Menu
Pilnā versija
Foto

2022.gads miljonāru TOPa galvgalī ienes pārmaiņas

Daiga Kiopa, Lursoft IT valdes locekle · 18.12.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā ierasts gada nogalē, apkopojot Latvijas uzņēmumu iesniegtos gada pārskatus, atskatāmies ne tikai uz veiksmīgākajiem un straujāk augošajiem uzņēmumiem, bet arī lielākajiem pelnītājiem – Latvijas uzņēmējiem. Arī šajā gadā miljonāru saraksts tapis, balstoties uz Latvijas uzņēmumu publiskotajiem finanšu rādītājiem, aprēķinot katra uzņēmuma īpašniekam piederošo kapitāldaļu apjomu un  tam proporcionāli pienākošo peļņas daļu.

Iepriekšējo gadu nepārspētos līderus – SIA Mikrotīkls dalībniekus Arni Riekstiņu un Džonu Martinu Talliju šajā gadā izdevies apsteigt uzņēmējam Agrim Tamanim, kas ir holdingkompānijas Draugiem Group 100% īpašnieks. Agrim Tamanim piederošo uzņēmumu koppeļņa aizvadītajā gadā pārsniegusi 57,8 miljonus eiro.

Kopumā, vērtējot šī gada miljonāru sarakstu galvgali, redzams, ka, piemēram, ilggadējo privāto baņķieru vai azartspēļu jomas uzņēmēju līderpozīcijas ir nomainījuši citas paaudzes un citu nozaru uzņēmēji.

Augstās pozīcijās ierindojušies ne tikai holdingkompāniju īpašnieki, bet arī nekustamo īpašumu pārvaldītāji un attīstītāji, veselības un farmācijas nozarē strādājošo uzņēmumu īpašnieki, kā arī uzņēmēji no kokapstrādes jomas, finanšu pakalpojumu un arī IT jomas.

Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka savukārt būvniecības, transporta un loģistikas nozares uzņēmumu īpašnieku pārstāvība, salīdzinot ar to, kāda bija situācija pirms 3-5 gadiem, šajā gadā ievērojami sarukusi.

Šoreiz redzam, ka ģimeņu ciešās saites un vairāku vienas ģimenes locekļu nokļūšana pelnītāju TOPā kļuvusi biežāka parādība: var minēt vairākus piemērus - Kesenfeldu, Lipmanu, Apsīšu, Sproģu, Bērziņu ģimenes, kuru pārstāvji nokļuvuši miljonu pelnītāju vidū.

Līdzīgi kā iepriekšējā gadā miljonāru sarakstā iekļuvuši arī eksportējošo uzņēmumu īpašnieki. Tie ir ne tikai no apstrādes rūpniecības, jo redzam gan pakalpojumu eksportētājus, gan produkcijas ar augstu pievienoto vērtību ražotājus.

Te var minēt ne tikai plašāk zināmos Mikrotīkla īpašniekus, bet arī Karavelas īpašnieku Andri Biti, Kureksa īpašniekus Arni un Jāni Apsīšus, kā arī Zabbix īpašnieku Alekseju Vladiševu.

Katram no šiem uzņēmumiem eksporta apjomi gadā pārsniedz nu jau vairākus desmitus miljonus eiro, bet citiem uzņēmumiem eksporta apjomi pārsniedz pat simtus miljonu eiro. Jāuzsver, ka uzņēmēji, kas savu peļņu gūst eksporta tirgos, patiešām pelnījuši vislielākās uzslavas un pateicību gan par labi apmaksātu darbavietu nodrošināšanu un labklājības celšanu, gan par Latvijas vārda nešanu pasaulē, gan par svarīgu balstu Latvijas tautsaimniecības stiprināšanā.

Kā ik gadu arī šoreiz redzam, ka ir sarakstā iekļuvuši gan jaunpienācēji, gan tādi miljonāri, kuri TOPā pēdējo desmit gadu laikā pabijuši jau vairākkārt – piemēram, Leonīds Esterkins, Inese Karlova, Uldis Mierkalns, arī Ivo Zonne.

Apskatot miljonāru TOPu un vērtējot veiksmīgo uzņēmēju vecumu, redzams, ka jauno uzņēmēju paaudze – trīsdesmitgadnieki šajā sarakstā sevi piesaka aizvien plašāk. Turklāt daļa no tiem uzņēmumus veidojuši paši un nav tos pārmantojuši vai ieguvuši no saviem vecākiem - piemēram, Mihails Šafro, kura 2020.gadā dibinātais uzņēmums SIA Ouroboros pērn guvis 2,2 miljonus eiro peļņu, kā arī Baiba Kalniņa, SIA Ragu dārzs īpašniece, kuras uzņēmums nopelnījis 1,6 miljonus eiro.

Jāteic, ka vēl aizvien pelnītāju un arī miljonāru TOPa precīzai noteikšanai šķērslis ir akciju sabiedrību akcionāru noteikšana – proti, šobrīd šī informācija nav obligāti reģistrējama publiskā reģistrā. Tomēr jau pēc gada sakarā ar izmaiņām normatīvajos aktos akciju sabiedrību akcionāru saraksti būs kā publiskojama informācija, tas savukārt veicinās caurspīdīgumu un datu analīzes iespējas arī šajos gadījumos.  

Jāatzīmē, ka līdzīgi kā pērn arī šajā gadā sakarā ar COVID 19 valdība noteica gada pārskatu iesniegšanas termiņa pagarināšanu (kā iesniegšanas termiņš tika noteikts 31. oktobris), līdz ar to vēl novembrī ne visi lielie uzņēmumi bija iesnieguši finanšu rādītājus par pērno gadu. Tas savukārt nozīmē to, ka kāds no pelnošākajiem uzņēmējiem, ļoti iespējams, miljonāru sarakstā nav iekļuvis, jo tam piederošā uzņēmuma gada pārskats vēl aizvien nav publiskots.

Novērtē šo rakstu:

17
1