Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdošās partijas Vienotība biedrs Mārtiņš Greste, kuru pērnajā oktobrī Satiksmes ministrija (SM) pēc publiska skandāla atsauca no a/s Pasažieru vilciens valdes, aizvadītajā nedēļā bez konkursa iekārtots šīs valsts kapitālsabiedrības meitasuzņēmuma a/s VRC Zasulauks valdē un ievēlēts par tās valdes priekšsēdētāju, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Uzņēmuma valdē iekārtots vēl viens ar politisko aizmuguri saistīts cilvēks - tā dēvētā neatkarīgo deputātu "sešinieka" ieteiktais Valters Grīnvalds. Šo var uzskatīt par kompensāciju "sešiniekam", jo Grīnvaldu pirms mēneša "noīsināja" no lidsabiedrības airBaltic padomes. Pēc neoficiālas informācijas, par ko rakstīja Pietiek, tas bija saistīts ar kāda reklāmas pakalpojumu iepirkuma lobēšanu.

Kā rāda Lursoft dati, 51% a/s VRC Zasulauks, kas nodarbojas ar vagonu remontu, kapitāldaļu pieder valstij caur a/s Pasažieru vilciens, bet atlikušie 49% - privātajam uzņēmumam a/s Rīgas vagonbūves rūpnīca, kas kā potenciālais apakšuzņēmējs kopā ar spāņu koncernu CAF ir iesaistīts nobremzētajā jauno vilcienu iepirkuma konkursā. Nozares zinātāji uz VRC Zasulauks norāda kā uz ticamāko jauno vilcienu apkopes nodrošinātāju, ja konkurss neizgāzīsies.

Tieši ar valdošās partijas Vienotība vēlmi pastiprināt kontroli pār vilcienu iepirkumu tiek saistīta Grestes iecelšana VRC Zasulauks vadībā. Maijā Vienotība jau izpelnījās kritiku par vēlēšanās caurkritušā eksministra Aigara Štokenberga iekārtošanu a/s Pasažieru vilciens valdē, kas notika bez konkursa un lēmuma publiskas argumentācijas.

Kā noskaidroja Pietiek, aizvadītajā nedēļā tikpat klusi un bez konkursa par VRC Zasulauks valdes priekšsēdētāju iecelts Vienotības biedrs Greste. "Tā ir taisnība. Tas ir padomes lēmums. Greste ir profesionāls cilvēks, kurš ir strādājis šajā jomā," Pietiek rīcībā esošo informāciju par Gresti otrdien apstiprināja uzņēmuma lielākā akcionāra a/s Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis.

Viņš Gresti raksturoja kā profesionālu cilvēku, kura kandidatūra uzpeldējusi sarunā ar citu nesen iecelto a/s Pasažieru vilciens valdes locekli Anriju Brencānu, kurš iepriekš darbojās VRC Zasulauks valdē un pašlaik jaunajā amatā "atbild par Zasulauka virzienu".

VRC Zasulauks padomes priekšsēdētāja amatu kopš 2010. gada spējis saglabāt Vienotības kasiera Edgara Jaunupa tēvs Modris Jaunups, lai gan publiski tiek apgalvots, ka šīs ģimenes ietekme finansējuma piesaistē partijai ir izskausta.

Grestes kandidatūra esot apspriesta a/s Pasažieru vilciens valdē, un Birkmanim ar Gresti bijusi darba intervija, kuras laikā viņam neesot radušās šaubas par to, ka "Greste ir profesionālis ar pieredzi šajā jomā". Vai Brencāns jeb tomēr kāds no Grestes partijas biedriem ieteicis viņu VRC Zasulauks vadībai, Birkmanis nevarēja pateikt. Viņš pats neesot ar partijām saistīts cilvēks, tādēļ Grestes politiskajai piederībai neesot pievērsis uzmanību.

Runas par to, ka valsts varētu pārņemt Rīgas vagonbūves rūpnīcai piederošos 49% kapitāldaļu VRC Zasulauks, īstenojot līdzīgu shēmu kā gadījumā ar airBaltic, un tā iegūstot kontroli pār vilcienu iepirkuma līguma ar CAF izpildi, Birkmanis Pietiek otrdien nodēvēja par "spekulācijām". "Mēs strādājam konstruktīvā dialogā ar Rīgas vagonbūves rūpnīcu. Tuvākajā laikā gaidām konkrētus uzņēmuma attīstības piedāvājumus no jaunās Zasulauka vadības, ar ko arī saistītas izmaiņas," teica a/s Pasažieru vilciens vadītājs. No VRC Zasulauks valdes aizvadītajā nedēļā atsaukti līdzšinējais valdes priekšsēdētājs Olafs Brežinsis un valdes loceklis Pauls Puķe.

Jāatgādina, ka SM, kas ir valsts kapitāldaļu turētāja a/s Pasažieru vilciens, Gresti 2011. gada oktobrī atsauca no uzņēmuma valdes pēc tam, kad gaismā nāca informācija par politiski ieceltā valdes locekļa iedzīvošanos uz valsts uzņēmuma rēķina.

Atklājās, ka drīz pēc Grestes stāšanās amatā a/s Pasažieru vilciens pārņēmis līzinga maksājumus par politiķa Mercedes Benz automašīnu, par ko pirms gada rakstīja Pietiek. Divu gadu laikā kopš līzinga maksājumu nodošanas valstij piederošajam uzņēmumam, Grestes auto bija izmaksājusi aptuveni 19 000 latu jeb aptuveni 785 latus mēnesī no nodokļu maksātāju naudas.

Grestes atsaukšana no Pasažieru vilciena valdes arī tika pamatota ar publisku kritiku par to, ka viņš neesot uzņēmies atbildību ne par kādu konkrētu sfēru, lai gan viņam piedāvāts pārraudzīt mārketinga aktivitātes. Vienotības Ētikas komisija atzina, ka Greste ir nodarījis kaitējumu partijas reputācijai, bet viņu no savām rindām neizslēdza.

Novērtē šo rakstu:

0
0