Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iekšlietu ministram tieši pakļautajai Nodrošinājuma valsts aģentūrai (NVA) agri vai vēlu tomēr būs jāpārņem tā dēvētajā Lemberga kriminālprocesā arestētā manta no bijušā Šveices advokāta Rudolfa Meroni, uzskata zvērināts advokāts Jānis Zelmenis, kura vadītā AS “BDO Latvia” piedalījās NVA iepirkumā, kas pirms diviem gadiem tika izsludināts arestētās mantas pārņemšanai.

Kā “Pietiek” jau rakstīja, NVA iepirkums ar nosaukumu “Par finanšu instrumentu un tiesību pārvaldību, novērtēšanu, mantas nodošanu glabāšanā un glabāšanu” tika izsludināts 2020. gada 30. decembrī.

Šāda iepirkuma izsludināšanas motīvi bija skaidri un saprotami, jo Rīgas apgabaltiesa bija uzdevusi NVA pārņemt t.s. Lemberga procesā arestēto mantu no R. Meroni, kurš šo mantu tobrīd bija visvisādi pārvaldījis (t.i., balstoties uz lēmumu par mantas arestu, pilnībā kontrolējis) jau 13 gadus.

Iepirkums acīmredzami vajadzīgs

Bet NVA nebija nekādas pieredzes nedz šādas mantas pārņemšanā, nedz glabāšanā.

Kāpēc? Tāpēc, ka šī manta bija dažādās jurisdikcijās reģistrētu uzņēmumu dažādu formu akcijas (tostarp, uzrādītāja akcijas) un kapitāla daļas, kā arī pat tikai “patiesā labuma guvēja tiesības”, par ko, kā tautā saka, pat “zinātnieki strīdas”, vai “tiesības” vispār var būt “manta”.

Protams, NVA bija liela pieredze reālas mantas pārņemšanā un glabāšanā. Piemēram, NVA ir neaizvietojama konfiscētā kontrabandas spirta un cigarešu glabāšanā un iznīcināšanā; policistiem, tostarp policijas suņiem nepieciešama ekipējuma, ieroču un munīcijas iepirkšanā un glabāšanā u.t.t., u.tml..

Respektīvi, bija tikai loģiski, ka NVA vēlējās piesaistīt starptautisko tiesību un finanšu pārvaldības lietpratējus, kas palīdzētu šai iekšlietu ministra tiešajā pakļautībā esošajai institūcijai izpildīt Rīgas apgabaltiesas lēmumu un pārņemt no R. Meroni visas tās “akcijas” un “tiesības”, kas nebūt nebija kaut kādi miglu tēli, jo gadu gadiem ļāva R. Meroni kontrolēt patiešām milzu aktīvus Latvijas tranzītbiznesā – vairāku simtu miljonu vērtībā.

NVA izsludinātajā iepirkumā pieteicās četri nopietni pretendenti - AS “BDO Latvia”, SIA “Ernst&Young Baltic”, AS “KPMG Baltics”, kā arī zvērinātu advokātu birojs “Vilgerts”.

Sākotnēji Iekšlietu ministrija un NVA lika ļoti lielas cerības uz šo iepirkumu. Tomēr šā gada 21. februārī iepirkums tika izbeigts, jo NVA esot “zudusi nepieciešamība saņemt konkursa dialogā noteikto pakalpojumu”. Turklāt iepirkuma izbeigšanu tikai pavisam nesen atklāja “Pietiek”, meklējot informāciju Elektronisko iepirkumu sistēmā, – publiski par to nekas netika paziņots.  

Būtiski, ka iepirkuma izbeigšanas brīdī iekšlietu ministre vēl bija Marija Golubeva, no kuras iepriekšējām atbildēm uz žurnālistu jautājumiem varēja secināt - tūlīt, tūlīt, tūlīt iepirkuma procedūrā tiks noskaidrots konsultants, un tad vairs nebūs nekādu šķēršļu tiesas lēmuma izpildei un arestētās mantas pārņemšanai.

Ņemot vērā šos faktus, kā arī to, ka atbildīgās amatpersonas visādos veidos izvairījās no atbildes uz jautājumiem par arestētās mantas pārņemšanu, un kāpēc šeit aprakstītais iepirkums tika slepeni izbeigts, “Pietiek” izdarīja pieņēmumu, ka Latvijas valsts atbildīgās institūcijas vairs nemaz netaisās pārņemt kriminālprocesā arestēto mantu.

Ja tā, tad faktiski ir izveidojusies situācija, kad, izmantojot kriminālprocesu veicošo amatpersonu labvēlību, arestētās mantas glabātājam ir ticis atļauts glabājamo mantu pievākt. Tas Latvijā nepārprotami būtu jauns korupcijas līmenis.

Grib luksusa auto par skrejriteņa cenu?

Vai šāds pieņēmums ir adekvāts, “Pietiek” jautāja vairākiem lietpratējiem, tomēr uz jautājumiem piekrita atbildēt tikai AS “BDO Latvia” valdes priekšsēdētājs, zvērināts advokāts Jānis Zelmenis.

