Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pagājušā gada rudenī Zviedrijas finanšu ministrs Anderss Borgs, tiekoties ar ASV vēstnieku šajā valstī, izteicis pārliecību – pastāv 50 procentu iespējamība, ka līdz gada beigām lats tiks devalvēts un Baltijas valstis piedzīvos ekonomisko kolapsu, kas varētu ietekmēt visu reģionu, tā ka ASV vajadzētu izmantot savu ietekmi uz citām valstīm, lai to novērstu. Borgs arī atzinis: Zviedrijai bijis izšķirīgs tas, ka Latvija no sabrukuma tikusi izglābta veselas divas reizes – 2008. gada decembrī un 2009. gada jūnijā. Tas izriet no jaunākajām WikiLeaks publiskotajām ASV diplomātiskajām telegrammām, kuras nonākušas Pietiek rīcībā un kuru oriģinālus publiskojam pilnībā.

No šīm telegrammām, kuru sūtītāja bijusi ASV vēstniecība Stokholmā, izriet, ka Borgs vēstniekam Metjū  Barzunam norādījis – ASV vajadzētu saglabāt starptautisko fokusu uz Baltiju, „rīkojoties kā onkulim”, lai pastāstītu pasaulei, ka runa nav tikai par ekonomiku un ka patiesībā tā ir politiska lieta – arī mazākās valstis Austrumeiropā ir nozīmīgas, tostarp mazās demokrātijas ar lielo kaimiņu, kas var būt arī agresīvs.

2009. gada 8. septembra telegrammā teikts: Zviedrijas finanšu ministrs ASV vēstniekam atzinis, ka Latvijai ir divi ceļi. Labais ceļš – valdībai savākties un ņemt vērā tās solījumus Eiropas Komisijai un SVF; sliktais – nesaņemt politisku atbalstu tās solījumu turēšanai un ar laiku cita starpā riskēt ar Krievijas attieksmes maiņu pret Latviju. Politiski neesot pieļaujama Baltijas valstu sabrukšana, taču tiešām pastāvot 50% iespējamība, ka „tas viss var sabrukt līdz gada beigām”.

Šis sabrukums, kā atzinis Borgs, gan nebūtu milzīgs risks tieši Zviedrijai, toties visam reģionam gan: 2008. gada beigās un 2009. gada jūnijā Latvijas ekonomiskais kolapss Zviedrijai būtu izšķiroši kritisks, taču 2009. gada rudenī zviedru kompānijām jau atkal esot pieejami kredīti starptautiskajos tirgos, tā padarot ekonomiku izturīgāku. Reālas problēmas varētu būt vienīgi Swedbank, taču, kā norādījis Borgs, „problēma ar vienu banku nav banku krīze”.

Savukārt citā telegrammā, kas datēta ar 2009. gada 7. oktobri, ASV vēstnieks Stokholmā ziņojis, kā zviedru amatpersonas publiski šaustījušas Latvijas valdību par nespēju sagatavot budžeta projektu, kas atbilstu SVF un ES nosacījumiem.

ASV diplomātiskajā telegrammā norādīts, ka Borgs palielinājis spiedienu uz Latvijas valdību, publiski norādot, ka būs ļoti grūti nodrošināt aizdevēju turpmāku atbalstu, ja „latvieši pat nepilda to, ko apsolījuši”, un ka „jūs vienkārši varat tā neuzvesties”. Līdzīgi izteicies arī Zviedrijas premjers Fredriks Reinfeldts, savukārt Latvijas premjers Valdis Dombrovskis pietiekami asi atbildējis, ka šie komentāri nav „palīdzoši” un ka viņš aiz Borga komentāriem neredzot uzticamu ekonomisko analīzi. „Es esmu veicis pārrunas ar SVF un EK, un viņi nav bijuši ne tuvu Borga agresivitātes līmeņa izrādīšanai

ASV vēstnieks ziņojis, ka lielāko Ziemeļvalstu banku publiskajos izteikumos Zviedrijas valdības rūpes nav atbalsojušās, taču telegrammā pieminēts ekonomista Alfa Vanaga izteikums laikrakstā Dagens Industri: „Andersa Borga un SVF viedokļi [par pašreizējo situāciju] ir daudz sliktāki, nekā viņi vēlas atzīt publiski. Pašreizējā situācija Latvijā ir tāda, ka valdība nav spējīga vienoties ne par ko.”

