Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Veselības ministrs Guntis Belēvičs nolēmis paklusām mēģināt radīt kādreizējai bēdīgi slavenajai ministrei Baibai Rozentālei pašai „savu” valsts kapitālsabiedrību, nodalot no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atsevišķu SIA Infektoloģijas centrs, - par to liecina Veselības ministrijas sagatavotie dokumentu projekti, ko šodien publicējam.

Pagājušā gada beigās Belēviča pastāvīgais oponents, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis situāciju ar Rozentāli un arī pēdējā laikā aktualizēto C hepatīta ārstēšanu aprakstīja šādi:

„Viņa centās kļūt par galveno speciālisti infektoloģijā, pēc tam – atdalīt Infektoloģijas centru no Austrumu slimnīcas. Baiba Rozentāle šarmēja ministru, un viņš pēkšņi sāka runāt Baibas vārdiem – aizgāja pat tik tālu, ka par daudzajiem ministra izcīnītajiem miljoniem visas zāles iepirks tieši Infektoloģijas centrs.

Visi, kas spēj paraudzīties atpakaļ sešu – desmit gadu laikposmā, atceras, ka Rozentāles vadītajā Infektoloģijas centrā strādāja divas – ārēja un iekšēja aptieka, kas piederēja vienai īpašniecei. Pat KNABs pamanīja, ka šeit paveras neierobežotas iespējas pārdot pacientiem slimnīcā it kā izlietotas zāles, kā arī nodoties dažādām zāļu paralēlā importa un eksporta formām. Taču tad Infektoloģijas centrs tika pievienots Austrumu Klīniskajai slimnīcai, bet zāļu iepirkumi valstiski centralizēti caur apmaksāto medikamentu sistēmu.

Mums ar Gunti Belēviču sanāca asa saruna, kurā ministrs mani pārliecināja, ka viņam nav nekādu interešu attiecībā uz C hepatīta un HIV/AIDS zāļu iepirkšanu, izņemot interesi ļaut izārstēties iespējami daudz pacientiem par ierobežoto naudas summu.

Daļa argumentu bija man iepriekš nezināmi un pārliecināja par ministra kompetenci šajā jomā. Kļuva skaidrs, ka nekāda Infektoloģijas centra atdzimšana nenotiks, finansējuma un iepirkuma sadalījums paliks Nacionālajam veselības dienestam (NVD), nodrošinot caurspīdīgumu. Un visas aizdomas par paralēlo importu/eksportu ir pilnīgi nepamatotas.

Bet te – otrais cēliens: uz skatuves atkal uznāk Baiba Rozentāle, izdara spiedienu, un NVD gatavojas daudz lielākā apjomā iepirkt (apmaksāt) tās pašas ilgi lietotās zāles – pegilētos interferonus un ribaverīnu, nevis jaunos inovatīvos preparātus. Pamatojums ir faktā, ka ribaverīns un pegilētie interferoni ir lētāki.

Nepamanīts paliek fakts, ka vecā metode ir daudzkārt neefektīvāka – ar vienādu summu var izārstēt vienu F3 vai F4 ar inovatīviem preparātiem vai nosacīti izārstēt 1.5 F1 pacientus ar pegilētajiem interferoniem un ribaverīnu (tālākā tekstā ir skaidrojums, ka prioritāte ir 1. genotipa 3. un 4. fibrozes pakāpes slimnieku ārstēšana). Vārdu sakot, kāds Latvijas valsts vārdā cenšas atgriezties pie principa „ārstēt”, nevis „izārstēt”...”

Projekts „Par atļauju sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" līdzdalības iegūšanai kapitālsabiedrībā 

1. Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 4.panta otrās daļas 2.punktu, trešo daļu, 5.panta otro un ceturto daļu, atļaut sabiedrībai ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" (vienotais reģistrācijas Nr.40003951628) (turpmāk – Austrumu slimnīca) dibināt kapitālsabiedrību – sabiedrību ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs” un iegūt 100% līdzdalību jaundibināmajā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs”.

2. Noteikt, ka jaundibināmai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs” vispārējais stratēģiskais mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu veselības aprūpi, samazināt iedzīvotāju saslimstību ar infekcijas slimībām, novērst nevienlīdzību veselības jomā, veicot pasākumus, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem vienādas iespējas veselības veicināšanā un veselības aprūpē, kā arī samazināt priekšlaicīgu mirstību no infekciju slimībām, mazinot riska faktoru negatīvo ietekmi uz veselību.

