Kā redzams, tā ir nopietna problēma. Ko darīt?

Manuprāt, ir pienācis pēdējais laiks nodrošināt efektīvus apstākļus ietekmīgas, lielu iedzīvotāju slāni aptverošas vidusšķiras izveidei (protams, par to tiek runāts, un arī ir pieņemtas dažādas koncepcijas un sastādīti perspektīvie plāni, bet „vezums” joprojām nekustas no vietas). Šajā sakarībā jāuzsver – būs valstī spēcīga vidusšķira, būs arī nauda izglītībai, medicīnai, aizsardzībai, pensijām.

Saeimai, valdībai un pašvaldībām likumdošanas iniciatīvu ceļā vajadzētu panākt, lai Latvijas iedzīvotāji, balstoties uz labu izglītību (kvalitatīvu un augsta līmeņa – koledžas, universitātes u.tml.), varētu kļūt par aktīviem sava finansiālā stāvokļa veidotājiem. Taču tas nenozīmē, ka sabiedrībai savas labklājības paaugstināšanai vajadzētu nepārtraukti visu gaidīt no valsts un pašvaldību institūcijām. Iespēju robežās arī katram pašam jātiecas uz progresu. Nepārvērtējama loma šajā procesā ir pedagogiem – tautas izglītības misijas veicējiem.

Turpinājumā – par manu devumu šajā jomā un ar to saistītās pārdomas.

Pēc Rīgas Politehniskā institūta (Rīgas Tehniskās universitātes) absolvēšanas, liekot lietā iegūto inženiera kvalifikāciju, ar lielu degsmi uzsāku pedagoga darbu grafisko disciplīnu jomā (jau studiju laikā biju pilnībā izdomājis, kā es to darīšu). Mācījos pats un mācīju citus. Tā kā manā priekšmetā labas mācību grāmatas latviešu valodā tad nebija, nolēmu, ka tā jāuzraksta man, un pēc kāda laika savu lēmumu arī realizēju – izstrādāju un tipogrāfiski izdevu mācību grāmatu „Tehniskā rasēšana” (izglītības organizatori man šādu iespēju nodrošināja). Manu veikumu izglītībā ievēroja un, kad Latvijā radās nepieciešamība sniegt starptautisku palīdzību pedagoģijā, izvēlējās mani un nosūtīja darbā par izglītības ekspertu uz Āfrikas valsts Mali galvaspilsētu Bamako (saskaņā ar bambara afrikāņu teiksmu – bedri ar krokodiliem, kurai pāri 18. gadsimta vidū gaisa balonā pārlidojuši Žila Verna romāna varoņi). Tur, nostrādājot 3 gadus un vaļas brīžos veldzējoties kobru ielenkto baobabu ēnā, man pavērās brīnišķīga iespēja iepazīties ar Āfrikas eksotiku, kultūru un baltajam cilvēkam neraksturīgo vidi, pārņemot arī daļu no Mali kuratores Francijas kultūras un pedagoģijas mantojuma, tajā skaitā grafisko dokumentu izstrādes un noformējuma normatīvās prasības un ar to saistītās tendences.

Kad pēc komandējuma atgriezos Latvijā, intensīvi pievērsos modernās pedagoģijas un psiholoģijas studijām, jo bija skaidrs, ka arī turpmāk darbošos izglītības nozarē. Un, līdzīgi kā savas darba karjeras sākumā, arī šajā dzīves posmā sakarā ar Latvijas valsts neatkarības atgūšanu un pievienošanos Eiropas tautu saimei un ar to saistītajām izmaiņām standartizācijas jomā man atkal palaimējās būt pirmajam mācību grāmatas autoram, kas konstruktoru dokumentācijā uzsāka pārejas procesu no padomju standartiem uz starptautiskajiem un Eiropas normatīvajiem aktiem. Tā laikā no 1998. līdz 2010. gadam izstrādāju un 6 daļās tipogrāfiski izdevu apjomīgu mācību līdzekli „Tehniskās grafikas ceļvedis”.

Tagad, izprotot 21. gadsimta pedagoģijas prasības, esmu pievērsos tehniskās grafikas, precīzāk – inženiergrafikas kursa digitālajam formātam. Patlaban (process turpinās) ir izveidots divdaļīgs būvniecības profila digitāls mācību līdzeklis demonstrācijai un informatīvām studijām „LVS EN ISO standartiem atbilstošu rasējumu noformējums”, kurš drīzumā būs pilnīgi brīvi (bez maksas) pieejams jebkuram interesentam. Lūdzu, izmantojiet to – pilnveidojiet savu profesionālo meistarību! Papildus jāpaskaidro – minētajos digitālajos materiālos būs sniegts arī šīs nozares svarīgāko terminu tulkojums angļu valodā, kas var lieti noderēt darbā ar tehnisko dokumentāciju (šeit derētu atgādināt – tehniskajai terminoloģijai ir jāatbilst attiecīgajā nozarē lietotajai oriģinālvalodai).

Cik tas ir svarīgi, var pārliecināties, pievēršoties tādu nozīmīgu normatīvo aktu, kā EN ISO adaptēto standartu titullapu latviskajam tulkojumam. Piemērs ilustrācijai. Adaptējamā ISO 128 – 22:1999 standarta oriģināla angliskajā versijā lasāms: „General principles of presentation – Part 22: Basic conventions and applications for leader lines and references lines”. VSIA „Latvijas Standarts” piedāvātais tulkojums: „Shēmu vispārīgie principi. 22. daļa. Vadošo līniju un norāžu galvenie nosacījumi un pielietojums.” Domāju, ka šī standarta pakārtotās nozares profesionāļu tulkojumā tas būtu šādi: „Attēlojuma vispārējie principi. 22. daļa. Norādes līniju un to plauktiņu izveides un pielietojuma pamatnosacījumi”.  

