Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Zapad un Zupa

Jautājums
22.09.2018.
Komentāri (30)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Kā tu sagaidi, ka viņi tev uzbruks? - Heigens domīgi jautāja. Maikls nopūtās. - Dons man pateica. Ar kāda tuvu stāvoša cilvēka starpniecību. Bardzīni tēmē uz mani caur kādu tuvu vīru, kuru es, pēc viņa ieceres, neturēšu aizdomās.” (Mario Pjuzo Krustēvs)

Es ilgi šaubījos, vai šo tekstu vispār publicēt, bet skandalozie notikumi ar apsūdzību katoļu priesterim pirms Romas pāvesta vizītes lika man izšķirties.

Mans ļoti personīgais viedoklis par notikumiem pēc pašvaldību un pirms Saeimas vēlēšanām, par politiskajiem trendiem, Krievijas ietekmi, kā arī spiegu literatūru un spiegiem literatūrā.

Spiegi literatūrā un spiegu literatūra

Kļūstot par vēsturnieku, es esmu saglabājis izlūka mentalitāti

Walter Nicolai

Vācijas izlūkdienesti finansēja boļševikus un organizēja 1917.gada valsts apvērsumu Krievijā, kā rezultātā tā izstājās no Pasaules kara un iesaistījās pilsoņu karā.

Tās ir V.Nikolaji izplānotas un realizētas operācijas. Starp pasaules kariem oficiāli skaitījās eksperts kaut kādā institūtā, publicēja vēsturiskus pētījumus, bet, sākoties 2PK, atkal oficiāli parādījās Trešā reiha militārās izlūkošanas vadībā.

1945.gada pavasarī V.Nikolaji arestēja СМЕРШ. Pēc Staļina personiska rīkojuma viņš ieslodzījumā uzrakstīja analītisku pārskatu (memuārus) par/ap vācu naudu un boļševikiem, ko pabeidza 1947.gada pavasarī un tūlīt arī... nomira (oficiālais nāves iemesls - insults).

V.Nikolaji piezīmes joprojām ir tik noslepenotas, ka publiski nav zināms, kura izlūkdienesta arhīvā tās atrodas, nemaz nerunājot par to, kas tur rakstīts.

Atziņa par izlūka mentalitāti man nāk prātā, kad lasu grāmatas, kuru autoru pamatprofesija bija izlūks jeb spiegs. Tas uz šiem tekstiem - gan daiļliteratūru, gan publicistisku - liek paskatīties no pilnīgi cita aspekta. Es redzu visai negaidītas lietas… Jo arī dolārs ir tikai dolārs, ja neesi dzirdējis par masonu zīmēm…

Krievijas interneta grāmatu veikalos var nopirkt gandrīz visu - par Staļinu un pret Staļinu, par Nikolaju II un pret Nikolaju II un tā tālāk… Attiecībā uz esošo valdīšanu gan ir tikai – par un par Putinu, vismaz tur, kur es iepērkos. Bet ir ļoti daudz dokumentālās publicistiskas darbu, memuāru un arī daiļliteratūras. Autori ir bijušie padomju/Krievijas izlūkošanas dienestu virsnieki – gan ГРУ, gan КГБ, gan izlūkošana, gan pretizlūkošana. Esmu iegādājies kaudzi grāmatu, ne visu esmu paguvis izlasīt.

Saistoša literatūra, ko raksta, lai attaisnotu sevi, lai norēķinātos ar citiem… Kur taisnība vienmēr ir tik subjektīva… Bet lasītajam pašam ir sava galva, lai formulētu savu viedokli.

Šai rakstā es gribu pievērst uzmanību dažiem autoriem. Jo man šķiet, ka viņu tekstos ir lietas, kas palīdz saprast to, kas pašlaik notiek Latvijā.

Виктор Суворов (Владимир Резун)

ГРУ virsnieks, pats apgalvo –majors, krievi - kapteinis, strādāja PSRS pārstāvniecībā ANO Ženēvā, legālā rezidentūra. 1978. gadā kopā ar ģimeni (sieva - ГРУ majors) pārbēga uz Lielbritāniju. PSRS aizmuguriski piespriests nāves sods - 2 reizes, kas diezgan unikāli. Vienreiz Rezunam – par nodevību, otrreiz Suvorovam – par grāmatu par padomju militāro izlūkošanu.

Ļoti pazīstams rakstnieks Krievijā, kura grāmatas tiek tirgotas miljonu tirāžas.

Советская военная разведка: Как работала самая могущественная и самая закрытая разведывательная организация XX века.

Lai gan pirmo reizi grāmata tika izdota Londonā 1984.g, Krievijā tā ir publicēta tikai 2017.g.

Daudz interesantas informācijas ir iegūstama tikai par pāris euro. Strukturēti, saistošā valodā par izlūkdienestu organizāciju. Noteikti iesaku izlasīt, jo maz ticams, ka mūsu SAB darboņi lasīs, tāpēc labāk pašiem būt lietas kursā…

ASV

Izlūkošana - The Central Intelligence Agency (CIA).

Pretizlūkošana - Federal Bureau of Investigation (FBI)

UK

Izlūkošana - Secret Intelligence Service, M 6

Pretizlūkošana - Security Service, M 5

Krievija

Te nu visi nodarbojas ar visu un pret visiem - gan izlūkošanā, gan pretizlūkošanā. Lai kādas būtu sākotnējās oficiālās funkcijas un uzdevumi, bet ielaist ķepu konkurentu lauciņā ir svēta lieta...Mežonīga savstarpējā cīņa par ietekmi un resursiem starp specdienestiem ir vēsturiska tradīcija no PSRS laikiem. Izlūkdienesti, izņemot ГРУ, atrodas Krievijas prezidenta tiešā pakļautībā.

Служба внешней разведки Российской Федерации (СВР) - vēsturiski veidojusies uz КГБ 1.pārvaldes bāzes. Galvenā funkcijā - ārējā politiskā izlūkošana. Atšķirībā no analogiem ārvalstu dienestiem ir tiesības veikt noklausīšanos, izsekošanu, operatīvo darbību savas valsts teritorijā.

Федеральная служба безопасности  (ФСБ)- vēsturiski veidojusies uz КГБ 1., 2., 3. pārvalžu un Iekšlietu ministrijas speciālo nodaļu bāzes. Vadošais dienests pretizlūkošanā, bet nodarbojas arī ar ārējo izlūkošanu, īpaši pierobežas reģionu valstis. Lai gan…kur viņu nav…

Главное управление Генерального штаба (ГРУ) - militārā izlūkošana. Leģendāra iestāde. Ļoti nopietns spēlētājs globālajās spiegu spēlēs.

V.Suvorovs lieliski, ar piemēriem izskaidro politiskās izlūkošanas atšķirību no militārās. Tas nav viens un tas pats.

Izlūki/spiegi vienmēr strādā aizsegā - legālā vai nelegālā.

Visās diplomātiskajās vēstniecībās strādā izlūkošanas rezidentūras. ГРУ rezidents parasti ir militārais atašejs. Rezidents nodrošina naudas, sakaru un informācijas apriti starp aģentiem un centru. Rezidentūrās strādā izlūkdienestu virsnieki, kuri tur aģentūras tīklus. Aģenti ir savervētie attiecīgās valsts pilsoņi, kas nodot savu valsti, respektīvi, spiegi un nodevēji.

Rezidentam, legālajam, vienmēr būs diplomātiskā imunitāte, jo pārāk liela informācijas daudzuma turētājs. Iekrišanas gadījumā viņu var izraidīt, bet ne arestēt - pretinieka pretizlūkošana viņam klāt netiek.

Vēl svarīgāka pozīcija ir šifrētājs. To vispār no vēstniecības ārā nelaiž, ja tas krīt pretinieka pretizlūkošanas rokās, katastrofa ir grandioza. Šifrētāju sargā ne tikai no naidniekiem, bet arī no savējiem… ГРУ nekad pie saviem šifriem nepielaidīs kolēģus no ФСБ. V.Suvorovs raksta, ka PSRS laikos ГРУ rezidentūru štatos vēstniecībās bija virsnieki, kuru pamatpienākums bija ar ieroci rokā apsargāt savu šifrētāju no draudzīgās КГБ rezidentūras kolēģiem.

Par postu, ko var nodarīt šifrētāja nodevība. Piemēram, 1945.gadā no PSRS vēstniecības Kanādā nomuka ГРУ šifrētājs Igors Guzenko (Игорь Гузенко) ar kaudzi dokumentu, no kuriem FBI uzzināja, ka ļoti slepenais Manhattan Project (atombumba) ir krievu aģentu apsēsts. Tika atklāts spiegošanas tīkls, kas noveda Rozenbergus līdz elektriskajam krēslam un fundamentāli sabojāja attiecības starp 2.PK sabiedrotajiem.