ASV vēstnieka komentārs par šo situāciju ir bijis šāds: „Mēs domājam, ka šis negaidītais publiskais pārrāvums vairāk ir signāls Latvijas valdībai nekā zīme par Zviedrijas plāniem atsaukt atbalstu Latvijas pašreizējās ekonomiskās stabilizācijas programmai. Zviedrijas Finanšu ministrijas amatpersonas un Zviedrijas baņķieri ir atkārtoti mums teikuši par savu ciešo sadarbību ar Latvijas kolēģiem. Bankas mums ir apgalvojušas, ka tās plāno palikt Latvijā ilgtermiņā, lai palielinātu savu tirgus daļu, un ka tās uzskata Baltiju kā savu māju tirgu.

Kritika, ko mums pastāvīgi ir izteicis finanšu ministrs Borgs un viņa valsts sekretāri Pērs Jansons un Matss Odels, ir saistīta ar Latvijas „neokonservatīvās” valdības „politisko filozofiju”, ka tā izvēlas starptautiskās [iespējams, domāts – iekšējās] devalvācijas sāpīgo kursu tā vietā, lai pielāgotu savu valūtu, un viņi cenšas visu pielāgošanu veikt caur ievērojamu budžeta griešanu un nevis nodokļu palielināšanu. Kopš jūlija Zviedrijas amatpersonas ir šaubījušās, vai Latvijas plāni ir ilgtspējīgi, un finanšu ministrs Borgs mums ir stāstījis, ka devalvācijas iespēja līdz gada beigām ir 50 pret 50. Lata devalvācija radītu paātrinātus, bet kontrolējamus to Zviedrijas banku aizdevumu zudumus, kurām ir ievērojama ekspozīcija Latvijā.”

Savukārt ar pagājušā gada 29. oktobri datētā ASV vēstniecības telegrammā ziņots, ka Latvijas valdība beidzot spējusi piedāvāt pieņemamu budžeta konsolidācijas plānu, lai gan Latvijas amatpersonas vismaz pagaidām noraidījušas Zviedrijas ieteikumus fiskālās pielāgošanas slogu vairāk pārcelt no tēriņu samazināšanas uz nodokļu palielinājumu. Saistībā ar to ASV vēstniecība izteikusi pieņēmumu, ka atbalsts pasākumiem, kas padarīs neaizsargātu Latvijas iedzīvotāju trūcīgāko daļu, sarežģīs Zviedrijas valdības situāciju, jo to par šādu nostāju var sākt kritizēt centriski kreisā opozīcija.

ASV vēstniecības telegrammā norādīts, ka Dombrovska valdība ir atteikusies izskatīt Zviedrijas ieteikumus par budžetu jau iepriekš. Zviedri uzskatot, ka Latvijai vajadzētu paaugstināt nekustamo īpašumu nodokli un ieviest arī progresīvo ienākumu nodokli, taču Latvijas valdība šīs rekomendācijas neatbalstot. Tāpat Zviedrijas valdībai esot īpašas rūpes par budžeta samazinājumiem, kas ietekmēs skolas un slimnīcas, taču, kā norādīts telegrammā, „par šiem pasākumiem jau ir izlemts”. Savukārt Zviedrijas Finanšu ministrijas amatpersonas telefonsaruna ar Latvijas finanšu ministru „Aināru Repši” neesot „noritējusi īpaši labi”.

Šīs ASV diplomātiskās telegrammas vēl nav publiskotas WikiLeaks centrālajā vietnē. Pirmoreiz atklātībā to pārstāsts parādījies Zviedrijas interneta vietnē realtid.se.

Id: 223987      date: 9/8/2009 8:34     refid: 09STOCKHOLM570

Origin: Embassy Stockholm

Classification: CONFIDENTIAL

Destination:

Header:

VZCZCXRO0172OO RUEHDBU RUEHFL RUEHKW RUEHLA RUEHNP RUEHROV RUEHSL RUEHSRDE RUEHSM #0570/01 2510834ZNY CCCCC ZZHO 080834Z SEP 09FM AMEMBASSY STOCKHOLMTO RUEATRS/DEPT OF TREASURY WASHDC IMMEDIATERUEHC/SECSTATE WASHDC IMMEDIATE 4696INFO RUEHZL/EUROPEAN POLITICAL COLLECTIVE PRIORITY

Content:

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 STOCKHOLM 000570 SIPDIS TREASURY FOR ERIC MEYER, DAVID WRIGHT USEU FOR MATHEW HAARSAGER E.O. 12958: DECL: 08/25/2019 TAGS: ECON, EFIN, PGOV, PREL, SENV, SW SUBJECT: SWEDEN,S PLANS FOR THE G-20, CONCERNS ABOUT THE BALTICS Classified By: CLASSIFIED BY DCM ROBERT SILVERMAN, REASONS 1.5 (B) AND (D)

