Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts akciju sabiedrībai Latvijas dzelzceļš tuvi avoti apgalvo, ka uzņēmuma meitaskompānijas LDz Cargo rīkotā vairākus miljonus latu vērtā „divnedēļu atklātā konkursa” uzvarētāji faktiski esot zināmi jau pirms konkursa oficiālā noslēguma, - ja neuzvarēšot bijušajam Skonto grupas dalībniekam Jurijam Simoņenkovam netieši piederošā SIA Sigmen, „rezerves variants” esot Ukrainas Stahanovas pilsētas vagonbūves rūpnīca.

Pietiek jau informēja, LDz Cargo nule izsludinātais konkurss rada nopietnas aizdomas par jau iepriekš „sarunātu” tā iznākumu: konkursā, kura vērtība varētu būt virs četriem miljoniem latu, pretendentiem apjomīgais piedāvājums par 100 kravas vagonu – platformu piegādi jāsagatavo un jāiesniedz divu nedēļu laikā. Nozares speciālisti vienbalsīgi apgalvo: šāda apjoma un sarežģītības konkursam piedāvājums nepilnās divās nedēļās nav sagatavojams, protams, ja vien „vajadzīgie” pretendenti atšķirībā no pārējiem par konkursu un tā nosacījumiem nav informēti jau krietnu laiku iepriekš.

To, ka iepriekšējas pārrunas ar „vajadzīgajiem” pretendentiem jau notikušas un viņiem atšķirībā no citiem nekāda pārsteiguma par konkursu nebūs, aizvadītajā nedēļā apliecināja pat Latvijas dzelzceļa preses pārstāve Antra Birzule, apliecinot, ka „14 dienu pieteikšanās termiņš nav pārāk īss, jo tie, kuri reāli var piedāvāt šādas platformas, ir pauduši gatavību iesniegt piedāvājumus”.

Nu ar Latvijas dzelzceļu saistīti avoti pirms konkursa oficiālā noslēguma jau ir gatavi nosaukt tā gaidāmos uzvarētājus – Latvijā reģistrēto SIA Sigmen, kas faktiski uzskatāma par Krievijas Ņižņijtagilas metalurģijas kombināta pārstāvi, vai Ukrainas Stahanovas vagonbūves rūpnīcu.

Sigmen ir arī daudzkārtējs Latvijas dzelzceļa organizētu sliežu u.c. konkursu uzvarētājs. Jāpiezīmē, ka Latvijas dzelzceļa tehniskās prasības sliedēm ir ļoti specifiskas - tās ir izstrādātas un atbilst tikai viena Krievijas uzņēmuma – Ņižņijtagilas metalurģijas kombināta ražotajām sliedēm, tā neļaujot piedalīties citiem uzņēmumiem. Attiecības ir sakārtotas tā, ka Krievijas uzņēmums savu produkciju citiem no Latvijas nepiegādās. Rezerves variants vagonu konkursa uzvarētājiem ir Ukrainas Stahanovas vagonbūves rūpnīca, kur attiecības ir sakārtotas tādā pašā līmenī,” situāciju skaidroja viens no Pietiek avotiem.

Saskaņā ar citu avotu skaidrojumu faktiski neesot šaubu, ka aiz šā darījuma slēpjoties ne tikai Latvijas dzelzceļa vadītāja Uģa Magoņa, bet arī Andra Šķēles un Aināra Šlesera intereses. Protams, par to esot lietas kursā arī Aivars Lembergs – par to Latvijas dzelzceļa valdē papildus rūpējoties uzņēmuma jaunais valdes loceklis Edvīns Bērziņš, kurš šā gada janvāra beigās amatā nomainīja Edvīnu Kočānu un, kā rāda Lursoft interneta datu bāze, iepriekš darbojies atbildīgos amatos tādās ar Lemberga interesēm saistītās kompānijās kā Latvijas kuģniecība, Lasco Investment, Rīgas līcis un Lasco nekustamie īpašumi. Visas pārrunas ar Krievijas, Kazahstānas un Ukrainas ražotājiem veicot Magonis, bet līgumu slēgšanām „labi saprotamu iemeslu dēļ” tiekot izmantotas starpniekfirmas.

Pati SIA Sigmen sevi uzskata par vienu no vadošajiem  metālvelmējumu vairumtirdzniecības piegādātājiem Baltijas valstīs un Austrumeiropā, kas piedāvā metālvelmējumus dzelzceļa vajadzībām, dzelzceļa ritošo sastāvu un metālvelmējumus vispārējām vajadzībām - pārsvarā Krievijas un Ukrainas ražojumus. Lursoft dati rāda, ka SIA Sigmen vienīgais oficiālais īpašnieks caur SIA Skonto N.C. ir kādreizējais Skonto grupas dalībnieks un Gunta Indriksona ilggadējais kompanjons Jurijs Simoņenkovs. 2009. gadā SIA Sigmen strādājusi ar 8,57 miljonu latu apgrozījumu, un visa uzņēmuma peļņa 681 tūkstoša latu apmērā izmaksāta dividendēs tā īpašniekam.

Pietiek jau informēja, gaidāms, ka pieteikumu konkursam tomēr iesniegs arī pašmāju ražotājs – AS Rīgas Vagonbūves rūpnīca (RVR). Tās valdes loceklis Lācars Raisbergs atminas, ka „pēc iepriekšējā iepirkuma, kad LDz Cargo „pa kluso” no Ukrainas nopirka platformas, mēs paudām gatavību piegādāt, un toreiz viņi teica, ka pirks vēl, lai mēs gatavojamies”. Saskaņā ar Raisberga teikto RVR interesētu piegādāt šīs platformas, taču uzņēmumam to saražošanai nepieciešams aptuveni pusgads. Piedāvājumu konkursam RVR plānojot iesniegt, taču esot grūti pateikt, cik tas būs konkurētspējīgs.

Novērtē šo rakstu:

0
0