Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vienotībai aizvien grūtāk ir savienot iepriekš deklarētās vērtības ar to reālpolitiku, kādu tā īsteno vienā koalīcijā ar Aivara Lemberga ietekmē esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), atzīst Pietiek aptaujātie eksperti. Ceturtdienas balsojums, kurā Saeima izgāza Lembergam netīkamā krimināltiesību eksperta Andreja Judina kandidatūru Augstākās tiesas senatora amatam, ir tikai sākums lēmumu ķēdītei, kas neveicinās Vienotības konsolidāciju. Daudz nozīmīgāks atskaites punkts Lemberga patiesajai ietekmei būs, vēlākais, otrdien gaidāmais tieslietu ministra Aigara Štokenberga (Vienotība) pārraudzībā esošā Uzņēmumu reģistra lēmums, vai reģistrēt Lembergam neizdevīgo Latvijas Kuģniecības padomes nomaiņu.

Aigars Freimanis, sociologs, Latvijas faktu direktors:

Acīmredzot tas mērķis – uzturēt pie dzīvības šo koalīciju – šobrīd daudziem liekas svarīgāks par tiem principiem, kuri ir ar lielu dedzību aizstāvēti pirms tam. Tos, protams, būs grūti savienot ar to reālpolitiku, kādu Vienotība īsteno šobrīd, tas ir grūti savienojams jau šobrīd. Un apiet šo problēmu var, par to vienkārši nerunājot, ko viņi arī šobrīd centīgi dara.

Bet reālpolitika ir reālpolitika, un tai uzlikt virsū kādu atskaites sistēmu, nomērīt, līdz kurai vietai iespējams tā turpināt, var tikai testējot un kādā brīdī konstatējot: re kur, šinī vietā salūza! Bet iepriekš izmērīt ir ļoti, ļoti grūti, it īpaši, ja tas notiek soli pa solim – Judins, vēl kaut kas, vēl kaut kas... Ja par identitātes zaudēšanu, tad reālpolitikā vērtībām (ja mēs par tādām varam runāt kā par identitātes pamatu vai negrozāmām lietām, kas uzreiz ļauj atpazīt to vai citu politisko strāvojumu) ir pakārtota nozīme varas priekšā.

Tās problēmas te ir saliktas viena otrai virsū – viena lieta ir izveidot kopīgu partiju, otra lieta saglabāt koalīciju un noturēt šo valdību. Viņas, protams, ir paralēlas un savstarpēji mijas, bet tā valdības noturēšana ir atkarīga no daudziem citiem faktoriem, kas iziet ārpus Vienotības.

Es domāju, runas par Vienotības lielo apvienošanās kongresu ir vairāk runas un tāda apzināšanās, ka tas ir vajadzīgs tādā virsraksta līmenī, bet es pilnīgi neesmu pārliecināts, ka viņi to būs spējīgi izdarīt. Jēdzienu Vienotība šobrīd lietot tādā izpratnē, kā mēs to lietojām priekšvēlēšanu kampaņas laikā, manuprāt, šobrīd nevar, tas būtu iluzori.

Domāju, ka tās atšķirības starp Jauno laiku, Pilsonisko savienību un Sabiedrību citai politikai ir lielākas, nekā izskatās no malas un nekā veiksmīgi tika maskētas priekšvēlēšanu kampaņā. Kad sākas šo testējošo lēmumu sērija – nu, es nezinu: Judins, tālāk Vitol un vēl noteikti kaudžu kaudzēm, kuri būs un nenovēršami radīsies – es nedomāju, ka tas būs Vienotību konsolidējošs moments.

Ivars Ījabs, politologs:

Tas, ka šī koalīcija ir divdomīga, par to nav ne mazāko šaubu: visu laiku izteikties par valsts nozagšanu, oligarhiem un pēc tam izteikti draudzēties ar Lembergu ir pietiekami dīvaini. Bet no otras puses, ja mēs paraugāmies uz tām iespējām, kas Vienotībai bija atlikušas, lai vispār veidotu kaut kādu koalīciju, tad šīs Saeimas sastāvā vienīgais, kas ir alternatīva, ir Saskaņas centrs. Un Saskaņas centrs, kopš ir sākusi darboties šī valdība, es domāju, ļoti lielā mērā ir daudzos gadījumos diskreditējis sevi kā potenciālu koalīcijas partneri. Jūs iedomājaties situāciju, kurā Vienotība pasaka, lai Lembergs iet projām un nāk labais Saskaņas centrs ar tādiem kā deputāts Kravcovs, kurš neprot latviešu valodu?

Bet nešaubīgi, balsojums pret Judinu ir zaļo zemnieku un Lemberga inspirēts, un tādā ziņā nekādām īpašām ilūzijām nevajadzētu būt. Vai ledus, pa kuru iet šī koalīcija, kļūst plānāks? Nezin vai. Jo ir skaidrs, ka Dombrovskis un Āboltiņa nemetīsies uz ambrazūras Judina dēļ, tas ir viennozīmīgi skaidrs. Visam ir sava cena, un Judins noteikti nav tā figūra, kuras dēļ kāds mestos uz ambrazūras. Domāju, daudz interesantāk būs paskatīties, kas notiks otrdien, vai Uzņēmumu reģistrā tiks reģistrētas izmaiņas Latvijas kuģniecībā. Ja tur notiks kaut kas tāds, kas cienījamajam Ventspils mēram nepatiktu, tad pieņemu, ka valdībā spalvas varētu putēt. Ja notiks otrādāk un saglabāsies Lembergam izdevīgā situācija, Aigaram Štokenbergam, protams, neko nevarēs pārmest, jo Uzņēmumu reģistrs ir no tieslietu ministra iegribām neatkarīgs. Bet mājiens tas būtu, proti, ka Lemberga kunga akcijas ir ļoti, ļoti stipras.

Kas attiecas uz tālāko – grūti teikt. Es domāju, šī koalīcija ir tāda kārtējā aprēķina laulība, kurā partneri pietiekami lielā mērā neieredz viens otru, bet vienlaikus dzīvo kopā. Ir jāskatās, kas ir alternatīvas, - vai zaļie zemnieki šobrīd būtu gatavi gāzt Dombrovski un izveidot kaut ko labāku? Grūti teikt. Es šaubos, ka Saskaņas centrs būtu šausmīgi vēlams zemnieku galam Zaļo un zemnieku savienībā, kuri negribētu graut savu seju.

Atsevišķi Vienotības politiķi ir akcentējuši: vēlētājs mums nepiedos, ja mēs iesim kopā ar Saskaņas centru, tāpēc ka vēlēšanu kampaņā mēs pretnostatījām Dombrovski un Urbanoviču, tādēļ kā tad tas tagad izskatīsies. Bet jautājums, vai iešana tagad kopā ar Lembergu izskatās daudz labāk? Jo par Vienotību balsoja ne tikai ļaudis, kuri bija ļoti stingri savās nacionālajās jūtās, bet arī ļaudis, kuri gribēja pārtraukt šo valsts nozagšanas tradīciju. Kaut kādu laiku jau viņi [Vienotība un ZZS] vilks kopā, jo nav citu alternatīvu. Kaut kādā brīdī vadzis var lūzt, bet domāju, ka paša Lemberga interesēs arī nav to brīdi kaut kā pasteidzināt, jo citas alternatīvas ir vēl sliktākas. Kādas iespējas Lembergam zvejot duļķainos ūdeņos varētu rasties tikai tad, ja izdotos Vienotību sašķelt un pavērtos jaunas kombinācijas koalīcijām, bet Vienotība jau to lieliski saprot un tādēļ iet uz apvienošanos.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...