1. (C) Summary: In a meeting with the U.S. Ambassador, Sweden,s Finance Minister Anders Borg praised the new mind set of the U.S. Administration that has us participating in international institutions. He urged the U.S. to keep countries focused on the political need to prevent an economic collapse in the Baltics, opining that the Baltics still faced a 50% chance of collapse by December. Such a decline would not threaten Sweden, he said, but would have consequences for the region. At the G20, Sweden hopes for a strong statement showing political will to finance measures against climate change. Borg described EU efforts to improve regulation of the financial system, expressing concern that the unavoidable result would be separate U.S. and European capital markets, which could prove problematic and protectionist. End summary Welcoming U.S. Willingness to Work as a Partner

2. (C) On August 25, the Ambassador paid his introductory courtesy call on Finance Minister Anders Borg. Borg began by describing enthusiasm in Europe and especially among Sweden,s political elite for the new U.S. mind frame under the Obama Administration whereby the U.S. had become more participatory in international institutions. He praised the &extraordinary8 statements by Secretary Geitner that the U.S. would be part of in the IMF Financial Sector Assessment program (FSAP) and related processes. He said U.S. participation was key to the credibility of all such programs. The &big shift8 in the U.S. attitude that had us now being a partner in such efforts, he said, made it a lot easier to be a friend of the United States. He noted that even his children were sporting Obama T-shirts around the house. U.S. Needs to Keep the Focus on the Baltics

3. (C) In response to the Ambassador,s question on what else the U.S. could be doing, Borg said it was important for the U.S. to keep the international focus on the Baltics, acting like an uncle to tell the world it is not just a simple matter of economics, but a political matter that some smaller countries in Eastern Europe are also important, including these &small, newly established democracies with a large neighbor who can be aggressive.8 Borg noted that U.S. Treasury is &very constructive8 and doing a &very, very good, very constructive job8 in this regard.

4. (C) Borg expressed the hope that we are seeing some kind of stabilization in Latvia. He said Latvia could be on one of two paths: The good path of the government pulling together, delivering on its promises to the European Commission and the IMF; political support for those commitments not declining; and global economic recovery. Or, Latvia could be on the bad path of no political support for keeping its commitments, no delivery on those commitments, no global recovery, and a drop in oil prices that would bring problems for Russia, and be quite problematic for Russian behavior toward Latvia. He said politically we cannot have the Baltics becoming failing states, or something that Russia would dub a failing state to justify picking up cheap collateral through Russian investment geared to gaining dominance in these countries.

5. (C) Borg noted that substantial problems remained in all the Baltic economies. Twenty-five percent current deficits had gone to balance within six months, but large imbalances remained, such as the very weak export sector. On the other hand, he said, all three economies were quite flexible, had flexible labor laws and the &spirit8 where they believed they would be strong economically in the future. Although you can see positive signs, he cautioned, there remains a 50% probability that it could all break down by year-end. Spillover Risk from A Baltic Collapse

6. (C) Borg said a Baltic collapse was a major risk for the region, but not for Sweden. Borg said it was crucial for Sweden that Latvia was saved from collapse in December 2008 and June 2009, but now Swedish companies were again getting credit on international markets making the economy less vulnerable. There would be problems in one or two specific banks, but one of them was owned by the Wallenberg family which had its own good cash balance. The problem, Borg said, is Swedbank, but a problem with one bank is not a banking crisis. (Comment: Swedbank is one of the four large banking STOCKHOLM 00000570 002 OF 002 groups in Sweden that combined handle 80% of banking activity in Sweden.) G-20 Needs to Issue Strong Statement on Climate Change

7. (C) In response to the Ambassador,s question about Sweden,s goals for the G20 Summit, Borg noted that now that financial markets were &a bit more normal8 we should do two things: build on work already done to prevent a repeat economic crisis; and increase emphasis on financing efforts to combat climate change. In order to have success at Cop-15, Borg said, we need a strong G20 statement from U.S. and European leaders showing strong political will to find a solution on financing efforts against climate change. Financial Regulatory Reform Yielding Separate U.S. and European Systems

8. (C) On financial reform, Borg explained that we no longer need acute crisis management, but to work on the Bretton Woods institutions. Noting that Sweden and the U.S. were co-chairs the Financing Group, he said U.S. Treasury was actually leading, which was okay because Treasury was pushing in the right direction toward solutions and increased efficiency.

