Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.

Vispirms par ideju – nacionālas nozīmes futbola stadions. Mēs, lūk, esot pēdējie Eiropā, kam šāda stadiona neesot. Kas to saka? Futbola sabiedrība. Kāpēc esot vajadzīgs šāds stadions? Tāpēc, lai varētu aizvadīt izlases spēles. Raug, esot tā, ka pašreizējie mūsu stadioni un laukumi neatbilstot nekādām starptautiskām prasībām. Par paša futbola kvalitāti vai rezultātiem, ko mūsu labākie rāda, pieklājīgi paklusēsim, jo, kā smejies, – arī tas kaut kam neatbilst… Vai varam labāk? Nevaram. Jo, ja varētu – tad jau spēlētu.

Tagad atpakaļ pie starptautiskajiem standartiem. Viss ir ļoti vienkārši – ja futbola lielās Eiropas un pasaules organizācijas saka, ka mums kaut kā trūkst stadiona izpratnē, tas vēl nenozīmē, ka mums to vajag. Kā var saprast – stadionu vajag viņiem. Ja reiz tā – tad lai viņi arī šo jautājumu paši risina. Un nevajag stāstīt, ka tas ir kaut kāds kauns, ka mēs paši nevaram. Jo futbola stadions nav ierakstīts mūsu valsts Satversmē. Turklāt, cik zinu, Latvijā vēl nav daudz lietu, kas ir citur, tajā pašā laikā – citiem nav šādu tādu mantiņu, kas savukārt ir mums. Kur problēma?

Futbola cilvēki saka, ka šāda būve esot obligāti vajadzīga. Nē, nav! Jo visi futbolu nespēlē, bet tie, kas spēlē, to var darīt bez ierobežojumiem tajos laukumos, kas mums pieejami.

UEFA un FIFA – tās ir starptautiskās futbola organizācijas – ir izdomājuši kaut kādu prasību, kas atgādina tādu kā moderno laupīšanu ar ķīlnieku saņemšanu gūstā. Sak, ja gribat spēlēt lielo spēli, jums vajag lielu stadionu. Bet – ja mums nav? Tad mums būšot problēmas ar izlases spēlēm, ar turnīriem. Kādas problēmas? Neļaus spēlēt? Lai neļauj – nekas jau traks nebūs, ka vienu, divus vai piecus gadus tur nebumbosim. Vismaz atšķirsimies no globālā stulbuma, kas kaut ko stāsta par sporta karali, kas esot civilizācijas vajadzība un lielā nieze. Jo futbols patiešām nav ne dzīvības, ne nāves jautājums.

Turklāt tie paši starptautiskie standarti atļauj sameklēt iespējas stadionos, kas jau gatavi – piemēram, kaimiņos. Jums šķiet nesmuki, ka jāiet pie igauņiem un leišiem un jālūdzas, jāpazemo sevi? Bet tas, ka mūsu taustaimniecība nav konkurētspējīga ar jau pieminētajiem brāļiem, – tas nav tā kā vairāk nesmuki un pazemojoši?

Neredzējāt virsrakstu, ko saka ārzemju investoru padome par pašreizējo situāciju Latvijā? Kaut kā dīvaini, ka viņi savā ziņojumā nepieminēja futbola stadionu, kas, spriežot jau pēc citiem virsrakstiem, ir mūsu vajadzība… Tik vajadzīga, ka nevaram vairs saturēt. Savukārt pasaciņas, ka futbols nes Latvijas vārdu pasaulē, pietaupām festivālam “Lampa” vai dzejas dienām. Tāpat kā nevajag plātīties par kaut kādu lielo grūdienu šī sporta veida attīstībā – viss, ko varēja pagrūst vai iekustināt ar bumbas spārdīšanu, jau ir noticis un pārbaudīts. Ja 2004. gada sekmes Eiropas čempionātā netika pienācīgi konvertētas, tad laikam tas arī sniedz atbildi, kur ir mūsu vieta šajā izklaides pasākumā.

Futbola federācija ir sabiedriska organizācija – tur ir biedri, tur ir iemaksas, tur ir arī starptautiskās programmas, kas padara šo sporta veidu par bagātāko rotaļāšanos Latvijā. Starp citu, kaut kādu daļu par stadiona celšanu esot gatavi dot arī futbola starptautiskie onkuļi un tantes. Jauki! Lai dod! Tad federācija, kam tomēr ir kaut kādi pašas veidoti ienākumi savā budžetā, var iet uz jebkuru banku un ņemt kredītu – par atlikušo summu. Pa ceļam Rīgas domē var vēlreiz noskaidrot – kā tur ar zemes jautājumu.

