Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iekšlietu ministram tieši pakļautajai Nodrošinājuma valsts aģentūrai (NVA) agri vai vēlu tomēr būs jāpārņem tā dēvētajā Lemberga kriminālprocesā arestētā manta no bijušā Šveices advokāta Rudolfa Meroni, uzskata zvērināts advokāts Jānis Zelmenis, kura vadītā AS “BDO Latvia” piedalījās NVA iepirkumā, kas pirms diviem gadiem tika izsludināts arestētās mantas pārņemšanai.

Kā “Pietiek” jau rakstīja, NVA iepirkums ar nosaukumu “Par finanšu instrumentu un tiesību pārvaldību, novērtēšanu, mantas nodošanu glabāšanā un glabāšanu” tika izsludināts 2020. gada 30. decembrī.

Šāda iepirkuma izsludināšanas motīvi bija skaidri un saprotami, jo Rīgas apgabaltiesa bija uzdevusi NVA pārņemt t.s. Lemberga procesā arestēto mantu no R. Meroni, kurš šo mantu tobrīd bija visvisādi pārvaldījis (t.i., balstoties uz lēmumu par mantas arestu, pilnībā kontrolējis) jau 13 gadus.

Iepirkums acīmredzami vajadzīgs

Bet NVA nebija nekādas pieredzes nedz šādas mantas pārņemšanā, nedz glabāšanā.

Kāpēc? Tāpēc, ka šī manta bija dažādās jurisdikcijās reģistrētu uzņēmumu dažādu formu akcijas (tostarp, uzrādītāja akcijas) un kapitāla daļas, kā arī pat tikai “patiesā labuma guvēja tiesības”, par ko, kā tautā saka, pat “zinātnieki strīdas”, vai “tiesības” vispār var būt “manta”.

Protams, NVA bija liela pieredze reālas mantas pārņemšanā un glabāšanā. Piemēram, NVA ir neaizvietojama konfiscētā kontrabandas spirta un cigarešu glabāšanā un iznīcināšanā; policistiem, tostarp policijas suņiem nepieciešama ekipējuma, ieroču un munīcijas iepirkšanā un glabāšanā u.t.t., u.tml..

Respektīvi, bija tikai loģiski, ka NVA vēlējās piesaistīt starptautisko tiesību un finanšu pārvaldības lietpratējus, kas palīdzētu šai iekšlietu ministra tiešajā pakļautībā esošajai institūcijai izpildīt Rīgas apgabaltiesas lēmumu un pārņemt no R. Meroni visas tās “akcijas” un “tiesības”, kas nebūt nebija kaut kādi miglu tēli, jo gadu gadiem ļāva R. Meroni kontrolēt patiešām milzu aktīvus Latvijas tranzītbiznesā – vairāku simtu miljonu vērtībā.

NVA izsludinātajā iepirkumā pieteicās četri nopietni pretendenti - AS “BDO Latvia”, SIA “Ernst&Young Baltic”, AS “KPMG Baltics”, kā arī zvērinātu advokātu birojs “Vilgerts”.

Sākotnēji Iekšlietu ministrija un NVA lika ļoti lielas cerības uz šo iepirkumu. Tomēr šā gada 21. februārī iepirkums tika izbeigts, jo NVA esot “zudusi nepieciešamība saņemt konkursa dialogā noteikto pakalpojumu”. Turklāt iepirkuma izbeigšanu tikai pavisam nesen atklāja “Pietiek”, meklējot informāciju Elektronisko iepirkumu sistēmā, – publiski par to nekas netika paziņots.  

Būtiski, ka iepirkuma izbeigšanas brīdī iekšlietu ministre vēl bija Marija Golubeva, no kuras iepriekšējām atbildēm uz žurnālistu jautājumiem varēja secināt - tūlīt, tūlīt, tūlīt iepirkuma procedūrā tiks noskaidrots konsultants, un tad vairs nebūs nekādu šķēršļu tiesas lēmuma izpildei un arestētās mantas pārņemšanai.

Ņemot vērā šos faktus, kā arī to, ka atbildīgās amatpersonas visādos veidos izvairījās no atbildes uz jautājumiem par arestētās mantas pārņemšanu, un kāpēc šeit aprakstītais iepirkums tika slepeni izbeigts, “Pietiek” izdarīja pieņēmumu, ka Latvijas valsts atbildīgās institūcijas vairs nemaz netaisās pārņemt kriminālprocesā arestēto mantu.

Ja tā, tad faktiski ir izveidojusies situācija, kad, izmantojot kriminālprocesu veicošo amatpersonu labvēlību, arestētās mantas glabātājam ir ticis atļauts glabājamo mantu pievākt. Tas Latvijā nepārprotami būtu jauns korupcijas līmenis.

Grib luksusa auto par skrejriteņa cenu?

Vai šāds pieņēmums ir adekvāts, “Pietiek” jautāja vairākiem lietpratējiem, tomēr uz jautājumiem piekrita atbildēt tikai AS “BDO Latvia” valdes priekšsēdētājs, zvērināts advokāts Jānis Zelmenis.

