Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atļaušos izteikt savu izbrīnu un prieku, ka divu jaunveidojamo partiju veidotāji gājuši pašreizējai situācijai netipisku ceļu un nevis sadalījušies četrās jaundibināmās partijās, bet apvienojušies, dibinot vienu. Manuprāt, šī ir ārkārtīgi apsveicama tedence.

Vjačeslava pragmatisms kopā ar brāļu Ģirģenu vilkmi var izrādīties labs salikums, jo populisms pats par sevi jau nav nekas slikts -  tas balstās uz saikni ar tautu. Tas ir - šie politiķi "piespēlē" tautai, mēģinot uzminēt tās vēlmes un izdabāt tām.

Tiem, kas aizmirsuši, varu atgādināt - demokrātijā vara pieder tautai, kas deleģē savus pārstāvjus to realizēt. Aizmirstot demokrātijas pamatlikumu -  VOX POPULI, VOX DEI -, politiķiem ceļš parasti ved pie tiem, kas aizmirsti vēstures mēslainē..

Protams, ja populismu atstāj kā vienīgo vadlīniju, ir briemas, jo pastāvīga izdabāšana tautai neļauj īstenot nekādu konkrētu politiku, jo tautai nav vienotu interešu daudzos jautājumos un, izdabājot visiem, beigās jēgas nekādas.

Pretejā galējība populismam ir iecerēto reformu īstenošana, spītīgi turpinot savu kursu, nerēķinoties ar to, vai tām ir atbalsts tautā. Šo pieredzējuši politiķi parasti dara pirmos gadus pēc vēlēšanām. Gadu pirms vēlēšanām viņi saprot, ka tautā atkal jāieklausās, un notiek pārslēgšanās "sarunas ar vēlētājiem" režīmā solot, dodot un atkal solot.

Katram īstam politiķim ir jāspēj balansēt starp šīm galējībām. Pārlieku liels racionālisms un Dieva sindroms, kas vērojams pašreizējiem valdītājiem, parasti noved pie viņu nomaiņas. Demokrātijā parasti tas notiek vēlēšanās. Citur - kā sanāk.

Tiem, kas vēlas aizstāvēt vai kritizēt konkrētas šajā ierakstā minētās personālijas, aicinu izprast mana ieraksta jēgu - mācīties diskutēt par procesiem, abstrahējoties no personiskās attieksmes pret tajos iesaistītajām personām.

Tas ir - mana patika vai nepatika pret jebkuru esošo vai topošu politiķi nedrīkst ietekmēt manu spēju analizēt situāciju. Lai cik ļoti man patiktu Kariņš vai Levits, abstrahēti skatoties, šie politiķi uzskatāmi demonstrē, ka viņi pilnībā neizprot aptuveni 60 procentu tautas brieduma pakāpi un spēju uztvert sacīto. Jo to, ko viņi saka, pat nobriedušam prātam reizēm grūti saprast - tas ir, saprast motīvus, kāpēc tik neveiksmīgi teksti izvēlēti.

Un, lai cik ļoti man nepatiktu Gobzems, Šlesers vai Ģirģeni - viņi ir tie, kas uzskatāmi demonstrē, ka ir gatavi ieklausīties tautā. Protams, pēc vēlēšanām dzirde parasti pasliktinās pilnīgi visiem, taču tā ir zināma varas blakne, un, jo absolūtākā vara, jo absolūtāks kurlums.

Tā kā vismaz daži valdību veidojošie politiskie spēki ir pietiekami pieredzējuši un zina šīs ābeces patiesības, ar interesi gaidu viņu risinājumu šai situācijai.

Ja šie spēki cer saglabāt izredzes uzvarēt nākamajās vēlēšanās, tad politiskā loģika pašlaik pieprasītu "nocirst galvu un pamest pūlim".

Vispirms pūlim tika pamesta Vinķele un iegūti pāris mēneši. Tad Šuplinska, un ar viņu kopā dibināt jaunu partiju tika aizsūtīts Ģirģens. Pašlaik šķiet, ir laiks kārtējam upurim, vai kādam citam radikālām risinājuma. Visloģiskākais, protams, būtu upurēt Pavļutu, - objektīvā realitāte rāda, ka vakcinācijas process absolūti neiet tā, kā tam būtu jāiet.