Atļaušos citu piemēru. Ministru kabineta 21.05.2013. noteikumu Nr. 281 7. pielikumā „Tehniskā grafika. Vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmeta standarts” norādīts: „7.5. konstruē objektus trijos skatos, zina to nosaukumus un novietojumu rasējumā Eiropas sistēmā”. Kaut gan šajā dokumentā minēta atsauce uz LVS EN ISO standartiem, tomēr tā sastādītāji, iespējams, nekompetences dēļ liek pedagogiem rasējuma projekciju (attēlojuma) izvietojumā vadīties pēc padomju laika standartu dotā dalījuma: Eiropas un Amerikas sistēmā. Uzšķirot LVS EN ISO 5456 – 2:1999 standartu, uzzinām – Eiropas Savienības dalībvalstīs rasējumu attēlojuma izkārtojumā izmanto nevis Eiropas sistēmu, kā to iesaka aplūkotā dokumenta autori, bet gan projekciju pirmā un trešā kakta metodi. Domājams, ka arī pateicoties šādai izglītības stratēģu „kompetencei” neatkarīgās Latvijas gados no vispārizglītojošo skolu mācību plāniem gandrīz izzudis tāds „nevajadzīgs” priekšmets kā rasēšana jeb tehniskā grafika. Kā var saprast no šīs „racionalizācijas”, „tālredzīgi” IZM ierēdņi ir izlēmuši, ka perspektīvā inženierzinātnes un tām pakārtotā ražošana Latvijā nepastāvēs.

Atšķirībā no sabiedrībā uz augšu tikušu atsevišķu indivīdu kategorijas (politiķu, kam vajadzētu stāvēt un krist par Latvijas valsti, neatkarības sākumposma varasvīru akceptēto Latvijas nodokļu maksātāju darbā uzkrāto materiālo resursu privatizētāju u.tml. tā sauktās sabiedrības elites pārstāvju), kuri savus lolojumus sūta mācīties uz ārzemēm ar domu tur arī palikt, es ticu Latvijas izglītības sistēmas progresam. Latvija var un tai vajag nodrošināt mūsdienīgas izglītības līmeni. Protams, ja mēs visi, gan tie, kas esam šajā procesā iesaistītie izpildītāji, gan tie, kuru rokās ir šī procesa organizatoriskās sviras, nesavtīgi strādāsim. Ir pagājis pietiekami ilgs neatkarības laiks, lai sabiedrība varētu attīrīties no sārņiem. Jāmainās gan pozitīvā attieksmē pret apkārtējo vidi, gan reālajā darbībā, varbūt pat nenozīmīgajā.

Ja savus pienākumus veiksim godīgi un profesionāli (protams, ja tam ir atbilstoša izglītība) un strādāsim tā, lai darbs nav slogs, bet iedvesmas avots, un Latvijas izglītības sistēmu (tie, kas tajā darbojas) balstīsim uz četriem stūrakmeņiem: motivācija, radošums, laikmetīgums, atbildība, Latvijā sniegtā izglītība un uz to vērstā ekonomiskā attīstība neatpaliks no veiksmīgāko pasaules valstu līmeņa. To, ka mēs varam gūt arī labus panākumus, apliecina mūsu zinātnieku starptautiskie sasniegumi.

Veidosim dzīvi labāku!

Novērtē šo rakstu:

22
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

21

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

FotoŠodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt godīgo nodokļu maksātāju pusē ir labi vai slikti. Var saprast tā: ja tu esi pret VID rīcību šajā gadījumā, tad tu atbalsti nodokļu nemaksātājus.
Lasīt visu...

21

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

FotoLai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un kvalitātes, par ko nemitīgi atgādina Latvijas Banka un uzņēmēji, Veselības ministrija (VM) ir ķērusies noteikt pašvaldību lomas veselības aprūpē un pie Veselības aprūpes finansēšanas likuma, kurš pašreizējā versijā gan vairāk atgādina aprakstu uz pāris lapām salīdzinājumā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība, kas ir vieni no apjomīgākajiem MK noteikumiem biezas mapes izskatā.
Lasīt visu...

21

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

FotoLaikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi ieviest šādas reformas jau ir bijuši, turklāt nesekmīgi. Dažādas idejas par to, cik gados bērniem jāuzsāk skolas gaitas, ir izskanējušas arī iepriekš, piemēram, kādreizējā ideja par t.s. nultās klases ieviešanu, obligāto izglītību no sešu gadu vecuma u.tml., taču neviena ideja nav nesusi pozitīvu rezultātu.
Lasīt visu...

12

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

FotoPēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar Miervalža Poļa gleznu izstādi. Pats izstādes nosaukums zīmīgs – „Ilūzija kā īstenība”. Ļoti zīmīgs un trāpīgs nosaukums! Nosaukts šis laika periods Latvijas valstī – īstenība ir ilūzija – tieši tā!
Lasīt visu...

21

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

FotoNekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un valsts un pašvaldību iestāžu amatpersonu uzmanību uz elektroniskas sarakstes nepilnībām. 
Lasīt visu...

21

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

FotoTagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika vairs nav iespējama bez noteiktas papildizglītības. Tagad vairs nepietiek ar līdzšinējām zināšanām. Tiekoties ar Latvijas politisko slāni, akūti nepieciešama papildizglītība tādos zināšanu atzaros kā neiropatoloģija, psihastēnija, psihogēnija, psihopātija, psihopatoloģija, kā arī, protams, psihiatrija. Sociālajiem filosofiem, politologiem, kulturologiem, sociologiem un tāpat kulturoloģiskās publicistikas esejistiem nākas iedziļināties minēto zināšanu speciālajā literatūrā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...