Uz “Pietiek” jautājumu, kāpēc, viņaprāt, NVA izbeidza šeit analizēto svarīgo iepirkumu, J. Zelmenis atbildēja: “Iepirkuma izbeigšana tiešām notika slepeni. Mūs neviens par to neinformēja. Konkursa gaitā bija tikai viena pārrunu kārta, kurā man radās iespaids, ka tas iepirkums nav pārdomāts un nav sagatavots. Un pasūtītājs (t.i., Nodrošinājuma valsts aģentūra) nav izpratis, ko īsti viņam vajag. Piemēram, tu izsludini konkursu uz “Rolls – Royce” iepirkšanu, un autotirgotāji tev apsola, ka piegādās tos “Rolls – Royce” par šīs mašīnas cenu, bet tad tu sāc domāt: “A varbūt ar “samokatu” pietiks? Tepat aiz stūra taču var aizlaist ar vienkāršu skrejriteni?” Tas sākuma uzstādījums iepirkumā bija ļoti varens. Bet tad mēs no tā “Rolls – Royce” nonācām līdz skrejritenim. Respektīvi - ja tu pasludini, ka gribi “Rolls – “Royce”, tad ir ļoti dīvaini, ka tu izdomā, ka varētu jau ar “samokatu” pietikt. Tā tas iepirkums izbeidzās pavisam necili.”

Varbūt vainīgi “Meroni stipendiāti”?

Advokāts arī norādīja uz politiskajām peripetijām Iekšlietu ministrijas vadībā pēdējo gadu laikā: “Vēl jau nozīmīgs faktors bija tas, ka iepirkumu sāka viens ministrs (Sandis Ģirģens no partijas “KPV LV”), tad to pārņēma cita ministre (Marija Golubeva no “Attīstībai/Par”); tad arī viņa sadega, un atnāca trešais ministrs (bezpartejiskais Kristaps Eklons, kurš dažas dienas pirms Saeimas vēlēšanām tomēr paziņoja, ka iestājies “politiskajā kustībā “Par””).

Bet tagad tas būs ceturtā ministra dārziņā, jo tiesa jau paliek nelokāma savā bardzībā: “Nodrošiniet, pārņemiet!” Tātad Nodrošinājuma aģentūrai īsti nebūs, kur sprukt.

Nav šaubu, ka arī politiski tas ir karstais kartupelis, bet no tiesas lēmuma izpildīšanas viedokļa galvenais ir – valstij pašai ir jāsaprot, ko tad īsti viņa grib. Sākotnēji uzdevumu nodefinēja ļoti plaši un pretendenti pieteicās. Bet pretendenti netika pat līdz pakalpojuma cenas nosaukšanai. Mēs tikām tikai līdz apliecinājumam, ka mums ir kvalifikācija. Piemēram, “BDO Latvia” nodrošināja to, ka mums ir attiecīgie speciālisti, kuri ir spējīgi finansēs, saprot trasta likumdošanu visās 7 jurisdikcijās, sākot no Bermudām un beidzot ar Lielbritāniju. Tostarp ir arī speciālisti, kuri saprot vietējo likumdošanu. Tas nebija viegls darbs. Tas bija tāds vingrojums, kurā manis vadītā firma sagatavoja ne jau to vienkāršāko piedāvājumu.”

Joki mazi – galvai būtu jāsāp

Atbildot uz jautājumu, vai iepirkuma pārtraukšana nenozīmē, ka valsts nemaz nevēlās pārņemt šos aktīvus, J. Zelmenis vispirms gardi smējās un tad teica: “Ja tiesas spriedumā krimināllietā ir paredzēta mantas konfiskācija, tad ir jautājums – uz ko tā konfiskācija tiks vērsta? Un tie vairs nav nekādi joki. Par to vajadzētu sāpēt galvai atbildīgajām valsts amatpersonām. Protams, mūsu valstī ar atbildības uzņemšanos un kļūdas atzīšanu ir ļoti grūti. Vienmēr tiek meklēts kāds, uz ko nogrūst vainu. Tātad tagad tas ir jāprasa jaunajam iekšlietu ministram un jaunajai valdība, jo iepriekšējos gadus valdošajiem kaut kas pietrūka tiesas lēmuma izpildei.”

Jābūt gataviem arī nejēdzīgam rezultātam

Uz jautājumu, vai četriem solīdiem pretendentiem iepirkuma nejēdzīgais rezultāts neradīja zaudējumus, J. Zelmenis atbildēja: “Ne jau pirmo reizi mēs pasaulē piedalāmies dīvainos iepirkumos, kas beidzas ne ar ko. Arī šādam iznākumam mēs esam trenēti un gatavi. Šāds vingrojums labi pārbauda tavas starptautiskās iespējas – vai firma spēj darboties plašā pasaulē. Tā mums bija zināma piepūle; ļoti interesants, izaicinošs darbs, jo tur būtu bijis jākoordinē astoņu valstu juridiskie lauki ar grāmatvedības un finanšu pieredzi. Tas nav viegli. Lai apgalvotu, ka kāds ir nolaidis uz grunti kaut kādu mantu, vai, tieši otrādi, ļoti labi saimniekojis, ir jānoformulē atskaites punkts un jābūt spējai interpretēt daudzus faktorus. Viena lieta ir konstatēt, ka naudas kontā nav atlikuma; cita lieta ir izanalizēt, vai pie šādas valdības politikas vienkārši kravas vairs nenāk uz Ventspils ostu. Tur jābūt ļoti lielai kompetencei, lai to spētu izvērtēt.”

Novērtē šo rakstu:

47
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

6

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

FotoGodātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā aicinājums aktīvāk iesaistīties un risināt situāciju, kas skar gan Latvijas Bankas reputāciju, gan tās aizsargātās klientu intereses. 
Lasīt visu...

12

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

FotoPaldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus, kuri izveidoja latviešu tautu.
Lasīt visu...

12

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

FotoValdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi, tas, ka vairs nevar iebraukt, varbūt varēja būt kā vienas dienas aktualitāte, taču tam komplektā ir vesela virkne neatbildētu jautājumu, ko nedrīkstam nolikt tālā plauktā apputēšanai.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...