Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ceturtdien nevēlējās atbildēt ne uz vienu no viņam uzdotajiem jautājumiem par viņa ģimenes biznesa kredītu lietu, kas met uz ekspremjeru nopietnu korupcijas šaubu ēnu, un nonākšanu atkarībā no Rietumu bankas saimniekiem un to labvēlības. Dombrovskis nevēlējās atbildēt arī uz jautājumu par viņa pagājušā gada rudens demisijas saistību ar ziņām par valsts prezidenta rokās nonākušajām ziņām saistībā ar Dombrovska ģimenes biznesa un dzīvesbiedres finanšu plūsmām.

Dombrovskis ceturtdien atteicās atbildēt uz šādiem viņam uzdotiem jautājumiem:

- Vai neuzskatāt, ka, Jūsu ģimenes neveiksmīgā uzņēmuma kredītsaistībām nonākot Rietumu bankas pārziņā, esat nonācis ietekmējamā stāvoklī?

- Kā Jūs komentējat to, ka nerezidentu finanšu plūsmās un termiņuzturēšanās atļauju biznesā ieinteresēta banka gūst finansiālu un cita veida ietekmi pār potenciālu Eiroparlamenta deputātu un varbūt pat eirokomisāru?

- Kādas tieši darbības veiksiet, lai no šāda ietekmējama stāvokļa izkļūtu?

- Kuras konkrētas personas nokārtoja Jūsu ģimenes biznesa kredītu nodalīšanu atsevišķā nelielā paketē un nodošanu Rietumu bankai?

- Ar kādu atlaidi/diskontu Rietumu banka iegādājās šo paketi?

- Vai Jūsu ģimenei ir vēl kādi uzkrājumi, izņemot 340 000 eiro, ko esat aizdevuši ģimenes uzņēmumam Land Development? Cik lieli tie ir?

- Vai abi ārvalstnieki, kas iegādājušies Jūsu uzņēmuma pārdotās rindu mājas, ir bijuši Rietumu bankas sagādāti klienti?

- Vai taisnība publikācijām, kurās izteikta versija, ka pagājušā gada 27. novembrī tikšanās laikā ar valsts prezidentu par demisiju izšķīrāties pēc tam, kad prezidents Jūs iepazīstināja ar viņa rīcībā esošām ziņām par Jūsu ģimenes uzņēmuma un Jūsu dzīvesbiedres finanšu plūsmām?

Dombrovskis arī nevēlējās ne sniegt viņa ģimenes uzņēmuma Land Development un viņa dzīvesbiedres atļauju Rietumu bankai sniegt informāciju par šo personu kredītsaistību pašreizējiem apmēriem un nosacījumiem, ne arī šo atteikumu pamatot.

Notikušā īss kopsavilkums ir šāds: Dombrovska sievas Ārijas un viņa bijušās padomnieces Sandras Bukanes vīra Induļa SIA Land Development, kā arī Ārija Dombrovska un Indulis Bukans personiski 2006.-2007. gadā aizņēmās ievērojamas summas rindu māju būvniecībai Stopiņu pagastā. Taču projekts izrādījās ļoti neveiksmīgs, un valstij piederošā Hipotēku banka izrādīja premjera un viņa padomnieces dzīvesbiedru uzņēmumam ievērojamu pretimnākšanu, kad tas faktiski bija bankrota priekšā.

Hipotēku bankai nonākot kraha priekšā un valdībai nolemjot to reorganizēt, kļuva skaidrs, ka, nonākot kādas citas, caurspīdīgāk vadītas valstiskas struktūras pārziņā, Dombrovsku neveiksmīgais bizness var bankrotēt, aiznesot līdzi visus ģimenes ieguldījumus. Dombrovskis uzņēmumā ir ieguldījis faktiski visus savus ietaupījumus, - kopā Dombrovsku ģimene savam uzņēmumam aizdevusi vairāk nekā 340 tūkstošus eiro.

Rezultātā ar valdības atbalstu tika īstenota Finanšu ministrijā izstrādāta shēma - iedalīt atsevišķā paketē dažus nekustamo īpašumu attīstītāju kredītus un tos ar ievērojamu atlaidi (kura tiek rūpīgi slēpta tāpat kā paketes izmēri) nodot Rietumu bankai, kuru ar Bukani saista senas partnerattiecības. Rezultātā, pēc aptuvenām aplēsēm, valsts zaudējumi saistībā ar šo īpašo attieksmi pret Dombrovsku ģimenes biznesu varētu būt ap pusmiljonu eiro, Rietumu banka guvusi iespēju paklusām "piedot" ģimenei būtisku tās parādu daļu, par to nevienam neatskaitoties, savukārt Dombrovskis nonācis tiešā finansiālā atkarībā no tās saimnieku - Esterkinu ģimenes labvēlības.

