Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc ilgstošas klusēšanas un izlocīšanās Finanšu ministrija šodien jau publiski oficiāli atzina - pērn patiešām paklusām izveidots un atsevišķi pārdots Hipotēku bankas komercdaļas "3.a portfelis". Šajā portfelī, kā zināms, atradās Valda Dombrovska ģimenes neveiksmīgā biznesa ņemtie kredīti. Publicējam Finanšu ministrijas paziņojumu pilnībā:

"Ņemot vērā spekulatīvos un nepatiesos apgalvojumus, baumas un apmelojumus, kas izskan dažādos interneta portālos par valsts akciju sabiedrības "Latvijas Hipotēku un zemes banka" (Hipotēku banka) pārveidi par attīstības institūciju, Finanšu ministrija (FM) sniedz skaidrojumu attiecībā uz to, kādā veidā tika organizēts bankas komercdaļas pārdošanas process.

2009. gada 3.decembrī ar Latvijas Republikas Ministru kabineta (MK) rīkojumu Nr. 820 tika akceptēta koncepcija "Par valsts akciju sabiedrības "Latvijas Hipotēku un zemes banka" pārveidi par attīstības banku". Koncepcija noteica Hipotēku bankas pārveidi par attīstības institūciju, tās darbību koncentrējot uz virzieniem, kas ir nozīmīgi tautsaimniecībai, un pakāpeniski samazinot komercbankas darījumus, pilnībā no tiem atsakoties ne vēlāk kā 2013. gada 31.decembrī.

Atgādinām, ka Hipotēku bankas pārveide bija nozīmīgs solis ceļā uz vienotas attīstības finanšu institūcijas izveidi un valsts atbalsta programmu finanšu instrumentu jomā ieviešanas sistēmas pilnveidošanā.

Lai realizētu minēto koncepciju, tika piesaistīts konsultants SIA "Superia", kas izstrādāja komercdaļas pārdošanas stratēģiju, kura 2011. gada 1.novembrī tika atbalstīta MK.

Komercdaļas pārdošanas stratēģijas ietvaros konsultants veica plašu investoru loku aptauju, kā arī organizēja tālākās sarunas ar ieinteresētajiem potenciālajiem investoriem. Atbilstoši sarunu rezultātiem, konsultants sagatavoja lēmuma pieņemšanai nepieciešamo analīzi un priekšlikumus tālākai rīcībai, kas tika izskatīti FM izveidotajā darba grupā, un tālāk tika iesniegti lēmuma pieņemšanai MK.

Komercdaļas pārdošanas stratēģijas ietvaros MK tika regulāri informēts par progresu stratēģijas īstenošanā, tai skaitā, visi lēmumi par būtiskākajiem soļiem, tostarp izvēlēto pārdošanas metodi, sadalot komercdaļu atsevišķās paketēs, kā arī konkrētu pakešu atsavināšanu tika pieņemti valdībā saskaņā ar konsultanta rekomendācijām.

Lēmumi tika pieņemti, izvērtējot valstij kopumā finansiāli izdevīgāko risinājumu un pamatojoties uz piesaistītā konsultanta veikto analīzi un sniegtajiem ieteikumiem. Jāatgādina, ka pircēju atlases procesā tika uzrunāti vairāk nekā 100 potenciālie pretendenti. Pircēju atlases procesā svarīgākie kritēriji bija iespējami labākā cena, kā arī augsta reputācija un stabilitāte.

Saskaņā ar MK atbalstīto pārdošanas stratēģiju Hipotēku bankas komercdaļa tika sadalīta 6. paketēs:

1) fizisko personu un mazo korporatīvo klientu aizdevumi un noguldījumi (1.pakete);

2) salīdzinoši lielu korporatīvo klientu aizdevumi un noguldījumi (2.pakete);

3) aizdevumi, kuri ir saistīti ar celtniecības un nekustamā īpašuma attīstīšanas nozari (3.pakete);

4) kavētie kredīti jeb Hipotēku bankas meitas uzņēmuma SIA „Hipotēku bankas Nekustamo īpašumu aģentūra" (turpmāk -HipoNĪA) kapitāla daļas un aizdevums HipoNĪA (4.pakete);

5) Hipotēku bankas meitas uzņēmuma Hipolīzinga kapitāla daļas un Hipotēku bankas aizdevums Hipolīzingam (5.pakete);

6) Hipotēku bankas meitas sabiedrības SIA Risku investīciju sabiedrība piederošās 51,31% Hipo Fondi akcijas (6.pakete).

