Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atklājušies jauni Valsts ieņēmumu dienesta (VID) jaunās vadības meli par dienesta autotransporta apgādāšanu ar GPS sistēmu, kas dotu iespēju kontrolēt dienesta automašīnu izmantošanu un nepieļaut, lai tās tiktu izmantotas privātām vajadzībām: vēl pirms dažām dienām VID apgalvoja, ka pērn „rada iespēju dažus autoparka automobiļus aprīkot ar GPS”, bet nu izrādās, ka nekas tamlīdzīgs nav noticis.

Pietiek jau ir aprakstījis pašreizējo situāciju – VID dažādu līmeņu „priekšniekiem” un „puspriekšniekiem” dienesta automašīnas personiskajām vajadzībām īpaši viegli izmantot ļauj apstāklis, ka VID tā arī nav spējis savu autoparku aprīkot ar GPS sistēmu. Iemesls – pēc tam, kad iepirkums 2014. gadā „noslēdzies neveiksmīgi”, jaunu mēģinājumu ar GPS raidītājiem aprīkot visas VID automašīnas nemaz nav bijis.

Šādu nekontrolētu dienesta auto izmantošanu personiskām vajadzībām spētu ierobežot GPS raidītāju uzstādīšana visām VID automašīnām un to pārvietošanās kontrole, taču Pietiek apkopotā informācija liecina, ka VID vadība līdz šim nav izrādījusi nekādu vērā ņemamu interesi šādu sistēmu tiešām ieviest.

VID oficiālā nostāja gan esot, ka „dienesta rīcībā esošos transporta līdzekļus ir nepieciešams aprīkot ar GPS sistēmu”, taču realitāte ir cita: pirms trim gadiem – 2014. gadā gan ir ticis sarīkots iepirkums par visu VID transporta līdzekļu aprīkošanu ar GPS sistēmu, taču, kā tagad skaidro VID, „diemžēl tas noslēdzās neveiksmīgi - piedāvājumi ievērojami pārsniedza VID prognozētās izmaksas un finanšu iespējas”. Konkrētas summas un personas, kas veikušas prognozes, netiek atklātas.

Savukārt pērn VID it esot „atkal aktualizējis šo jautājumu”, taču pēc „finanšu iespēju izvērtēšanas” esot „rasta iespēja dažus autoparka automobiļus aprīkot ar GPS”, turklāt „tuvākajā laikā” esot plānots izsludināt jaunu iepirkumu VID transportlīdzekļu aprīkošanai ar GPS.

Šādu apgalvojumu VID izteica vēl aizvadītajā nedēļā. Taču pēc tam, kad Pietiek lūdza sniegt precīzu informāciju - kāds precīzi ir to automašīnu skaits, attiecībā uz kurām pērn VID "rada iespēju dažus autoparka automobiļus aprīkot ar GPS”, un kur VID mājas lapā atrodama saite uz konkrēto iepirkumu -, pārsteidzošā kārtā izrādījās, ka šo pērn it kā veikto aprīkošanu ir „nosapņojis”.

Ne aprīkoto auto skaitu, ne iepirkuma datus VID uz Pietiek pieprasījumu atklāt nespēja, tā vietā paziņojot, ka... „iepriekšējais iepirkums par GPS iegādi VID īpašumā esošajiem operatīvajiem transporta līdzekļiem tika veikts 2007.gadā”.

VID gan beidzot ir spējis apkopot datus pats par savu autoparku, - tajā „šobrīd ir 274 transporta līdzekļi, no tiem 78 ir nomas transporta līdzekļi, un pārējie ir VID īpašumā esoši dažāda veida transporta līdzekļi”. Taču to, cik cik automašīnas ir aprīkotas ar GPS sistēmām un cik no šīm sistēmām funkcionē, VID atklāt joprojām nespēj vai nevēlas.

Toties VID jaunā vadība ir izdomājusi jaunu aizbildinājumu vēlmei maksimāli kavēties ar GPS sistēmu ieviešanu: „Tā kā primāri ar GPS sistēmu būtu lietderīgi aprīkot tieši operatīvos transporta līdzekļus, kas pamatā ir VID Finanšu policijas pārvaldes un VID Muitas policijas pārvaldes rīcībā, tad šobrīd ir būtiski sagaidīt gala lēmumu par abu minēto struktūrvienību apvienošanu, lai iespējami precīzi apzinātu tai nepieciešamo transporta līdzekļu skaitu un to aprīkošanai ar GPS sistēmu nepieciešamās izmaksas.”