3. Austrumu slimnīcai izveidot komisiju materiālo un finanšu līdzekļu inventarizācijai, lai noteiktu mantas vērtību un saistību apjomu, kā arī nodrošinātu finanšu līdzekļus, mantas, saistību un lietvedības nodošanu saskaņā ar šī rīkojuma 1.punktā noteikto jaundibināmai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs”.

Iesniedzējs: Veselības ministrs Guntis Belēvičs

Vīza: Valsts sekretāre Solvita Zvidriņa

Ministru kabineta rīkojuma projekta „Par atļauju sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca" līdzdalības iegūšanai kapitālsabiedrībāsākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojums (anotācija)

I. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1. Pamatojums

Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma (turpmāk – Kapitālsabiedrību pārvaldības likums) 4.panta otrās daļas 2.punktu, publiskas personas kapitālsabiedrībai var būt līdzdalība citā kapitālsabiedrībā, ja „līdzdalība tieši nodrošina publiskas personas kapitālsabiedrības vai publiski privātās kapitālsabiedrības vispārējo stratēģisko mērķu un vidēja termiņa darbības stratēģijā noteikto mērķu sasniegšanu.”

Saskaņā ar Kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 5.pantā noteikto, atļauju publiskas personas kapitālsabiedrībai iegūt līdzdalību, iegūt izšķirošo ietekmi vai izbeigt izšķirošo ietekmi citā kapitālsabiedrībā pieņem attiecīgās publiskās personas augstākā lēmējinstitūcija.

2. Pašreizējā situācija un problēmas, kuru risināšanai tiesību akta projekts izstrādāts, tiesiskā regulējuma mērķis un būtība

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, reģistrācijas Nr.40003951628, (turpmāk – RAKUS) ir daudzprofilu slimnīca, kas sniedz augsti specializētu stacionāro un ambulatoro veselības aprūpi Rīgas pilsētas un Latvijas iedzīvotājiem, nodrošinot dažādu profilu ārstniecības un diagnostikas darbu atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju un medicīnas zināšanu līmenim, kā arī veic zinātniski pētniecisko darbu un attīstīta inovācijas, nodrošina jauno speciālistu apmācību un īsteno pasākumus sabiedrības izglītošanai un veselības veicināšanai. Kopumā RAKUS sastāvā ir seši slimnīcas stacionāri – „Gaiļezers”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Latvijas Infektoloģijas centrs”, „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un „Patoloģijas centrs”, kur nodarbināti aptuveni 4 500 darbinieku.

Perspektīvā plānots stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” integrācija vienotajā kompleksā, izveidojot patstāvīgu ārstniecības iestādi „Infektoloģijas centrs”, kas būs RAKUS meitas kapitālsabiedrība (100%).

1.Šobrīd stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs" (turpmāk – LIC) ir Latvijā vienīgā specializētā ārstniecības iestāde infekciju jomā, kur pacients var saņemt profesionālus un kvalitatīvus infekcijas slimību (vīrushepatīta B, vīrushepatīta C, HIV/AIDS, ar ērcēm pārnesto infekcijas slimību, tropisko un ceļotājslimību, ādas un seksuāli transmisīvo infekciju, parazitāro slimību, arī reto un atdzimstošo infekcijas slimību) ambulatorās un stacionārās veselības aprūpes pakalpojumus.

 Gada laikā LIC ārstējas vairāk nekā 7000 pacientu, tiek diagnosticētas apmēram 400 dažādas infekcijas un „ne-infekcijas" (onkoloģiskās, hematoloģiskās, ādas, aknu, u.c.) slimības.

Pacientiem LIC pieejama infekcijas slimību primāra un apstiprinoša laboratoriskā diagnostika (t.sk., reto un bīstamo infekcijas slimību diagnostika), kur tiek izmantotas jaunākās metodoloģiskās un zinātniskās rekomendācijas, lai nodrošinātu pasaules standartiem atbilstošu un izmaksu ziņā efektīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu infekcijas slimību pacientiem. LIC laboratorija iekļauta Eiropas BSL3/4 laboratoriju tīklā, un laboratorijas funkcijas ir starptautiski paplašinātas potenciāli bīstamu bioloģisko aģentu identifikācijas jomā.