Ja paskatās uz Krievijas vēstniecības Latvijā personālu un atceras, ka Krievijai ir 3 izlūkošanas dienesti, respektīvi, 3 rezidenti + 3 šifrētāji + vēl Ārlietu ministrijais (diplomātiskais dienests) šifrētājs, kuram arī ir obligāti jābūt… Interesanti, tur tā saucamie tīrie diplomāti vispār ir?

Izlūkošanas virsnieki var strādāt legāli citās institūcijās, piemēram, kā žurnālisti, korespondenti, kas skaitās viens no vislabākajiem jumtiem, firmu pārstāvji, studenti - ar savu vārdu un īsto identitāti (gandrīz), ar to maskējot reālo nodarbošanos. Piemēram. Marija Butina, studente, kuru nesen arestēja ASV. Iekrišanas gadījumā – cietums. Bet viņiem tiek sniegta konsulārā dienesta un cits diplomātiskais atbalsts, kā arī juridiskā palīdzība, algoti advokāti un sniegta cita palīdzība - kā attiecīgās valsts pilsoņiem.

Visgrūtāk ir nelegāļiem. Sveši vārdi un izdomātas dzīves - leģendas. Iekrišanas gadījumā garantēti ilgi gadi cietumā. Un nekādu palīdzību no savas valsts viņi, vismaz oficiāli, nesaņem - nezinām un zināt negribam, kas tas tāds...

Bet legālās rezidentūras daudz vairāk ir pakļautas pretinieka pretizlūkošanas kontrolei, nelegālis var šiverēt, kā grib, kur grib un uzdoties par ko tik nevēlas. 2.PK laikā daudzi no eiropiešiem bija pārliecināti, ka sadarbojas ar britu dienestiem, bet īstenībā strādāja uz krieviem. Arī tagad ir tieši tāpat...

Mēs te par čekas maisiem ņemamies, bet vēl Latvijā no padomju laikiem vajadzētu būt palikušam nopietnam militārās izlūkošanas aģentu tīklam. Pat diviem. Jo operatīvas izlūkošanas līmenī (ostas, radi ārzemēs, no pašu teritorijas uz ārvalstu avotiem) Latvijas teritorijā paralēli strādāja veselas 2 ГРУ izlūkdienesta nodaļas – Baltijas Kara apgabala un Baltijas Kara flotes, kas veidoja autonomus aģentu tīklus. Par šiem aģentūrām Latvijas dienestiem visticamāk nav nekādas informācijas.

2) Ледокол

V.Suvorova pazīstamākais darbs, kurā viņš izvirza un pierāda versiju, ka Staļins pirmais gribēja uzbrukt Vācijai 1941.gadā, bet Hitlers vienkārši viņu apsteidza.

Krievijā grāmata ir brīvi nopērkama, pats tur pirku. Tiek rakstītas grāmatas ar pretargumentiem - polemika iet ne pa jokam. No varas puses Suvorova daiļrade netiek ierobežota. Tam var būt visai pragmātisks iemesls, jo ļoti iespējams, ka M6 (briti) rīcībā ir dokumenti, kas pierāda Suvorova versijas patiesumu, un, kad tie tiks atslepenoti…Lai krievu nācijai neiestātos pēkšņs kultūršoks, tā pakāpeniski tiek pie šīs vēstures interpretācijas pieradināta. Un tad - bija vai nebija…fikcija vai īstenība…visiem galvas sajauktas... visiem jau pa lielam vienalga.

3) Аквариум

Jau sākās ļoti interesanti. Jauns virsnieks izdara mūža izvēli – pievienoties ГРУ vai nē - viņam tiek rādīta filma, kur krematorijas krāsnī, klāt esot augstas pakāpes virsniekiem, dzīvs tiek sadedzināts nodevējs - ГРУ pulkvedis.

Nu mani vienmēr ir interesējuši prototipi. Izrādās, ka ir - Олег Пеньковский, arestēts 1962, nāves sods izpildīts 1963.g maijā. Youtube.com ir atrodami autentiskie kadri no tiesas.

Lai gan speciālo dienestu vadītāji ir publiski nolieguši sadedzināšanas faktu (Семичастный, КГБ vadītājs, 1961-1967), tas tomēr kaut ko liecina - ja tāda līmeņa specdienestu vadītājiem ir nācies publiski komentēt tādas baumas. Man ir radies iespaids, ka paši krievu izlūkdienestu virsnieki šo stāstu lieliski zina un tam tic… Kāpēc es tā domāju? Nu tad man ir jāpāriet pie nākamā izlūkdienestu specifikas aspekta - nodevēji.

Pagājušā gadsimta 80. gados PSRS pretizlūkošana uzrādīja neticami spožus rezultātus - krievi paņēma veselu baru ar amerikāņu aģentiem, pārvervēti КГБ, ГРУ virsnieki- ģenerālmajors Д. Поляков, apakšpulkveži B.Мартынов, C.Моторин, u.c..

Par šiem notikumiem krieviem ir dokumentālo filmu cikls ,,Предатели" с Андреем Луговым - var redzēt youtube.com. Andrejs Lugovojs, tas pats, kuru briti apsūdzēja Litviņenko noindēšanā ar poloniju un kuru Krievija atteicās izdot - diezgan nervozs un patētisks tips. Tas ir propagandas produkts, bet… tur ir daudz patiesi interesantas informācijas, kas, piemēram, man palīdzēja atbrīvoties no dažiem manas PSRS jaunības mītiem un ilūzijām, Piemēram, ka čekā muļķus neņēma - oi, kā izrādās, ir ņēmuši! Izrādās, ka tur ņēmuši tikai blatņikus un radus - veselas dinastijas. Praktiski visi virsnieki, kuri nodeva savu valsti un zvērestu, bija no ļoti prominentām ģimenēm, kur tēvs bija vai nu ģenerālis vai apgabala partijas komitejas 1.sekretārs. Lai aizbrauktu darbā uz labām ārzemēm, bija jābūt nu ļoti spēcīgai aizmugurei!

Man patika šis stāsts. 1978.gadā ASV politisko patvērumu pieprasīja ļoti augsts krievu diplomāts - ANO ģenerālsekretāra vietnieks Arkādijs Ševčenko (Шевченко Аркадий), kurš karjeru taisīja, jo bija A.Gromiko, PSRS ārlietu ministra, dēla kursa biedrs un draugs.

Ševčenko dēls stāstīja par tēva karjeru un draudzību ar Gromiko ģimeni. Andrejs Gromiko, kuru Henrijs Kisindžers sauca par Ceļa rulli un Misteru Nē , izrādās ir bijis klasisks tupeļu varonis, kurš pēc 10 stundu darba dienas nācis mājās, sējis priekšautu un mazgājis traukus, bet viņa sieva, kura nekad algotu darbu nebija strādājusi, komandējusi visu PSRS diplomātiskā dienesta personālpolitiku - dalījusi amatus pret saņemtajām dāvanām. Ševčenko dēls atceras, ka par pirmo darbu ārzemēs viņa vecāki pasnieguši Gromiko sievai malahīta lādīti par 700 rubļiem (inženiera alga 120 rubļu mēnesī), bet par iecelšanu amatā ANO viņai uzdāvinājuši zelta, platīna brošu ar 56 briljantiem... Ir lietas, kas nekad nemainās, ir tradīcijas, kas ir mūžīgas...Sergejs Lavrovs man kaut kā ļoti atgādina Gromiko... Un tagad man vismaz ir skaidrs, kā pie amata ir tikusi Marija Zaharova...

Bet pagājušā gadsimta 80. pirmā spiega aizturēšana krieviem beidzās ar pilnīgu fiasko, jo aģents paguva noindēties. Tika veikti nopietni pasākumi - izveidota speciāla grupa (A), kas veica aizturēšanas, fiksējot galvu, rokas, tūlīt pilnībā pārģērbjot aizturēto. Paskatieties uz Skripaļa aizturēšanas bildēm (internetā ir), kā tiek fiksēta galva, lai nepieļautu pašiznīcināšanos.