9. (C) Borg said we need to strengthen many parts of the financial regulatory system, &We don,t need more or less regulation, we need better regulation8. He said the EU was working on a macrosupervisory Board, cooperation between Financial Supervisory Authorities, cooperation between national Central Banks, common European institutions, and new common decision making given the challenges of cross-border banking. He cited the need for strong regulation of the internal business of the banking system, for example bonuses and renumeration must consider society,s interests as well as the bank,s interests because taxpayers could be forced to pay the bill of a failed bank.

10. (C) Borg said the EU does not want to hinder capital markets, but private equity needs prudent regulation. He said that hedge funds and private equity funds had not been a cause of the current crisis, but could be a problem in the long-run. He cited Long Term Capital Management (LTCM) as one hedge fund that did almost devastate the financial sector in the past. Noting the need for prudency in risk-taking, Borg said it was reasonable that firms should be held responsible for risk they are exposed to, what kind of balance sheets they main, their valuation, and similar matters.

11. (C) Borg said that in a perfect world, there would be only one set of regulations, and it would be better to have one institution. But, we live in an imperfect where the U.S. and Europe will each have one institution, which &could cause some problems.8 He said he was aware that having one capital market in Europe and one in the U.S. &could be protectionist and problematic.8 Sweden to Address Long-Term Problems in the Labor Market

12. (C) The DCM then asked Borg about the government,s current negotiations over the government budget. Borg said his government would implement a second round of crisis measures this coming year. Because public finances had been better than expected, the deficit would decline to 1.3 or 1.4% by 2011 (after being 3.5% in 2009 and 3.4% in 2010) . Measures taken include temporary measures to stimulate demand such as local government support, infrastructure, temporary education schemes and changes to labor laws. The next round of the government,s response was dealing with long-term structural problems in the labor market. Borg explained that 300,000 jobs had been lost in the current crisis and 100,000 of those losses could be permanent. The government, he said, needed to go more to make work pay and incentivize people to stay in the labor market rather than the current cycle: unemployment benefits; job re-training; and then directly into early retirement. He noted that in his public statements, he was careful not to commit to specific job creation benefits from government measures, since you could not ensure delivery.

BARZUN Newdate: 2009-09-08

Origin: Embassy Stockholm

Classification: UNCLASSIFIED//FOR OFFICIAL USE ONLY 

Destination:

Header:

VZCZCXRO3933OO RUEHIKDE RUEHSM #0631/01 2800521ZNR UUUUU ZZHO 070521Z OCT 09FM AMEMBASSY STOCKHOLMTO RUEHC/SECSTATE WASHDC IMMEDIATE 4776RUEATRS/DEPT OF TREASURY WASHDC IMMEDIATEINFO RUEHZL/EUROPEAN POLITICAL COLLECTIVE PRIORITY

Content:

UNCLAS SECTION 01 OF 02 STOCKHOLM 000631 SENSITIVE BUT UNCLASSIFIED SIPDIS E.O. 12958:N/A TAGS: EFIN, ECON, ECIN, PGOV, SW SUBJECT: SWEDISH GOVERNMENT PUBLICALLY PRESSURES LATVIAN GOVERNMENT STOCKHOLM 00000631 001.2 OF 002

1. (U) Summary: Swedish officials publicly chastised the Government of Latvia for its inability to present a 2010 budget that would satisfy IMF and EU conditions during the annual IMF meeting this weekend. Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt and Finance Minister Andres Borg warned Riga that next disbursements of the aid to rescue the Latvian economy will be jeopardized if Latvian authorities fail to follow through on promises made to lenders. Latvian Prime Minister Valdis Dombrovskis called the comments unhelpful while Swedish banks reiterated their commitment to stay the course in Latvia. End Summary.

2. (U) The Latvian government in July renegotiated the original terms of the $10.5 billion rescue package agreed upon on in December 2008 and committed to reduce the 2010 budget deficit to 10 percent by cutting spending by $1 billion in 2010 to secure the second tranche of the aid package, to which Sweden is third largest contributor after the EU and the IMF. Prime Minister Dombrovskis on 20 September, however, presented a 2010 budget outline that effectively acknowledged that the government will not comply with its IMF and EU commitments.

