Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Zemkopības ministrija norobežojas no jebkādas atbildības par Pietiek jau vairāk aprakstītajām "valsts slaukšanas un cirpšanas kampaņām", kuru ietvaros Latvijas iedzīvotāju iepazīstināšana ar pienu, piena produktiem un aitas gaļu saskaņā ar šo kampaņu organizētāju iecerēm tikai no Latvijas nodokļu maksātāju kabatas vien izmaksās vairāk nekā 830 tūkstošus eiro. Pietiek šodien publicē ministrijas sagatavotās atbildes par šo tēmu, no kurām gan skaidri izriet - Jāņa Dūklava vadītā ministrija tomēr paklusām ir pieņēmusi "starplēmumus" par abu projektu atbalstīšanu.

"Zemkopības ministrija nelemj par iepirkumiem, kā arī nevērtē īstenotājorganizācijas (pasākumu izpildītāja) atbilstību. Zemkopības ministrija savas kompetences ietvaros 2014.gada 28.novembrī lēma par iesniegto programmu atbilstību kvalitātes kritērijiem, kas noteikti MK 31.10.2006.  noteikumu Nr. 894 13.punktā (programmas vispārējie mērķi; programmas kvalitāte un efektivitāte; programmas nozīme Eiropas Savienībā; programmas rentabilitāte).

Iepirkuma organizēšanas kompetence noteikta EK Regulas Nr.501/2008, ar ko nosaka kārtību, kādā piemērojama Padomes Regula Nr.3/2008 par informāciju un veicināšanas pasākumiem attiecībā uz lauksaimniecības produktiem iekšējā tirgū un trešās valstīs, 8.panta 3.punktā, kas paredz, ka programmu īstenošanai katra programmas iesniedzēja organizācija konkursa kārtībā izvēlas vienu vai vairākas īstenotājorganizācijas.

Vēršam uzmanību, ka Zemkopības ministrijas pieņemtie lēmumi par projekta atbalstīšanu ir starplēmumi, kuru spēkā stāšanās iespējama tikai pēc EK labvēlīga lēmuma pieņemšanas..

Zemkopības ministrijas sagatavotās informācijas pieprasīšanai nepieciešams ievērot likumā noteiktās prasības. Proti, atbilstoši Informācijas atklātības likuma 11.panta trešās un ceturtās daļas prasībām gan vispārpieejamas, gan ierobežotas pieejamības informācija pieprasāma rakstveidā vai elektroniskā veidā ar drošu elektronisko parakstu. Turklāt ierobežotas pieejamības informācijas pieprasīšanas gadījumā nepieciešams norādīt informācijas pieprasījuma pamatojumu un mērķi, kādam tā tiks izmantota.

Iesniedzējorganizācija, aizpildot standartizētu pieteikumu veidlapu, sadaļā „Vispārējais konteksts – tirgus situācija un pieprasījums” pamato iesniegtās programmas īstenošanas nepieciešamība – šādus pamatojumus abas organizācijas arī iesniedza.

Papildus norādām, ka 2013.gadā izstrādātājā dokumentā „Latvijas aitu audzēšanas nozares attīstības stratēģija līdz 2023.gadam” un 2012.gadā izstrādātājā dokumentā „Piena nozares attīstības virzieni līdz 2020.gadam” tika analizēta un pētīta situācija attiecīgi aitas gaļas un piena nozarēs un izvirzīti darbības virzieni, ar kuru palīdzību tiktu veicināts šo produktu patēriņš. Abos dokumentos kā viens no pasākumiem produktu patēriņa veicināšanai tika paredzēts izstrādāt sabiedrības informēšanas un tirgus veicināšanas programmas.

Attiecībā uz līdz šim veiktajām kampaņām šajās nozarēs norādām, ka laika periodā no 2009. līdz 2012.gadam biedrība „Siera klubs” sadarbībā ar īstenotājorganizāciju SIA “Mārketinga komunikāciju aģentūra AD ASTRA” realizēja programmu „Mārketinga komunikāciju programma sieram un citiem piena produktiem” ar kopējo budžetu 347 978 EUR.

Īstenojot programmu tika sasniegti šādi rezultāti:

o    Piena produktu ražošanas apjomi Mārketinga programmas pētījuma gados pakāpeniski palielinājās;

o    Programmas realizācijas laikā arvien lielāku īpatsvaru eksportā veidoja piena produkti ar lielāku pievienoto vērtību – siers un biezpiens, skābpiena produkti;

o    Aptauju dati apstiprināja, ka apmēram 40% respondentiem ir palielinājies siera, biezpiena un skābpiena dzērienu patēriņš uzturā;

o    Mārketinga programmas norises laikā palielinājās iedzīvotāju skaits, kas ikdienā lieto piena pārstrādes produktus;

o    Programmas ietvaros veiktie mārketinga pasākumi, reklāmas un aktivitātes ir uzrunājušas iedzīvotājus, populārākie informācijas avoti: Latvijas televīzija, „Latvijas avīze” un „Mājas viesis”, stabilu popularitāti bija ieguvuši ikgadējie pasākumi „Piena produktu balle”, arvien lielāks iedzīvotāju skaits piedalījās pasākumos un semināros, lai iegūtu informāciju par sieru, un citiem piena pārstrādes produktiem, to nozīmi un izlietošanas iespējām uzturā.

Reklāmas kampaņas aitu gaļas sektorā līdz šim Latvijā netika veiktas.

Eiropas Savienība atbalsta atsevišķus veicināšanas pasākumus (dalība izstādēs, reklāma, bukletu iespiešana, semināru organizēšana utt.), kas veicina patērētāju izpratni par Eiropas pārtikas augsto kvalitātes līmeni iekšējā (Eiropas Savienības) un ārējā tirgū.

Lauksaimniecības produktu veicināšanas programmas var tikt īstenotas tikai tādās produktu grupās, kuras nosaka Eiropas Komisija.

Atbalstāmais tematu un produktu saraksts norādīts EK Regulā Nr501/2008, ar ko nosaka kārtību, kādā piemērojama Padomes Regula Nr3/2008 par informāciju un veicināšanas pasākumiem attiecībā uz lauksaimniecības produktiem iekšējā tirgū un trešās valstīs.

Programmu izstrādā programmas iesniedzējorganizācija (biedrība, nodibinājums, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, ražotāju grupa vai ražotāju organizācija), kurā pārstāv konkrēto lauksaimniecības preču grupu, kas ir atbalstāmo produktu sarakstā. Programmu iesniegšana ir balstīta uz brīvprātības principa."

Novērtē šo rakstu:

0
0