Īsta politiķa cienīgā rīcība būtu uzņemties atbildību un skaļi pateikt - uzņemos atbildību par šo, aizeju un savā vietā nozīmēju... Kariņš ar Levitu pasaka milzīgu paldies Pavļutam un stāda priekšā jauno ministru, kas nāk ar nacionālā izlīguma plānu svarīgajā pandēmijas apkarošanas jautajumā, kas pašlaik ne tikai šķeļ sabiedrību, bet arī rada nopietnus riskus veselības aprūpes sistēmai, kas pandēmijas ēnā pamesta novārtē.

Plāna sastāvdaļas? Piedavāšu pirmo punktu kā savu redzējumu:

Paziņojums, ka vakcinācija ir līdzeklis, nevis mērķis. Mērķis - pārvarēt pandēmijas izraisīto krīzi. Koncentrēties uz riska grupu un senioru vakcināciju, vienlaikus strauji veicot gaisa aprites sistēmu uzlabošanu mācību iestādes un slimnīcās.

Brīvprātīga vakcinācija tiek stimulēta tādējādi, ka tiek iepirkts neliels, bet pietiekams apmērs no esošajām vakcīnām, jo gaidāms, ka drīzumā varētu būt pieejamas un apstiprinātas lietošanai ES arī jaunas vakcīnas, tai skaitā Krievijā ražotās, ko tik ļoti gaida atsevišķas sabiedrības grupas.

Bažas, ka cilvēki nevakcinēsies, ir veltas, jo to jau dara visa sabiedrības aktīvā daļa, kas ceļo, pārvietojas, apmeklē koncertus, izstādes, iet uz restorāniem. Tie, kas ir mazaktīvi, un vēlas nogaidīt, var izmantot lētos siekalu testus - Austrijā, piemēram, katram ir pieejams konkrēts bezmaksas testu skaits, un, tā kā vakcinācijas izmaksas uz vienu vakcinēto pašlaik ir ļoti augstas,  ņemot vērā politisko šovu ar vakcinācijas birojiem, lielajiem vakcinācijas centriem un visu pārējo, tad nevakcinētiem mierīgi var atvēlēt līdzekļus šiem testiem, kuri, pēc daudzu pasaules ekspertu uzskata, ir pietiekami labi. Arī Latvijā skolās bērni tiks testēti tieši ar šiem testiem, kas Vācijā, piemēram, maksā 0.89 centi. Mūsu valstī, protams, daudz dārgāk, jo ir taču nepieciešamība nopelnīt pietiekami.

Par šo "nacionālā izlīguma plānu”, protams, neviens nediskutēs. Jādala taču 2 miljardi Eiropas piešķirto fondu, un tas ir daudz svarīgāk, - ja pa gadu paspēj pareizi sadalīt, tad jau nākamās vēlēšanas vairs nav tik būtiskas, jo vairāk, ja finansējumu savām partijām esošie politiķi jau iebalsojuši. Tiesa, šādā gadījumā nākamās vēlēšanas var pienākt arī ātrāk, jo, ja nebūs izlīguma, šaubos, ka valsts spēs funkcionēt gadu līdz nākamajam plānotajām vēlēšanām. Bez esošās valdības un prezidenta valsts mierīgi varētu strādāt, bet bez tautas gatavības turpināt uzturēt spēkā sabiedrības līgumu, kas deleģē varu, var rasties problēmas.

Šis ir mans strikti personisks viedoklis par esošo situāciju. Ja kāds pēc šī mana viedokļa izteikšanas grasās ad homimem pārrunāt mani vai manas tiesības izteikt savu viedokli, nediskutēšu, bet, ja ir vēlme pārrunāt šo pēc būtības, būšu priecīgs padiskutēt. Jo, tas, ko patiesībā domāju vai vēlos es, ir tikai un vienīgi manā ziņā un šajā ierakstā izteiktie vērtējumi ir abstrahēti.

Savukārt, ja kādam šķiet, ka viss ir lieliski un satraukums lieks - laikam dzīvojam paralēlajos universos, un arī tad jau diez vai saruna sanāks, jo neesmu apguvis starpuniversu sarunāšanās mākslu.

Lai top briedums!

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

105
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...