Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Drošības policijas darbinieku 23. jūlijā brutāli aizturētā un pašlaik Rīgas Centrālcietumā ievietotā kādreizējā cilvēktiesību aizstāvības grupas Helsinki-86 dibinātāja Linarda Grantiņa radinieki nodevuši Pietiek viņa aizstāvju - advokātu Jāņa Vildera un Pāvela Rebenoka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai adresētu iesniegumu, ar kuru tiek lūgts mainīt Grantiņam pašreizējo drošības līdzekli. Cita starpā šis iesniegums sniedz detalizētu ieskatu "oficiālajā spīdzināšanā", kurai pašlaik pakļauts Grantiņš, - publicējam spilgtākos fragmentus no šī dokumenta.

"Aizturēšanas laikā – 23.07.2015, Liepājā, pret 64 gadus vecu un ļoti smagi slimu cilvēku no Drošības policijas darbinieku puses tika piemērots pārmērīgs spēks, kam nebija nedz objektīvas nepieciešamības, nedz tiesiska pamata, kā rezultātā Linardam Grantiņam tika nodarīti smagi neatgriezeniski miesas bojājumi, kurus apliecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas medicīniskā dokumentācija.

Aizturēšanas rezultātā Linardam Grantiņam tika salauzts kreisās rokas elkonis, kuru nav iespējams sadziedēt bez sarežģītām medicīniskām manipulācijām – operācijas (kura šobrīd vēl nav veikta, un Rīgas Centrālcietumā to nav iespējams veikt), kā arī ir visas labās rokas dziļi, asiņojoši miesas nobrāzumi un smags nieru sasitums un, iespējams, arī citu iekšēju, dzīvībai svarīgu orgānu bojājums (nav veikta pilna ķermeņa diagnostika, kaut arī ir sūdzības par slikto pašsajūtu).

Vēl jo vairāk – Linardam Grantiņam ir smagas veselības problēmas, kas saasinājušās pēc viņa aizturēšanas, un kuru novēršanai šobrīd netiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība. Proti, Linardam Grantiņam ir Vācijā diagnosticēta hroniska slimība - multiplā jeb izkaisītā skleroze (neārstējama slimība), kuras izplatības ierobežošanai ir nepieciešami medikamenti, kuru nav Rīgas Centrālcietumā - interferons, lirika, kortizona sistēma, un bez kuriem var iestāties slimības pēkšņs saasinājums – vispārēji ķermeņa krampji, lēkme un viņa nāve. Šo faktu atzina arī Rīgas Centrālcietumā 31.07.2015 Linardu Grantiņu apskatījušais Rīgas Centrālcietumā ārsts – terapeits Natalija Kapina, un ārsta palīgs Linda Ļubeznova.

Ņemot vērā to, ka Linarda Grantiņa medicīniskā dokumentācija atrodas Vācijā, lai vismaz kaut ko darītu viņa medicīniskā stāvokļa stabilizācijai, ir nepieciešams atkārtoti Latvijā noteikt viņa diagnozi, ko veic caur magnētisko rezonansi un, kura Latvijā viņam joprojām nav veikta, jo uz to rindā ir jāgaida vismaz 2-3 mēneši. Linards Grantiņš ir gatavs par saviem personīgajiem līdzekļiem to apmaksāt, taču arī šāda iespēja viņam pagaidām nav dota, kaut arī Linarda Grantiņa aizstāvji ir pieteikuši attiecīgus rakstveida lūgumus gan Rīgas Centrālcietuma priekšniekam, galvenajam ārstam.

Ņemot vērā to, ka šajā situācijā acīmredzami ir notikusi nesamērīga spēka pielietošana pie Linarda Grantiņa aizturēšanas 23.07.2015 Liepājā, kā rezultātā ir nodarīti smagi miesas bojājumi (neatgriezeniski sakropļota Linarda Grantiņa kreisā roka), kuru novēršanai ir nepieciešama operācija un citas medicīniskas manipulācijas, kā arī Rīgas Centrālcietumā nav pieejama medicīniskā palīdzība viņa pamatslimības ārstēšanai, Linards Grantiņš var saņemt kvalificētu ārstu palīdzību tikai ārpus cietumā.

Atrodoties apcietinājumā, Linardam Grantiņam ir strauji pasliktinājies veselības stāvoklis. Jau sākotnējā periodā gan procesa virzītājam un Rīgas Centrālcietuma administrācijai bija iesniegti izraksti no slimības vēstures, taču sūdzības par veselības stāvokli tika ignorētas.

