Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Vismaz nav garlaicīgi

Arilds Bethers
18.12.2022.
Komentāri (44)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas bija viena no sociālismu raksturojošām pazīmēm? Rindas, rindas, rindas. Sākot no rindām pēc cukura agrā bērnībā 40.-50. gados, jebkurām rindām (automašīnu, pārtikas, kino u.c.) sociālisma pussabrukšanas periodā, beidzot ar pilnīgi pazemojošajām rindām pārtikas programmas realizācijas laikā īsi pirms "attīstītā sociālisma" pilnīgās sabrukšanas, nu jau ar pārtikas kartiņām rokās pēc ikmēneša 1/2 kg subproduktu desas gabala un pudeles šņabja vai pāris pudelēm vairāk, ja varēji uzrādīt izziņu no zagsa, ka parīt precēsies. Šņabja talonu lielā priekšrocība nedzērājiem - tos izdevīgi varēja uzsist gaisā turpat garajā rindā hroniskajiem alkoholiķiem dzīvības glābšanai.

Un kā mums iet tagad? Kaut kur jau kaut kādas rindiņas ir, bez tā jau pilnībā neiztikt. Taču nupat notika kaut kas pilnīgi šokējošs. Mīļotajai dzīvesbiedrei bija vajadzība no šaraškina tipa bankas pāriet uz daudzmaz solīdāku (lai bez problēmām varētu piekļūt saviem Datamed datiem). Izvēlējās SEB.

Jau pati konta atvēršana izrādījās problemātiska - nokļūt kādā no filiālēm varēja tikai pēc 2 nedēļām ar iepriekšēju pierakstu, agrāk visi laiki bija aizņemti! Dīvaini, boļševiku laikos vienīgajā bankā Krājbankā iegāji kādā filiālē, sliktākajā gadījumā kādas pāris stundiņas pastāvēji vai pat pasēdēji dzīvajā rindā un atrisināji visas problēmas. Tagad banku vesels lērums, bet jāgaida 2 nedēļas, varbūt vajadzēja uzreiz meklēt kādu citu.

Labi, izstāvēja (izgaidīja), kontu atvēra. Bet pēc internetbankas izveidošanas radās sīka ķibele, kuru telefoniski atrisināt nebija iespējams - atkal bija jāpierakstās rindā. Atkal šoks - nu jau jāgaida 3 nedēļas! Kaut kas neiedomājams - banka ir, konts ir, nauda kontā ir, bet apkalpot to pēc vajadzības varēsi tikai pēc 19 dienām! Te tev nu bija kapitālisms.

Andropova laikā cilvēkus darba laikā tvarstīja kinoteātros, frizētavās un pat uz ielas - kāpēc neesi darbā, kas nestrādā, tam nebūs ēst, Padomju Savienībā bezdarba nav, un tāds vienkārši nedrīkst būt. Šī gada 2. ceturksnī Latvijā bija 62,8 tūkstoši bezdarbnieku, bet SEB banka nevar atrast un noalgot pāris meitenītes vai tantukus, kurām iemācīt nospiest pareizās podziņas pareizās vietās? Vai ar savu daudzmiljonu ikgadējo peļņu ir tāda nabagmāja vai skopuļi, ka nevar atļauties viņām algu samaksāt?

Jo vairāk domā, jo vairāk brīnies - boļševiku laikos tev neviens neprasīja, gribi vai negribi, bet par noguldījumu maksāja 2% gadā. Arī SEB kādu laiku kaut ko maksāja, kaut kādus 0,5, 1, 1,5 % gadā, tagad neko.

Ak, jā, ir jau vēl viena, sevišķi jau manai vecuma kategorijai aktuāla joma. Vajag medicīnisku izmeklējumu vai speciālista konsultāciju? Steidzamu! Nekā nebija! Pat par savu naudu dažkārt vari gaidīt mēnešiem. Bet par valsts apmaksātu pakalpojumu!? Tā, tā, šī gada kvotas izsmeltas, pēc trim mēnešiem sāksim dalīt nākamo gadu, tad arī piezvaniet un pierakstīsim rindā. Kad pienāks rinda? Varbūt pēc mēneša, varbūt pēc gada, varbūt īsi pēc aiziešanas pa skuju taku.

Te atkal vietā atcerēties boļševiku laikus. Atceros, kā tiku pie sava pirmā žiguļa. Padomju autorūpniecība bija nobriedusi jau tiktāl, ka Rīgas vienīgajā autoveikalā (kurā varēja nopirkt tikai lampiņas, riepu ventiļus, riepu sūkņus un vēl dažus sīkumus) tika izsludināta pieteikšanās rindā uz pirmajiem žiguļiem.

Kaut arī manā naudas makā svilpoja vējš, kārtīgs padomju cilvēks pierakstījās visās rindās, kādas tik pa kājām pagadījās, jo labas rindas bija ejoša prece. Nozīmētajā dienā kopā ar draugu šturmējām veikalu, uz maiņām izstāvējām kādu diennakti garu "dzīvo" rindu, pierakstījāmies un pēc gadiem trim par kāda pārlaimīga cilvēka naudu nopirku "savu" godīgi izstāvēto un izloloto žiguli.

Noformēju dokumentus uz sava vārda, saņēmu (par veikala šturmēšanu "sūri, grūti", bet tomēr godīgi nopelnīto) PVN, atdevu žiguli, atslēgas un braukšanas pilnvaru PVN maksātājam, kurš ar to nobrauca gadu, pēc tam drīkstēja pārformēt uz sava vārda. Tagad pāris gadi jāgaida, lai tiktu pie medicīniska izmeklējuma. Toties nekas nav jāšturmē, vienīgi jājēdz pareizā laikā piezvanīt pa pareizu telefonu. Arī labi.

Kad visu aprakstīto saliek kopā, tad jau tās 19 dienas tāds sīkums vien ir. Nodzīvots interesants, piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem bagāts mūžs dažādās politiskajās un ekonomiskajās iekārtās, bet mazāk interesanti nekļūst. Vismaz nav garlaicīgi...

Novērtē šo rakstu:

148
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...