Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atļaušos izteikt savu izbrīnu un prieku, ka divu jaunveidojamo partiju veidotāji gājuši pašreizējai situācijai netipisku ceļu un nevis sadalījušies četrās jaundibināmās partijās, bet apvienojušies, dibinot vienu. Manuprāt, šī ir ārkārtīgi apsveicama tedence.

Vjačeslava pragmatisms kopā ar brāļu Ģirģenu vilkmi var izrādīties labs salikums, jo populisms pats par sevi jau nav nekas slikts -  tas balstās uz saikni ar tautu. Tas ir - šie politiķi "piespēlē" tautai, mēģinot uzminēt tās vēlmes un izdabāt tām.

Tiem, kas aizmirsuši, varu atgādināt - demokrātijā vara pieder tautai, kas deleģē savus pārstāvjus to realizēt. Aizmirstot demokrātijas pamatlikumu -  VOX POPULI, VOX DEI -, politiķiem ceļš parasti ved pie tiem, kas aizmirsti vēstures mēslainē..

Protams, ja populismu atstāj kā vienīgo vadlīniju, ir briemas, jo pastāvīga izdabāšana tautai neļauj īstenot nekādu konkrētu politiku, jo tautai nav vienotu interešu daudzos jautājumos un, izdabājot visiem, beigās jēgas nekādas.

Pretejā galējība populismam ir iecerēto reformu īstenošana, spītīgi turpinot savu kursu, nerēķinoties ar to, vai tām ir atbalsts tautā. Šo pieredzējuši politiķi parasti dara pirmos gadus pēc vēlēšanām. Gadu pirms vēlēšanām viņi saprot, ka tautā atkal jāieklausās, un notiek pārslēgšanās "sarunas ar vēlētājiem" režīmā solot, dodot un atkal solot.

Katram īstam politiķim ir jāspēj balansēt starp šīm galējībām. Pārlieku liels racionālisms un Dieva sindroms, kas vērojams pašreizējiem valdītājiem, parasti noved pie viņu nomaiņas. Demokrātijā parasti tas notiek vēlēšanās. Citur - kā sanāk.

Tiem, kas vēlas aizstāvēt vai kritizēt konkrētas šajā ierakstā minētās personālijas, aicinu izprast mana ieraksta jēgu - mācīties diskutēt par procesiem, abstrahējoties no personiskās attieksmes pret tajos iesaistītajām personām.

Tas ir - mana patika vai nepatika pret jebkuru esošo vai topošu politiķi nedrīkst ietekmēt manu spēju analizēt situāciju. Lai cik ļoti man patiktu Kariņš vai Levits, abstrahēti skatoties, šie politiķi uzskatāmi demonstrē, ka viņi pilnībā neizprot aptuveni 60 procentu tautas brieduma pakāpi un spēju uztvert sacīto. Jo to, ko viņi saka, pat nobriedušam prātam reizēm grūti saprast - tas ir, saprast motīvus, kāpēc tik neveiksmīgi teksti izvēlēti.

Un, lai cik ļoti man nepatiktu Gobzems, Šlesers vai Ģirģeni - viņi ir tie, kas uzskatāmi demonstrē, ka ir gatavi ieklausīties tautā. Protams, pēc vēlēšanām dzirde parasti pasliktinās pilnīgi visiem, taču tā ir zināma varas blakne, un, jo absolūtākā vara, jo absolūtāks kurlums.

Tā kā vismaz daži valdību veidojošie politiskie spēki ir pietiekami pieredzējuši un zina šīs ābeces patiesības, ar interesi gaidu viņu risinājumu šai situācijai.

Ja šie spēki cer saglabāt izredzes uzvarēt nākamajās vēlēšanās, tad politiskā loģika pašlaik pieprasītu "nocirst galvu un pamest pūlim".

Vispirms pūlim tika pamesta Vinķele un iegūti pāris mēneši. Tad Šuplinska, un ar viņu kopā dibināt jaunu partiju tika aizsūtīts Ģirģens. Pašlaik šķiet, ir laiks kārtējam upurim, vai kādam citam radikālām risinājuma. Visloģiskākais, protams, būtu upurēt Pavļutu, - objektīvā realitāte rāda, ka vakcinācijas process absolūti neiet tā, kā tam būtu jāiet.

Īsta politiķa cienīgā rīcība būtu uzņemties atbildību un skaļi pateikt - uzņemos atbildību par šo, aizeju un savā vietā nozīmēju... Kariņš ar Levitu pasaka milzīgu paldies Pavļutam un stāda priekšā jauno ministru, kas nāk ar nacionālā izlīguma plānu svarīgajā pandēmijas apkarošanas jautajumā, kas pašlaik ne tikai šķeļ sabiedrību, bet arī rada nopietnus riskus veselības aprūpes sistēmai, kas pandēmijas ēnā pamesta novārtē.

Plāna sastāvdaļas? Piedavāšu pirmo punktu kā savu redzējumu:

Paziņojums, ka vakcinācija ir līdzeklis, nevis mērķis. Mērķis - pārvarēt pandēmijas izraisīto krīzi. Koncentrēties uz riska grupu un senioru vakcināciju, vienlaikus strauji veicot gaisa aprites sistēmu uzlabošanu mācību iestādes un slimnīcās.