Salīdzinājumam es skatījos dokumentālās filmas - autentiskie aizturēšanas kadri, kā savus nodevējus aizturēja amerikāņi (FBI) un krievi (КГБ). Aģentiem, kurus arestēja amerikāņi, pat domas nebija sevi nogalināt un indes arī ne. Amerikāņus uztrauca tikai, lai aģents nepagūst nomest un iznīcināt pierādījumus - uz tiesu jāiet, bet krievu vienīgā rūpe bija paņemt dzīvu, pilnīgi vienalga par pierādījumiem. Pie visiem aģentiem, kurus krievi aizturēja, atrada indi, un visi bija gatavi momentāni indēties, tikai nepaguva. Kāpēc? Varbūt uzskatīja, ka tā ir vieglāka nāve nekā tikt dzīvam sadedzinātam?...

Un kā КГБ izdevās uz sitienu izskaitļot tādu skaitu nodevēju savās rindās? Viņiem palīdzēja nodevējs no CIA - Oldridžs Eimss (Aldrich Hazen Ames), kurš bija CIA Padomju Savienības ārējās pretizlūkošanas nodaļas vadītājs.

Eimss zināja visus krievu virsniekus, kurus amerikāņiem bija izdevies savervēt. Viņam bija problēmas ar alkoholu, jauna sieva, kolumbiete, un lieli parādi... Pats piedāvāja savus pakalpojumus krieviem. Par 2,5milj.$ viņš nodeva apmēram 25 aģentus – gandrīz visi tika sodīti ar nāvi. ASV mediji Eimsu dēvēja par sērijveida slepkavu.

Un kā amerikāņi noķēra Oldridžu Eimsu (1994.g)? Viņi paši apgalvo, ka izskaitļoja, bet krievi domā, ka informāciju pārdeva nodevējs no КГБ, kuru savukārt, lai gan pēc atvaļināšanās viņš esot pārvācies uz ASV, krievu specdienestiem 1998.gadā esot izdevies izvest atpakaļ uz Krieviju, kur viņš esot notiesāts uz 18 gadiem.

Līdzīgs stāsts ir par augstu FBI virsnieku Robertu Hansenu (Robert Philip Hanssen), kurš arī par naudu strādāja uz krieviem. Arestēts 2001.gadā, kad informāciju par viņu (audio failu ar balss ierakstu) FBI pārdeva bijušais КГБ darbinieks. Amerikāņi atzīst, ka samaksājuši par informāciju 2 milj.$.

Gan Oldridžs Eimss, gan Roberts Hansens ASV izcieš mūža ieslodzījumu. Un apžēlošanas vai pirmstermiņa atbrīvošanas nebūs. Krievijas puse regulāri piedāvājot ASV viņus pret kaut ko apmainīt, bet ASV ir kategoriski pateikušas, ka par šiem diviem sarunu nebūs.

Visiem izlūkdienestiem ir nerakstīts likums – izlūku maina pret izlūku, bet nodevēju pret nodevēju nemaina...

Te es gribu pieminēt vēl vienu leģendāru spiegu un nodevēju Kimu Filbiju (Kim Philby). No leģendārā Kembridžas piecinieka. Studiju gados čekas savervēts uz kreisās ideoloģijas bāzes. Par Kima Filbija karjeru MI 6 viņa kuratori no Maskavas ļoti rūpējās - viņš bija reāls pretendents uz visa britu izlūkdienesta vadītāja amatu (kandidātu piecinieka listē).

Kims Filbijs pēc 2.PK beigām un 50jos gados bija MI 6 atbildīgais par Baltijas valstu pretošanās kustību atbalsta organizāciju. Viņš krieviem ziņoja par katru cilvēku, kas ieradās Latvijā. Atcerieties Kad lietus un vēji sitās logā, laiks, kad latvieši gaidīja angļu atnākšanu… Viņš nodeva visus un katru, visu informāciju par nacionālās pretošanās tīklu. Latviešu jaunajiem vīriešiem, kuri patriotisku jūtu vadīti atgriezās dzimtenē, lai pievienotos mežabrāļiem un cīnītos pret okupācijas režīmu, nebija ne vismazāko izredžu, jo viņi bija nodoti, pirms spēra kāju uz Latvijas zemes.

Kimam Filbijam bija uzticams sadarbības partneris - čekists Jānis Lukašēvics (atvaļinājās ģenerālmajora pakāpē). BBC 1988.gadā izveidoja filmu par Filbija un Lukašēvica sadarbību, saucās The Red Web, Latvijas televīzijā tika parādīts speciāls variants Spēle. Lai kā es izrakņājos internetā, es neatradu šīs filmas, lai gan gribētu noskatīties.

Gan Kima Filbija, gan viņa sievas, gan viņa kuratora Jurija Modina memuāros ir pieminēts, ka Filbijs 60.-70. gados regulāri apmeklējis Baltiju, tā teikt, jutis asins saikni... Tās baltiešu asinis bija viņam uz rokām… Filbijs nomira dziļā depresijā un smagā alkoholismā. Oficiālā versija – kaut kas ar sirdi, bet visos memuāros ir nepārprotami norādīts - pašnāvība.

Filbiju ļoti kaitināja senā dienesta biedra Grema Grīna romāns The Human Factor , kura galvenā varoņa prototips ir pats Kims. Degradējies neveiksminieks, kurš velk depresīvu dzīvi nožēlojamā ūķī... Filbijs skābi esot iebildis, ka viņam Maskavā esot ļoti labs dzīvoklis...

Судоплатов, Павел

Разведка и Кремль

Хроника тайной войны и дипломатии. 1938-1941 годы

1994.-1996.g. Pāvels Sudoplatovs, Krievijas specdienestu diversiju un terorisma skolas tēvs un pamatlicējs, publicēja memuārus par savu vētraino dzīvi (līdzautors dēls).

Tur ir par Trocka slepkavības organizēšanu, partizānu/diversiju karu 2PK laikā, operācijām pret Abvēru, bet tur ir daudz arī par NKVD darbību Latvija (Baltijā), sākot no trīsdesmito gadu sākuma līdz PSRS karaspēka ievešanai un Latvijas okupācijai.

Sudoplatovs raksta, ka tieši viņš savervēja Munteru, ka visa Latvijas vadība – Ulmanis, Balodis, Munters - sadarbojās ar padomju specdienestiem un saņēma naudu no padomju rezidenta. Citēšu vietas, kas uz mani atstāja vislielāko iespaidu...

Наши позиции в Латвии были гораздо сильнее нежели в других прибалтисках республиках. Здесь мы опирались на компартию, на мощное рабочее движение, также использовали разногласия в правящих кругах. С нами активно сотрудничал министр иностранных дел Латвии Вильгельм Мунтерс военний министр Янис Балодис. Мы также подерживали доверительние тайние отношения с президентом Латвии Карлисом Ульманисом, оказивая ему значительную финансовую подержку. Для этих целей резидент НКВД в Риге И.Чичаев имел специальную финансовую контору в Риге.

un

Надо сказать и о том, что все главы прибалтиских государств -Улманис, Сметона, Урбшис и Пятс, в особености латышкое руководство -Балодис, Мунтерс, Улманис- находились с нами в доверительных секретных отншениях. Мы могли позволить себе договариваться с ними о размещении наших войск, о новом правительстве, об очеpедних компромиссах, поскольку они даже не гнушались принимать от нашей резидентуры и от доверенных лиц деньги. Это всё потверждается архивными документами.

un

Это была внешнеполитическая акция.....но она не могла быть столь эффективно проведена без секретного сотрудничества с лидерами прибалтийских государст, которые и выторговывали для себя лично, а не для своих стран, соотетствующие условия.

Тот факт, что верхушка прибалтийских государств тайно сотрудничала с Советским Союзом, наносил сильнейший удар о попиткам англичан после 1940 года сосдать авторитетное прибалтийское провительство в эмиграции.

Pēc čekas norādījumiem Latvijas aizsardzības ministrs Balodis izdeva pavēli atbruņot aizsargus, jo bija apsolīta padomju ģenerāļa pakāpe.

PSRS vadība baidījās, ka pēc tanku ievešanas var sākties sabiedriskie nemieri, tāpēc bija paredzēts variants ar kontrolētam vēlēšanām un marionešu valdību, ko vadītu Munters, kurš šo plāniņu sirsnīgi atbalstīja. Ulmanim bija dotas garantijas, ka viņš varēs izbraukt uz ārvalstīm.

