Mūsu svētās Aizsardzības ministrijas bezgrēcības plīvurs ir kritis, sabiedrība beidzot var noņemt rozā brilles un skatīt lietas patiesības gaismā. Zemāk sniegtā informācija nav ne tuvu tik sensacionāla kā 220 (330) miljonu lieta, bet tā kārtējo reizi var vedināt domāt, ka īstenais ministrijas popularitātes iemesls ir sabiedrības neziņa par aizsardzības jomā notiekošo.
Ministrijas bezgrēcības plīvurs patiesībā ir tās mērķtiecīgi radītais slepenības plīvurs, kas izpaužās patoloģiskā vēlmē ierobežot piekļuvi jebkādai informācijai, kas var liecināt par problēmām tās iekšienē.
2018.gadā spēkā stājās Trauksmes celšanas likums, kura prasības arī tika ieviestas ministrijā, kā parasti norīkojot savējo, vadībai uzticamu cilvēku šo jautājumu risināšanai.
Aizsardzības ministrijas 2019.gada publiskā pārskata 45.lappusē ir norādīts, ka ministrijā tika izskatīts viens trauksmes cēlēja ziņojums, tomēr tam nav sniegts papildu apraksts.
Šo situāciju ministrija skaidroja ar to, ka informācija saistībā ar saņemtā trauksmes cēlēja ziņojuma pārbaudi un pārbaudes rezultātiem satur ierobežotas pieejamības informāciju, tādēļ gada pārskatā ir sniegta tikai vispārīga informācija, un nav atspoguļota visa informācija, kuru sniegt sabiedrībai ir ieteicams.
Minētā trauksmes cēlēja ziņojuma izskatīšanas laikā tika konstatēts, ka laika periodā no 2016. līdz 2019. gadam studijām Baltijas aizsardzības koledžas Vecāko štāba virsnieku kursā tika nosūtīti vismaz 11 karavīri, kuri neatbilda noteiktajām prasībām, kuras tiek izvirzītas attiecīgā studiju kursa klausītājiem.
Šajā kursā katru gadu piedalās 10-15 Latvijas virsnieku, un kursa klausītāju sarakstu apstiprināšanu veic ministrijas un NBS augstākās amatpersonas. Iespējams, ka tas ir nebūtisks fakts, bet tas kārtējo reizi pierāda šīs iestādes attieksmi pret normatīvajos aktos noteiktās kārtības ievērošanu.
Kā mīlēja izteikties bijušais un viszemāk izglītotais NBS komandieris, kurš iemantoja segvārdu Santehniķis, - „velns slēpjas sīkumos”!