Znotiņa jau divas nedēļas klusē par viņas vadītā dienesta nopludināto „ierobežotas pieejamības informāciju”, PIETIEK rīt sāks tās publicēšanu
PIETIEK15.12.2020.
Komentāri (0)
Jau divas nedēļas Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa nespēj vai nevēlas sniegt skaidrojumu ne par apstākļiem, kādos viņas vadītā iestāde savā mājas lapā publiskoja mācību materiālus, ko pēc tam pati pasludināja par ierobežotas pieejamības informāciju, ne par savu personisko atbildību un citām atbildīgajām amatpersonām.
Kā zināms, iekšēja haosa un nolaidības dēļ I. Znotiņas vadītais Finanšu izlūkošanas dienests novembra sākumā ir nopludinājis ziņas, par kurām pats atzinis – tās satur ierobežotas pieejamības informāciju.
„Diskutē par galvenajām problēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšanā un iztiesāšanā,” – tā vēstīja Finanšu izlūkošanas dienesta interneta mājas lapā šā gada novembra sākumā ievietotā informācija par 29.un 30. oktobrī notikušu pasākumu.
Lakoniskajā informācijā četrās rindkopās bija aprakstīts tas, kā dienesta organizētās divu dienu tiešsaistes mācībās kopumā vairāk nekā 330 dalībnieku – „tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvji, prokurori un tiesneši diskutēja par galvenajām problēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšanā un iztiesāšanā”. Mācību galvenā tēma – noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un apkarošana ir valsts prioritāte.
Par ko tieši tad tika spriests FID organizētajās mācībās? Uz pieprasījumu izsniegt šajās mācībās demonstrētās prezentācijas un uzstāšanos ierakstus, lai ar tiem iepazīstinātu sabiedrību, FID novembra beigās atbildēja ar kategorisku atteikumu: „Mācību materiāli satur ierobežotas pieejamības informāciju, tai skaitā tiesībaizsardzības iestāžu darba informāciju, un Finanšu izlūkošanas dienestam nav tiesību izsniegt Jums mācību materiālus.”
Atteikums tika pamatots ar to, ka mācības bijušas paredzētas tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekiem un attiecīgi „veidotas specifiski darba vajadzībām ar mērķi izskatīt izmeklēšanas, kriminālvajāšanas un iztiesāšanas problēmjautājumus, pārskatīt pielietojamās metodes, nodrošināt pieredzes apmaiņu un dalīties ar labākās prakses piemēriem”.
Taču... šīs pašas mācību prezentācijas novembrī ilgāku laiku bija publiskai apskatei un lejuplādēšanai izvietotas ne tikai sociālajā tīklā YouTube, bet pat Finanšu izlūkošanas dienesta interneta mājaslapā. No tās prezentācijas pazuda tikai pēc tam, kad laikraksts Diena pieprasīja FID priekšniecei I. Znotiņai oficiālu atļauju ar šīm prezentācijām iepazīties.
Domājams, tikai no saņemtajiem jautājumiem aptverot, ka ierobežotas pieejamības informācijas ir izlikta publiskai apskatei mājaslapā un turklāt tā ir fiksēta, viss, ko FID priekšniece I. Znotiņa elektroniskā pasta vēstulē atbildēja uz iestādei nosūtītu elektroniski parakstītu dokumentu, bija viens vārds: „Pilnmēness.”
Savukārt uz detalizētiem jautājumiem par to, kuri tieši FID darbinieki ir atbildīgi par ierobežotas pieejamības informācijas publisku izvietošanu, un par to, kas un kad steidzīgi pieņēma lēmumu par tās „paslēpšanu”, jau divu nedēļu laikā nav atbildējusi ne I. Znotiņa, ne arī Finanšu izlūkošanas dienests.
Pietiek šodien publicē šos „neērtos” jautājumus:
1) iepazīstiniet ar Jūsu iestādes ierobežotas pieejamības informācijas sarakstu, kam jābūt sastādītam un apstiprinātam atbilstoši likuma normām,
2) tā kā Jūsu darbinieces vēstulē Nr. 1-10/494 no 24.11.2020 minēts, ka pieprasītā informācija – mācību materiāli – esot ierobežotas pieejamības informācija, par katru no šiem mācību materiāliem miniet datumu, kad attiecīgais mācību materiāls klasificēts kā ierobežotas pieejamības informācija, personu, kas veikusi klasificēšanu, klasificēšanas pamatojumu un termiņu, uz kādu attiecīgais materiāls klasificēts kā ierobežotas pieejamības informācija,
3) ja gadījumā kāds no materiāliem nav likumā noteiktā veidā ticis klasificēts kā ierobežotas pieejamības informācija līdz 13.11.2020 iesnieguma saņemšanai, nosūtiet attiecīgo materiālu,
4) norādu Jūsu iestādei, ka vēlos iepazīties arī ar katru no materiāliem, kas līdz mana 13.11.2020 iesnieguma saņemšanai ir ticis klasificēts kā ierobežotas pieejamības informācija. Šī vēlme pamatota ar nepieciešamību pārliecināties, vai attiecīgajos mācību materiālos ir norādīts uz nepieciešamību stingri ievērot likuma un citu normatīvo aktu normas. Atteikumu par katru no materiāliem pamatojiet atbilstoši likuma prasībām.
5) sniedziet skaidrojumu, vai kāds no šiem materiāliem ir ticis izvietots publiskai pieejamībai Jūsu iestādes interneta lapā vai citā interneta resursā? Ja jā, miniet katra publiskai pieejamībai izvietotā materiāla
a) nosaukumu un sagatavotāju,
b) izvietošanas datumu,
c) izvietošanas vietni un adresi,
d) izvietotāju un personu, kas pieņēma lēmumu par tā izvietošanu,
e) attiecīgā materiāla pieejamības statusu izvietošanas brīdī,
f) publiskās pieejamības slēgšanas datumu,
g) publiskās pieejamības slēgšanas iemeslu un personu, kas pieņēma attiecīgo lēmumu.
Rīt Pietiek sāks publicēt Finanšu izlūkošanas dienesta vispirms publiskotos, pēc tam "paslēptos" mācību materiālus. Publikāciju sāksim ar ģenerālprokurora Jura Stukāna uzstāšanās tekstu.