Bet sabiedrība bija mierīga, jo pastāvēja varas un tautas atsvešinātība. Pēc Muntera pakalpojumiem vajadzības nebija, tāpēc viņš tika arestēts un izvests uz Voroņežu. Arī Ulmanim nekur izbraukt neizdevās... Kas loģiski, kurš viņu laidīs šeftēties ar Latvijas zeltu ārzemju bankās…

Lasot Sudoplatova tekstu, kur vismaz 5 reizes 2 lapās tiek pieminētas Latvijas zelta rezerves ārvalstīs... Var just, ka par to zeltu ir reāla škrobe. Domājams, ka par spožu Latvijas okupāciju nkvdešņiki beigās būs dabūjuši nevis apbalvojumus, bet pa kaklu... Jo Staļins to zeltu jau uzskatīja par savu... laikam Tautu tēvs jūtās nekaunīgi apzagts...

1936.gadā Staļins jau bija savācis Spānijas republikas zelta rezerves un valsts kasi - Franko nedabūja ne graša. 1945.gadā padomju karaspēks paņēma gūstā Ķīnas pēdējo imperatoru Puji (Mandžukuo) ar zelta rezervēm/kasi, čemodāniem ar rotaslietām un dārgakmeņiem, ar ko pielādēja divas lidmašīnas. Viena no tām mistiski pazuda taigā. Aviācijas maršalu S.Hudjakovu nošāva. Staļins ļoti nemīlēja, ka ar viņa zeltu kaut kas notika...

Man būtu patiesi interesanti uzzināt, iestājoties Force majeure apstākļiem kā karš vai okupācija, kuras amatpersonas saskaņā ar noguldījumu līgumu bija tiesīgs rīkoties ar Latvijas zelta rezervēm ārzemēs? Un tomēr interesanti, kāpēc poļiem bija valdība emigrācijā, bet Latvijai nē?

Un tagad par to, ko Sudoplatovs nerakstīja memuāros, par to, ko viņš gribēja noslēpt. To es atradu citos avotos (V.Semičasnijs, КГБ vadītājs, R.Rudenko, PSRS ģenerālprokurors).

Sudoplatovu nevar uzskatīt par izlūku klasiskā nozīmē, viņa specialitāte ir terorisms un diversijas, atentāti un slepkavības. Viņa tiešā pakļautībā bija divas slepenas laboratorijas, kurā no NKVD darbiniekiem ieiet drīkstēja tikai viņš un viņa vietnieks Eitingons - Trocka atentāta organizētājs.

Viena bija bakterioloģiskā laboratorija, kur saskaņā ar pierādītiem datiem bija veikti 8 izmēģinājumi, kā trusīšus izmantojot ieslodzītos, kuri pēc tam tika nogalināti.

Otra bija toksikoloģiskā laboratorija (vad. Майрановский, kurš pēc Sudaplatova apgalvojuma piedalījies arī Raula Vallenberga nogalināšanā). Par toksioloģiskās laboratorijas izstrādāto inžu izmēģinājumiem uz dzīviem cilvēkiem ir saglabājušies vismaz 150 protokoli. Reālais skaits bija vairākas reizes lielāks.

Sudoplatovs kategoriski pieprasīja, lai atentātos ārvalstīs, un ne tikai, tiktu izmantoti tikai uz cilvēkiem pārbaudīti preparāti. Indes tika izmēģinātas visos veidos un formās - injekcijas, dzērienā, ēdienā, aerosoli, gāze, piesūcināta spilvendrāna vai papīrs un tā bezgalīgi... Par eksperimenta objektiem tika izmantoti ieslodzītie vai vienkārši uz ielas nolaupītie. Staļina laikā tik daudz cilvēku vienkārši pazuda bez pēdām…Un pēc nāves, kas daudzos gadījumos bija baisi mokoša - īpaši, kad izmēģināja neiroparalītiskos prepeaātus, līķi tika preparēti, lai noteiktu, vai ir iespējams noteikt patiesos nāves cēloņus - atrast indes pēdas organismā vai arī viss izskatās bez vardarbīgas nāves pazīmēm…Un izmēģinājumi tika atkārtoti līdz apmierinoša rezultāta sasniegšanai. Tie bija drausmīgi eksperimenti ar dzīviem cilvēkiem. Tāpat šajā laboratorijā tika izstrādāti speciālie narkotiskie preparāti, tā saucamie patiesības sērumi, kuru iedarbība arī tika izmēģināta uz ieslodzītajiem pratināšanu laikā.

Bet šie ļoti efektīvie līdzekļi arī tika izmantoti, lai atbrīvotos no politiskajiem konkurentiem - gan Berijas, kas Sudoplatova tiešais saimnieks, gan savējiem. Tur arī Staļinam bija pamats sākt brīnīties par dažām ļoti negaidītām un pēkšņām nāvēm padomju elites lokā.

Sudoplatovs tika arestēts kā Berijas noziegumu līdzdalībnieks un apsūdzēts pēc pantiem par noziegumiem pret cilvēci - производство опытов над людьми, похищения и многочисленные убийства. Sākumā vilka uz nāves sodu, bet viņš tirgojās un simulēja garīgu saslimšanu, nu tur bija trakas peripetijas, līdz tas beidzas ar 15 gadiem cietuma. 1958.gadā Vladimiras centrālcietumā viņš satikās ar citu ieslodzīto - Vilhelmu Munteru... Владимирский централ, ветер северный...

Citi autori

Lai gan Krievijas interneta grāmatnīcās var nopirkt daudz, bet ne visu. Tas, ka tur nav O.Kalugina Прощай, Лубянка! mani nepārsteidza, tāpat, ka nav O.Gordijevska fundamentālā darba par krievu izlūkdienestu vēsturi, ko paši bijušie krievu izlūkdienestu virsnieki atzīst par vienu no labākajiem darbiem tēmā. To var iegādāties amazon.com - KGB.: The Inside Story by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky.

Kas bija Oļegs Gordijevskis? КГБ pulkvedis, rezidenta vietnieks Dānijā un Lielbritānijā. Jau karjeras sākumā pārvervēts, sekmīgi strādāja uz dāņu un britu dienestiem. Līdz 1985.gadā viņu nodeva jau iepriekšminētais Oldridžs Eimss. Te nu krievi nomulsa... Jo Gordijevska tēvs bija NKVD veterāns - augstā pakāpē, vecākais brālis - КГБ izlūkošanas virsnieks, kurš gājis bojā misijā. Krieviem pierādījumu nebija, tikai Eimsa informācija, tāpēc Gordijevski atsauca no Londonas uz Maskavu un draudzīgā pasēdēšan;a ar kolēģiem pacienāja ar konjaku, kuram bija pieliets daudz patiesības seruma… Pratināšana gāja vairāk nekā 24 stundas, bet atzīšanos neizdabūja.

Tomēr Gordijevskis saprata, ka tas ir tikai laika jautājums, un pieprasīja evakuāciju. Briti viņu no Maskavas izveda automašīnas, ar diplomātiskiem numuriem, bagāžniekā - pāri Somijas robežai. Zem pretizlūkošanas deguna… КГБ tā bija baiga izgāšanās.

Bet mani pārsteidza, ka ir grūti dabūt Mihaila Ļubimova darbus, ko es esmu cieši iekārojis. Mihails Ļubimovs, starp citu tēvs Aleksandram Ļubimovam, bija tāda krievu pārraide Взгляд - analogs mūsu Labvakar, kurš publiskajos avotos tiek dēvēts tikai par izlūku bez pakāpes, bet kurš ir bijis rezidents gan Dānijā, kur viņa vietnieks bija Gordijevskis, gan Lielbritānijā, kā arī vadījis КГБ pret Lielbritāniju vērstās nodaļas darbu.

Nu, lūk, pēc M.Ļubimova grāmatas Душа шпиона 2014.gadā tika uzņemta tāda paša nosaukuma filma (režisors V.Bortko, tas pats, kas arī seriālam Meistars un Margarita), kurai Krievijā 2 gadus nedeva izrādīšanas licenci… Filmu es noskatījos youtube.com. Arī jums iesaku, jo tikai virspusēji tas ir viduvējs un banāls trilleris. Grāmatu es vēl neesmu dabūjis.

Bonds pret Sorosu

Britu slepenie dienesti ir devuši rindu spožu vārdu pasaules literatūrā, sākot jau no viena no dienesta dibinātājiem - Daniela Defo, Robinsona Krūzo autora.

Pateicoties Streiča filmai Teātris un Artmanes Džūlijai Lambertei, visi vismaz ir dzirdējuši angļu rakstnieka Somerseta Moema vārdu, bet viņa dzīves pamatdarbs bija profesionālā izlūkošana (M6), tai skaitā daudz strādāja pret Krieviju. Palasiet Moema romānus, kā viņš raksturo savus literāros tēlus, viņu vājības, kaislības, bailes… Labam izlūkam ir jābūt izcilam psihologam, lai spētu savervēt aģentus - informācijas avotus.

