Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

122 878 eiro – šādu summu latos Raivja Dzintara (Nacionālā apvienība) vadītajai mazpazīstamajai biedrībai Sargi valodu un Latviju 2011. gadā saziedojuši anonīmi ziedotāji. Intereses cienīgi šai sakarā ir divi fakti – 2011. gadā notika Saeimas vēlēšanas, savukārt pats Dzintars tagad tā vietā, lai izskaidrotu šīs summas izcelsmi, mēģina iztikt ar neveikliem jokiem.

Pietiek jau ir aprakstījis, kā jau vismaz kopš 2013. gada tagadējā Saeimas deputāta Dzintara vadītā biedrība Sargi valodu un Latviju, kas par savu darbības mērķi pasludinājusi „latviešu valodas un citu nacionālo bagātību aizstāvību”, pārtiek tikai no viena veida ienākumiem – pilnīgi anonīmiem nezināmu personu ziedojumiem.

Taču pēdējos gados šī ikgadējā nezināmo labdaru Dzintara vadītajai biedrībai atvēlētā summa nav bijusi lielāka par 21 tūkstoti eiro. Cita lieta – 2011. gads, kad notika Saeimas vēlēšanas: izrādās, ka šajā gadā Dzintara vadītā biedrība no nezināmām personām saņēmusi seškārt lielāku summu - 122 878 eiro.

Interesanti, ka vienīgais, kā šo iespaidīgo summu, kas nākusi no nezināmiem makiem, vēlējies paskaidrot pats Nacionālās apvienības vadītājs, ir – diezgan neveikls joks.

„Viņiem bija maskas un uzraksti uz tkrekla “anonīms”. Pēc balss likās, ka varētu būt @JurisJurass un @AldisGobzems,” – šādi politiķis sociālajā tīklā Twitter atbildējis uz jautājumu: „Kas ir tie labie, bet anonīmie cilvēki, kas atbalsta Raivja Dzintara privāto biedrību?”

Savukārt, atbildot uz citu jautājumu, kurā izteikta neizpratne par šādu Nacionālās apvienības vadītāja „atbildi”, Dzintars apgalvojis: „Es neatradu pieklājīgāku veidu, kā atbildēt uz tām muļķībām.”

Tomēr tās nav muļķības – Lursoft dati rāda, ka Dzintara vadītā biedrība (viņš tajā ir vienīgā amatpersona) no anonīmām personām kopš 2011. gada saņēmusi gandrīz 230 tūkstošus eiro.

Tiesa, varbūt īstais politiķis Dzintars nevis muļķīgi atjokojas, bet šos faktus vienkārši cenšas noklusēt. Uz to norāda fakts, ka no cita Twitter konta, kura īpašnieks tāpat esot Raivis Dzintars, Pietiek ir saņēmis šādu komentāru nedaudz kroplā latviešu valodā:

"Ieteiktu tomēr nedalīt nenomedīta lūša ādu. Ir diezgan skaidrs, ka aiz šādām muļķībām var slēpties vien Jremlis, kura labā acīmredzot stradājat. Tas ir viltus twitter konts, kuru citējat."

Tiesa, uz aicinājumu sniegt skaidrojumus par iespaidīgajām anonīmo ļaužu saziedotajām summām pagaidām klusē arī šī Twitter konta īpašnieks.

Biedrība Sargi valodu un Latviju līdz šim bija zināma kā struktūra, ko Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK ir izmantojusi kā „naudas maku” savām akcijām un pasākumiem.

Tā, piemēram, pērn šī biedrība tika izmantota, lai apmaksātu naudas balvas Nacionālās apvienības rīkotā radošu darbu konkursa "Aicini amatpersonu runāt latviski!" uzvarētājiem.

Taču, kā rāda Lursoft dati, vismaz pēdējos piecus gadus vienīgais Dzintara vadītās biedrības ienākumu avots ir pilnīgi anonīmi, vismaz oficiāli nekur nefiksēti ziedojumi, ko veikušas publiski neatklātas personas.

Saskaņā ar biedrības iesniegtajiem gada pārskatiem 2008. gadā dibinātā biedrība 2013. gadā kopā ieņēmumos saņēmusi 14 351 eiro, no kuriem 1213 eiro guvusi saimnieciskajā darbībā, bet visu pārējo summu – 13 138 eiro saņēmusi no anonīmiem ziedotājiem „neierobežotai lietošanai”.

Gadu vēlāk Dzintara vadītā biedrība „citos ieņēmumos” saņēmusi 1394 eiro, bet visus pārējos ieņēmumus atkal guvusi no saviem anonīmajiem labvēļiem – kopā 13 263 eiro jau atkal „neierobežotai lietošanai”.

2015. gadā biedrība no saviem slepenajiem labvēļiem anonīmos ziedojumos „latviešu valodas un citu nacionālo bagātību aizstāvībai” saņēmusi jau divreiz lielāku summu – 26 459 eiro, kas arī bijuši gandrīz vienīgais biedrības ieņēmumu avots.

Gadu vēlāk Dzintara vadība biedrībā „citos ieņēmumos” no nezināmām personām saņēmusi jau apaļus 10 000 eiro, bet tikpat anonīmie ziedotāji organizācijai sametuši mazāku summu nekā 2015. gadā – tikai 15 667 eiro.

Savukārt pērn anonīmie ziedotāji atkal bijuši dāsnāki un biedrībai „latviešu valodas un citu nacionālo bagātību aizstāvībai” saziedojuši jau 20 985 eiro.

Novērtē šo rakstu:

146
18