Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušā Ministru prezidenta Valda Dombrovska ģimenes neveiksmīgā biznesa valstiskajā Hipotēku bankā ņemto kredītu un īpašā "3.a portfeļa" lietā nolēmusi iesaistīties viņa partijas biedre, pašreizējā Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Viņa nākusi klajā ar publiskiem meliem par to, ka Dombrovskis, valdībā apspriežot jautājumus par Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanu, "vienmēr godīgi teicis", ka "šā jautājuma apspriešanā nepiedaloties".

"Esmu bijusi visās valdības sēdēs, kurās tika cilāts šis jautājums. Un Dombrovskis vienmēr godīgi teica: man tur ir kredīts, es šā jautājuma apspriešanā nepiedalos," - tā Ministru prezidente Straujuma paziņojusi 17. jūnija Neatkarīgajā Rīta Avīzē.

Nākot klajā ar šo paziņojumu ar nolūku atbalstīt savu partijas biedru un priekšgājēju premjera postenī, Straujuma ir samelojusies, - Ministru kabineta sēžu protokoli un Valsts kancelejas informācija rāda, ka vismaz divās valdības sēdēs, kurās piedalījusies gan Straujuma, gan Dombrovskis un kurās spriests par Hipotēku bankas likteni, Dombrovskis ir piedalījies attiecīgā jautājuma apspriešanā.

Ministru kabineta interneta mājas lapā www.mk.gov.lv 2009. gada 24. novembra valdības sēdes protokola 51.§ ir atrodams šāds ieraksts: "Koncepcijas projekts "Valsts akciju sabiedrības "Latvijas Hipotēku un zemes banka" pārveide par Attīstības banku" TA-4297 (R.Fišers, L.Straujuma, E.Dreimane, V.Dombrovskis)

1. Atbalstīt iesniegto protokollēmuma projektu. 2. Valsts kancelejai kopīgi ar Finanšu ministriju noformēt protokollēmuma projektu rīkojuma projekta veidā, ņemot vērā izteiktos priekšlikumus par projekta 3.2.apakšpunkta papildināšanu ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, par atbalsta saskaņošanu ar Eiropas Komisiju, un Valsts kancelejai sagatavot rīkojuma projektu parakstīšanai pēc šī protokollēmuma 3.punktā minētā līguma iesniegšanas.

3. Finanšu ministrijai iesniegt Valsts kancelejā 2009. gada 2.oktobra aizdevuma līgumu starp Hipotēku banku un Eiropas Investīciju banku, kā arī atbilstoši iesniegtā protokollēmuma projekta 3.3.apakšpunktam precizētu koncepciju "Valsts akciju sabiedrības "Latvijas Hipotēku un zemes banka" pārveide par Attīstības banku"."

Tas nozīmē, ka 2009. gada 24. novembra valdības sēdē, kurā piedalījusies gan Straujuma, gan Dombrovskis, viņi abi piedalījušies spriešanā par Hipotēku bankas pārveides koncepciju. Dombrovskis pretēji Straujumas apgalvojumam ne tikai nav atteicies no piedalīšanās šī jautājuma izlemšanā, bet arī uzstājies tajā.

Savukārt 2011.gada 1.novembra valdības sēdes protokola 64.§ ir atrodams šāds ieraksts: "64.§ Informatīvais ziņojums "Par valsts akciju sabiedrības “Latvijas Hipotēku un zemes banka” pārveides procesu par attīstības banku un komercdaļas pārdošanas stratēģiju" 2684-DV (S.Bajāre, D.Lagzdiņa, I.Jansons, M.Krūtainis, D.Pavļuts, E.Dreimane, G.Bērziņš, E.Sprūdžs, R.Paņko, M.Kālis, V.Dombrovskis)."

Tāpat šīs valdības sēdes protokolā norādīts, ka šajā valdības sēdē piedalījusies arī zemkopības ministre Straujuma. Tas nozīmē, ka arī šajā reizē pretēji Straujumas apgalvojumam Dombrovskis piedalījies spriešanā par Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanu un tajā arī uzstājies.

Pēc oficiāla Pietiek informācijas pieprasījuma saņemšanas Valsts kanceleja jau aizvadītajā nedēļā apstiprināja, ka nevienā no šo valdības sēžu protokoliem "nav fiksēts V.Dombrovska atsevišķais viedoklis, kā arī nav informācijas par V.Dombrovska ģimenes biznesa kredītiem. Tāpat nav informācijas par V.Dombrovska atstatīšanas no attiecīga jautājuma izskatīšanas".

Nevienā no šiem gadījumiem Dombrovskis arī nav balsojis pret lēmumu pieņemšanu: "Tā kā neviens no klātesošajiem Ministru kabineta locekļiem pret lēmumu neiebilda, lēmums tika pieņemts vienprātīgi – bez balsojuma. Kā jau iepriekš norādījām, atbilstoši Ministru kabineta iekārtas likuma 30.panta otrajai daļai Ministru kabinets lēmumu pieņem vienprātīgi, ja neviens no klātesošajiem Ministru kabineta locekļiem pret lēmumu neiebilst."

Pirms Straujumas ar līdzīgiem meliem klajā jau bija nācis pats Dombrovskis. "Ņemot vērā, ka bankas komercdaļā bija arī manai sievai daļēji piederoša uzņēmuma kredīts, es valdības ministrus savlaicīgi par to informēju, nepiedalījos šo jautājumu izskatīšanā un lēmumu pieņemšanā, šo faktu fiksējot valdības sēdes protokolā, kā arī nododot sēdes vadību finanšu ministram," - ar šādu paziņojumu, sūdzoties par pret viņu vērstu "melnā PR kampaņu", Dombrovskis nāca klajā šā gada 27. maijā.

Šis paziņojums attiecās uz pagājušā gada 21. maija sēdi, kad valdība slēgtā sēdē lēma par speciāli izdalītā Hipotēku bankas "3.a portfeļa" pārdošanu Rietumu bankai par joprojām slēptu cenu un neatklātiem nosacījumiem. Šajā portfelī, kā zināms, atradās arī Dombrovsku ģimenes biznesa ņemtie kredīti. Vēl joprojām ne Dombrovskis, ne Finanšu ministrija nevēlas atklāt, cik kredītu bija šajā īpašajā portfelī, par kādu summu, ar kādu atlaidi un ar kādiem noteikumiem tas tika pārdots Rietumu bankai.

Sākotnēji, kad bija zināms, ka Dombrovskis atstatījies no Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanas jautājuma izskatīšanas pagājušā gada 21. maija Ministru kabineta sēdē, Pietiek pauda viedokli, ka līdz ar to Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktā pārbaude par iespējamo ekspremjera interešu konfliktu ir formāla un bezjēdzīga. Taču jaunatklātie fakti, ka vairākās valdības sēdēs Dombrovskis ir piedalījies spriešanā un lemšanā par savas ģimenes biznesa kredītdevēju, liecina par uzskatāmu interešu konflikta situāciju arī KNAB izpratnē.

Novērtē šo rakstu:

0
0