Visus britu izlūkus – rakstniekus nenosaukšu, jo daudz viņu, tikai savus favorītus – Grems Grīns Klusais amerikānis, Mūsu cilvēks Havannā (Henry Graham Greene, The Quiet American, Our Man in Havana), Frederiks Forsaits Šakāļa diena (Frederick Forsyth, The Day of the Jackal)

Džeimsa Bonda radītājs Jans Flemings bija britu M6 virsnieks. Aģentu 007 vienmēr spēlē UK aktieri (angļi, skoti, īri), filmu sēriju par Bondu producē britu firma Eon Productions - vienīgās filmas, bet neoficiālie patroni esot no MI6.

Jūs neesat ievērojuši, ka Bonda filmās lielākie ļaundari, kas cenšas iznīcināt pasauli, parasti nav ideoloģiski naidīgie režīmi, pat aukstā kara laikā PSRS un Ķīnas specdienestiem bija tikai 2.plāna ļaundaru lomās? Galvenais ļaundaris gandrīz vienmēr ir mizantropisks miljardieris, ar lieluma māniju un savu organizāciju...

Filmā Casino Royale (2006.g) Džeimsa Bonda (Daniela Kreiga pirmā filma) parādās jauns pretinieks - fonds Quantum, kas ir atzarojies no visu iepriekšējo filmu ļaundaru organizācijas Spectre. Nākošā filma vispār saucās Quantum of Solace (2008), kur Quantum  ir noziedzīga organizācija, kas cenšas pārņemt kontroli par Bolīvijas dzeramā ūdens resursiem.

1970.g. Džordžs Soross nodibināja savu investīciju fondu, ko vēlāk pārsauca par Quantum Fund, kura mērķtiecīgu un rezultatīvu darbību rezultātā 1992. gadā krita britu mārciņa. Soross nopelnīja savu pirmo miljardu, bet UK ekonomika cieta grandiozus zaudējumus. No tā laika Sorosam ir ļoti sarežģītas attiecības ar britu valdību un izlūkdienestiem…

Filmā Quantum of Solace ir visai zīmīgs pērkams amerikāņu dienesta (CIA) pārstāvis, kas apkalpo amerikāņu lielkapitāla globālās intereses, kuram Džeimss saka - jūs paši vispār saprotat, ko jūs darāt?...

Ir valstis ar naftu, bet Latvija, starp citu, ir reģions ar saldūdens resursiem. Var man pārmest smieklīgas sazvērestības teorijas, bet Davosas Pasaules ekonomikas forumā, šajā globālistu kustības Mekā, 2015. gada galvenā tēma bija – Water crises are a top global risk.

Sorosa organizācijas ir īpaši aktīvas Austrumeiropā, kas saprotams, jo nopietnās un attīstītās Eiropas valstīs viņu vienkārši nelaiž iekšā, un Āfrikas valstīs. Vienās ir ūdens, citās - pieprasījums pēc tā un neizsmeļami kaujinieku resursi kontroles pārņemšanai par ūdens avotiem… jādabū tikai Vidusjūrai pāri… un tur arī bizness sanāk ļoti pelnošs…

Šī tēma parādās Bonda filmā Spectre, kur Quantum parādās kā viena no organizācijām, kas iesaistīta starptautiskajā cilvēktirdzniecībā. Interesanti, kāpēc filmās ļaunie ir tieši no Quantum?… Redzēs, kas būs nākamajā Bonda filmā, kam jāiznāk nākamajā gadā…

Soross apvaino Putinu migrantu krīzes radīšanā, bet Putina mediji apgalvo, ka nelegālo migrantu loģistiku nodrošina Sorosa finansētās nevalstiskās organizācijas. Patiesība droši vien ir pa vidu… un tur ārā… Bet, piemēram, Inga Spriņģe (Re:Baltic) mūs regulāri aplaimo ar kādu analītisko pētījumu par Latvijas akūto nepieciešamību ievest darbaspēku - nekvalificēto. Vēlams, protams, no Āfrikas bēgļiem.

Latvijā sorosisti ir skaļā, bet diezgan haotiska kustība, kas agresīvi cenšas pārņemt kontroli par divām nozarēm - izglītību un sabiedriskie mediji. Tas tiek īstenots ar personālpolitiku, ieliekot savus cilvēkus vadībā un atslēgas posteņos. Analogi prokremliskajiem spēkiem, kuri arī cenšas kontrolēt mūsu izglītību un medijus. Tur tāda ļoti savdabīga simbioze ir izveidojusies…

Latvijā bija publiska diskusija par obligāto literatūru skolās, jo jaunajai paaudzei netiekot doti pareizie dzīves orientieri – Cibiņš esot vārgulis, Kaķītis (ar dzirnaviņām) esot ņaudulīgs upuris... Nu obligātā literatūra ir nopietna lieta.

Es nejauši uzdūros, ka Vestpointas militārajā akadēmijā kursantiem obligātajā literatūrā ir Aizeka Azimova Foundation (Isaac Asimov) - ievērojams 20.gadsimta vidus zinātniskās fantastikas rakstnieks, zinātnieks-bioķīmiķis.

Foundation (tulko dažādi, nozīmes - Fonds, Dibināšana, Akadēmija -7 grāmatu sērija, 1942.-1953.g) - stāsts ir par galaktiskās impērijas sabrukumu un jaunas sabiedriskās iekārtas rašanos, kur kā procesu radītājs, virzītājs un turētājs, tai skaitā vispirms pārņemot izglītības sistēmu, uzstājas nevalstiskā organizācija – Fonds.

Spiegi un Latvija

Manā absolūta diletanta skatījumā katrs no austrumu kaimiņa specdienestiem īsteno savus projektus un aktivitātes Latvijā. Nosaukšu, atkal pēc manām domām, galvenos.

Finanšu pakalpojumu tirgus

Служба внешней разведки Российской Федерации (СВР)

Kāpēc es domāju, ka šo jomu kurē СВР? Jo tas ir šī izlūkdienesta vēsturiskajā tradīcijā un formālajās atbildības jomā.

Es liktu šādu laika rindu:

2014. g. - sankcijas pret Krieviju, tiek ierobežotas finanšu transakciju iespējas;

2016./2017.g.- Latvijā darbu sāk jauns Krievijas sūtnis, kurš pats arī akcentēja savu kompetenci banku lietās, ko apliecina viņa oficiālais CV, un to, ka Latvijā viņš nav ieradies uz ilgu laiku.

No 2010. līdz 2012. gadam bijis Krievijas Drošības padomes sekretāra palīgs, bet kopš 2012. gada - Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks. Tāda figūra ir daudz par greznu vēstnieka amatam Latvijā… Krievijas Drošības padomes sekretārs ir Nikolajs Patruševs – bijušais ФСБ vadītājs, pakāpe-armijas ģenerālis. Zinot, ka Krievijā viss ir pēc kvotām, pajām un činām, viņa vietnieks ir no cita izlūkdienesta, visticamāk, СВР un dienesta pakāpē ne zemāk par ģenerālmajoru. Vispār es pieņemu, ka vienīgais pulkvedis tajā kompānijā ir Putins…

2017./2018 g. – krīze ABVL Bankā konkrēti un visā Latvijas banku sektorā, kas apkalpo nerezidentus, kopumā. Par Latvijas bankas prezidenta arestu pat nepieminot, jo bandinieki vienmēr tiek upurēti lielā spēlē… Agrāk vai vēlāk…

Un kas tad pēkšņi bija noticis banku darbībā, kas gadu desmitiem bija nodarbojušās ar nerezidentu naudas kačāšanu no Krievijas uz pārējo pasauli? Nu, acīmredzot, bija mainījušies vai nu šīs finanšu plūsmas kvantitatīvie, vai kvalitatīvie rādītāji. Kaut kur noskanēja trauksmes zvaniņi, kaut kur pacēlās sarkanie karodziņi…Un ASV Finanšu ministrija sniedza dažu mazu publisku paziņojumu, pēc kura sākās kapitāla paniska bēgšana no bankas… Faktiski tad jau banka bija mirusi, FuKTuK tikai izsniedza oficiālo miršanas apliecību.

Latgales separātisma projekts un krievu valodas statuss

Федеральная служба безопасности  (ФСБ)

Pierobeža ir ФСБ tiešās kompetences sfēra. Latgales separātisma un Valodu referenduma iniciators un organizators ir Vladimirs Lindermans, kurš pietiekami ilgu laiku pavadīja tieši šī kantora viesmīlīgajās telpās Krievijā, bet specdienestiem ir strikts likums - Кто девушку ужинает, тот её и танцует… Līdz 2008.g. šis kolorītais personāžs tika laipni atdots atpakaļ Latvijai, lai jau 2009.g. janvārī aktīvi piedalītos masu nekārtību organizācijā Vecrīgā.

