Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gada sākumā, vēl vairākus mēnešus pirms prezidenta vēlēšanām Latvijas vēstniecības Eiropā saņēmušas Valsts prezidenta kancelejas uzdevumu noskaidrot, kāda šajās valstīs ir prakse attiecībā uz sociālo garantiju piešķiršanu prezidenta laulātajam un eksprezidentam. Atsevišķi diplomāti šo interesi uztvēruši kontekstā ar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām un Valda Zatlera un viņa laulātās draudzenes Lilitas Zatleres vēlmi pamatot sev sociālo garantiju piešķiršanu nepārvēlēšanas gadījumā. Tikmēr prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs skaidro, ka uzdevums tādā gadījumā ir pārprasts – vismaz attiecībā uz prezidenta laulāto interese esot bijusi tikai par sociālajām garantijām uz laiku, kamēr otrā puse pilda prezidenta pienākumus. Pietiek rīcībā esošā informācija liecina, ka Zatlera kanceleja apsvērusi virzīt grozījumus likumā, lai uz Lilitu Zatleri attiektos tādas pašas dāsnas garantijas kā uz kaimiņvalsts Igaunijas pirmo lēdiju.  

Valsts prezidenta kancelejas uzdevums caur Ārlietu ministriju (ĀM) izsūtīts Latvijas vēstniecībām Austrijā, Čehijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Īrijā, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Portugālē, Slovēnijā, Somijā, Ungārijā un Vācijā. ĀM vēstule, ko parakstījis ministrijas politiskais direktors Andris Razāns, „Par Valsts prezidenta sociālajām garantijām un laulātā statusu” vēstniecībām izsūtīta 2011. gada 25. janvārī.

Tajā mūsu diplomātiem uzdots „sagatavot informāciju par Valsts prezidenta laulātā un personas, kas bijusi ievēlēta par Valsts prezidentu, statusu un tam atbilstoši paredzētajām sociālajām un citām garantijām” attiecīgo vēstnieku rezidences un pārraudzībā esošajās valstīs.  

Kā pārliecinājās Pietiek, vēstulē, kuru ĀM, atsaucoties uz Valsts prezidenta kancelejas interesi, izsūtījusi mūsu vēstniecībām, informācijas pieprasīšana pamatota ar nepieciešamību Valsts prezidenta kancelejai „atbilstoši Valsts kontroles ieteikumiem izvērtēt Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, sagatavojot iespējamus priekšlikumus grozījumiem likumā „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu”".

Atsevišķu diplomātu Pietiek neoficiāli teiktais liecina: viņi šo uzdevumu uztvēruši kā vēlmi noskaidrot tostarp to, kādas sociālās garantijas pēc prezidenta amata atstāšanas pienāktos ne tikai Zatleram, bet arī viņa otrai pusei. Iespējams, tas noticis kontekstā ar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, par kurām kuluāros jau labu laiku pirms 2. jūnija bija dzirdamas šaubas, vai Zatlers tiks pārvēlēts.

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs uzsver, ka šādi interpretējumi liecinot: uzdevums ir pārprasts. Vismaz attiecībā uz prezidenta laulāto bijusi vēlme noskaidrot tikai to, kādas sociālās garantijas tai pienākas, prezidentam esot savā statusā, nevis pēc amata atstāšanas. Rinkēvičs šo interesi pamato ar Valsts kontroles ieteikumu, kas sekojis revīzijai par 2010. gadu. No vēstniecībām iegūtā informācija liecinot, ka prakse dažādās valstīs atšķiras un uz šī fona izceļas Igaunija ar ikmēneša kompensācijām prezidenta laulātā reprezentācijas izdevumiem. Rezultātā nekādus priekšlikumus likuma grozījumiem Valsts prezidenta kanceleja neesot virzījusi.

Pietiek rīcībā esošā informācija liecina, ka vēl pirms šīs informācijas pieprasīšanas, 2010. gada decembrī Valsts prezidenta kanceleja vērsusies dažādās institūcijās ar ideju, ka likumā „Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu" būtu jānostiprina Valsts prezidenta laulātā statuss, ņemot vērā Igaunijas Republikas pieredzi. Igaunija starp Eiropas valstīm izceļas ar savu dāsnumu pret prezidenta dzīvesbiedri, eksprezidentu un eksprezidenta atraitni.

Pēdējā pieejamā informācija par kaimiņvalsts prezidenta dzīvesbiedres ienākumiem, ko Igaunijas presē uzgāja Pietiek, liecina, ka 2009. gadā Igaunijas prezidenta dzīvesbiedre Evelīna Ilvesa kopumā reprezentācijas izdevumiem saņēma aptuveni 13 000 latu, t.i., virs 1000 latiem mēnesī. Pēc visa spriežot, tam ieslēgta sarkanā gaisma, kad citas institūcijas saskaņošanas gaitā norādījušas uz nepieciešamību iepazīties arī ar citu valstu pieredzi un atklājies, ka citur prezidentu laulātie netiek tik dāsni uzturēti.

Igaunijas normatīvie akti noteic, ka valsts galvas laulātā drauga prezentācijas izmaksu un eksprezidenta sievai apgādnieka zaudēšanas sakarā maksājamā pabalsta lielums tiek aprēķināts, balstoties uz prezidenta algas apmēru. Igaunijas eksprezidents Arnolds Rītels saņem valsts pensiju 75% apmērā no prezidenta algas. Savukārt apgādnieka zaudēšanas pabalsts, ko maksā bijušā Igaunijas prezidenta Lenarta Meri atraitnei, ir 50% no prezidenta algas.

