Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts a/s Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) atklātajā konkursā par informatīvo materiālu izgatavošanu un piegādi uzvarējusi SIA Mellis grupa, kuras vienīgais īpašnieks ir ārzonā reģistrēta kompānija. Kas patiesībā slēpjas aiz 80 000 latu vērtā valsts pasūtījuma ieguvēja, nav zināms. CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš pirmdien Pietiek nevarēja komentēt konkursa rezultātus, bet solīja to darīt otrdien, kas būs iepazinies ar iepirkuma materiāliem. „Vai tas ir labi? Nē. Vai tas ir atļauts? Jā,” par šādu praksi Pietiek saka Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas vadītājs Aleksejs Loskutovs. Proti, formāli Publisko iepirkumu likums neliedz uz valsts un pašvaldību pasūtījumiem pretendēt ofšoros reģistrētām kompānijām, kas rada korupcijas riskus, jo aiz tām var slēpties ar pasūtītāju tieši saistītas personas.

SIA Mellis grupa vienīgais valdes loceklis saskaņā ar Lursoft informāciju ir Bruno Mellis, bet pieder šī firma Māršala salās reģistrētai kompānijai Black Honey. „Nezinu un zināt negribu, šīs lietas kārtoju caur juristu,” uz jautājumu, kas ir viņa vadītā uzņēmuma patiesie īpašnieki, Pietiek atbild Mellis. „Jūs jau zināt, kā ofšorkompānijas tiek reģistrētas – mums ir zināms tikai juridiskais pārstāvis šeit, Rīgā. Mēs darbojamies kā uzņēmums šeit, atbilstoši visiem Latvijas Republikas uzņēmējdarbības noteikumiem, maksājam šai valstij nodokļus ļoti korekti un godprātīgi, es uzskatu, ka tam nav nekādas nozīmes, kur tā ir reģistrēta,” uzskata Mellis. Kompānija līdz 2009. gada novembrim piederējusi viņam, bet tad sākušās finanšu problēmas: pasūtījumi gājuši mazumā, apgrozījums krities, bijušas kredītsaistības, nācies atlaist darbiniekus. Jaunais īpašnieks nokārtojis visas parādsaistības.

CSDD pasūtījums nav vienīgais valsts vai pašvaldības pasūtītājs, kas pircis Mellis grupas pakalpojumus. Aizvadītajā gadā firma veikusi iespieddarbus Jūrmalas pašvaldībai. Pērn firma arī piedalījusies CSDD konkursā, bet neesot uzvarējusi.

CSDD atklātā konkursā izvēlējies trīs uzņēmumus, kuriem pasūtīs informatīvo materiālu izgatavošanu un piegādi – SIA DUE, a/s Licorice Printing Factory un SIA Mellis grupa, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja informācija. Līgumcena ir 80 000 latu. Mellis skaidro: konkursa rezultāti nenozīmē, ka viņa vadītais uzņēmums ieguvis līgumu ar CSDD par 80 000 latu. Par šo summu CSDD turpmāko trīs gadu laikā pirkšot attiecīgus pakalpojumus, uz katru darbu izsludinot papildu tenderi un izvēloties vienu no trim konkursā uzvarējušajām firmām.

Šis nav vienīgais gadījums, kad tiesības uz valsts iepirkumu saņem ofšorā reģistrēta kompānija. Ekonomikas ministrijai dalot vēja enerģijas iepirkuma kvotas, tās tikušas arī Maltā un Kiprā reģistrētām kompānijām. Piemēram, kā rāda Lursoft dati, SIA Gilovigi pieder Maltā reģistrētai kompānijai Aeolus Investments LTD, SIA W.E.S. pieder divām Kiprā reģistrētām kompānijām Property Investments Limited un Oritel Management Limited, SIA Vides enerģija – britu ofšorā reģistrētai kompānijai Visilex Experts Limited. Nevienā no gadījumiem patiesie īpašnieki, kas stāv aiz šīm firmām, nav zināmi.

Pēdējās nedēļās arī kļuvis zināms, ka Ventspils pašvaldība plāno iznomāt 100 hektārus Ventspils brīvostas teritorijas kādai SIA Baltic New Technologies, kuras vienīgais īpašnieks ir Britu Virdžīnu salās reģistrētā kompānija Thirios Assets Limited. Ventspils domes opozīcijas pārstāvis Vladislavs Šafranskis paudis aizdomas, ka aiz šī ofšora varētu stāvēt Lemberga intereses.

Novērtē šo rakstu:

0
0