Abi šie Latgales separātisma un valodas projekti ir cieši saistīti un ar vienu mērķi.

Piemēram, tāda odioza personība kā Jānis Kuzins (youtube Прибалтика: мы не русофобы? Право голоса ap 33 min.) skaidroja Krievijas auditorijai, ka latgaļi nav latvieši, bet atsevišķa tauta, ko brutāli ir apspieduši latvieši un kurus, protams, izglābt ir krievu, tradicionālo atbrīvotāju, vēsturiskā misija.

Latvijā šo interpretāciju pārdot ir grūti, jo vairākums latgaliešu tomēr sevi uzskata par latviešiem. Tas pasākums ir domāts Krievijas auditorijas sabiedriskās domas veidošanai. Bet gribu vērst uzmanību, piemēram, uz Viestura Kairiša publiskajiem paziņojumiem par tām gaužajām pārestībām, ko latvieši viņam, latgalietim, ir nodarījuši… Un kur tad šie Kairiša kaismīgie manifesti par tiesībām latgaliešu valodai tika publicēti? Nu bet, protams,- ļoti progresīvajā un sorosiskajā Ir.

Tas pats stāsts ir ar latgaliešu valodu Citadeles bankomātos, kuru atklāšanā piedalījās arī NA pārstāve Janīna Kursīte. Tas ir rūpīgi izplānots un konsekventi realizēts pasākumu plāns, lai iegūtu krievu valodai valsts valodas statusu Latvijā.

Tas viss nav tik nevainīgi, kā izskatās. Aiz slavenā Latgales Simtgades kongresa krīt tumšas ēnas no austrumu robežas puses…

To pierāda arī Alfrēds Rubika runa 9.maija pasākumā šogad- kur viņš paziņoja, ka pēc valsts valodas statusa piešķiršanas latgaliešu valodai, šo statusu iegūs arī krievu valoda (https://ru.sputniknewslv.com/video/20170509/4692261/riga-rubiks-pozdravlenie-den-pobedy.html).

Nu Rubiku neviens ne par ko nepārliecinās. Arī es pat nemēģināšu. Bet latgalietim Viesturam es tomēr gribētu atgādināt cita radoša cilvēka likteņa drāmu. Vilis Lācis, gan latvietis, bija ne tikai talantīgs rakstnieks, bet arī cilvēks ar asi izteiktu sociālās netaisnības izjūtu, vērtībām un ideāliem, jo tikai tāds cilvēks varēja radīt zvejnieka dēlu un uzrakstīt, vismaz manā ieskatā, emocionāli spēcīgāko tekstu latviešu literatūrā–Vanadziņš…Bet ar labiem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli…

Zapad un zupa

Главное управление Генерального штаба (ГРУ)

2017.gada sabiedriski politiskās dzīves kulminācijai bija jābūt pašvaldību vēlēšanām, tomēr interesantākie, skandalozākie un negaidītākie notikumi un intrigas izvērsās tieši pēc tām. Un pirmajā acu uzmetienā tas šķita neloģiski... Bet varbūt viss bija ļoti pat loģiski?

3.jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas, bet 14.jūnijā tika publicētas Oligarhu sarunas žurnālā Ir.

Kāpēc šāds materiāls tika publicēts tūlīt pēc vēlēšanām, nevis pirms, ja loģiski būtu to izmantot priekšvēlēšanu kampaņās? Tur figurēja gan Lembergs, gan Ameriks, gan vēl bars…

Varbūt tāpēc, ka tad kampaņas kulminācija būtu bijusi vēlēšanās - jūnija sākums. Enerģijas izlāde būtu notikusi, un pēc kautiņa vairs dūres nevicina. Bet bija kāds, kam vajadzēja, lai šī kulminācija būtu citā laikā. Vēlāk. Teiksim, rudenī. Un tad paskatāmies, vai kas īpašs rudenī bija paredzēts?… Un izrādās, ka bija! 20.- 24.septembris - Krievijas militārās mācībās ZAPAD, kur tika izspēlēta Baltijas valstu okupācija.

Un tur tika izmēģināts viss - traucēti mobilie sakari, internets, elektroapgāde un, protams, mēģināts radīt sabiedrisko nestabilitāti valstī. Tā vispār ir žanra klasika.

Bet izdabūt tautu ielās nemaz nav tik vienkārši. Pašlaik pasaulē ir šādi aktuālie piedāvājumi:

- reliģiskais - Latvijā ir absolūti neiespējams variants;

- nacionāli etniskais - Latvijā tas parasti ir peripetijas ar krievu skolām. Taņas vadībā.

Pērn septembra sākumā prezidents R.Vējonis iesniedza Saeimā likumprojektu par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem, pat ja bērnu vecāki paši šādu vēlmi nav izteikuši. Nu tas bija koalīcija nesaskaņots likumprojekts, kur bija pilnīgi skaidrs, ka tam nav iespējas saņemt parlamenta atbalstu. Bet tauta, protams, tika uzputota-latvieši uztracināti, krievvalodīgie-sarūgtināti un apvainoti.

Bet kāpēc šāda sabiedrību šķeļoša akcija bija jāveic laikā, kad pie valsts robežām tiek koncentrēts ārvalstu karaspēks un tūlīt sāksies naidīgi manevri? Kurš konkrēti bija šīs spožās idejas autors? Un es nedomāju, ka Vējonis, jo vismaz man ir radies iespaids - ko viņam noliek priekšā, to viņš nolasa. Nu, vismaz mēģina…

 Korupcija - Ukrainā Maidans, Krievijā Navaļnija akcijas

13.jūlijā, 23.augustā notika JKP organizētās tautas sapulces uz Ir un visu pārējo sorosisko mediju histēriskas kampaņas fona. Bet tauta baigi brīnījās un nesaprata, kāpēc tagad vajadzētu putoties par sen apmuļļātām un apzelētām ziņām - nu patiešām uzsildīta zupa…Un maidanus rīkot pat negatavojās. Tās Tautas sapulces bija izteikti mazskaitlīgas un uz masu manifestācijām nekādi nevilka.

Un, kas interesanti, pēc ZAPAD beigām neviena tautas sapulce vairs netika izsludināta. Kā ar nazi! Strauji beidzās arī Oligarhu sarunu pasākums.

Un kas nodrošināja informatīvo kampaņu un atbalstu tautas izvešanai ielās, sabiedriskās spriedzes kāpināšanai nedraudzīgas kaimiņvalsts militāro manevru laikā pie Latvijas robežām? Sorosiskais Ir un visi citi sorosiskie mediji, tai skaitā valsts finansētie sabiedriskie mediji.

Mazliet atkāpsimies. Pirms iepriekšējām vēlēšanām. 2009.gadā medijos parādījās ziņa, ka prezidents Zatlers Ņujorkā esot apmeklējis Sorosu. Ko tur sprieda, ko tur runāja… neviens publiski nav paudis… Bet 2011.gadā Zatlers atlaida Saeimu, jūlijā bija referendums, oktobrī Saeimas vēlēšanas, kur  Reformu partija (Zatlers&co) ieguva ļoti labus rezultātus un paziņoja, ka tikai ar tankiem var mainīt mūsu lēmumu par koalīciju ar Saskaņu.

Zatlera partijas redzams politiķis bija Vjačeslavs Dombrovskis, Sorosa fonda valdes loceklis 2011.gada jūnijā-augustā latviešiem tika likts kā piemērs pareizajam krievvalodīgajam, - viņu Saskaņa pašlaik arī grib latviešu elektorātam iesmērēt kā pareizo kaut ko….

Varbūt Rinkevičs kā Zatlera un Reformu partijas sens biedrs mums tomēr pirms vēlēšanām varētu pastāstīt, kāda toreiz bija politiskā loģika un motivācija koalīcijai ar Saskaņu un ko tieši runāja ar Sorosu? Kādas koalīcijas un savienības tur tika slēgtas un ar kādiem nosacījumiem?

Ko es gribu pateikt? Nekad neejiet ielās un nekad neapdraudiet sabiedrisko mieru, kad pie mūsu valsts robežām tuvākajā nākotnē ir paredzēti vai notiek naidīgi militārie manevri vai mācības, pagaidiet, kamēr tās beidzas, karaspēka daļas tiek izvestas no pierobežas rajoniem un atgriežas savās pastāvīgās dislokācijas vietās. Un tad, ja jums ir, ko teikt oligarhiem vai kam nu vēlaties, varat rīkot masu manifestācijas uz nebēdu.