Pasaulē tā dara – to sauc par publisko un privāto partnerību. Pašvaldība šajā ieguldās ar vietu, visi parējie – ar naudu. Ja konkrētā zona ir paredzēta lielākai attīstībai nekā tikai futbola stadions, tad vēl var spriest un rēķināt par infrastruktūras izmaksām – ceļiem, tīkliem utml. Kaut ko varētu uzņemties pilsēta, bet arī tikai ar noteikumu, ka tas ir vajadzīgs un der nevis futbola sabiedrībai, bet – visai sabiedrībai. Ka tur būs kopējais sabiedriskais labums. Diemžēl tagad runā tikai par kaut kādu nesaprotamu godu un lepnumu, kam esot nacionāls svars, lai gan īstenībā tas svarīguma mērogs tiek smagi pārspīlēts.

Rīgas mērs Ķirsis zina kaut ko vairāk nekā mēs pārējie – vai citādi viņš bīdītu tādus teikumus, ka “stadions var mierīgi iztikt arī bez infrastruktūras”. Vai arī – viņš nesaprot, ko runā. Tieši tāpat kā pagaidām neko nesaprot tie, kam futbola stadions ir kā baznīca.

Cik lielu būvēt, kāda būs šī objekta multifunkcionalitāte, kas ģenerēs atdevi, kas segs izmaksas… Runā un pļurkst ar nepārprotamu zemtekstu, ka valstij šis slogs būtu jānes. Šādām sajūtām ir pamats, jo līdz šim valsts diezgan bezatbildīgi ir tērējusies tā saukto lielo objektu sakarā – tāpēc futbolistiem liekas, ka arī viņi var pavizināties ar šo bezrūpības un nesaimnieciskuma skrejriteni. Un arguments, ka hokejam vai basketbolam ir dots, bet futbols tikai skatījies, arī neiztur kritiku. Jo tie divi gadījumi ir primitīva krāpšana, tāpat kā par sarkanbaltsarkanu krāpšanu jāsauc n-tie kultūras nozares projekti, kur arī korī un pa vienam bļauj par karaļiem, kaunu un “pasaule mūs nesapratīs”. Atkārtošos apzināti. Ja pasaule šobrīd kaut ko nesaprot, tad tā ir Latvijas ekonomika, kam, mazākais, vajadzētu turēt līdzi Lietuvai un Igaunijai, bet tas kaut kā aizdomīgi nesanāk…

Vai Lucavsalas futbola projekts ir afēra? Vietu paņemam nost, jo tai pagaidām nav nozīmes. Ja kāds ir aizmirsis, tad futbolisti jau vienu šādu sadarbību ar Rīgu nobumbulēja – kaut ko zīmēja, projektēja un apkakājās. Jo tā afēra uz valsts rēķina neizdevās. Tagad nosacīti ir otrais puslaiks šai spēlei. Aiz auss vajag paturēt to, ka Latvijas futbola varas fonu šobrīd uztur viena no lielākajām privātajām būvkompānijām. Celtniecības kartelī viņi nesēž pie ratiem. Viņi sēž šajos ratos… Lepni.

Viņi plāno savus resursus un budžetu un spriež, ka Latvijas valsti vajag slaukt, ja tā ļaujas. Un, ja nekas nemainīsies valsts pusē – ar attieksmi, atbildību un kompetenci –, viņi arī futbola stadiona sakarā mūs visus noslauks. Uz to viss velkas… Pagaidiet dažus mēnešus, un līdzīgu kampaņu kā futbolisti rīkos arī laikmetīgās mākslas muzeja idejiskie fizkultūrieši – tur arī murgos par “katrā valstī tādam objektam ir obligāti jābūt”. Un, tad būs kāds politiskais grupējums, kas to visu stums… Kā futbolā. Interesanti, ka metode tā pati – vai tur sports, vai māksla, vai dzelzceļš. Un vēl interesanti, ka zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem.

Novērtē šo rakstu:

181
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

FotoAr katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.
Lasīt visu...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...