Menu
Pilnā versija
Foto

CSDD krīzes laikā gremdē autoskolas

Andra Bērziņa, komunikācijas speciāliste · 08.04.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sevi pozicionē kā tehnoloģiski progresīvu iestādi un ievieš e-pakalpojumus, tās pārraudzībā esošās autoskolas ir vienīgās izglītības iestādes valstī, kurām "Covid-19" krīzes laikā tiek liegts izmantot mūsdienīgus risinājumus - tālmācības platformas topošo autovadītāju apmācībai. Jau tuvākajā laikā tas var rezultēties ar smagu krīzi gan autoskolu, gan arī pasažieru un kravu pārvadājumu nozarē.

"Pašreiz izveidojusies absurda situācija, kad autoskolas grib un var strādāt attālināti, taču kontrolējošā iestāde - CSDD - to liedz," situāciju raksturo kādas autoskolas vadītājs, kurš vēlējās palikt anonīms.

Jau teju mēnesi CSDD vilcinās dod atļauju autoskolām strādāt attālināti - īstenojot topošo šoferu apmācību arī ārkārtas situācijas periodā. Tajā pat laikā CSDD veiksmīgi izvairās no dīkstāves, turpinot savu pakalpojumu sniegšanu: notiek gan teorijas eksāmenu pieņemšana klātienē, gan A, C un D kategorijas braukšanas eksāmeni, gan tehniskās apskates staciju darbs.

"Ministru kabineta (MK) rīkojums paredz un pat uzliek par pienākumu arī autoskolām nodrošināt attālināto apmācību vīrusa "Covid-19" dēļ pieņemto ierobežojumu periodā. Taču veidojas pretrunīga situācija - brīdī kad apmācības ir pārtraucamas, CSDD piemēro šo noteikumu arī autoskolām. Bet brīdī, kad autoskolas grib nodrošināt attālināto apmācību - šāda iespēja tiek liegta. Šis krīzes laiks ir smags, jo, apturot skolu darbību, netiek samazināti izdevumi - rēķini jāturpina maksāt," norāda autoskolas pārstāvis.

Teorētisko apmācību aizliegšana praktiski nozīmē arī to, ka ārkārtas situācijas periodā neviena persona nedrīkst kvalificēties nevienai kategorijai.

Vissmagāk tas var skart šoferus, kuriem ir profesionālā kategorija jeb 95. kods. Ik pēc pieciem gadiem viņiem kādā no autoskolām jāveic regulārā 35 stundu apmācība, pēc kuras tiek izsniegts sertifikāts. Tas ļauj atkārtoti tikt pie autovadītāja apliecības un turpināt veikt darba pienākumus.

Tie kravas mašīnu un pasažieru autobusu vadītāji, kuriem tuvākajā laikā beidzas vadītāja apliecības termiņš, autoskolu dīkstāves dēļ nevarēs iegūt sertifikātu un turpināt strādāt. Ir apdraudēta pārtikas, medikamentu, degvielas un citu preču piegāde darbinieku trūkuma dēļ. Ārkārtas situācijā, kad kravu pārvadājumi ir vitāli svarīgi ikvienam valsts iedzīvotājam, šādi kavējumi var radīt neprognozējamas sekas.

Tāpat ārkārtas situācijā ir ļoti nepieciešami arī vieglo un mazo kravas automobiļu vadītāji, jo ir būtiski palielinājies pieprasījums pēc pārtikas un ikdienas preču piegādēm uz mājām. Taču uzņēmumiem trūkst darbinieku un uz bezkontakta piegādēm veidojas rindas. Apmācību apturēšana situāciju vēl vairāk pasliktinās.

Ārkārtas situācija ir pagarināta līdz 12. maijam, savukārt Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis publiski paudis, ka "sociālā distancēšanās un karantīna būs realitāte nevis dažus mēnešus, bet, iespējams, pat pusotru gadu. Visai sabiedrībai ir jāpielāgojas jaunam dzīves modelim."

Tas nozīmē, ka ārkārtas situācija varētu ieilgt un nepieciešams steidzami rast pagaidu risinājumu, kas ļautu autoskolām turpināt strādāt. Ņemot vērā, ka attālinātā apmācība jau ir ierakstīta MK 358. grozījumu likumprojektā - autoskolu nozares pārstāvji pieprasa atbildīgajām amatpersonām izskatīt šo jautājumu un rast risinājumu ļaut autoskolām īstenot attālināto apmācību vienotā platformā. Šāda attālinātā apmācība paredzēs iespēju CSDD veikt mācību procesa kontroli, kā līdz šim.

Novērtē šo rakstu:

21
8