Latvijā oficiāli izlūkošana un pretizlūkošana ir SAB kompetencē, bet reāli izskatās, ka šis kantoris nodarbojas ar tikai čekas maisu apsargāšanu.

Pirms pārvēlēšanas SAB priekšnieka amatā J.Maizītis savu lielo, programmisko interviju, ar dokumentu demonstrēšanu, par maisu tēmu deva Klubam - žurnālam pārliecinātiem vīriešiem… starp puspliku meiteņu un dārga alkohola bildēm…starp bordeli un krogu…Īstā vieta, kur runāt par tik smagu lietu kā pilsoniskā nodevība, kas lauza likteņus un dzīves cilvēkiem, ģimenēm, dzimtām.

Pašlaik Latvijā aktīvi notiek nodevības legalizācija, pat glorifikācija. Nodevībai tiek meklēts attaisnojums un filozofiskais pamatojums, tā teikt, cilvēka personiskās intereses ir prioritāras, pat ja tās tiek realizētas uz citu rēķina. Un tas, protams, atnāks atpakaļ ar nākamo 40to gadu…

Tas, ka Latvijai nav izlūkošanas, ir normāli, jo tas prasa grandiozus resursus, kuru mums nekad šādiem mērķiem nebūs. Tā nav traģēdija, jo lielākā daļa valstu ar izlūkošanu nenodarbojas un ļoti labi iztiek. Turklāt Latvija ir NATO un ES dalībvalsts, kas nodrošina kolektīvo drošību.

Tas, ka Latvijā netiek nodrošināts kaut minimāls pretizlūkošanas režīms, ir daudz sliktāk. Tas nozīmē, ka te ir bordertauna, kur visi strādā pret visiem – Latvijas teritorija tiek izmantota kā aģentu vervēšanas vieta - krievi vervē aģentus no NATO valstīm, tie savukārt no Krievijas.

Nevajag pārspīlēt izlūkošanas dienestu nozīmi un iespējas. Vai Staļinam nebija informācijas par gaidāmo nacistiskās Vācijas uzbrukumu? Cik nevajag! Visa Polija bija pilna ar vācu karavīriem un tankiem. To gribēdams nevarēja neredzēt. Un? Staļins negribēja un neticēja. Visu aukstā kara laiku izlūkdienesti cirtās, ka spalvas putēja, un? Nevienā no tiem analītisko ziņojumu foliantiem, pat mājiena nebija par PSRS sabrukuma iespēju 80. gadu beigās. Visi bija kā no plaukta nokrituši. Nu kaut vai nesens piemērs. Krimas aneksija pārsteidza Rietumus pilnīgi nesagatavotus - Surprise, surprise! Un tas vēl ar mūsdienu tehniskās spiegošanas iespējām no kosmosa pavadoņiem līdz elektroniskajām ierīcēm.

Latvijai nav informācijas, kurus Krievijas specdienestiem būtu problēmas iegūt, varbūt izņemot NATO - tur nezinu, nav politiskā spēka, ko viņi nevarētu nopirkt vai pārņemt, bet ko tas viņiem līdz šim ir devis? Es lasīju vienu viņu ekspertu, kura doma bija – mēs esam nopirkuši viņu (Latvijas) eliti. Vairākas reizes! Problēma, ka nākamajās vēlēšanās tā pārstāj būt par eliti… Jo vienīgais, ar ko mūsu kaimiņu impērija netiek galā, ko viņi nevar nopirkt, ir iracionāla lieta - latviešu griba un nākotnes izvēle. Bet latvieši ir spītīga un stūrgalvīga tauta, kas ilgi atceras pāridarījumus… Bet ja arī latviešu tautai viss būs jau vienalga…tad finita la comedia…

Es tomēr aicinu vēlēšanās piedalīties, bet atbildīgi svītrot visus, par kuriem neesat pārliecināti. Savā izvēlētā sarakstā pirmos 10 varat svītrot droši - tur ir pirmā rinda pie siles. Un vienīgais, kas viņus interesē, ir viņu personīgais liktenis, par partiju un valsti ir vienalga. Smagāka soda par nodzīšanu no siles tur nevar būt

Saprātīgāk ir likt jaunus vēžus vecās kulītēs, nevis veciem vēžiem vai varbūt blēžiem uz katrām vēlēšanām jaunas kulītes šūdināt. Jo svarīgāks par formu tomēr ir saturs. Pāris reizes vēžus kulītēs nomainīs, un varbūt arī politiskās kultūras kvalitāte Latvijā uzlabosies.

Nākamās vēlēšanas Latvijai būs grūts pārbaudījums. Esam aplikti ar karodziņiem kā vilki medībās… Bet valsts likteni vienmēr nosaka tautas griba. Vienmēr!

Novērtē šo rakstu:

81
24

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

21

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

FotoReāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem simptomiem vai komplikācijām. Manā paziņu lokā viena persona ir mirusi, viena atrodas karantīnā. Tā nav nekāda izklaide izslimot šo “zarazu”.
Lasīt visu...

21

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

FotoŠogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām”, un 5 gadi, kopš Labklājības ministrija īsteno Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansētu projektu deinstucionalizācijas (DI) jomā. Un kāpēc par šo nozīmīgo tēmu runāju tieši tagad, jo 10. oktobrī visā pasaulē tika atzīmēta Pasaules Garīgās veselības diena.
Lasīt visu...

12

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

FotoTātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt, kurus ne. Bet cik daudz ir to pasaules valstu, kuras būtu tik ļoti okupantu pārpildītas kā Latvija? Lūk, tas ir jautājums.
Lasīt visu...

21

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

FotoViena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību , kas ir īpaši būtiski attiecībā uz mazaizsargātajām personu grupām. Tādēļ par vienu no prioritātēm savā darbībā tiesībsargs jau vairākus gadus izvirza personu ar īpašām vajadzībām tiesību aizsardzību. Starptautisko cilvēktiesību mērogā par vienu no pamatdokumentiem ir atzīstama Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām, kura Latvijā stājās spēkā 2010.gada 31.martā. Saskaņā ar likuma „Par Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām” 2. pantā noteikto šīs konvencijas ieviešanu Latvijā koordinē Labklājības ministrija, bet tās īstenošanu pārrauga Tiesībsarga birojs.
Lasīt visu...

12

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

FotoVai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es strādāju reanimācijā ar īpaši smagiem pacientiem, kuriem ir uzstādīta C19 infekcijas diagnoze, ļauj man atbildēt uz pirmo jautājumu "Jā!"?
Lasīt visu...

12

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

FotoKaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie plānveida ambulatorie un stacionārie veselības aprūpes pakalpojumi, vēl joprojām rindas uz tiem var pārsniegt pat 9 mēnešus. Daļēji šo situāciju sekmēja pilnīga ambulatoro iestāžu slēgšana uz trim nedēļām šī gada aprīlī, bet situāciju iespaidoja arī hroniskais ārstu trūkums pilnīgi visās Latvijas medicīnas iestādēs.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...

Foto

Kam kalpo Latvijas žurnālistikas vaļi?

Es gaidīju pirmdienu. Man no prāta neiziet skaitlis 200. Līdzīgi kā Berlīnē “30 tūkstoši” un Roberta Kenedija Jr. publicētie foto, kurus...

Foto

Cerams, šī vēstule par iespējamiem nodarījumiem autoriem nonāks pie adresāta: atklāta vēstule Latvijas Republikas kultūras ministram

Rakstu Jums kā vienkāršam cilvēkam, negribu vērsties pie amatpersonas uzslāņojumiem....

Foto

Viendzimumu attiecību regulējums – postmodernās un vecās Eiropas sadursme

Ceturtdien LTV raidījumā "Šodienas jautājums" tika apspriesta klasisko un viendzimuma partnerattiecību problemātika. Politiķu un žurnālistes diskusijā parādījās...

Foto

Prātojums par uzvaru cīņā pret noziedzību un netīrību

Regresīvos vecos laikos bija tāds populārs jociņš par kādas vārdā nesauktas kopienas pārstāvi, kurš mēģinājis atradināt savu ķēvi...

Foto

Vakcinēšanās - glābiņš vai spriedums?

Šī gada 1.oktobrī stājies spēkā 29.septembrī pieņemts lēmums, kurš attiecas uz lielu sabiedrības daļu, bet perspektīvā - uz mums visiem. Lēmums...

