Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Organizācijas Ziedot.lv interneta vietnē var atrast publisku slavinājumu pazīstamās arhitektes Zaigas Gailes birojam, kas ziedojis projekta izstrādi Bērnu slimnīcas Vecāku mājai. Tomēr patiesība ir cita – Gailes birojs bez konkursa ticis pie daļas ziedotās naudas par savu projektēšanas darbu, savukārt pati arhitekte teic – viņa esot pietiekami ziedojusi citviet.

Laikraksta Diena labdarības kampaņas Saulainas dienas ietvaros jau kopš 2006. gada tika sniegta informācija par šo akciju un aicinājumi ziedot kampaņas objektam - Bērnu klīniskās universitātes Vecāku mājas rekonstrukcijai.

Trīsarpus gados šīs akcijas laikā kopumā tika saziedoti aptuveni 340 tūkstoši latu, un aptuveni 400 uzņēmumu un privātpersonu sniedza savu artavu gan finansiāli, gan nodrošinot dažādus pakalpojumus vai materiālus.

Bērnu slimnīcas fonds 2009. gadā par saziedotajiem līdzekļiem uzsāka Vecāku mājas rekonstrukciju, taču, jau uzsākot rekonstrukcijas darbus, bija zināms, ka ar līdz tam saziedotajiem līdzekļiem nepietiks, jo līgumcena bija vairāk nekā 390 tūkstoši latu. Tomēr, pateicoties dažiem ziedotājiem un sabiedrības iniciatīvai Lielie bērnu slimnīcai, 2009. gada rudenī un ziemā Vecāku mājai tika papildus saziedoti 45 tūkstoši latu.

Kad daļa līdzekļu bija savākti, bija nepieciešams noskaidrot aptuveno vecās koka mājas stāvokli un to, vai būve maz ir glābjama. Tādēļ Saulaino dienu galvenā organizatore Anna Muhka sākotnēji konsultējusies ar koka arhitektūras pārzinātāju Pēteri Blūmu, kurš ieteicis savu kolēģi Gaili. Galīgo lēmumu par Gailes piesaistīšanu kopīgi pieņēmusi Bērnu slimnīcas fonda valde, kas vadījusies pēc šīs rekomendācijas.

Gan Muhka, gan Gaile apstiprina, ka konkurss par Vecāku mājas projekta izstrādi nav rīkots. Tas tādēļ, ka Bērnu slimnīcas fondam, kam ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss, Publisko iepirkumu likums nav piemērojams.

Muhka stāsta, ka vairākas reizes aicinājusi tieši Gaili veikt vecās koka mājas projekta izstrādi un vairākas reizes arī saņēmusi atteikumu, līdz beidzot arhitekte piekritusi. Tādējādi Vecāku mājas projektēšanu pirms trijiem gadiem uzņēmās veikt Gailes arhitektu birojs.

Kā iemeslu, kādēļ Saulainu dienu pārstāve izvēlējās tieši Gailes biroja pakalpojumus, viņa min to, ka arhitekte ir ieteikta kā atbilstošākā šim darbam, jo „koka māju specifiku nesapratīs tie, kuri ar to nav nodarbojušies”. Gailes uzņēmums esot seno koka būvju saglabāšanas speciālisti – veco koka celtņu arhitekti, un neesot bijis cita uzņēmuma, kas varētu veikt šāda veida projektu.

Šis skaidrojums nav tālu no patiesības: kāda Pietiek aptaujāta arhitekte norāda, ka, no vienas puses, daudzi orientējas šajā sfērā, bet no otras puses ir maz speciālistu, kuri pārvalda šo jomu ļoti labi. Tiesa, projektēt šādas ēkas gan varot daudzi.

Taču izrādās, ka atšķirībā no daudzajiem Vecāku mājas labvēļiem Gailes birojam šis tomēr bija peļņas objekts.

Portālā ziedot.lv gan atrodama informācija, ka „gada laikā arhitektes Zaigas Gailes birojs, kas ziedo vecās koka mājas projekta izstrādi, ir pabeidzis projekta skiču albumu un iesniedzis to Rīgas būvvaldē, lai saņemtu plānošanas un arhitektūras uzdevumu”.

Tomēr Saulainu dienu veidotajā projekta aprakstā minētais nav taisnība. Gaile apstiprina Pietiek rīcībā esošo informāciju, ka viņas arhitektu birojam bijis sadarbības līgums ar Bērnu slimnīcas fondu un birojs ir prasījis samaksu par saviem pakalpojumiem. Rēķins bijis aptuveni 37 tūkstošu latu apmērā, ieskaitot PVN. Šo summu veidojuši arī trīs apakšlīgumi ar inženierfirmām.

Pietiek aptaujātie arhitekti apstiprina, ka šāda summa tādas platības mājai ir adekvāta un pat optimāla summa. Savukārt Gaile uzsver, ka Vecāku mājas projektu par brīvu nevarējusi veikt, jo tas ir pārāk ietilpīgs. Kā ziedojumu Vecāku mājai Gaile min savu honorāra apjomu, kas standarta projektu izstrādē būtu lielāks: „Var teikt, ka par savu daļu vairāk rosījos brīvprātīgi...”

Savukārt uz Pietiek jautājumu, kāpēc birojs savus pakalpojumus nevēlējās ziedot līdzīgi daudziem citiem, Gaile atbild: „Ziniet, es esmu tik daudz jau ziedojusi, kad nu tāds piedāvājums bija un tāda savstarpēja vienošanās. Esmu jau ziedojusi uz visām pusēm, un tas jau ir ļoti darbietilpīgs process šiem projektiem”.