Līdz šim Dombrovskis pēc vairāku dienu klusēšanas un atteikšanās no jebkādiem komentāriem pirmdien intervijā Latvijas radio ir sekojis savu partijas biedru Arta Kampara un Dzintara Zaķa kādreizējām versijām, - bijušā premjera skatījumā visa klajā nākusī informācija esot "priekšvēlēšanu melnā PR kampaņa".

Dombrovskis nepieminēja to, ka tikai nule publiskotais viņa un Bukanu ģimeņu uzņēmuma Land Development atklāja ka viņa sieva no nezināmiem avotiem spējusi ieguldīt uzņēmumā vēl aptuveni 60 tūkstošus eiro. Tāpat Dombrovskis klusēja arī par slēptajiem nosacījumiem, ar kādiem viņa ģimenes biznesa kredīts iekļauts "īpašajā portfelī" un nodots Rietumu bankai, un zaudējumiem, kādi viņa ģimenes biznesa glābšanas rezultātā radušies valstij.

Viņaprāt, šādi fakti neesot pieminēšanas vērti, jo lēmumus pieņēmusi viņa partijas biedra Andra Vilka vadītā Finanšu ministrija un viņa paša valdība, bet ne viņš personiski, - Dombrovskis konkrēto lēmumu pieņemšanas laikā esot no lemšanas atturējies.

"Kas attiecas uz jautājuma būtību, tad jau, nu, vairāk nekā pirms gada, kad šie jautājumi tika skatīti valdībā, jau toreiz es publiski paziņoju, ka, ņemot vērā, ka šajā bankā ir atsevišķi kredīti, kas pieder manai sievai piederošam uzņēmumam, es attiecīgi nepiedalos šo jautājumu izskatīšanā valdībā, un arī nodevu sēdes vadību, izskatot šos jautājumus, finanšu ministram. Līdz ar to visi šie jautājumi tika pieņemti, sēdi vadot finanšu ministram un atbilstoši Finanšu ministrijas piesaistītā konsultanta rekomendācijām, savukārt es pats nemaz šo jautājumu izskatīšanā nepiedalījos," Latvijas radio paziņoja Dombrovskis.

Saskaņā ar bijušā premjera izpratni par notikušo pašlaik neesot jēgas un vajadzības spriest, jo tas noticis gan "pirms daudziem gadiem", gan "pirms gada, ja ne vairāk".

"Redziet, šos kārtējos Lato Lapsas paziņojumus es tiešām vērtēju kā priekšvēlēšanu melnā PR kampaņu, jo runa ir par darījumiem, kas ir notikuši pirms daudziem gadiem, un arī šie pēdējie raksti ir par valdības lēmumiem, kas ir notikuši pirms gada, ja ne vairāk. Līdz ar to tas, ka pēkšņi šāda ažiotāža tiek celta dažas dienas pirms vēlēšanām, manuprāt, pilnīgi skaidri liecina, ka Lato Lapsa tāpat kā pirms Saeimas vēlēšanām, [kad] viņš izplatīja visādus priekšvēlēšanu materiālus pret Vienotību, arī tagad ir izvērsis kampaņu pret Vienotību," Latvijas radio paziņoja Dombrovskis.

Nevienu no Pietiek publiskotajiem faktiem bijušais Ministru prezidents nav pat mēģinājis apstrīdēt tāpat kā vairāki savstarpēji nesaistītu avotu Pietiek apliecināto, ka tieši ģimenes biznesa un finanšu plūsmu tēma bijusi tā, uz kuras pamata valsts prezidents Andris Bērziņš pagājušā gada 27. novembrī mudinājis premjeru atkāpties.

Šie avoti Pietiek ir apliecinājuši, ka prezidents Dombrovskim sarunas laikā cēlis priekšā ne tikai faktus saistībā ar īpašo statusu, kāds valstiskās Hipotēku bankas izsniegto kredītu pārdošanā piešķirts Dombrovsku ģimenes biznesa kredītsaistībām, bet arī citus datus par Dombrovska dzīvesbiedres uzņēmējdarbības finanšu plūsmām.

Prezidenta apsvērumi bijuši - Dombrovskim esot nepieciešams nekavējoties un "bez trokšņa" atkāpties: mēnesi pirms eiro ieviešanas valsts interesēs nebūtu skaļš skandāls saistībā ar valdības vadītāju, kāds neapšaubāmi sāktos, ja Bērziņa rīcībā esošie fakti nonāktu atklātībā.

Pietiek jau informējis, pēc demisijas paziņojuma premjers vienlaikus apgalvoja gan to, ka prezidents neesot bijis tas, kas būtu uz viņu izdarījis spiedienu par aiziešanu no amata, gan to, ka lēmumu demisionēt viņš patiešām pieņēmis pusotru stundu ilgās sarunas laikā ar Bērziņu.

Zīmīgi bija arī tas, ka pretēji tradīcijai un politiskajai etiķetei Bērziņš publiski nepateicās Dombrovskim par padarīto darbu.

Novērtē šo rakstu:

2
0