3. (U) Swedish Finance Minister Anders Borg increased the pressure on the Latvian government by stating publicly that it will be very difficult to secure the continued support of other lenders "if the Latvians don't even live up to what they promised." "You can simply not behave like this," Borg said. Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt echoed Borg's comments and expressed publically his displeasure with the Latvian government's lack of commitment to follow through. "If you make a deal to get a hold on the Latvian economy, then the Latvian Government has to make sure to do its part of the bargain," Reinfeldt said and at the same time warned that "the cuts are preconditions for (Sweden) to make the payments and that "the IMF will also have issues with this."

4. (U) The Latvian Prime Minister Valdis Dombrovskis responded by calling these comments "unhelpful" and added that the Latvian government is trying to avoid saving for the sake of saving alone. "I have heard no credible economic analysis behind the comments by Borg," Dombrovskis said. Despite the concerns, Dombrovskis reiterated that Riga will meet the deficit goal (of no more than 10 percent of GDP in 2010 and 8.5 percent the following year) despite smaller cuts and questioned the economic reasons that would justify Borg's comments. He expressed his disillusionment by adding: "I have held negotiations with the IMF and the European Commission and they have not even been close to show the same level of aggressiveness as Borg." Swedish banks not concerned, prepared for all possible outcomes --------------------------------------------- ---

5. (U) Despite the concern expressed by Reinfeldt and Borg, major Nordic banks have not publically echoed the Swedish government's concerns. "There are now ongoing negotiations on the third part of the IMF support-package and these recent statements should be viewed in the light of that," said Thomas Backteman, Director of Communications at Swedbank. Backteman noted that "we have continuous contacts with Swedish authorities and politicians." Backteman emphasized that "(Swedbank's) strategy is to be prepared for all possible outcomes and that "no EU member will be allowed to cancel its payments." "Latvia has not had reason to change over the last couple of days," according to Backteman." Vivika Hirdman-Ryrberg, Head of Communications at SEB, mirrored Backteman's comments and emphasized publically the Swedish banks' joint declaration in September to continue its long-term commitments in the region. Similarly, Nordea's Helena Vsterman, Chief Press Officer, said that there appears to be no reason for concern and that "there are no reasons for changing (Nordea's) strategy in the Baltic region. For us there are no greater reasons for concern now than it was earlier."

6. (U) In contrast, the Stockholm Business Daily Newspaper Dagens Industri reported that the situation is far worse than it seems. Alf Vanags, Director at the Baltic International Centre for Economic Policy Studies, commented that "Anders Borg's and the IMF's views [on the current situation] are far worse than they want to admit publicly. The current situation in Latvia is that the government is not capable of agreeing on anything." He added that "(he) has long believed that the way out of this situation, and it would be a good way, would be to change the exchange rate. That would give the government authorities room to act."

7. (SBU) Comment: We think this sudden public breach is more a signal to the Latvian government than a sign of Swedish plans to withdrawal of support for Latvia's current economic stabilization program. Swedish Finance Ministry officials, and Swedish bankers, have repeatedly told us of their close cooperation with Latvian counterparts. The banks have assured us they intend to stay in Latvia for the long haul to expand their market share, and that they STOCKHOLM 00000631 002.2 OF 002 view the Baltics as their home market. The criticism consistently voiced to us by Finance Minister Borg, and his State Secretaries Per Jansson and Matts Odell is that because of the "political philosophy" of the "neoconservative" Latvian government they are choosing the painful course of an international devaluation rather than adjusting their currency, and they are attempting the entire adjustment through severe budget cuts rather than tax increases. Since July, Swedish officials have questioned whether Latvia's plans were sustainable, with Finance Minister Borg telling us the chance of a devaluation by year-end were 50-50.

8. (SBU) Comment: A lats devaluation would result in accelerated, but manageable, loan losses for those Swedish banks with significant exposure to Latvia. The risks the Latvian economy poses to Swedish banks became evident shortly after Borg and Reinfeldt's comments during the October 5 trading session as SEB and Swedbank stocks fell by 4 and 2 percent, respectively. Post will follow up with our contacts and report more via septel. End comment.

