Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vienotības Rīgas domes deputāta kandidāts Mārtiņš Greste, kas savulaik guva plašu ievērību ar sava privātā mersedesa līzinga apmaksu no valsts AS Pasažieru vilciens līdzekļiem, savā jaunajā darbavietā, valsts AS Pasažieru vilciens kontrolētajā AS  VRC Zasulauks kā valdes priekšsēdētājs saņem nevis algu, bet gan "u.c. ienākumus", rāda Grestes nule publiskotā valsts amatpersonas deklarācija. Iespējams, šāds mistisks atalgojuma veids izvēlēts, ņemot vērā Grestes jau 2010. ierosināto fiziskas personas maksātnespējas procesa lietu.

Politiskas vienošanās rezultātā līdz tam personiskajā biznesā izcili neveiksmīgais Greste, kurš saistībā ar savu "mersedesa lietu" bija spiests atstāt Pasažieru vilciena valdes locekļa posteni, pagājušā gada 24. jūlijā kļuva par AS VRC Zasulauks valdes priekšsēdētāju. Šajā uzņēmumā, kā rāda Lursoft dati, 49% pieder AS Rīgas Vagonbūves rūpnīca, bet 51% kontrolpakete - Pasažieru vilcienam; uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir politiķa Edgara Jaunupa tēvs Modris Jaunups.

Kā rāda Grestes iesniegtā amatpersonas deklarācija, jaunajā darba vietā viņš piecu mēnešu laikā saņēmis kopā 13 107 latus, taču šī summa saņemta nevis kā atalgojums, bet gan kā "u.c. ienākumi".

Pietiek pagaidām nav izdevies saņemt nekādus paskaidrojumus ne no uzņēmuma, ne no paša Grestes, savukārt nodokļu eksperti Pietiek ir izteikuši pieņēmumu, ka kāda "alternatīva" atalgojuma saņemšanas forma izmantota, ņemot vērā Grestes iespaidīgo parādsaistību apjomu un viņa paša iepriekšējā amatpersonas deklarācijā uzrādīto - ka "ar Rīgas Vidzemes pr-tas tiesas lēmumu 07.04.2010. ir ierosināta fiziskās personas Mārtiņa Grestes maksātnespējas procesa lieta". Kā rāda Grestes amatpersonas deklarācija, viņa parādsaistības ir vairāk nekā 410 tūkstoši latu.

Kā zināms, arī iepriekš Grestem ir bijusi tendence uz radošu rīcību personisko finanšu jomā. Greste pazīstams ar to, ka laikā, kad viņš bija akciju sabiedrības Pasažieru vilciens valdes loceklis, šis valsts uzņēmums no saviem līdzekļiem apmaksāja tagadējā deputāta kandidāta personiskā mersedesa līzingu. Greste šos maksājumus uzskatīja par pašsaprotamiem tāpat kā Vienotības vadība, kas savu kolēģi ar mersedesu pēc skandāla paklusām iebīdīja VRC Zasulauks valdē.

Pietiek rīcībā bija nonācis kāds dokuments, ko 2009. gada 3. septembrī bija parakstījis toreizējais Pasažieru vilciena valdes priekšsēdētājs Andulis Židkovs. Saskaņā ar šo vienošanos „par saistību pārņemšanu un līzinga veida maiņu”, valsts uzņēmuma no privātfirmas GSM Birojs pārņēma visas tās saistības pret līzinga uzņēmumu sakarā ar automašīnas Mercedes Benz S320 finanšu līzingu.

Tas nozīmēja, ka valsts uzņēmums Pasažieru vilciens uzņemas turpmāk privātās kompānijas vietā veikt līzinga maksājumus par tās līzingā ņemtu automašīnu, kuras atlikusī vērtība bija vairāk nekā 22 tūkstoši eiro. Savukārt šo automašīnu lietoja pats Greste.

Arī privātfirma piederēja Grestu ģimenei: kā rādīja Lursoft datu bāze, šajā firmā jau kopš tā dibināšanas 2007. gadā puse kapitāldaļu pieder pašam Grestem, bet otra puse – uzņēmuma valdes loceklei, 1960. gadā dzimušajai Silvijai Grestei (Mārtiņa Grestes amatpersonas deklarācijā šī kundze iepriekš bija uzrādīta kā viņa dzīvesbiedre).

Tas nozīmē – jau nepilnu mēnesi pēc Grestes stāšanās valsts uzņēmuma Pasažieru vilciens valdes locekļa postenī šis valsts uzņēmums sāka maksāt par sava jaunā valdes locekļa privātfirmas līzingā iegādāto Mercedes Benz automašīnu. Faktiski papildus iespaidīgajai algai - vidēji gandrīz 2700 latu mēnesī - Greste saņēma vēl arī līzinga nomaksu - 410 latu mēnesī.

Turklāt Pasažieru vilciens, pārņemot sava valdes locekļa Grestes privātfirmas Mercedes līzingu, reizē tika arī pie pienākuma regulāri apmaksāt iespaidīgus auto remonta un apkopes rēķinus. 2011. gada laikā vien Grestes bijušais privātmersedess, par ko nu maksāja valsts uzņēmums, meistaru rokās bija pabijis vismaz deviņas reizes.

Pats Vienotības nozīmīgais kadrs Pietiek sākotnēji gan apgalvoja, ka viņam šādi labumi vienkārši pienākoties un nekā slikta tur neesot: „Man kā valdes loceklim pienākas mašīna! Bija vai nu jāpērk jauna vai kādi citi varianti. Es piedāvāju šo variantu, kas ir daudz lētāks nekā tie varianti, kas ir Pasažieru vilcienam.”

Izlocīšanās tomēr nepalīdzēja, un Greste tomēr kļuva par to reto Vienotības pārstāvi, kura rīcību priekšvēlēšanu gaisotnē atklāti nosodīja pat parasti iecietīgā šīs partijas ētikas komisija, un beigu beigās viņš amatu zaudēja.

Taču Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc ilgākas pārbaudes tomēr atrada pamatojumu, lai Gresti nesodītu, kaut bija noskaidrojis, ka Vienotības pārstāvis pat personiski piedalījies lēmuma pieņemšanā par viņa mersedesa līguma pārņemšanu. KNAB "pamanīja", ka šajā lietā iestājies noilgums.

Savukārt jau drīz Vienotības "finanšu speciālists" tika iecelts par cita valstij piederoša uzņēmuma VRC Zasulauks valdes priekšsēdētāju.

Vienotības Rīgas mēra amata kandidāte Sarmīte Ēlerte, kas pazīstama kā augstas ētikas un principu cilvēks, nav vēlējusies atbildēt uz Pietiek jautājumu - vai viņas morāles principi atļauj viņai startēt vienā vēlēšanu sarakstā ar cilvēku, kurš pat savu mersedesu mēģinājis apmaksāt no valsts kabatas. 

Novērtē šo rakstu:

0
0