Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts prezidents Andris Bērziņš uzdevis līdz nedēļas beigām sagatavot atzinumu, cik nepieciešams ir atsevišķām Jūrmalas rezidences telpām noteiktais slepenības statuss, Pietiek informēja prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne. Pietiek jau rakstīja, ka bijušā prezidenta Valda Zatlera kancelejas vadība, lai izvairītos no skandāla par izšķērdību, iegādājoties mēbeļu komplektu par aptuveni 44 000 latu, 2009. gadā radoši interpretējusi likuma normas, panākot, ka tiek noslepenota gan telpa, kurā šīs mēbeles atrodas, gan pie reizes arī paši priekšmeti, piemēram, 7 500 latu vērts dīvāns.

Bērziņa lēmums izvērtēt slepenības statusa nepieciešamību atsevišķām Jūrmalas rezidences telpām saistīts ar valsts galvas lēmumu neizmantot šo rezidenci Valsts prezidenta amata pienākumu pildīšanā, Pietiek skaidroja Krapāne. Vienlaikus ir uzdots izvērtēt Jūrmalas rezidences uzturēšanas izmaksas un sagatavot priekšlikumus to samazināšanai, tai skaitā ēkas turpmākai izmantošanai un statusam.

Pietiek jau rakstīja, ka Valsts kontrole, veicot revīziju par finanšu izlietojumu Valsts prezidenta kancelejā 2009. gadā, atklājusi, ka Jūrmalas rezidences iekārtošanai bez iepirkuma procedūras iegādātas nekur līdz šim neminētas mēbeles par kopumā vairāk nekā 40 000 latu. 

Valda Zatlera komandas cilvēki, aizbildinoties ar informācijas slepenību vai to, ka tas nav viņu kompetencē, viņa prezidentūras pēdējās nedēļās atteicās apstiprināt vai noliegt šo informāciju. Tomēr Pietiek no vairākiem avotiem zināms, ka runa ir par ekskluzīvu mēbeļu komplektu, kas sastāv no pieciem ar sarkanu audumu pārvilktiem mīksto mēbeļu priekšmetiem – trīsvietīga dīvāna, diviem klubkrēsliem, pāris pufiem, kā arī galdiņa un etažeres. Mēbeļu komplekta kopējā cena pārsniegusi 40 000 latu. Pietiek zināms, ka sarkanais dīvāniņš vien maksājis vairāk nekā 7 000 latu.

Šīs mēbeles iegādātas 2009. gada sākumā un atrodas Valsts prezidenta Jūrmalas rezidencē. Tomēr ne žurnālistiem un TV kamerām, kam savas prezidentūras laikā dārgi iekārtoto Jūrmalas rezidenci pēdējā darba dienā, atrodoties amatā, izrādīja Valdis Zatlers, ne plašākai sabiedrībai šīs mēbeles nav izdevies aplūkot vai pat uzzināt par to eksistenci. Prezidenta cilvēki tobrīd neformālās sarunās neslēpa, ka šāds neparasts veids, kā aizvadīt prezidentūras pēdējo dienu, ir nekas cits kā krīzes menedžments. „Jautājums bija, kurš tās visas ārišķības parādīs – Zatlers pats vai jau [jaunievēlētais prezidents] Bērziņš,” atzinuši avoti Rīgas pilī. Tieši ar nevēlēšanos izmantot Zatlera laikā iegādātos luksusa priekšmetus un uzņemties atbildību par šiem tēriņiem esot skaidrojams Andra Bērziņa lēmums Jūrmalas rezidenci neizmantot.

Saskaņā ar Pietiek rīcībā esošo informāciju, veicot revīziju par finanšu tēriņiem 2009. gadā Valsts prezidenta kancelejā, Valsts kontrole atklājusi iepirkuma procedūras pārkāpumu attiecībā uz aptuveni 44 000 latu izlietojumu. Zatlera kancelejai nosūtīts starpziņojums, dodot laiku sniegt skaidrojumus un šos pārkāpumus novērst. Valsts kontroliere Inguna Sudraba Pietiek no komentāriem atteicās, liekot saprast, ka daļa no revīzijā atklātā ir klasificēta.

Bijusī Valsts prezidenta kancelejas vadība šo laiku kopš starpziņojuma saņemšanas izmantojusi, radoši interpretējot likumu Par valsts noslēpumu. Visticamāk, lai izvairītos no skandāla par neadekvātiem tēriņiem, izdomāts ekskluzīvās mēbeles noslepenot kopā ar telpu, kurā tās atradās. Izmantots fakts, ka ar dārgajām mēbelēm iekārtota tā dēvētā „sarunu telpa” – kabinets, kurā Valsts prezidentam, uzturoties Jūrmalas rezidencē, notiek slepenas sarunas ar ārvalstu un pašmāju amatpersonām. Tādēļ telpa noformēta kā komandpunkts, pasludinot, ka vairāk nekā 7 000 latu vērtais dīvāns kopā ar klubkrēsliem un kāju pufiem ir valsts noslēpuma objektu klasificētajā sarakstā.

Kad pāris nedēļas pirms Valda Zatlera pilnvaru beigām Pietiek par dārgo dīvānu jautāja Valsts prezidenta kancelejas nu jau bijušajam vadītājam Edgaram Rinkēvičam, viņš ar jautājumiem par iepirkumiem mudināja vērsties pie sava vietnieka saimnieciskajos jautājumos. Ir versija, ka spožā ideja par dīvānu noslepenošanu ienākusi prātā tieši bijušajam Aizsardzības ministrijas valsts sekretāram Rinkēvičam. Pēc vairāku avotu teiktā, uz dārgo mēbeļu iegādi uzstājis pats Zatlers.

Šim mērķim izmantoti Ministru kabineta noteikumi Nr. 887, kas 2004. gadā izdoti saskaņā ar likuma Par valsts noslēpumu 4. panta 1. daļu. Šie noteikumi faktiski sastāv no valsts noslēpuma objektu saraksta. Šie noteikumi noslepeno, piemēram, svarīgu valsts amatpersonu apsardzes un drošības pasākumu organizāciju un tehniskos līdzekļus un to telpu plānojumu, kurās tiek uzglabāti valsts noslēpuma objekti, NATO, Eiropas Savienības, ārvalstu, starptautisko organizāciju un institūciju klasificētā informācija, informācija par šo telpu un iekšējās drošības režīma organizāciju. Nesen, izmantojot šos noteikumus, bija mēģinājums ierobežot mediju piekļuvi amatpersonām un informācijai, par valsts noslēpuma objektu pasludinot Ministru kabineta ēkas augšējos stāvus, bet žurnālistiem ļaujot ieiet tikai valdības ēkas 1. un 2. stāvā. Pēc mediju protestiem, no šīs ieceres atteicās.

Novērtē šo rakstu:

0
0