Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdības koalīcijā turpinās domstarpības par to, vai dodama zaļā gaisma līguma slēgšanai par vilcienu iepirkumu no spāņu kompānijas CAF. Zatlera reformu partijas (ZRP) līderis Valdis Zatlers pirmdien pēc debatēm koalīcijas sanāksmē Pietiek stingri norādīja, ka „jābeidz šī muļļāšanās” un jāpieņem lēmums, ko valdība šajā jautājumā nav spējusi izdarīt jau vairakkārt. Tikmēr premjers Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs Andris Vilks (abi - Vienotība) ir pret šādu Satiksmes ministrijas (SM) piedāvāto risinājumu, kas tiek virzīts uz valdības sēdi otrdien.

Vēl pirms līguma slēdzējs – AS Pasažieru vilciens (PV) – izpildījis visus valdības iepriekš uzdotos priekšnosacījumus, SM vēlas sniegt rakstiskas garantijas spāņu kompānijai CAF, ka nodrošinās projekta īstenošanu. SM uz valdības otrdienas sēdi sagatavotais protokollēmuma projekts atšķirībā no valdības 6. decembrī pieņemtā ir mīkstināts attiecībā uz prasībām par dažādu rakstisku apliecinājumu saņemšanu un uzrādīšanu no vilcienu piegādātāja. Tomēr šajā dokumentā iekļauta stingrāka kā līdz šim apņemšanās, ka „līguma darbības laikā netiks palielinātas izmaksas valsts budžetā dotācijām pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu” salīdzinājumā ar 2012. gada budžetā paredzēto apjomu. Tieši ar bažām, ka jauno vilcienu uzturēšanas izdevumi būs sadārdzināti un turpmākos 30 gadus prasīs lielākus budžeta piešķīrumus no valsts, formāli saistītas lielākās iebildes.

Formāli politiska lēmuma pieņemšana par atļauju PV slēgt līgumu par jaunu vilcienu iepirkumu valdības dienaskārtībā nonācis šī iepirkuma vērienīguma dēļ. Ar Eiropas Komisijas 2011. gada 1. marta lēmumu projektam ir piešķirts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 142 400 000 eiro apmērā. Ja līgums netiks tuvākajā laikā noslēgts, Latvija nepaspēs apgūt konkrētajam projektam iedalīto naudu, un to nāksies pārdalīt par labu citiem projektiem, kas var būt sasteigti. Tas, kas izskan politikas kuluāros, - valdības dienaskārtībā šis jautājums nonācis un tiek bremzēts, jo jūtams valdošās partijas Vienotība lobijs par labu šveiciešu kompānijai Stadler, kas iepirkumā neuzvarēja.

Tikmēr bezpartejiskais satiksmes ministrs Ronis virzās uz zaļās gaismas ieslēgšanu iepirkumam, pirms tam panākot, ka PV novērš tā nepilnības. Pašlaik nav skaidrs, cik tālu šajā jautājumā ies ZRP. Tās ministriem vēl otrdien nav dots uzdevums pieprasīt balsojumu par SM virzīto risinājumu pretēji Vienotības nostājai, bet noprotams, ka nākamotrdien, 31. janvārī, kas sakrīt ar dienu, kad beidzas CAF pagarinātais piedāvājuma derīguma termiņš, jautājums var nonākt līdz balsojumam Ministru kabinetā, un tas iezīmēs plaisu koalīcijā.

Zatlers Pietiek izteicās, ka nākampirmdien vēlas koalīcijas sadarbības padomē redzēt pārstāvjus gan no SM un PV, gan FM lai lēmums beidzot tiktu pieņemts. „Mēs esam par to, lai jautājums beidzot tiktu izlemts. Šī ir jau ceturtā valdības sēde, kurā jautājums tiek muļļāts, vienkārši atlikts, it kā notiks kaut kādi brīnumi un kāds pēkšņi atrisinās samilzušo problēmu,” teica ZRP līderis. Dombrovskis pirmdien pēc koalīcijas Pietiek pauda uzskatu, ka šis ir ne tik daudz koalīcijas jautājums, cik FM iebildes, kas nedod saskaņojumu SM piedāvātajam risinājumam. „Līgumam ar CAF ir jābūt atbilstošiem konkursa nosacījumiem, nevis pēc konkursa noslēguma līgums tiek pārskatīts – tas, protams, neatbilst nekādām normatīvo aktu prasībām,” saka Dombrovskis. Jāatgādina, ka konkrēta informācija, kas ļautu spriest par šo iebilžu pamatotību, nav pieejama, jo jautājums par vilcienu iepirkumu tiek skatīts valdības slēgtajā sēdē un vairums dokumentu ir noslepenoti. 

Kā liecina tie SM uz valdības sēdi otrdien iesniegtie dokumenti, kam pēc ministrijas iniciatīvas noņemts ierobežotas pieejamības statuss, Ronis lūgs akceptu SM sagatavotajam apliecinājuma vēstules projektam, ar ko ministrija kā PV kapitāldaļu turētāja un par ES fondu apguvi atbildīgā iestāde apņemas spāņu kompānijai CAF, ka savas kompetences ietvaros nodrošinās šī projekta īstenošanu atbilstoši noslēgtajam līgumam.