VID vadība arī skaidro, ka „pašlaik VID dienesta transporta līdzekļu izmantošana tiek fiksētā ceļa zīmju maršruta lapās, kurās tiek norādīts brauciena maršruts, gala mērķis, patērētais laiks u.c. informācija, kuru apstiprina attiecīgās struktūrvienības vadītājs”.

Turklāt „VID operatīvās darbības tiek veiktas ne tikai darba laikā, bet jebkurā diennakts laikā. Operatīvo dienesta transporta līdzekļu izmantošana ārpus darba laika tiek saskaņota ar VID Finanšu policijas pārvaldes un Muitas policijas pārvaldes darbinieka tiešo vadītāju konkrētās lietas ietvaros nepieciešamo operatīvo pasākumu veikšanai”.

Kā šie apgalvojumi saskan ar reālo situāciju, Pietiek jau ir aprakstījis attiecībā uz Finanšu policijas Finanšu izlūkošanas pārvaldes Operatīvās izlūkošanas nodaļas priekšnieka vietnieci Maritu Klikiču, kura pieķerta, ar dienesta auto Toyota Rav4  braucot mājās uz Berģiem, Parka ielu, un no rīta atkal uz darbu. 

Attiecībā uz Klikičas braukāšanos VID vadība joprojām nav spējusi paskaidrot - kādos gadījumos Finanšu policijas pārvaldes (FPP) vadībai ir dotas tiesības atļaut iestādes darbiniekiem doties uz mājām ar dienesta auto, kādi iekšējie normatīvie akti šādas tiesības nosaka, kas apmaksā šādu došanos un kas bija konkrētā FPP "vadība" (amatpersonas vārds, uzvārds, amats), kas konkrētajā datumā deva šādu atļauju, kādā tieši formā šī atļauja tika dota, vai tā oficiāli tika fiksēta un kādu iemeslu dēļ šāda atļauja tika dota.

Tikmēr no saviem informācijas avotiem Pietiek ir saņēmis pagaru izteiksmīgu stāstījumu par notiekošo VID un Finanšu policijas vadībā saistībā ar Pietiek sākotnējo pieprasījumu par automašīnu, ar kuru pie savas mājas Berģos tika pieķerta Klikiča:

„Pirmajā pieprasījumā Cīrules kundzei jūs kļūdījāties ar numuru, par ko sākotnēji nopriecājās Edijs Ceipe, vispirms nolemjot sniegt atbildi „gudri” un norādīt vairākas personas - Klikiču, Kristapu Jostu un Ritu Sivačovu.

Pēdējie divi automašīnu patiešām izmanto dienesta vajadzībām, bet sākotnēji Klikičas kundze bija pārliecināta, ka nav nofilmēta, jo parasti glabā mašīnu garāžā, kur to nevar redzēt! Interesanti, ka tieši šī Toyota RAV4 par nodokļu maksātāju līdzekļiem tiek īrēta operatīvām dienesta vajadzībām no kāda uzņēmuma!

Reaģējot uz Pietiek informācijas pieprasījumu un publikācijām, Ceipe ir devis neoficiālu rīkojumu tiem, kas brauc uz māju ar dienesta automašīnām, nelikt tās no rīta dienesta stāvvietā, bet kaut kur klientu stāvvietās, lai citi, tostarp žurnālisti, nevarētu saprast kuras tad ir VID automašīnas.

Tad nu tagad visi brauc mājās, bet dienesta automašīnas stāvvietā no rīta, atbraucot uz darbu, neliek, - novieto kaut kur blakus. To var ļoti labi redzēt no rīta, sākot no 7.45 līdz 8.30 kad viņi lēnam sabrauc uz darbu.

Piemēram, Kaspars Osis brauc uz māju ar darba auto ar reģistrācijas numuru KE3242. Kristīne Galvanovska periodiski tagad brauc ar Ford S-Max GV7488. Mājās dodas arī VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieks Roberts Roveders ar dienesta Ford Mondeo, valsts numurs GU7791 (ikdienā), Jana Bilinska - ar VID mašīnu Ford S-Max, valsts numurs GV7488, uz savu Jelgavu viņa vizinās arī ar citu auto – ar reģistrācijas numuru GU7701. Protams, visi lieto valsts degvielu!

Šobrīd gan viņi ir nedaudz aprāvušies Pietiek intereses pēc, bet, ja, piemēram, Valsts kontrole paņemtu iepriekšējas ceļazīmes, būtu skaidri redzams, cik tad izmanto automašīnas darba vajadzībām un cik izmantoja pirms tam, braukājot uz mājām - uz Jelgavu, Koknesi, Tīnūžiem, Jūrmalu utt.”

Novērtē šo rakstu:

1
0