Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan lielākie politiskie satricinājumi vismaz ārēji ceturtdien saistījās ar tieslietu ministra demisiju un tās radīto apdraudējumu valdības stabilitātei, daudz nemanāmāk, bet lielākas kaislības politikas kuluāros izraisīja Saeimas balsojums par valstij piederošās Hipotēku bankas pamatkapitāla palielināšanu par 25 miljoniem latu. 

Koalīcijas partneris Reformu partijas Saeimas frakcijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis tikai pēdējā brīdī no tribīnes paziņoja, ka, lai arī iebilst pret necaurskatāmo procedūru, tomēr atbalstīs šo lēmumu, un rezultātā par to nobalsoja 53 koalīcijas deputāti, bet pret bija 38 deputāti no Zaļo un zemnieku savienības un Saskaņas centra.

Neilgi pirms balsojuma finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) bija brīdinājis savu partiju, ka demisionēs negatīva balsojuma gadījumā. Jau pēc balsojuma Vilks Pietiek rīcībā esošo informāciju apstiprināja. "Es to nevēlējos kā ministrs piedzīvot, es neredzētu, kā varētu būt par ministru tādā situācijā [ja Saeima nebūtu piekritusi viņa pozīcijai par Hipotēku bankas pamatkapitāla palielināšanu]," atzina Vilks. 

Iespējams, tas nospēlēja lielāko lomu, lai Vienotība piekristu pārskatīt līdzšinējās sev izdevīgās attiecības ar koalīcijas partneri Reformu partiju un ietu uz politiskiem kompromisiem, apsolot tai, ka vairs nebremzēs reformas Ventspils un Rīgas brīvostās. Sava finanšu ministra demisijas draudu ēnā Vienotība īsi pirms šī balsojuma politiskās konsultācijās Reformu partijai apsolīja, ka neliks šķēršļus sava politiķa Olafa Pulka nomaiņai Rīgas brīvostas valdē.

Pulkam, kā zināms, 8. maijā beidzās pilnvaras, un jau iepriekš, ņemot vērā atklātajiem faktiem par interešu konfliktu, ko izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts bija paziņojis, ka ir zaudējis uzticību Pulkam kā Ekonomikas ministrijas pārstāvim brīvostā. Pulks brīvostas valdē nonāca Vienotības ekonomikas ministra Arta Kampara laikā, un šī partija, nevēloties zaudēt saimnieciski ietekmīgo amatu, lika šķēršļus Pulka nomaiņai pret publiskas ekspertu atlases ceļā izraudzīto jauno brīvostas valdes locekļa kandidātu Ģirtu Greiškalnu no Ārvalstu investoru padomes.

Reformu partijas pārstāvji Pietiek noliedza, ka šī balsojuma kontekstā būtu apspriesta  partijas priekšsēdētāja vietnieces Sandras Sondores-Kukules un no partijas saraksta Kurzemē startējušās ventspilnieka Aivja Landmaņa virzīšana darbam brīvostu valdēs. Baumas, ka runa ir par šīm kandidatūrām, pret kurām asi iebildis Ventspils mērs Aivars Lembergs, Saeimas kuluāros ceturtdien izplatīja Vienotības un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji.

Vienotības politiķi jau vairākas stundas pirms balsojuma par Hipotēku banku  neslēpa niknumu par Reformu partijas rezervēto attieksmi, ko tā pamatoja ar nepietiekamo informāciju un Vienotības uzspiesto sasteigto un necaurredzamo lēmuma pieņemšanas procedūru. Saeimas kuluāros no Vienotības puses tika izplatītas runas, ka Reformu partija kā nosacījumu pozitīvam balsojumam par Hipotēku banku prasot zaļo gaismu "savējo"  virzīšanai brīvostās. Reformu partijas priekšsēdētāja vietnieks, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs to noliedza, sakot, ka runa šobrīd ir par Greiškalna virzīšanu, kurš nav saistīts ar partiju. Runa esot par plašāku ostu reformu iekustināšanu, tostarp virzību ar Pasaules bankas pētījumu par situāciju ostās.

Novērtē šo rakstu:

0
0