SM otrdien valdībā virzītais protokollēmuma variants vairs neparedz, ka zaļā gaisma līguma slēgšanai starp PV un CAF ieslēdzama tikai, ja tiek izpildīti pilnīgi visi valdības izvirzītie priekšnoteikumi PV valdei. Tāpat no protokollēmuma pazudušas prasības, lai PV saņemtu „rakstisku juridiski saistošu apliecinājumu jebkādā juridiskā formā” no CAF, ka noteikts apjoms ritošā sastāva iepirkuma tiks ražots Latvijā, lai gan pati prasība par ražošanu uz vietas ir palikusi. PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds iepriekš Pietiek izteicās, ka valsts uzņēmums slēdz līgumu tikai ar CAF un spāņu solītais līgums ar Rīgas Vagonbūves rūpnīcu kā vietējo ražotāju ir viņu pašu, ne PV darīšana. Tāpat no SM uz valdības otrdienas sēdi iesniegtais protokollēmuma projekts vairs neparedz prasību, lai PV iesniegtu ministrijai „pierādījumus” par šo nosacījumu izpildi un MK, šo jautājumu skatot atkārtoti, gūtu pārliecību par to izpildi.

Visbeidzot no SM piedāvātā protokollēmuma ir svītrots nosacījums, ka PV valdei vajag gūt „pietiekamus dokumentālus pierādījumus (apliecinājumu) par to, ka Eiropas Komisija ir noraidījusi vai atstājusi bez tālākas virzības uzņēmuma Stadler Bussnang AG sūdzību". Runa ir par sūdzību, ko Stadler iesniedzis Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorātam (DG MARKT). Šī institūcija dalībvalsti pagaidām procesā iesaistīt nevar, līdz ar to oficiāla informācija netiek sniegta, tomēr SM amatpersonas neoficiāli norāda, ka DG MARKT šo Stadler sūdzību nav pieņēmis izskatīšanai un šveicieši tam mēneša laikā plāno iesniegt papildu informāciju.

Satiksmes ministra Roņa parakstītajā pavadvēstulē, kas adresēta premjeram Dombrovskim, pausta nostāja, ka „lēmuma pieņemšanai nebūtu lietderīgi kā nosacījumu izvirzīt DG MARKT viedokļa saņemšanu”. Pēc SM sagatavotās papildinformācijas, kas iesniegta valdības 24. janvāra sēdei, šīs sūdzības izskatīšana, ja tā tiks pieņemta, EK struktūrās var aizņemt aptuveni gadu.

Starp valdības izvirzītajiem priekšnoteikumiem līguma parakstīšanai ar CAF, ko uztur SM, kā viens no galvenajiem palikusi tiesas lēmuma sagaidīšana, kas neapturētu Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) 2011. gada 21. oktobra lēmumu atļaut līguma slēgšanu ar konkursā uzvarējušo CAF. Administratīvajai rajona tiesā 28. decembrī notika piecu stundu ilga tiesas sēde, kurā tika izskatīta Stadler Bussnang AG (Stadler) prasība par IUB lēmumu atļaut slēgt iepirkuma līgumu ar spāņu kompāniju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. (CAF). Kopā ar pieteikumu Stadler tiesā iesniedzis arī lūgumu piemērot pagaidu noregulējumu līdz tiesvedības beigām, proti, apturēt apstrīdētā IUB lēmuma darbību.

Tomēr tiesneses pēkšņas slimības dēļ tiesas lēmums nav pieejams jau teju mēnesi, kas kuluāros raisa dažādas spekulācijas par politisko spiedienu tā novilcināšanai Stadler lobētāju interesēs. Kā zināms, kopš oktobra nu jau bijušais PV valdes loceklis, Vienotības pārstāvis Mārtiņš Greste paziņoja, ka konkursa rezultāti bijuši neobjektīvi, bet par IUB ilggadējā vadītāja Andreja Tiknusa pēkšņās aiziešanas iemesliem neoficiāli minēts spiediens no Vienotības vadītās Finanšu ministrijas tieši vilcienu iepirkuma sakarā.

Neoficiāli saistībā ar tiesas lēmuma novilcināšanu izskan divas versijas – vai nu tas tiek darīts, jo ir nelabvēlīgs Stadler un publiskošanas gadījumā nekavējoties dotu zaļo gaismu līguma slēgšanai ar CAF, vai otra versija – tiesai ir grūti atrast juridiskus argumentus, lai nāktu klajā ar Stadler labvēlīgu lēmumu. Proti, kā norāda avoti valdībā, iepirkuma procesa kontekstā Stadler šajā tiesvedībā nav uzskatāms par pretendentu, kam ir tiesības pārsūdzēt IUB lēmumu, bet drīzāk par trešo pusi. Tieši šī iemesla dēļ Eiropas Komisijas Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorāts (DG MARKT) nav pieņēmis izskatīšanai Stadler iesniegto sūdzību. 

Novērtē šo rakstu:

0
0