Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan Ekonomikas ministrija (EM) un Satiksmes ministrija (SM) uz otrdienas Ministru kabineta sēdi ir sagatavojusi dokumentus kopumā trīs Ventspils un Rīgas brīvostu valžu locekļu nomaiņai, Vienotība šīm pārmaiņām ir "norāvusi politisko stopkrānu", un lēmums kārtējo reizi atlikts, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Pirmdienas pēcpusdienā drīz pēc koalīcijas sanāksmes slepenībā notikušās sarunas starp Vienotību un Reformu partiju par ostu jautājumiem beidzās bez rezultāta.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, EM uz otrdienas valdības sēdi bija sagatavojusi dokumentus par līdzšinējā ministrijas pārstāvja Rīgas brīvostas valdē Olafa Pulka (Vienotība) atsaukšanu un konsultācijās ar ekspertiem izraudzītā jaunā brīvostas valdes locekļa Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektora Ģirta Greiškalna apstiprināšanu amatā. Pulka pilnvaras amatā beidzās jau 8. maijā, bet viņš, kā Pietiek jau rakstīja, pēdējā brīvostas valdes sēdē nav atturējies no balsošanas par saimnieciskiem lēmumiem.

Tāpat SM uz otrdienas valdības sēdi bija sagatavojusi dokumentus par divu Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) savulaik deleģēto Rīgas un Ventspils brīvostu valžu locekļu nomaiņu. Arta Stuckas vietā uz Ventspils brīvostas valdi tiktu virzīts SM valsts sekretārs Anrijs Matīss, bet Jura Vaskāna vietā - SM valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, SM vadība jau piektdien bija informējusi abus ar ZZS ietekmi saistītos brīvostu valžu locekļus, ka otrdien viņi tiks atsaukti no amatiem.

Ne SM, ne EM sagatavotie lēmumprojekti tomēr otrdienas Ministru kabineta sēdes dienaskārtībā neparādījās. Iemesls - saskaņojumu virzībai ar pārmaiņām brīvostās nav devusi Vienotība. Personāliju nomaiņa Ventspils un Rīgas brīvostu valdēs nav izdevīga diviem ietekmīgiem Latvijas politikas spēlētājiem - Vienotībai un ZZS faktiskajam līderim Aivaram Lembergam. Tā kā EM, kurai saskaņā ar likumu ir tiesības deleģēt valsts pārstāvi darbam brīvostās, kopš Saeimas ārkārtas vēlēšanām ir izslīdējusi no Vienotības rokām, šī kvota nu pienākas Reformu partijai. Tas nozīmē, ka ienesīgos un saimnieciski ietekmīgos amatus zaudētu ekonomikas ministra Arta Kampara reiz virzītie Olafs Pulks Rīgā un Antons Vjaters Ventspilī. Lembergs jau zaudējis vienu savējo Rīgas brīvostas valdē - Viesturu Silenieku, kuru Reformu partija nomainīja ar pašvaldību ministra Edmunda Sprūdža virzīto juristi Ingu Antāni.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, kuluāros notiek juridiska stīvēšanās par to, vai Pulks pirms nomaiņas būtu atsaucams, ko var izdarīt, ja valdības sēdē tam neiebilst Vienotības ministri. Vienotības līderi neformālās konsultācijās arī nav noņēmuši iebildes pret Lemberga oponenta Aivja Landmaņa virzīšanu darbam Ventspils brīvostas valdē, ko apsver Reformu partija. Landmanis savulaik darbojās Jaunajā laikā, bet tad vīlās šajā politiskajā spēkā pēc tā ciešās sadarbības ar Lembergu 10. Saeimas laikā. 

Vairākus mēnešus Vienotība saviem partneriem koalīcijā - Reformu partijai - politiskā veto uzlikšanu pārmaiņām ostās, kas līdz šim ir bijis viens no veco oligarhu ietekmes bastioniem, pamatoja ar nepieciešamību "nekaitināt zaļos zemniekus", jo koalīcijai bija vajadzīgas ZZS balsis, lai pieņemtu jauno ES fiskālās disciplīnas līgumu. Šis parlamenta balsojums jau ir noticis, tādēļ Reformu partija plānoja virzīties uz priekšu ar pārmaiņām ostās, bet tam atkal tiek likti šķēršļi.

Noprotams, ka, nevēloties saasinājumu attiecībās ar koalīcijas partneri Vienotību, Reformu partijas pārstāvji pirmdien bija vārdos skopi un no komentāriem par notiekošo atturējās. Pietiek par slepenajām sarunām uzzināja aplinkus no avotiem valdībā.

Oficiālajās amatpersonu dienaskārtībās abu koalīcijas partneru sarunas par ostu reformām pirmdien nebija atrodamas. Vienotības līderi Solvita Āboltiņa un premjers Valdis Dombrovskis tikšanos Saeimas priekšsēdētājas kabinetā par ostu valžu nomaiņu pameta smaidīgi. Domīgus un drūmus vaigus rādīja Reformu partijas pārstāvji šajās sarunās - ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un partijas valdes priekšsēdētāja vietnieki Sandra Sondore-Kukule un liepājnieks Jānis Vilnītis, novēroja Pietiek. "Nekādas vienošanās nav," skopi norādīja Sondore-Kukule un tālākus komentārus nevēlējās sniegt, jo ar Vienotību pārrunātais vēl esot jāapspriež partijā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0