Foto

Par maratonu un Covid19

Godātie Veselības ministrijas, SPKC, Rīgas domes, Rīgas satiksmes, AirBaltic un lidostas Rīga darbinieki! Mediķiem un transporta darbiniekiem šis ir bijis īsts baigais gads. Visu cieņu “frontlainiešiem” un...

Foto

Citu valstu mediji pārņem Latvijas informatīvo telpu

Bez atbilstoša valsts atbalsta komercmedijiem vietējā satura ražošanai 2021.gadā Latvijas informatīvo telpu pārņems Krievijas politiskajām interesēm atbilstošs saturs. Citu...

Foto

Atklātā vēstule par Zemgales vienīgā atkritumu apsaimniekošanas poligona “Brakšķi” saglabāšanu tautsaimniecības interesēs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas...

Foto

Makrona nepārliecinošā spēle ar Krieviju: ieradies nomierināt Baltiju, viņš to it nemaz neizdarīja

“Ceļš uz elli ir bruģēts ar labiem nodomiem” — šis britu sakāmvārds nāca...

Foto

Atkritumu poligoni kā nacionālās drošības jautājums, jeb Kāpēc likvidēt Zemgales vienīgo atkritumu apsaimniekošanas poligonu ir riskanti

Ir publiskots VARAM sagatavotais informatīvais ziņojums “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas...

Foto

Tiesiskums ieviests, tagad mūs interesē lielveikali

Lai veicinātu plašāku Latvijas izcelsmes produkcijas īpatsvaru mazumtirdzniecības lielveikalu ķēdēs, Jauno konservatīvo Saeimas deputāti šodien tikās ar "Maxima Latvija" pārstāvjiem....

Foto

Vai tiešām iemeslu pietrūkst, lai izietu ielās?

Ir daļa cilvēku, kuri joprojām nesaprot, kas ir iemesls, lai 10.oktobrī izietu ielās. Nesaprot, jo ir pierasts neko nedarīt...

Foto

Saucēja balss tuksnesī

Žurnālista Bojāra raidījumā “Aizliegtais paņemiens” par Jencīša draudzi “Kristus pasaule” parādīja, cik viegli cilvēki ir psiholoģiski manipulējami, pakļaujami. Un šī nav vienīgā sekta,...

Foto

Farss ar baltkrievu IT kompāniju „uzņemšanu”

"Kapitālā remonta" sakarā pirmais mani tā pamatīgi sasmīdināja premjers KK. Viņš bija "norijis" LIAA jaunā vadoņa naivi izmesto "ēsmu" par...

Foto

Ja jums gadījumā bija kādas šaubas, Latvijas finanšu sistēmas sakārtošana ir bijusi veiksmīga

Es pievienojos šodienas konferences vienai no galvenajām tēzēm, ka banku kā finanšu institūciju...

Foto

Putina vakcīna ir instruments sabiedrības iegrožošanai

Koronavīrusa (Covid-19, C-19 – sauciet, kā gribas) pandēmija pasaulē cilvēkus ir padarījusi ļoti uzmanīgus, pat nedaudz bailīgus. Ikdienas dzīve, kādu...

Foto

Reira autoratlīdzību ierosinājumi faktiski ir kaitniecība pret grāmatniecības nozari, valodu un kultūru

Latvijas Grāmatizdevēju asociācija Finanšu ministrijas piedāvātos ierosinājumus izmaiņām autoratlīdzību aplikšanai ar nodokļiem uzskata par...

Foto

Lai visai pasaulei varētu parādīt „noderīgāku realitāti”

Vēl viens notikums ar Holivudas blokbasteram līdzīgu sižetu nesen izvērsās vienā no Minskas ielām. Daudzi no mums redzēja video,...

Foto

Vecuma ierobežojumi kreditēšanas jomā, jeb vai banka var senioriem atteikt piešķirt kredītu

Vērojot tendences kreditēšanas tirgū Eiropā, secināms, ka liela daļa kredītiestāžu, lai iespējami izvairītos no...

Foto

Mūsu galvās bija šīs vēsturiskās zemes, un šis likumprojekts tagad piedāvā to konkretizēt, lai latvietība nebūtu plakana

Šodien es iesniedzu izskatīšanai Saeimā likumprojektu “Latviešu vēsturisko zemju...

Foto

Daži jautājumi Latvijas Afganistānas veterānu cēzaram - Gunāram Rusiņam

Saistībā ar interviju, kuru jūs nesen sniedzāt par Andreja Mediņa  militāro dienestu, es dažus jautājumus vēlos uzdot...

Foto

Pandēmija, infodēmija un multilaterālisms: runa ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā

Augsti godātais priekšsēdētāja kungs! Ekselences, cienījamās dāmas un godātie kungi! Vispirms vēlos apsveikt V. Bozkira kungu...

Foto

Šuplinskas kundze, atkāpieties, jūs dzīvojat citā realitātē

Matemātikas skolotāju trūkuma dēļ pirmo mācību stundu šajā priekšmetā tikai pagājušajā nedēļā aizvadīja Rīgas 40. vidusskolas sesto klašu skolēni....

Foto

Par "Turaidas kvartālu" samaksātā nekustamā īpašuma nodokļa apjoms ir palielinājies, nevis samazinājies

Latvijas televīzijas raidījumā "De Facto" izskanējušais apgalvojums, ka SIA "MC Turaida Property", kam pieder...

Foto

Es negribu lēkt acīs ļoti cienītajam ministram, no kā tik daudz kas ir atkarīgs: lai muzejs paciešas

Manā citādi harmoniskajā un priecīgajā dzīvē ir bijušas tikai...

Foto

Sankcijas. Retorika un realitāte

Šī gada 5.septembrī portālā Pietiek.com tika publicēts nezināma autora raksts ar nosaukumu „Kāpēc tika indēts Navaļņijs”. Rakstā citstarp tika pieminētas rietumvalstu līdz...

Foto

Kad, kurā brīdī, aiz kurām durvīm un kurš apstiprina līdzfinansējumu „tautas sportam”?

"Tautas sports to summu nemaz nevar apēst," sabiedriski nozīmīgu tautas sporta pasākumu atbalstam paredzēto...

Foto

Lūdzu, uzvedieties tiesiski un nekaitējiet Latvijas kapitāla tirgus reputācijai

Ņemot vērā publiskajā telpā pieejamo informāciju par 22.09.2020. plānotajām AS "Olainfarm" akcionāru sapulcēm un Finanšu un kapitāla...

Foto

Ko tad mēs darīsim, „izejot ielās”?

Man bieži tiek uzdots jautājums – ko tad mēs darīsim, “izejot ielās”? Viens kungs rakstīja, ka viņš katru dienu esot...

Foto

„Ņevinovataja ja...”

Vakardien no plašsaziņas līdzekļiem uzzināju, ka “Saskaņas” valde pieņēma lēmumu izslēgt mani un manu kolēģi Ļubovu Švecovu no partijas. Sakarā ar šo ziņu es...

Foto

Šie biedri mums vairs nav nekādi biedri

SDP "Saskaņa" Rīgas nodaļa nolēmusi no partijas par Statūtu pārkāpumiem izslēgt divus biedrus - Vjačeslavu Dombrovski un Ļubovu Švecovu....

Foto

Notikumi Baltkrievijā - divu sistēmu sadursme

Lai kā mums gribētos domāt, ka notikumi Baltkrievijā ir šīs valsts iekšējā lieta un attiecas tikai uz tās iedzīvotājiem, tie...

Foto

Jāizbeidz apgrūtinošās attiecības ar „plinšu sievām”

Uzskatu, ka ir pārkāptas robežas. Kad viens partijas biedrs par citu saka, ka tas ir "jānovāc" un uzsver, ka "man...

Foto

Kā prokurore Dace Lapinska izpilda “pasūtījumus”

Jaunais ģenerālprokurors Juris Stukāns jau ir paudis kritiskus vārdus par prokuroru kvalifikāciju un iestājas par nepieciešamību paaugstināt prokuroru zināšanu līmeni....

Foto

Vājprāts, kas šobrīd pārņēmis ASV

Džordžs Floids mira, kad policija viņu aizturēja 25.maijā. Kopš tā laika ar viņa vārdu ir notikušas nekārtības vairāk nekā 2000 ASV...

Foto

Es tikai brīnos, līdz kādam līmenim tiks degradēts parlaments

Kā Jums šķiet, kā Saeimas priekšsēdētāja Mūrnieces kundze un Saeimas drošības dienests reaģēja uz šo manu ziņu?...