Ar ziedošanu uz visām pusēm Gaile, kā var noprast, domā savu darbību pašas izveidotajā nevalstiskajā organizācijā Latvia Nostra, kā ietvaros viņa sabiedrībā popularizē Rīgas koka arhitektūru un reizēm ziedo vai arī par simbolisku samaksu sniedz arhitektes pakalpojumus. Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai viņa savukārt esot ziedojusi sienu ornamentu, jo tam nav pieticis naudas, bet tas viņai šķitis būtisks.

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta teic – viņa neesot bijusi informēta, ka Saulainu dienu atsūtītajā projekta aprakstā minētais apgalvojums, ka Gailes birojs ziedojis projekta izstrādi, neatbilst patiesībai. Dimanta stāsta, ka portālam pieticis ar publisku apgalvojumu no Bērnu slimnīcas fonda, ka ziedojumi projekta izstrādei nav nepieciešami, jo tas jau ir noziedots un Bērnu slimnīcas fonds finansējumu projekta izstrādei no ziedot.lv nav lūdzis.

Kā rāda Lursoft datu bāze, SIA Zaigas Gailes birojs pagājušo gadu beigusi ar 31 tūkstoša latu peļņu. Gaile kā uzņēmuma vienīgā īpašniece pieņēmusi lēmumu, ka šī peļņa „tiks novirzīta sabiedrības attīstībai un dividenžu izmaksai”.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

FotoValsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā ir nodokļu maksātāju loma un rīcība. Likumsakarīgi, ka nodokļu nomaksas apjoms ir atkarīgs no tā, cik efektīva ir VID sadarbība ar nodokļu maksātājiem. Uzticēšanās ir svarīgs šīs sadarbības priekšnoteikums.
Lasīt visu...

12

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

FotoVien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā šī. Un tas ir saprotams – PSRS (Padomju Sociālistisko Republiku Savienība) laiki tik ļoti atšķiras un kontrastē ar mūsdienām, ka neatstāj vienaldzīgu gandrīz nevienu. Īpaši, ņemot vērā, ka tā nav tik sena pagātne un vēl ir daudz cilvēku, kuri “toreiz” ir dzīvojuši.
Lasīt visu...

21

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

FotoPašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu, ka Putinam viss, kas saistās ar PSRS, ir svēts un godā turams. Viens no PSRS laika jājamzirdziņiem – Otrais pasaules karš it īpaši. Tomēr šogad 9.maija ieplānotās izrādīšanās izpalika, bet izrādīties vajag, īpaši, ja tuvojas vēlēšanas, kuru rezultāts izšķirs, vai Krievija tiks faktiski pie cara, kuram svēts PSRS mantojums, vai nē. Visticamāk, ka tiks, un šī tikšana vismazākā mērā būs saistīta ar Krievijas iedzīvotāju patieso gribu, bet tas jau cits stāsts.
Lasīt visu...

12

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

Foto1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas tēvam, minimums, ir jāatkāpjas. Interesanti, kāpēc tik ļoti ir bail atklāt izglītības vai pilsonības dokumentus? Un tad ir jāuzdod daži tieši jautājumi par mūsu drošības dienestiem. Savukārt, ja tā nav taisnība, tad ir jābūt notiesājošam spriedumam par apmelošanu. Viens no diviem. Taču mana sajūta saka, ka būs kā ierasts, nebūs nekas.
Lasīt visu...

21

Ko apliecina pieminekļa zīme

FotoMantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc publiskā telpa ir svarīga. To saprot ne tikai profesionāļi, bet arī cilvēki, kuru vēstījumu var saukt par “tautas balsi”. Šajā vārdu salikumā nav ironijas, tautas balsī bez negantuma ir arī saprāts.
Lasīt visu...

15

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

FotoMinistru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras reformu". Līdz ar to ir uzsākta manis kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (AP!) vadītā valsts digitalizācijas reforma, kas attīstīs un nostiprinās valsts pārvaldes rīcībā esošos IKT resursus un pārvaldības kompetences, pilnveidos datu un pakalpojumu pārvaldību, kā arī, radīs jaunas iespējas komersantiem attīstīt savus digitālos risinājumus, pilnveidot esošos pakalpojumus un radīt jaunus.
Lasīt visu...

15

Manas pārdomas par Latvijas himnu

FotoMūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme – toreiz vēl ne valsts. Ne vairs Kurzeme, ne vairs Vidzeme, ne vairs Latgale, bet gan Latvija. Latvija kā viena noteikta daļa no pasaules. Latvija, kas atrodama pasaules kartē.
Lasīt visu...

21

Muļķība vai pasūtījums?

FotoSliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai tādēļ, ka to kādreiz ir izmantojuši kompartijas birokrāti, mūsu vadošo partiju koalīcijai nebija viegli atrast. Negribas idejas autorus un deputātus saukt par muļķiem, jo muļķībai var būt arī pasūtītājs – labi paslēpts lobijs ar saviem finansiāliem vai politiskiem mērķiem un līdzekļiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Prezidents un Drāma

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet...

Foto

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

Šī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com...

Foto

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

Kultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas...

Foto

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

Augstākās tiesas...

Foto

Izglītība

Grūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus....

Foto

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

Koronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju....

Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...