Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Saeimas deputātu oficiāli iesniegtie jautājumi veselības ministrei Ingrīdai Circenei par narkomānijas un narkotiku lietošanas profilaksi, veselības aprūpi:

1. Kuras valsts institūcijas veic profilakses aktivitātes atkarību izraisošo vielu jomā? Vai šīm aktivitātēm ir kampaņveida raksturs? Vai profilakses aktivitātes tiek izstrādātas noteiktām mērķa grupām un centralizēti?

2. Vai Veselības ministrija izstrādāja narkomānijas profilakses rīcības paraugprogrammas pašvaldībām?

3. Kādi finanšu resursi kopš 2010.gada līdz šim brīdim ir ieguldīti informatīvajās kampaņās, lekcijās, publikācijās plašsaziņas līdzekļos ar mērķi samazināt narkotiku lietošanas un pamēģināšanas rādītāju, kā arī pirmreizēji reģistrēto no narkotikām atkarīgo skaita pieauguma samazināšanos? Kāda ir bijusi šo pasākumu intensitāte un kvalitāte?

4. Vai Latvijas valsts ir paredzējusi iespēju segt sabiedrisko organizāciju projektu līdzfinansējumu? Cik konkrēti sabiedrisko organizāciju projektu ir saņēmuši finansējumu no pieejamām starptautisko organizāciju vai Eiropas Savienības finanšu programmām ar valsts līdzfinansējumu?

5. Vai tika izstrādātas uz zinātniskiem principiem balstītas narkomānijas ierobežošanas un narkotiku lietošanas profilakses programmas?

6. Vai no narkotikām atkarīgo pacientu ārstniecība ietver sevī strukturētas intervences, izmantojot specifiskas medicīniskas un/vai psihosociālas tehnikas, kuru mērķis ir samazināt vai pārtraukt nelegālo narkotisko vielu lietošanu?

7. Vai arī pašlaik no narkotikām atkarīgo pacientu ārstēšana notiek kopā ar pacientiem, kas atkarīgi no alkohola un azartspēlēm? Vai pēdējos piecus gadus ārstēšanas sistēma ir mainījusies?

8. Vai, lai saņemtu veselības aprūpi valsts narkoloģijas palīdzības programmās, narkotisko vielu lietotājiem nepieciešams gaidīt nosacītās "rindās"?

9. Kāds ir vidējais gultas dienu skaits uz vienu slimnieku narkoloģijā?

10. Vai valstī ir pietiekama valsts apmaksātu psihoterapijas programmu pieejamība?

11. Vai rehabilitācijas pakalpojumi tiek saņemti uzreiz pēc ārstniecības kursa pabeigšanas?

12. Vai eksistē valsts apmaksāto speciālistu - narkologu un psihoterapeitu trūkums?

13. Vai atbilst patiesībai ziņas par pamatā izmantojamām medikamentozām ārstēšanas metodēm?

14. Vai ir izveidota specializēta bērnu narkoloģiskās ārstēšanas nodaļa?

15. Vai ir nodrošināta dienas stacionāra darbības uzsākšana narkotisko vielu lietotājiem?

16. Vai tika izveidota speciāla programma pacientiem ar dubultajām diagnozēm?

17. Vai valstī ir pietiekams laboratoriju tehniskais aprīkojums, lai spētu identificēt (diagnosticēt) jaunus narkotisko vielu veidus cilvēka organismā un sniegtu specializētu medicīnisko palīdzību akūtiem toksikoloģiskiem slimniekiem?

18. Vai Veselības ministrija uztur datu bāzes par personām, kas vērsušās pēc medicīniskās palīdzības kā narkotisko vielu lietotāji?

19. Vai Veselības ministrija ir gatava Eiropas Savienības Padomes prezidentūras pienākumu veikšanai pretnarkotiku politikas koordinācijā un pienācīga līmeņa nodrošināšanā?

* A. Elksniņš, S. Mirskis, I. Cvetkova, V. Orlovs, I. Zujevs

Novērtē šo rakstu:

0
0