Brīvprātīga vakcinācija tiek stimulēta tādējādi, ka tiek iepirkts neliels, bet pietiekams apmērs no esošajām vakcīnām, jo gaidāms, ka drīzumā varētu būt pieejamas un apstiprinātas lietošanai ES arī jaunas vakcīnas, tai skaitā Krievijā ražotās, ko tik ļoti gaida atsevišķas sabiedrības grupas.

Bažas, ka cilvēki nevakcinēsies, ir veltas, jo to jau dara visa sabiedrības aktīvā daļa, kas ceļo, pārvietojas, apmeklē koncertus, izstādes, iet uz restorāniem. Tie, kas ir mazaktīvi, un vēlas nogaidīt, var izmantot lētos siekalu testus - Austrijā, piemēram, katram ir pieejams konkrēts bezmaksas testu skaits, un, tā kā vakcinācijas izmaksas uz vienu vakcinēto pašlaik ir ļoti augstas,  ņemot vērā politisko šovu ar vakcinācijas birojiem, lielajiem vakcinācijas centriem un visu pārējo, tad nevakcinētiem mierīgi var atvēlēt līdzekļus šiem testiem, kuri, pēc daudzu pasaules ekspertu uzskata, ir pietiekami labi. Arī Latvijā skolās bērni tiks testēti tieši ar šiem testiem, kas Vācijā, piemēram, maksā 0.89 centi. Mūsu valstī, protams, daudz dārgāk, jo ir taču nepieciešamība nopelnīt pietiekami.

Par šo "nacionālā izlīguma plānu”, protams, neviens nediskutēs. Jādala taču 2 miljardi Eiropas piešķirto fondu, un tas ir daudz svarīgāk, - ja pa gadu paspēj pareizi sadalīt, tad jau nākamās vēlēšanas vairs nav tik būtiskas, jo vairāk, ja finansējumu savām partijām esošie politiķi jau iebalsojuši. Tiesa, šādā gadījumā nākamās vēlēšanas var pienākt arī ātrāk, jo, ja nebūs izlīguma, šaubos, ka valsts spēs funkcionēt gadu līdz nākamajam plānotajām vēlēšanām. Bez esošās valdības un prezidenta valsts mierīgi varētu strādāt, bet bez tautas gatavības turpināt uzturēt spēkā sabiedrības līgumu, kas deleģē varu, var rasties problēmas.

Šis ir mans strikti personisks viedoklis par esošo situāciju. Ja kāds pēc šī mana viedokļa izteikšanas grasās ad homimem pārrunāt mani vai manas tiesības izteikt savu viedokli, nediskutēšu, bet, ja ir vēlme pārrunāt šo pēc būtības, būšu priecīgs padiskutēt. Jo, tas, ko patiesībā domāju vai vēlos es, ir tikai un vienīgi manā ziņā un šajā ierakstā izteiktie vērtējumi ir abstrahēti.

Savukārt, ja kādam šķiet, ka viss ir lieliski un satraukums lieks - laikam dzīvojam paralēlajos universos, un arī tad jau diez vai saruna sanāks, jo neesmu apguvis starpuniversu sarunāšanās mākslu.

Lai top briedums!

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

105
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Mēs izmisīgi gribam izkrāpt valsts iepirkuma garantijas mūsu terminālim!

FotoDarbs pie sašķidrinātās dabasgāzes jeb LNG (liquefied natural gas) termināļa izveides Latvijā norisinās jau teju desmitgadi un varētu turpināties vēl tikpat ilgi, ja ne Krievijas agresija Ukrainā, kas nepārprotami lika saprast mūsu valsts enerģētisko atkarību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas: kāpēc vajag iet vai neiet pie balsošanas urnām

FotoPašreiz sociālajos tīklos izskan daudz aicinājumi boikotēt vēlēšanas, un daudzi arī uzskata, ka nav vērts piedalīties vēlēšanām, jo pa lielam nekas nemainīsies. Un uz vēlēšanām pamatā neiet cilvēki, kuri nav apmierināti ar valdību, ar Saeimā ievēlēto deputātu darbu. Bet vēlēšanu boikots ir izdevīgs varas partijām, un tās to slēpti atbalsta.
Lasīt visu...

18

Mūsu politprostitūciju nedrīkst publiski saukt par politprostitūciju!

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju reaģēt uz deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK) 25. septembra izteikumiem mikroblogošanas vietnē Twitter. Deputāts, komentējot priekšvēlēšanu debates LTV ēterā, raksta: “Politprostitūta Bērtule, vadot Saeimas kandidātu debates LTV1, visu laiku melo, ka politiķi (domāti NA) grib likvidēt Satversmes Tiesu, noklusējot, ka tā ir jāpārceļ uz Augstāko Tiesu kā Igaunijā, Somijā un Zviedrijā! Pirmskara Latvijā Satversmes jautājumus skatīja AT Senāts!”
Lasīt visu...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

Satversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder...

Foto

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

Vadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

Nepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet...

Foto

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

Ļoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju...

Foto

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

Jūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms...

Foto

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

Mums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi...

Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Kariņam aste kājstarpē - "Vienotības" premjers izrādījies Putina skolnieks

Jau vairākus mēnešus virkne mediju aicina ministru prezidentu Krišjāni Kariņu piedalīties raidījumos, kuros bija iecerēts iztirzāt premjera...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai tā...