Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atļaušos izteikt savu izbrīnu un prieku, ka divu jaunveidojamo partiju veidotāji gājuši pašreizējai situācijai netipisku ceļu un nevis sadalījušies četrās jaundibināmās partijās, bet apvienojušies, dibinot vienu. Manuprāt, šī ir ārkārtīgi apsveicama tedence.

Vjačeslava pragmatisms kopā ar brāļu Ģirģenu vilkmi var izrādīties labs salikums, jo populisms pats par sevi jau nav nekas slikts -  tas balstās uz saikni ar tautu. Tas ir - šie politiķi "piespēlē" tautai, mēģinot uzminēt tās vēlmes un izdabāt tām.

Tiem, kas aizmirsuši, varu atgādināt - demokrātijā vara pieder tautai, kas deleģē savus pārstāvjus to realizēt. Aizmirstot demokrātijas pamatlikumu -  VOX POPULI, VOX DEI -, politiķiem ceļš parasti ved pie tiem, kas aizmirsti vēstures mēslainē..

Protams, ja populismu atstāj kā vienīgo vadlīniju, ir briemas, jo pastāvīga izdabāšana tautai neļauj īstenot nekādu konkrētu politiku, jo tautai nav vienotu interešu daudzos jautājumos un, izdabājot visiem, beigās jēgas nekādas.

Pretejā galējība populismam ir iecerēto reformu īstenošana, spītīgi turpinot savu kursu, nerēķinoties ar to, vai tām ir atbalsts tautā. Šo pieredzējuši politiķi parasti dara pirmos gadus pēc vēlēšanām. Gadu pirms vēlēšanām viņi saprot, ka tautā atkal jāieklausās, un notiek pārslēgšanās "sarunas ar vēlētājiem" režīmā solot, dodot un atkal solot.

Katram īstam politiķim ir jāspēj balansēt starp šīm galējībām. Pārlieku liels racionālisms un Dieva sindroms, kas vērojams pašreizējiem valdītājiem, parasti noved pie viņu nomaiņas. Demokrātijā parasti tas notiek vēlēšanās. Citur - kā sanāk.

Tiem, kas vēlas aizstāvēt vai kritizēt konkrētas šajā ierakstā minētās personālijas, aicinu izprast mana ieraksta jēgu - mācīties diskutēt par procesiem, abstrahējoties no personiskās attieksmes pret tajos iesaistītajām personām.

Tas ir - mana patika vai nepatika pret jebkuru esošo vai topošu politiķi nedrīkst ietekmēt manu spēju analizēt situāciju. Lai cik ļoti man patiktu Kariņš vai Levits, abstrahēti skatoties, šie politiķi uzskatāmi demonstrē, ka viņi pilnībā neizprot aptuveni 60 procentu tautas brieduma pakāpi un spēju uztvert sacīto. Jo to, ko viņi saka, pat nobriedušam prātam reizēm grūti saprast - tas ir, saprast motīvus, kāpēc tik neveiksmīgi teksti izvēlēti.

Un, lai cik ļoti man nepatiktu Gobzems, Šlesers vai Ģirģeni - viņi ir tie, kas uzskatāmi demonstrē, ka ir gatavi ieklausīties tautā. Protams, pēc vēlēšanām dzirde parasti pasliktinās pilnīgi visiem, taču tā ir zināma varas blakne, un, jo absolūtākā vara, jo absolūtāks kurlums.

Tā kā vismaz daži valdību veidojošie politiskie spēki ir pietiekami pieredzējuši un zina šīs ābeces patiesības, ar interesi gaidu viņu risinājumu šai situācijai.

Ja šie spēki cer saglabāt izredzes uzvarēt nākamajās vēlēšanās, tad politiskā loģika pašlaik pieprasītu "nocirst galvu un pamest pūlim".

Vispirms pūlim tika pamesta Vinķele un iegūti pāris mēneši. Tad Šuplinska, un ar viņu kopā dibināt jaunu partiju tika aizsūtīts Ģirģens. Pašlaik šķiet, ir laiks kārtējam upurim, vai kādam citam radikālām risinājuma. Visloģiskākais, protams, būtu upurēt Pavļutu, - objektīvā realitāte rāda, ka vakcinācijas process absolūti neiet tā, kā tam būtu jāiet.

