Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nākamtrešdien, 16.februārī, paredzēta janvāra vidū no jauna apstiprinātās nacionālās lidsabiedrības airBaltic padomes sēde. Uzņēmuma padomei, kas ir vienīgā institūcija, ar kuras starpniecību valsts var īstenot savas kā airBaltic lielākā (52,6%) īpašnieka intereses, uzdots Satiksmes ministrijai (SM) iesniegt priekšlikumus par airBaltic preču zīmju atgriešanu lidsabiedrības īpašumā.

Tomēr jau tagad neoficiāli izskan, ka reālus priekšlikumus airBaltic preču zīmju atgūšanai valstij piederošās lidsabiedrības īpašumā padome nesniegs. Kā vērtē vairākas ar SM un lidsabiedrību saistītas amatpersonas, cerības to izdarīt, ja nebūšot īpaša spiediena no premjera, esot tuvas nullei.

Kā zināms, visas airBaltic piederošās preču zīmes - airBaltic, airBaltic.com, airBalticTravel.com, Baltic Taxi, BalticHotels, BalticMiles – nonākušas lidsabiedrības privātā īpašnieka airBaltic prezidentam Bertoltam Flikam un Bahamu salās reģistrētai ārzonai piederošās SIA Baltijas aviācijas sistēmas (BAS) īpašumā un ieķīlātas par labu Latvijas Krājbankai un Lietuvas bankai Snoras. Fakts, ka airBaltic preču zīmes vairs nepieder lidsabiedrībai, atklājās jau pērn vasarā. Kopš tā laika, neraugoties uz valdības amatpersonu kritiskajiem viedokļiem, nekādi reāli juridiski soļi preču zīmju atgūšanai sperti nav.

Par to, ka no jaunās airBaltic padomes (trīs no pieciem padomes locekļiem pārstāv valsts kapitālu) tiek sagaidīti juridiski priekšlikumi airBaltic preču zīmju atgūšanai, izteikušies gan premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība), gan satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Tomēr vairākas ar SM saistītas amatpersonas Pietiek apšaubīja, ka padome nākamtrešdien piedāvās kādu reālu risinājumu. „Izskatās, ka jautājums par airBaltic zīmoliem un to ka valstij tur nav daudz ko jaukties, ir sakārtots, turklāt sakārtots pavisam citā līmenī,” atzina ar airBaltic valsts daļu pārraudzību saistīta amatpersona, ļaujot saprast, ka ar airBaltic jautājumu „sakārtošanu” nodarbojas Augulim tuvais ZZS „krusttēvs” Venstpils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs pērn Rīgā tikās ar BAS kreditoru - Latvijas Krājbankas un Snoras - lielāko īpašnieku, krievu miljardieri Vladimiru Antonovu. Lai arī oficiāli Antonova pārstāvis Antons Fiļimonovs nav apstiprinājis, ka Antonovs saistīts ar BAS, neoficiāli izskanējis, ka aiz Bahamu salā reģistrētā fonda Taurus Asset Management Fund Limited patiesībā slēpjas krievu miljardiera intereses. Antonova interese par lidsabiedrību esot tā, kāpēc Lembergs iesaistījies ar airBaltic saistīto jautājumu kārtošanā tā, lai valsts lidsabiedrībai, tās privātajam īpašniekam un Flikam neradītu „liekas” problēmas.

Valstij piederošo airBaltic kapitālu, lidsabiedrības padomē pārstāv ar Auguļa svētību ieceltie padomes locekļi Santa Glāzniece, Gints Kiršteins un Raitis Tukāns. No viņiem vistiešākā saikne Lembergam ir ar Glāznieci. Viņa pirms kļūšanas par lidsabiedrības padomes locekli strādāja firmā LSF Holding, kurā 50% akciju pieder Lemberga bērniem – Līgai un Anrijam.

Pietiek jau ziņoja, ka 16.decembrī Komercķīlu reģistrā bija iegrāmatots darījums, kas liecināja, ka Flika un BAS (pieder 47,2% airBaltic) dotās komercķīlas (formāli - divu) apjoms pieaudzis no 18,27 līdz 31 miljonam latu. Ķīlas sniegtas aizņēmumiem Latvijas Krājbankā un tās īpašniecē – Lietuvas bankā Snoras (arī pieder Antonovam). Tajā pašā dienā par 50% BAS īpašnieku bija kļuvis ārzonas fonds Taurus, kuru pārstāv Krievijas uzņēmējs Staņislavs Kovtuns.

Novērtē šo rakstu:

0
0