Rīgas Centrālcietuma galvenais ārsts Māris Jirgens telefoniski ir informējis aizstāvjus, ka Linards Grantiņš kopš 07.08.2015. (pagājušās nedēļas piektdienas) atrodas medblokā un sestdienā – 08.08.2015, un svētdienā – 09.08.2015 viņš ir bijis pieslēgts pie sistēmas.

Papildus ārsts ir informējis, ka Rīgas Centrālcietumam nav pieejami nepieciešami medikamenti, tos nav iespējams piegādāt pat par naudu, jo tie ir recepšu medikamenti un tos var izrakstīt tikai neirologs, ko Rīgas Centrālcietums nevar nodrošināt. Vizīte pie neirologa sākotnēji bija pieteikta uz 2015. gada 24. septembri, taču, kad esam piekrituši šo vizīti apmaksāt, tā, pat ar visu samaksu no personīgajiem līdzekļiem, ir pārlikta tikai uz 2015. gada 27. augustu.

Atsevišķi jānorāda, ka aizturēšanas rezultātā Linardam Grantiņam tika nodarīti vismaz sekojoši tīši smagi miesas bojājumi, kurus izdarījušas valsts amatpersonas – Drošības policijas darbinieki, tādā veidā apzināti demonstrējot pret Linardu Grantiņu savu fizisko pārspēku un personisko nepatiku:

1)   Linardam Grantiņam tika salauzts kreisās rokas elkonis, kuru nav iespējams bez sarežģītām medicīniskām manipulācijām – operācijas, sadziedēt. Tieši uz šīs acīmredzami salauztās rokas, viņam tika uzlikti rokudzelži, un tikai šī roka tika ar rokudzelžiem pieķēdēta pie Drošības policijas darbinieku automašīnas salona roktura, un šādā stāvoklī 3 (trīs) stundu laikā (nodarot smagas, neizturamas ciešanas) Linards Grantiņš tika nogādāts no Liepājas uz Rīgu.

2)   Aizturēšanas laikā Linards Grantiņš bez jebkādas nepieciešamības tika brutāli nogāzts zemē uz asfalta, kā rezultātā viņam ir visas labās rokas dziļi, asiņojoši miesas nobrāzumi un, viņam atrodoties šādā guļošā stāvoklī, Drošības policijas darbinieki vairākas reizes ar kājām iesita pa ķermeni, kā rezultātā Linards Grantiņš guva smagu nieru sasitumu, iespējams, tika traumēti arī citi dzīvībai svarīgi orgāni.

Neizturamo sāpju dēļ Linards Grantiņš tika 2015. gada 23. jūlijā nogādāts Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, kur minētie Linardam Grantiņam nodarītie miesas bojājumi arī tika mediķu konstatēti. Smagā un sarežģītā rokas elkoņa lūzuma dēļ to nav iespējams ieģipsēt, tāpēc arī šobrīd Linardam Grantiņam tiek nodarītas neizturamas ciešanas, un viņam netiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība.

Vācu ārstu 03.08.2015. izrakstā ir norādīts, ka akūtu paralīzes izpausmju gadījumā (kas šobrīd ir L.Grantiņam), nepieciešams veikt pacienta neiroloģisko izmeklēšanu un ārstēšanu slimnīcā.

Uzskatu, ka pie šādiem apstākļiem Linarda Grantiņa turēšana apcietinājumā ir uzskatāma par spīdzināšanu un rupju cilvēktiesību pārkāpumu.

Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 3.p. nosaka - Nevienu cilvēku nedrīkst spīdzināt vai cietsirdīgi vai pazemojoši ar viņu apieties vai sodīt.

Eiropas Savienībā savās nostādnēs pret spīdzināšanu ir norādījusi, ka valstīm ir nepieciešams pieņemt un ieviest juridiskas un procesuālas garantijas pret spīdzināšanu un sliktu apiešanos, lai nodrošinātu, ka personas, kurām atņemta brīvība, nonāk tiesas iestādēs bez kavēšanās, ka tām nekavējoties ir pieejami advokāti un medicīniska aprūpe, un tie arī regulāri pieejami vēlāk, un nodrošināt, ka personas, kurām atņemta brīvība, var informēt savus radiniekus un citas svarīgas trešās puses bez kavēšanās."

Novērtē šo rakstu:

0
0