Īsta politiķa cienīgā rīcība būtu uzņemties atbildību un skaļi pateikt - uzņemos atbildību par šo, aizeju un savā vietā nozīmēju... Kariņš ar Levitu pasaka milzīgu paldies Pavļutam un stāda priekšā jauno ministru, kas nāk ar nacionālā izlīguma plānu svarīgajā pandēmijas apkarošanas jautajumā, kas pašlaik ne tikai šķeļ sabiedrību, bet arī rada nopietnus riskus veselības aprūpes sistēmai, kas pandēmijas ēnā pamesta novārtē.

Plāna sastāvdaļas? Piedavāšu pirmo punktu kā savu redzējumu:

Paziņojums, ka vakcinācija ir līdzeklis, nevis mērķis. Mērķis - pārvarēt pandēmijas izraisīto krīzi. Koncentrēties uz riska grupu un senioru vakcināciju, vienlaikus strauji veicot gaisa aprites sistēmu uzlabošanu mācību iestādes un slimnīcās.

Brīvprātīga vakcinācija tiek stimulēta tādējādi, ka tiek iepirkts neliels, bet pietiekams apmērs no esošajām vakcīnām, jo gaidāms, ka drīzumā varētu būt pieejamas un apstiprinātas lietošanai ES arī jaunas vakcīnas, tai skaitā Krievijā ražotās, ko tik ļoti gaida atsevišķas sabiedrības grupas.

Bažas, ka cilvēki nevakcinēsies, ir veltas, jo to jau dara visa sabiedrības aktīvā daļa, kas ceļo, pārvietojas, apmeklē koncertus, izstādes, iet uz restorāniem. Tie, kas ir mazaktīvi, un vēlas nogaidīt, var izmantot lētos siekalu testus - Austrijā, piemēram, katram ir pieejams konkrēts bezmaksas testu skaits, un, tā kā vakcinācijas izmaksas uz vienu vakcinēto pašlaik ir ļoti augstas,  ņemot vērā politisko šovu ar vakcinācijas birojiem, lielajiem vakcinācijas centriem un visu pārējo, tad nevakcinētiem mierīgi var atvēlēt līdzekļus šiem testiem, kuri, pēc daudzu pasaules ekspertu uzskata, ir pietiekami labi. Arī Latvijā skolās bērni tiks testēti tieši ar šiem testiem, kas Vācijā, piemēram, maksā 0.89 centi. Mūsu valstī, protams, daudz dārgāk, jo ir taču nepieciešamība nopelnīt pietiekami.

Par šo "nacionālā izlīguma plānu”, protams, neviens nediskutēs. Jādala taču 2 miljardi Eiropas piešķirto fondu, un tas ir daudz svarīgāk, - ja pa gadu paspēj pareizi sadalīt, tad jau nākamās vēlēšanas vairs nav tik būtiskas, jo vairāk, ja finansējumu savām partijām esošie politiķi jau iebalsojuši. Tiesa, šādā gadījumā nākamās vēlēšanas var pienākt arī ātrāk, jo, ja nebūs izlīguma, šaubos, ka valsts spēs funkcionēt gadu līdz nākamajam plānotajām vēlēšanām. Bez esošās valdības un prezidenta valsts mierīgi varētu strādāt, bet bez tautas gatavības turpināt uzturēt spēkā sabiedrības līgumu, kas deleģē varu, var rasties problēmas.

Šis ir mans strikti personisks viedoklis par esošo situāciju. Ja kāds pēc šī mana viedokļa izteikšanas grasās ad homimem pārrunāt mani vai manas tiesības izteikt savu viedokli, nediskutēšu, bet, ja ir vēlme pārrunāt šo pēc būtības, būšu priecīgs padiskutēt. Jo, tas, ko patiesībā domāju vai vēlos es, ir tikai un vienīgi manā ziņā un šajā ierakstā izteiktie vērtējumi ir abstrahēti.

Savukārt, ja kādam šķiet, ka viss ir lieliski un satraukums lieks - laikam dzīvojam paralēlajos universos, un arī tad jau diez vai saruna sanāks, jo neesmu apguvis starpuniversu sarunāšanās mākslu.

Lai top briedums!

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

104
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...