Dalījums konkrētās paketēs tika veidots, balstoties uz konsultanta rekomendācijām, kas izrietēja no sarunu ar investoriem rezultātiem, attiecīgi sagatavojot tādu piedāvājumu, kas ļautu nodrošināt efektīvāku un finansiāli izdevīgāku pārdošanas rezultātu. Ņemot vērā situāciju tirgū 2012. gadā, daudzām bankām ekspozīcija pret šāda veida kredītiem jau bija pietiekami liela, kas arī noteica pieprasījuma apjomu un raksturu.

Atbilstoši vislabākajam izteiktajam piedāvājumam 2012. gada 22.jūnijā ar AS "Swedbank" tika noslēgts līgums par 1., 2., un 5.komercdaļas paketes iegādi, savukārt ar AS "SEB Banka" grupas uzņēmums "SEB Wealth Management" par pensiju 2. līmeņa plānu pārvaldīšanas paketes iegādi (6.pakete).

Tālāk tika turpināts darbs pie 3.un 4.paketes atsavināšanas.

Ņemot vērā to, ka par nekustamo īpašumu attīstītāju kredītu kopumu jeb 3. paketi pēc vairāk kā simts investoru aptaujas neizdevās saņemt tādu piedāvājumu, kas valstij finansiāli būtu pieņemama, tika meklēti tālāki risinājumi. Līdz ar to, izvērtējot sarunu ar investoriem rezultātus, konsultants izstrādāja piedāvājumu sadalīt 3.paketi divās daļās, atsevišķi izdalot 3.a portfeli un 3.b portfeli. Pēc tam arī šādā sadalītā formātā atkārtoti tika aptaujāti potenciālie investori par iespējamu interesi iegādāties 3.a, 3.b portfeli un 4.paketi, visu kopā vai atsevišķi. Atbilstoši atkārtoti saņemtajiem piedāvājumiem 2013.gada 21.maijā Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums 3.a portfeli pārdot AS "Rietumu banka", kas kopumā piedāvāja finansiāli izdevīgāko risinājumu. Savukārt par atlikušo daļu - 3.b portfeli un 4.paketi - netika saņemts tāds investora piedāvājums, kas valstij būtu pieņemams.

Jāuzsver arī tas, ka darījuma procesā ļoti liela uzmanība tika pievērsta lai rastu uz tirgu vērstu risinājumu (pārdotu investoriem pēc iespējas vairāk). Visās procesa stadijās konsultants aptaujāja pēc iespējas plašu investoru loku, piedāvājot attiecīgās komercdaļas paketes, lai noslēgtu valstij maksimāli izdevīgu darījumu. Par 3.a paketi tika saņemts adekvāts piedāvājums. Par 3.b un 4. paketi pēc ļoti ilgstošām sarunām tomēr neizdevās panākt pietiekoši izdevīgus noteikumus. Atbilstoši 2013. gada 21.maija Ministru kabineta lēmumam 4.pakete, kā arī 3.b portfelis un (kavētie un zaudējumus nesošie kredīti) tika nodoti SIA "Hipotēku bankas Nekustamā īpašuma aģentūra", kuras kapitāldaļas tika pārdotas VAS "Privatizācijas aģentūra".

Hipotēku bankas komercdaļas pārdošanas process tika stingri uzraudzīts arī no Eiropas Komisijas puses, ņemot vērā Hipotēku bankai sniegto valsts atbalstu, un 2013. gada 17.jūlijā Eiropas Komisija pieņēma pozitīvu lēmumu Hipotēku bankai sniegtā valsts atbalsta lietā.

FM papildus norāda, ka atbilstoši Kredītiestāžu likuma 61.pantam kredītiestādei nav tiesības izpaust ziņas par klientu, tā kontu un darījumiem. Līdz ar to nedz FM un tās izveidotās darba grupas locekļiem, nedz valdības locekļiem netika un nedrīkstēja tikt sniegta informācija par tāda veida darījuma detaļām kā komercdaļas paketēs ietilpstošo kredītu saņēmēju vārdi un kredītu nosacījumi. Tādējādi apsvērumi par konkrētiem komercdaļas paketēs un portfeļos ietilpstošiem kredītiem lēmumu pieņemšanā nebija piemērojami.

Vēršam uzmanību uz to, ka par komercdaļas pārdošanas procesa nozīmīgākajiem posmiem, jo īpaši attiecībā uz konkrētu komercdaļas pakešu atsavināšanu, tika sniegta publiska informācija. Informācija par veiktajiem darījumiem ir pieejama arī Hipotēku bankas (kopš 2014. gada 1.janvāra - VAS "Latvijas attīstības finanšu institūcija ALTUM") publiskajos pārskatos.

Ar ALTUM finanšu pārskatiem detalizētāk varat iepazīties šeit:

http://www.hipo.lv/lv/par_banku/finansu_informacija."

Novērtē šo rakstu:

0
0