LIC paredzēts turpināt attīstīt kā patstāvīgu ārstniecības iestādes darbību RAKUS meitas kapitālsabiedrības statusā, nodrošinot to funkcijām atbilstošu ārstniecības personu kompetenci un medicīnas tehnoloģiju klāstu.

Attiecīgi RAKUS dibinās meitas kapitālsabiedrību – sabiedrību ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs” un iegūs 100% līdzdalību jaundibināmajā sabiedrībā ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs”, tādējādi izveidojot specifisko ārstniecības iestādi, kas nodrošinātu ar infekciju slimību ārstniecību saistīto funkciju realizāciju. Jaundibināmās sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs” vispārējais stratēģiskais mērķis – nodrošināt iedzīvotājiem kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu veselības aprūpi, samazināt iedzīvotāju saslimstību ar infekcijas slimībām, novērst nevienlīdzību veselības jomā, veicot pasākumus, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem vienādas iespējas veselības veicināšanā un veselības aprūpē, kā arī samazināt priekšlaicīgu mirstību no infekciju slimībām, mazinot riska faktoru negatīvo ietekmi uz veselību.

Plānotie ieguvumi:

1) Tiek izveidots vienots daudzprofilu diagnostikas un ārstniecības centrs, izslēdzot diagnostisko un palīgdienestu dublēšanos, samazinot "dārgo" struktūrvienību skaitu (operāciju bloki, intensīvās terapijas nodaļas);

2) Epidemioloģiskās drošības uzlabošana infekcijas slimību, t.sk. HIV/AIDS ārstniecībā, izmantojot modernākās tehnoloģijas;

3) Augsti tehnoloģisku pakalpojumu sniegšanas optimizācija, uzlabojot augstākā līmeņa diagnostikas tehnoloģiju pieejamību visiem slimnīcas pacientiem un paaugstinot to izmantošanas efektivitāti;

4) Tiek optimizēta pacientu plūsma, nodalot infekciju slimnieku pacientu aprūpes organizāciju no RAKUS kopējās pacientu plūsmas un aprūpes organizācijas, jo esošajā situācijā pacientu plūsmas pārklāšanās ar vispārējo pacientu stacionēšanas kārtību var aizkavēt ar specifiskām infekcijas slimībām slimojošu pacientu aprūpi.

Atslogojot centralizēto pacientu uzņemšanu RAKUS no specifisku infekciju slimību slimnieku aprūpes, tiktu atvieglota arī RAKUS pacientu rindu veidošanas organizācija, ko kā aktuāli risināmu problēmu akcentē RAKUS.