BARZUN Newdate: 2009-10-07

Id: 232033      date: 10/29/2009 14:09  refid: 09STOCKHOLM678

Origin: Embassy Stockholm      

Classification: UNCLASSIFIED//FOR OFFICIAL USE ONLY

Destination:

Header:

VZCZCXYZ0004RR RUEHWEBDE RUEHSM #0678 3021409ZNR UUUUU ZZHR 291409Z OCT 09FM AMEMBASSY STOCKHOLMTO RUEHC/SECSTATE WASHDC 4833RUEATRS/DEPT OF TREASURY WASHDC

Content:

UNCLAS STOCKHOLM 000678 TREASURY FOR DAVID WRIGHT SENSITIVE, PROTECT ACCORDINGLY SIPDIS E.O. 12958: N/A TAGS: EFIN, PREL, ECON, SW SUBJECT: SWEDISH VIEWS OF LATVIA'S 2010 BUDGET PROPOSAL

1. (U) Summary: Sweden is optimistic about Latvia's 2010 budget proposal, but Stockholm is concerned about the income distribution effects of the measures. Sweden's appeals to shift more of the fiscal adjustment burden from expenditure cuts to tax increases have been rejected by Riga so far. Supporting measures that fail to protect the poorer part of the Latvian population will become increasingly difficult for the current Swedish government as it may face criticism from the center-left political opposition. End Summary

2. (SBU) On October 26, the Latvian government announced a budget deal that included the required 500 million lats in savings in the 2010 budget. On October 22, in discussing Latvia's agreement to this level of savings, the Swedish Finance Ministry Assistant State Secretary told the Embassy he assessed the Latvian situation as rather good, certainly better than it appeared only a few weeks ago. There are some indications that the budget situation for 2009 is not quite as gloomy as previously predicted, he said. He explained that some revenues are greater than expected and suggested that this might make up for some of the optimistic calculations on the proposed budget cuts for 2010. The Swedes assess that some of the proposed budget cuts will lead to a worsened situation for the poorer part of the population; such as a lower basic income deductible, as well as lower deductions for families with children. Taken together, the measures with the wrong income distribution effects amount to around 50-60 Million Lats, about 10-12 % of the required cuts.

3. (SBU) The Assistant State Secretary for Finance said it is no se cret that the Swedish government (and IMF and the EU) would like to see other measures in the budget. The Latvian government has refused to consider Swedish budget suggestions in the past by objecting that the measures are not politically feasible. For example, Swedish believe Latvia could raise its property tax on a par with other countries and could replace large parts of the cuts on income deductions. Instead, the property tax has now been reduced to 0.1 % in the proposal, resulting in very little revenue. The Swedish government has also proposed a progressive tax rate to scale up the whole income tax scale, across the board. The Assistant State Secretary said that other measures, such as increasing the VAT and Swedish Finance Minister Anders Borg's "favorite measure" of increasing the pension age, now reportedly 59 years, have been similarly rejected. (Comment: The Latvian government has agreed to some tax measures, many of which were recommended by the IMF and EU. End Comment)

4. (SBU) The Assistant State Secretary told us that the Latvian government, IMF, and EU took part in a telephone conference on October 22 to discuss the revenue side of the budget (with Latvian Finance Minister Ainars Repse taking part). The telephone conference did not go very well, according to the Assistant State Secretary, with the IMF and EU expressing serious concerns about the income distribution profile of the proposed budget cuts. The EU and the IMF urged the Latvian government to reconsider the measures, but Repse defended the budget proposal since it was the only politically viable solution in Latvia. Repse indicated the Latvian government intends to present the budget to the Parliament on October 28. (The Latvian government postponed the budget submission deadline to Monday, November 2, after the EU and the IMF demanded the latvian government give them more time to analyze and respond to the budget proposal.)

5. (SBU) The parties held another teleconference on 23 October, this time to discuss the expenditure side of the budget. The Assistantn State Secretary lamented that the documentation provided by the Latvian government is very difficult to understand in order to have a meaningful review and discussion about the cuts. Although less politically sensitive than the revenue side of the budget, the Swedish government has particular concerns about cuts affecting schools and hospitals, but those measures have been already decided.

6. (U) Comment: The Swedish government is very concerned about the income distribution effects of the Latvian measures, and have for a long time argued for tax increases, rather than expenditure cuts. Among other reasons, the Alliance government here knows that it will be open to attacks from the opposition if the Latvian government adopts a budget with this type of income distribution profile as part of the IMF program. This might be a difficult issue to handle for the Swedish government as it moves towards the next general election here in 2010. End comment.

7. This cable has been coordinated with Embassy Riga.

Newdate: 2009-10-29 <SLUT>

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc kulturālas spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

12

Uzmācīgie IRši

FotoPagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”
Lasīt visu...

21

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...

21

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

FotoĻoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

Kārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts...

Foto

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

Pēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma...

Foto

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

Šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību...

Foto

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

Patiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi –...

Foto

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

Reaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret...

Foto

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā,...

Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...