Uz “Pietiek” jautājumu, kāpēc, viņaprāt, NVA izbeidza šeit analizēto svarīgo iepirkumu, J. Zelmenis atbildēja: “Iepirkuma izbeigšana tiešām notika slepeni. Mūs neviens par to neinformēja. Konkursa gaitā bija tikai viena pārrunu kārta, kurā man radās iespaids, ka tas iepirkums nav pārdomāts un nav sagatavots. Un pasūtītājs (t.i., Nodrošinājuma valsts aģentūra) nav izpratis, ko īsti viņam vajag. Piemēram, tu izsludini konkursu uz “Rolls – Royce” iepirkšanu, un autotirgotāji tev apsola, ka piegādās tos “Rolls – Royce” par šīs mašīnas cenu, bet tad tu sāc domāt: “A varbūt ar “samokatu” pietiks? Tepat aiz stūra taču var aizlaist ar vienkāršu skrejriteni?” Tas sākuma uzstādījums iepirkumā bija ļoti varens. Bet tad mēs no tā “Rolls – Royce” nonācām līdz skrejritenim. Respektīvi - ja tu pasludini, ka gribi “Rolls – “Royce”, tad ir ļoti dīvaini, ka tu izdomā, ka varētu jau ar “samokatu” pietikt. Tā tas iepirkums izbeidzās pavisam necili.”

Varbūt vainīgi “Meroni stipendiāti”?

Advokāts arī norādīja uz politiskajām peripetijām Iekšlietu ministrijas vadībā pēdējo gadu laikā: “Vēl jau nozīmīgs faktors bija tas, ka iepirkumu sāka viens ministrs (Sandis Ģirģens no partijas “KPV LV”), tad to pārņēma cita ministre (Marija Golubeva no “Attīstībai/Par”); tad arī viņa sadega, un atnāca trešais ministrs (bezpartejiskais Kristaps Eklons, kurš dažas dienas pirms Saeimas vēlēšanām tomēr paziņoja, ka iestājies “politiskajā kustībā “Par””).

Bet tagad tas būs ceturtā ministra dārziņā, jo tiesa jau paliek nelokāma savā bardzībā: “Nodrošiniet, pārņemiet!” Tātad Nodrošinājuma aģentūrai īsti nebūs, kur sprukt.

Nav šaubu, ka arī politiski tas ir karstais kartupelis, bet no tiesas lēmuma izpildīšanas viedokļa galvenais ir – valstij pašai ir jāsaprot, ko tad īsti viņa grib. Sākotnēji uzdevumu nodefinēja ļoti plaši un pretendenti pieteicās. Bet pretendenti netika pat līdz pakalpojuma cenas nosaukšanai. Mēs tikām tikai līdz apliecinājumam, ka mums ir kvalifikācija. Piemēram, “BDO Latvia” nodrošināja to, ka mums ir attiecīgie speciālisti, kuri ir spējīgi finansēs, saprot trasta likumdošanu visās 7 jurisdikcijās, sākot no Bermudām un beidzot ar Lielbritāniju. Tostarp ir arī speciālisti, kuri saprot vietējo likumdošanu. Tas nebija viegls darbs. Tas bija tāds vingrojums, kurā manis vadītā firma sagatavoja ne jau to vienkāršāko piedāvājumu.”

Joki mazi – galvai būtu jāsāp

Atbildot uz jautājumu, vai iepirkuma pārtraukšana nenozīmē, ka valsts nemaz nevēlās pārņemt šos aktīvus, J. Zelmenis vispirms gardi smējās un tad teica: “Ja tiesas spriedumā krimināllietā ir paredzēta mantas konfiskācija, tad ir jautājums – uz ko tā konfiskācija tiks vērsta? Un tie vairs nav nekādi joki. Par to vajadzētu sāpēt galvai atbildīgajām valsts amatpersonām. Protams, mūsu valstī ar atbildības uzņemšanos un kļūdas atzīšanu ir ļoti grūti. Vienmēr tiek meklēts kāds, uz ko nogrūst vainu. Tātad tagad tas ir jāprasa jaunajam iekšlietu ministram un jaunajai valdība, jo iepriekšējos gadus valdošajiem kaut kas pietrūka tiesas lēmuma izpildei.”

Jābūt gataviem arī nejēdzīgam rezultātam

Uz jautājumu, vai četriem solīdiem pretendentiem iepirkuma nejēdzīgais rezultāts neradīja zaudējumus, J. Zelmenis atbildēja: “Ne jau pirmo reizi mēs pasaulē piedalāmies dīvainos iepirkumos, kas beidzas ne ar ko. Arī šādam iznākumam mēs esam trenēti un gatavi. Šāds vingrojums labi pārbauda tavas starptautiskās iespējas – vai firma spēj darboties plašā pasaulē. Tā mums bija zināma piepūle; ļoti interesants, izaicinošs darbs, jo tur būtu bijis jākoordinē astoņu valstu juridiskie lauki ar grāmatvedības un finanšu pieredzi. Tas nav viegli. Lai apgalvotu, ka kāds ir nolaidis uz grunti kaut kādu mantu, vai, tieši otrādi, ļoti labi saimniekojis, ir jānoformulē atskaites punkts un jābūt spējai interpretēt daudzus faktorus. Viena lieta ir konstatēt, ka naudas kontā nav atlikuma; cita lieta ir izanalizēt, vai pie šādas valdības politikas vienkārši kravas vairs nenāk uz Ventspils ostu. Tur jābūt ļoti lielai kompetencei, lai to spētu izvērtēt.”

Novērtē šo rakstu:

47
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...