Specializētās patstāvīgās ārstniecības iestādes – RAKUS meitas kapitālsabiedrības – sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs” izveide ir stratēģiski svarīga un nepieciešama, jo tādējādi pastāv iespēja efektīvāk panākt HIV/AIDS un VHC izplatības samazināšanos līdz minimumam, nodrošinot specializēto terapiju inficētajām personām, ņemot vērā, ka gan VHC gadījumu skaits, gan HIV inficēto skaits ir palielinājies. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2015. gadā Latvijā ir uzskaitīti 1859 VHC gadījumi, no kuriem 70 ir akūta VHC un 1789 – hroniska VHC gadījumi. Salīdzinot ar 2014. gadu, ir vērojams VHC gadījumu pieaugums par 95 gadījumiem (2014. gadā – 1 764 VHC gadījumi, t.sk. 58 akūta VHC gadījumi). Pieaudzis arī gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju – akūts VHC – 3,5 (2014.g. – 2,9) un hronisks VHC – 90,1 (2014.g. - 82,5 ). Pēc pētījuma rezultātiem Latvijā VHC izplatība ir aptuveni 2% (C hepatīta vīrusa ribonukleīnskābe – 1,7%, antivielas pret C hepatīta vīrusu – 2,4%). Līdz ar to saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem aptuveni 34 000 – 48 000 Latvijas iedzīvotāju ir inficēti ar C hepatīta vīrusu. 2015.gada nogalē Latvijā ir reģistrētas 5091 HIV inficētās personas, t.sk. HIV stadijā – 4 270 un AIDS stadijā – 821. Atbilstoši starptautisko organizāciju rekomendācijām, lai panāktu HIV infekcijas izplatības Eiropā samazināšanos līdz minimumam, antiretrovirālo (ART) terapiju jāsaņem apmēram 80% HIV inficēto personu. Lai pietuvotos starptautiskajām rekomendācijām, tuvākajos gados būtu jānodrošina, ka vismaz 50% no HIV inficētajiem saņem ART terapiju, kas nozīmētu terapiju nodrošināt apmēram 2600 personām, kas ir par 1000 vairāk kā šobrīd, bet lai sasniegtu 80% īpatsvaru HIV ārstēšanu būtu jāsaņem vismaz 4000 HIV inficēto personu. Pasaules Veselības organizācija pētījumos ir pierādījusi, ka, uzsākot agrīnu HIV ārstēšanu, var samazināt vīrusu skaitu cilvēka organismā līdz minimumam, panākot situāciju, ka HIV inficētais cilvēks nevar inficēt apkārtējos un tādējādi samazināt infekcijas izplatības risku par 20%. Pētījumi arī pierāda, ka bez ART terapijas 100 inficēti cilvēki gada laikā inficē vēl 12 cilvēkus. Ņemot vērā to, ka Latvijā 2015.gada beigās ir reģistrēta 5091 HIV inficēta persona, no kurām 1640 saņem ART. Līdz ar to varam secināt, ka pastāv risks, ka gada laikā var tikt inficētas ap 400 jaunas personas (2015.gadā ir reģistrēti 393 jauni HIV gadījumi). Turklāt, AIDS stadijā pacientu ārstēšana ir ievērojami sarežģītāka un ir nepieciešama daudz dārgāka terapija. Par to arī liecina HIV ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo kompensējamo zāļu izmaksas, kas 2010 .gadā bija 2,03 miljoni eur (tika ārstētas 711 personas un vienas personas ārstēšanas izmaksas mēnesī bija 237 eur), savukārt 2015.gadā HIV ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācijai tika tērēti 7,7 miljoni eur (tika ārstētas 1640 personas un vienas personas ārstēšanas izmaksas mēnesī bija 391 eur). Minēto izmaksu analīze liecina, ka neskatoties uz to, ka HIV ārstēšanai paredzēto zāļu cenas ar katru gadu samazinās, jo tirgū ienāk jauni ģenēriskie medikamenti, HIV ārstēšanas vidējās izmaksas palielinās. Tas liecina, ka palielinās komplicēto slimnieku skaits, kam nepieciešamas dārgākas zāles. Ja netiks nodrošināta HIV ārstēšana agrīnākā slimības stadijā, kad ārstēšanas izmaksas ir zemākas un ir panākams labāks efekts, lai samazinātu HIV inficētās personas risku inficēt citus cilvēkus, HIV ārstēšanas izmaksas pieaugs aizvien straujāk un prasīs ievērojamus resursus no veselības budžeta, lai ārstētu smagus, ielaistus slimības gadījumus.

Paredzēto pasākumu ieviešana nodrošinās racionālu un ekonomiski pamatotu resursu izmantošanu.

Papildus paredzēts dot uzdevumu RAKUS – izveidot komisiju materiālo un finanšu līdzekļu inventarizācijai, lai noteiktu mantas vērtību un saistību apjomu, kā arī nodrošinātu finanšu līdzekļus, mantas, saistību un lietvedības nodošanu jaundibināmai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs”.

3.   Projekta izstrādē iesaistītās institūcijas

Veselības ministrija

4. Cita informācija

Nav

VII. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām

1.   Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”

2.   Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru.

Jaunu institūciju izveide, esošu institūciju likvidācija vai reorganizācija, to ietekme uz institūcijas cilvēkresursiem

Tiks dibināta publiskas personas kapitālsabiedrības – sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” atkarīgā kapitālsabiedrība – sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Infektoloģijas centrs”

3.   Cita informācija

Nav

Anotācijas II, III, IV, V, VI sadaļa – rīkojuma projekts šīs jomas neskar.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs

Vīza: Valsts sekretāre Solvita Zvidriņa

[1] No 2010.gadā HIV ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācija ir iekļauta kompensējamo zāļu sarakstā, iepriekš to centralizēti iepērkot nodrošināja „Latvijas infektoloģijas centrs”, tādēļ dati par iepriekšējiem gadiem nav salīdzināmi.

Novērtē šo rakstu:

0
0