Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrijā (EM) uzsākta dienesta izmeklēšana par Pietiek rakstu sēriju, kurā tika atspoguļotas aizkulises plānotajam darījumam ar AS Latvijas gāze mazākuma akciju iegādi, liecina portāla rīcībā esošā informācija.

Ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska (attēlā, autors - IZM) neapmierinātību, pēc Pietiek rīcībā esošajām ziņām, izraisījusi informācijas noplūde par slēpti gatavotā  darījuma detaļām, kuras saturēja EM valdībai iesniegtais slepenais ziņojums un Latvijas gāzes 47,23% mazākuma akciju pašreizējā īpašnieka E.ON.Ruhrgas iesniegtais rakstiskais komercpiedāvājums.

No EM valdībā iesniegtā ziņojuma noplūdušās detaļas, ko publiskoja Pietiek, atklāja, ka Latvijas gāzes akciju iegādē visticamāk tiktu iesaistīts valsts koncerns Latvenergo. Detaļas par valdības pārstāvju neformālajām sarunām ar E.ON.Ruhrgas atklāja, ka vācu energokompānijas prasītā cena par 47,23% akciju ir pat divreiz un trīsreiz zemāka par to, kādu iepriekš politiķi neoficiāli sauca kuluāros - proti, 200 līdz 225 miljoni eiro.

Tikmēr par enerģētikas jautājumiem atbildīgais EM valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs otrdien Pietiek apgalvoja, ka pašlaik Latvijas gāzes akciju pirkšanas jautājumā virzība nenotiek, bet drīzumā EM uz valdību varētu virzīt jautājumu par iespējamā darījuma priekšizpēti. Spiridonovs skaidroja, ka pirms sarunām ar vācu E.ON.Ruhrgas par tai šobrīd piederošo 47,23% Latvijas gāzes akciju iegādi nepieciešams "konsultantu darbs", lai izsvērtu visus par un pret, kā arī noteiktu šo mazākuma akciju vērtību.

EM amatpersona atteicās detalizētāk iztirzāt šo ierobežotas pieejamības informāciju, bet apgalvoja, ka Latvijas gāzes padziļinātās izpētes (t.s. due diligence) veicējs vēl nav izraudzīts. Visticamāk, ņemot vērā jautājuma steidzamību un valsts intereses, publisks iepirkums netiks rīkots, bet jautājums izlemts valdībā, pieļāva Spiridonovs.

Līdz šim Vienotības premjeru vadītās valdības ierastā prakse bijusi, ka aiz slēgtām durvīm, balstoties EM ziņojumā, bez konkursa tiek pieaicināts finanšu konsultants un atvēlēts noteikts budžets juridisko pakalpojumu slēgšanai ar kādu advokātu biroju. Tā tas bija, piemēram, Pietiek ilgstoši aprakstītajā sāgā ar AS Liepājas metalurgs glābšanu.

No sarunām ar iespējamā lēmumā sagatavošanā iesaistītām amatpersonām, kas, ņemot vērā informācijas ierobežotas pieejamības statusu, par detaļām piekrīt runāt tikai neoficiāli, šobrīd ir liela neskaidrība, kādi varētu būt Latvijas gāzes akciju pirkuma līguma nosacījumi. Latvijas valstij būtu svarīgi, lai akciju pirkums nozīmētu, ka arī pēc Latvijas Gāzes biznesa sadalīšanas tā iegūtu 47,23% kapitāldaļu arī no monopolista atdalītajos biznesos.

Juridiski neskaidra ir arī darījuma ietekme uz iespējamo strīdu par Inčukalna pazemes gāzes krātuves īpašumtiesībām, kas ir Latvijas gāzes vērtīgākais aktīvs. Uzņēmums jau ir spēris soļus, lai tiesā nostiprinātu savas pretenzijas uz gāzes krātuvi, kurā tam pieder infrastruktūra. Valsts šajā tiesvedībā piedalās Privatizācijas aģentūras personā. Akciju iegādes darījums kontekstā ar strīdu par Inčukalnu Pietiek raksturots kā situācija, kad, iespējams, "valsts nopērk to, kas tai jau pieder".

Novērtē šo rakstu:

0
0