Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir apdraudēta Vienotības dibināšanas kongresā Valkā sestdien plānotā līguma parakstīšana. Pilsoniskās savienības valde, reaģējot uz Solvitas Āboltiņas izteikumiem par pēcvēlēšanu koalīcijas izveidi ar Saskaņas centru, ceturtdienas vakarā izlēmusi pieprasīt, lai Valkā tiktu parakstīta papildu vienošanās, kurā nostiprinātu koalīcijas izveides pamatprincipus. 

Vienotību veidojošās partijas Pilsoniskā savienība (PS) valde ceturtdienas vakarā vienojusies nosodīt Vienotības līderes Solvitas Āboltiņas un viņas politiskā padomnieka Edgara Jaunupa pēdējā laika publiskos izteikumus par to, ka vairākums Vienotības biedru būtu gatavi veidot koalīciju ar Saskaņas centru (SC).

"Mēs nosodām Solvitas Āboltiņas un Edgara Jaunupa privātos viedokļus, kas neatbilst Pilsoniskās savienības biedru vairākuma pozīcijai, kā arī Vienotības valdes un Valda Dombrovska kā mūsu premjera kandidāta uzskatiem," Pietiek rīcībā esošo informāciju apstiprināja PS un Vienotības valdes loceklis Kārlis Šadurskis. PS valde pieprasa, lai sestdien Valkā gaidāmajā Vienotības dibināšanas kongresā tiktu parakstīta papildu vienošanās, kurā noteiktu valdības koalīcijas veidošanas pamatprincipus pēc vēlēšanām. Plānots noteikt, ka Vienotība koalīciju veidos tikai ar politiskajiem spēkiem, kas atzīst Latvijas Republikas valstisko turpinātību, kā arī okupācijas prettiesiskumu un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. 

Tāpat plānots noteikt, ka lēmumu par koalīcijas sastāvu pieņem ar kvalificēto balsu vairākumu (divas trešdaļas+1 balss), kas jāpanāk gan partijas valdē, gan partijas domē.

Šis ir tā saucamais juridiskais risinājums saasinājumam, ko izraisīja Āboltiņas paziņojums ceturtdien intervijā laikrakstam Diena, ka vairākums esošās Vienotības valdes ir gatavs nobalsot par koalīciju ar SC. Kā reāls variants līdz pat PS valdes sēdes beigām bija arī tā saucamais politiskais risinājums, tas ir, atlikt sestdien Valkā plānoto reorganizācijas līguma parakstīšanu. Tas, vai līgums tiks parakstīts, atkarīgs no abu pārējo Vienotības partiju - Jaunā laika un Sabiedrības citai politikai - reakcijas uz šo PS valdes lēmumu. Abas pārējās partijas atšķirībā no PS ir pozitīvi atbalstošas jautājumā par koalīcijas izveidi ar SC.

Pietiek neoficiāli skaidroja kāds PS valdes sēdes dalībnieks, ceturtdienas vakarā pieņemtais lēmuma būtība nav pateikt "nē" sadarbībai ar SC, kas neesot neiespējama, ja šis politiskais spēks ievēros principus par valsts turpinātības un okupācijas prettiesiskuma, kā arī latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas atzīšanu. PS asās reakcijas primārais iemesls esot vēlme jau šobrīd, pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām strikti noteikt Vienotības lēmumu pieņemšanas praksi vispār un attiecībā uz iespējamiem koalīcijas modeļiem konkrēti. Āboltiņa intervijā Dienai bija paziņojusi, ka vairākums pašreizējās valdes jau tagad būtu gatavs nobalsot par koalīciju ar SC. "Ar to tika pateikts, ka "mums jau ir vara un būs vēl lielāka"," norādīja kāds PS pārstāvis. Lielāko neapmierinātību esot izraisījusi Āboltiņas un iepriekš viņas labās rokas Jaunupa pašpārliecinātība un vienpersoniskā toņa noteikšana Vienotībā, ne tik daudz pieļāvīgie izteikumi par koalīciju ar SC.

Neapmierinātība Vienotības rindās auga jau no ceturtdienas rīta, tādēļ uzreiz pēc Saeimas plenārsēdes beigām tika sasaukta Saeimas frakcijas sēde, kurā, pēc klātesošo stāstītā, Āboltiņa saņēmusi asu kritiku par šādu retoriku visa politiskā spēka vārdā. Visu ceturtdienu līdz pat PS valdes sēdes beigām pastāvēja iespēja, ka tiks pieņemts cits - radikālāks - lēmums par Vienotības dibināšanas kongresa atlikšanu sestdien vai par tā noturēšanu, atliekot līguma parakstīšanu. 

PS vidū visu ceturtdienu arī cirkulēja spekulācijas, ka Āboltiņas izteikumi varētu būt vērsti uz to Vienotības vēlētāju atbiedēšanu, kuri ir nacionālāk noskaņoti un 17. septembrī visticamāk nobalsos par PS kandidātiem Vienotības sarakstos, nevis par Jaunā laika pārstāvjiem, kuri ir pielaidīgāk noskaņoti par koalīciju ar SC. Izsverot visus "par" un "pret", PS iekšienē tika nolemts, ka, asi reaģējot uz Āboltiņas izteikumiem, no vienas puses tiek apdraudētas Vienotības pozīcijas to vēlētāju acīs, kuri vēlas balsot par spēcīgu, konsolidētu spēku. Bet no otras puses, PS klusēšana šobrīd varētu tikt iztulkota kā bezierunu piekrišana koalīcijai ar SC jau pēc vēlēšanām, Pietiek skaidroja avoti partijā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0