Saskaņā ar Valsts prezidenta oficiālo amatpersonas deklarāciju Zatlera kopējais gada atalgojums četru gadu laikā ir pakāpeniski sarucis: 2008. gadā viņš kopā saņēma 43,6 tūkstošus, 2009. gadā – 38,3 tūkstošus, bet pērn – 33,2 tūkstošus latu pirms nodokļu nomaksas.

Uz šī pakāpeniskā samazinājuma izcēlušās Valsts prezidenta dzīvesbiedrei Lilitai izmaksātās ārzemju braucienu dienasnaudas. Tā, piemēram, 2010. gada septembrī vien viņai kopā dienasnaudās izmaksāti vairāk nekā 490 latu, februārī – vairāk nekā 350 latu, janvārī – 280 latu.

Vienā no prezidenta kandidātu debatēm Latvijas televīzijā Zatleram tika uzdots jautājums, cik valstij izmaksā viņa dzīvesbiedre. Zatlers pēc būtības uz šo jautājumu tā arī neatbildēja, bet atgādināja, ka, viņam stājoties amatā, dzīvesbiedrei nācies atteikties no personiskās karjeras.

Tā kā Zatlers 2. jūnijā netika pārvēlēts uz otro termiņu un viņa pēdējā pilnvaru diena ir 7. jūlijs, saskaņā ar Valsts prezidenta darbības nodrošināšanas likumu viņš saņems virkni valsts apmaksāto garantiju. Zatleram pienāksies ikmēneša pensija 50% apmērā no esošā prezidenta mēneša atalgojuma. Tāpat prezidentam lietošanā jānodod dzīvoklis, kura meklēšana vēl nav sākusies, - VAS Valsts nekustamie īpašumi to sola izdarīt pusotra līdz divu gadu laikā, pagaidām pieļaujot pagaidu risinājumu – dzīvokļa īri. Zatlers senāk atpakaļ pieļāvis iespēju, ka pēc amata atstāšanas vēlētos, lai valsts viņu nodrošina ar māju. Apspriesta arī dzīvokļa iegāde Rīgas vēsturiskajā centrā. Abiem eksprezidentiem Guntim Ulmanim un Vairai Vīķei-Freibergai valsts nodrošinājusi vairāk nekā 200 kvadrātmetrus plašus, grezni iekārtotus dzīvokļus namā ar skatu uz Brīvības pieminekli. Zatlers pēc prezidentūras beigām lietošanā saņems automašīnu, kā arī sekretāru eksprezidenta darbības nodrošināšanai.

Ka liecina Lursoft dati, Valdis un Lilita Zatleri 2003. gadā reģistrējuši laulāto mantisko attiecību līgumu, saskaņā ar kuru Lilitas Zatleres atsevišķa manta ir vairāk nekā 140 kvadrātmetru lielais dzīvoklis Brīvības ielas 100. namā un Mercedes Benz E270 markas automašīna. Prezidenta dzīvesbiedrei vēl aizvien pieder 1992. gadā dibinātais uzņēmums Ortopēdijas privātprakse, bet kopš 2009. gada tā finanšu pārskati Uzņēmumu reģistrā vairs nav iesniegti. 2003. gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sāka, bet drīz vien arī izbeidza krimināllietu pēc tam, kad Zatlera vadītā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca no sievai Lilitai Zatlerei piederošās Ortopēdijas privātprakses bija iepirkusi implantus un citus medicīnas instrumentus.

Pēdējo četru gadu laikā, kopš Zatlers bijis Valsts prezidenta amatā, pakāpeniski rukuši viņa uzkrājumi, kas liecina, ka no algas vien ģimene nav varējusi segt visus tēriņus. Pēdējo četru gadu laikā Zatlera uzkrājumi bankās no 22 000 latu sarukuši līdz aptuveni 8 000 latu, liecina Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtie publiski pieejamie dati.

Zatlera valsts amatpersonas deklarācija par 2010. gadu rāda, ka viņam nav vērā ņemamu uzkrājumu – skaidrā naudā Zatlers glabā 2000 latus, vēl 6 695 lati glabājas SEB bankā un 1 007 lati Swedbank. Algā Zatlers pērn saņēmis 33 201 latu. 2009. gadā Zatleram bankās kopumā bija uzkrāti 18 000 latu, gadu iepriekš 2008. gadā 19 000 latu, bet 2007. gadā, kad viņš stājās amatā – 22 000 latu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

FotoŠībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir sasnieguši savā ziņā jau pašu augstāko pakāpi. Tas, ka Krievijas Konstitūcijas 14.pantā pēc būtības ierakstīts, ka reliģija ir nošķirta no valsts1, neko nenozīmē. Jo Krievijas priekštecei – PSRS arī bija visprogresīvākā konstitūcija, tikai deklaratīva.
Lasīt visu...

21

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

FotoMēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un ieteikumiem, kas izriet no zinātnes pētījumiem par COVID-19 izplatību, par to, kādi faktori to pastiprina vai ierobežo.
Lasīt visu...

21

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

FotoVēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču nevieni krājumi nav bezgalīgi, un arī lielums “tik daudz” agrāk vai vēlāk izsīks (vai tiks izpļeckāts, kas Latvijas gadījumā ir ticamāk).
Lasīt visu...

21

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

FotoTikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par nesen atvērto Krievijas bruņoto spēku katedrāli (BS Katedrāle). Šis raksts no Eiropas vērtību virsotnes ar mājieniem un ļoti tiešiem secinājumiem liek lasītājam saprast, ka BS Katedrāle nav demokrātiska, nav taisnīga un tīri cilvēciski ir viltīga un zemiska.
Lasīt visu...

21

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

FotoDaudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju, bet būtu kādi ierindas darbinieki vai pašnāvnieki.
Lasīt visu...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...

Foto

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

Nesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas...

Foto

Maskēt kopējo atbildību

Aizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas...

Foto

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

Rudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad...

Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...