Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Administratīvā rajona tiesa trešdien bija spiesta uz septembri pārcelt lietas izskatīšanu saistībā ar naudas sodu, ko par interešu konfliktu veselības ministram Guntim Belēvičam bija uzlicis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Ministrs, kurš KNAB uzlikto sodu bija pārsūdzējis tiesā, uz tiesas sēdi neieradās. Savukārt otras Belēviča sūdzības izskatīšana saistībā ar vēl vienu KNAB uzliktu naudas sodu – tāpat par interešu konfliktu – paredzēta 13. jūnijā.

Pietiek  daudzkārt informējis par to, ka veselības ministrs Belēvičs nonācis virknē nopietnu interešu konfliktu sakarā ar viņa ģimenes farmācijas biznesa interesēm.

Pirmais no šiem interešu konfliktiem bija saistīts ar Belēviča vadītās ministrijas pārraudzībā esošās Zāļu valsts aģentūras direktorei Ingunai Adovičai disciplinārlietas ietvaros noteikto algas samazinājumu par to, ka viņas vadītā iestāde bija iejaukusies SIA Saules aptieka un SIA Baltacon farmācijas tirdzniecības biznesā. 

Saules aptiekas vienīgais īpašnieks ir ministra dēls Artūrs Belēvičs, kurš ir arī uzņēmuma valdes loceklis, savukārt otrā uzņēmumā viņam pieder puse kapitāldaļu. Saistībā ar šo interešu konfliktu KNAB miljonāram Belēvičam piesprieda 210 eiro naudas sodu.

Savukārt saistībā ar citu pārkāpumu un likumā valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanas gadījumu KNAB Belēvičam ir uzlicis naudas sodu 170 eiro apmērā.

Pats Belēvičs līdz šim vienmēr ir publiski centies noliegt savu atrašanos interešu konflikta situācijā, apgalvojot, ka tā visa esot tikai tumšo spēku pretestība viņa iecerētajām reformām. Taču uz tiesas sēdi, lai aizstāvētu savu pozīciju, ministrs trešdien ieradies nebija.

Belēvičs līdz šim ir arī daudzkārt apgalvojis, ka visi viņam izteiktie pārmetumi par interešu konfliktiem esot tikai nomelnošanas kampaņa, - farmācijas bizness, kuram labvēlīgus lēmumus viņš ir pieņēmis savu pilnvaru laikā, taču piederot nevis viņam, bet viņa ģimenes locekļiem, galvenokārt dēlam, savukārt viņš no tā nekādus labumus negūstot.

Tomēr tā nav taisnība, - kā rāda Belēviča amatpersonas deklarācija par 2015. gadu, dažādos maksājumos no ģimenes locekļiem un ģimenes biznesa viņš pērn kopā saņēmis gandrīz 77 tūkstošus eiro.

No nu jau šķirtās sievas Vijas Belēvičas, ko šoreiz ministrs nav „aizmirsis” ierakstīt amatpersonas deklarācijā, Belēvičs pērn kā dāvinājumu saņēmis 41 252 eiro, savukārt no dēla Artūra Belēviča, uz kura vārda oficiāli reģistrēta lielākā daļa ģimenes farmācijas tirdzniecības biznesa, viņš dāvinājumā saņēmis 32 753 eiro. Par šādām summām aprēķināta vērtība dāvinājumā saņemtai pusei dzīvokļa un vēl pusei dzīvokļa kopā ar pagraba telpu.

Katrs no šiem dāvinājumiem ir lielāks nekā Belēviča oficiālā ministra alga, - pērn viņš šajā oficiālajā atalgojumā saņēmis 31 633 eiro. Turklāt vēl daudzkārt lielākas summas veselības ministrs pērn ir saņēmis no ģimenes biznesa.

No farmācijas tirdzniecības jomā strādājošās SIA Saules aptieka, kuras vienīgais īpašnieks saskaņā ar Lursoft datiem ir viņa dēls Artūrs, Belēvičs pērn procentos gan saņēmis tikai 2941 eiro, taču vēl 260 238 eiro viņš procentos saņēmis no SIA Zemitāni. Kā rāda Lursoft dati, arī Zemitānu īpašnieks caur Saules aptieku ir viņa dēls.

Kā rāda Belēviča amatpersonas deklarācija, nauda viņam pērn arī patiešām ir bijusi vajadzīga, - lai gan dzeltenajai presei ministrs apgalvoja, ka viņam jaunajā Ķīpsalas dzīvoklī nākoties iztikt bez mēbelēm un gulēt uz grīdas, deklarācija apliecina, ka „dzīvokļa, pazemes autostāvvietas, mantu novietnes un mēbeļu un iekārtu iegāde” kopā izmaksājusi 1 142 680 eiro. Tiesa, visa šī summa ministram pat ar visiem dāvinājumiem nav bijusi pieejama, tāpēc dzīvokļa iegādes pirmā iemaksa ir bijusi 402 680 eiro.

Belēviča deklarācija arī rāda, ka darījumu jomā viņam pagājušais gads bijis gandrīz tikpat rosīgs kā savulaik Einaram Repšem: minēts gan „dāvinājums mazmeitu izglītībai” 24 045 Šveices franku apmērā, gan „saistībā ar laulības šķiršanu darījums par aizdevuma samazinājumu saskaņā ar līgumu” par 1 344 669 eiro, gan 180 500 un 25 000 eiro aizdevums, gan 740 000 eiro aizņēmums no nezināmām personām, gan pamatkapitāla palielināšana par 50 000 eiro, gan īpašuma dāvinājums šķirtajai sievai.

Savukārt ministra aizņēmumu un aizdevumu bilance pēc pērn „piemirstā” miljona „atcerēšanās” nu izskatās šādi: aizņēmumi - 725 405 un 22 218 eiro, aizdevumi – 1 180 500, 578 89, 863 669, 378 857, 210 031 un 16 777 eiro. To, no kā Belēvičs naudu aizņēmies un kam to aizdevis, deklarācija neuzrāda.

Novērtē šo rakstu:

0
0