Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji bijušā Ministru prezidenta Valda Dombrovska publiskajiem apgalvojumiem patiesībā viņa ģimenes uzņēmums Land Development pašlaik ir vistiešākajā veidā atkarīgs no Rietumu bankas labvēlības. Zemesgrāmatas dati uzskatāmi rāda - pat nekavējoties pārdodot visas atlikušās rindu mājas, uzņēmums bankai paliktu parādā vairāk nekā 600 tūkstošus eiro.

Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas informācija rāda, ka no 2009. līdz 2013. gadam Dombrovska un viņa bijušās padomnieces Sandras Bukanes ģimeņu uzņēmumam izdevies pārdot sešas no uzbūvētajām 13 rindu mājām pie Rīgas robežas. Cenas, par kādām uzņēmums pārdevis rindu mājas, ir bijušas šādas:

Vējziedi 13 - 2009. gada 9. marta pirkuma līgums - Ls 107 467;

Vējziedi 1 - 2009. gada 12. augusta pirkuma līgums - Ls 96 986;

Vējziedi 2 - 2010. gada 27. augusta nomaksas pirkuma līgums - Ls 83 757;

Vējziedi 5 - 2012. gada 7. septembra nomaksas pirkuma līgums - Ls 70 577;

Vējziedi 6 - 2012. gada 10. decembra pirkuma līgums - Ls 67 047;

Vējziedi 4 - 2013. gada 21. augusta nomaksas pirkuma līgums - EUR 123 228.

Līdz ar to pēckrīzes gados dārgākā cena, par kādu Dombrovska ģimenes uzņēmumam ir izdevies pārdot kādu rindu māju, ir bijusi 123 tūkstoši eiro (turklāt, slēdzot nomaksas pirkuma līgumu).

Tas nozīmē, ka, pat ja uzņēmumam tūlīt izdotos pārdot visas septiņas atlikušās rindu mājas, tā kopējie ieņēmumi par tām nepārsniegtu 862,6 tūkstošus eiro. Savukārt uzņēmuma kopējās parādsaistības tikai pret kredītiestādēm vien šā gada sākumā bija gandrīz 1,48 miljoni eiro.

Līdz ar to, pat nekavējoties pārdodot visas rindu mājas, uzņēmuma parādsaistības pret Rietumu banku vienalga netiktu nokārtotas, - Dombrovsku ģimenes firma vienalga Rietumu bankai paliktu parādā vairāk nekā 600 tūkstošus eiro.

Dombrovskis, kurš kopā ar sievu uzņēmumam aizdevis faktiski visus savus iekrājumus - aptuveni 340 tūkstošus eiro, par šo reālo uzņēmuma stāvokli līdz šim ir klusējis. Tā vietā viņš nule TV3 raidījumam Nekā Personīga paziņoja, ka "principā uzņēmums šīs savas problēmas pamazām risina".

Savukārt maija beigās Dombrovskis publiski paziņoja, ka "portāls Pietiek jau gadiem izplata nomelnojošu informāciju par manai sievai daļēji piederošā SIA Land Development it kā “ļoti neveiksmīgo” rindu māju projektu".

Ekspremjers arī publiski apgalvoja, ka "kopš 2007. gada uzņēmums ir atmaksājis bankas aizdevuma pamatsummu vairāk nekā 1 milj. eiro apmērā, visus šos gadus bez kavējumiem veicis ikmēneša procentu maksājumus, kā arī uzņēmumam nav nodokļu parādu valstij".

Šo pašu apgalvojumu viņš nule tiražēja arī ar Nekā Personīga starpniecību. "Analītiskais" un "izmeklējošais" raidījums neuzskatīja par nepieciešamu pārbaudīt šo apgalvojumu.

Taču reālie uzņēmuma dati Lursoft datu bāzē apliecina, ka kopš 2007. gada uzņēmuma parādsaistības kredītiestādēm ir palielinājušās no Ls 802 751 līdz  Ls 1 038 838 vai 1 478 134 eiro. Uzņēmums gan ir atmaksājis parādsaistības Ls 474 932 apmērā, taču vienlaikus aizņēmies no kredītiestādēm vēl ievērojamākas summas.

Kā jau ziņots, Dombrovska sievas Ārijas un viņa bijušās padomnieces Bukanes vīra Induļa SIA Land Development, kā arī Ārija Dombrovska un Indulis Bukans personiski 2006.-2007. gadā aizņēmās ievērojamas summas rindu māju būvniecībai Stopiņu pagastā.

Taču projekts izrādījās ļoti neveiksmīgs, un valstij piederošā Hipotēku banka izrādīja premjera un viņa padomnieces dzīvesbiedru uzņēmumam ievērojamu pretimnākšanu, kad tas faktiski bija bankrota priekšā.

Hipotēku bankai nonākot kraha priekšā un valdībai nolemjot to reorganizēt, kļuva skaidrs, ka, nonākot kādas citas, caurspīdīgāk vadītas valstiskas struktūras pārziņā, Dombrovsku neveiksmīgais bizness var bankrotēt, aiznesot līdzi visus ģimenes ieguldījumus.

Rezultātā ar valdības atbalstu tika īstenota Finanšu ministrijā izstrādāta shēma - iedalīt atsevišķā "3.a portfelī" dažus nekustamo īpašumu attīstītāju kredītus un tos ar ievērojamu atlaidi (kura tiek rūpīgi slēpta tāpat kā paketes izmēri) nodot Rietumu bankai, kuru ar Bukani saista senas partnerattiecības.

Rezultātā, pēc aptuvenām aplēsēm, valsts zaudējumi saistībā ar šo īpašo attieksmi pret Dombrovsku ģimenes biznesu varētu būt ap pusmiljonu eiro, Rietumu banka guvusi iespēju paklusām "piedot" ģimenei būtisku tās parādu daļu, par to nevienam neatskaitoties, savukārt Dombrovskis nonācis tiešā finansiālā atkarībā no tās saimnieku - Esterkinu ģimenes labvēlības.

Pats Dombrovskis šo faktu publiskošanu dēvē par "melnā PR kampaņu", bet atklāt patiesu informāciju par šiem darījumiem nevēlas. Ne viņš, ne Finanšu ministrija, ne Rietumu banka nevēlas atklāt ne to, kāda bijusi "3.a portfeļa" vērtība, ne to, ar kādu atlaidi un ar kādiem noteikumiem tas nodots Rietumu bankai

Novērtē šo rakstu:

0
0