Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirmdien nopludinātais audio ieraksts ar Valda Zatlera pieļāvumiem par valdības maiņu martā un Nacionālās apvienības aizstāšanu koalīcijā ar Saskaņas centru (SC) palīdz veidot augsni izmaiņām koalīcijā, radot publiskajā telpā noskaņojumu, ka tajās vainojama Zatlera reformu partija (ZRP). To, ka neoficiāli tiek apspriestas izmaiņas koalīcijā drīz pēc nākamā gada budžeta apstiprināšanas, Pietiek norādījuši informēti avoti. Tomēr runa ir nevis par SC iesaistīšanu valdībā, bet ZRP aizstāšanu ar Aivara Lemberga ietekmē esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). Premjera amatu šādā scenārijā saglabātu Valdis Dombrovskis, kurš iepriekš bija pieļāvīgs zaļo zemnieku aicināšanai valdībā.

Lai gan visu trīs koalīcijas partiju līderi pirmdien uzsvēra, ka valdība nav apdraudēta un tā nostrādās visus trīs 11. Saeimas darbībai atvēlētos gadus, nopludinātais ieraksts tomēr ir pirmais trieciens valdības stabilitātei, par ko šaubas izskanēja jau kopš pirmās tās dienas. Ieraksta nopludināšana nāk par labu tiem, kas, iespējams, plāno kādas izmaiņas valdības sastāvā un vēlētos, lai publiskajā telpā vainu par to būtu jāuzņemas ZRP. Šis trieciens Zatleram nāk dienās, kad neoficiāli tapuši zināmi jaunākie partiju reitingi, kuros ZRP piedzīvojusi katastrofālu kritumu zem 5% barjeras.

Ja kāds vēlētos valdībā viest izmaiņas, no tās izstumjot ZRP vai piespiežot samazināt tai atvēlēto ministriju skaitu, vēlētāju uzticības zudums ir piemērotākais brīdis, kad bez īpašiem riskiem dot partijai šādu triecienu. Bet visticamāk šāds scenārijs, kas neformāli tiek apspriests, nenotiks, kamēr nebūs veikti sāpīgie valsts izdevumu samazināšanas pasākumi un Saeimā apstiprināts nākamā gada budžets, uzsver iesaistītas personas. Nedēļas nogalē informēti avoti Pietiek uzsvēra, ka „tas nav scenārijs, tas ir plāns”.

Runa ir par Aivara Lemberga ietekmē esošās ZZS iesaistīšanu valdībā, ar ko Vienotībai pēdējā gada laikā izdevusies saskanīga sadarbība. Zaļo zemnieku ienākšana valdībā nebūtu tabu arī sešiem no ZRP aizgājušajiem deputātiem. Šķeltnieki un tie ietekmīgie spēki, kas aiz tiem, iespējams, stāv, varētu nebūt apmierināti ar spēku samēru valdībā. Sešiem no ZRP aizgājušajiem deputātiem, lai gan viņi kā līdzvērtīgi partneri kopā ar trim partijām parakstīja koalīcijas līgumu, ir izdevies iegūt tikai formālu solījumu par iespēju ietekmēt Satiksmes ministrijas darbību. Faktiski šķeltniekiem pat neizdevās panākt Satiksmes ministrijas parlamentārā  sekretāra nominēšanu. Tieši šķeltnieki, kuri piedalījušies aptuveni nedēļu pirms valdības tapšanas ierakstītajā ZRP apspriedē, tiek turēti aizdomās par audiofaila nopludināšanu.

Nopludinātajā ierakstā dzirdamie Zatlera izteikumi slēgtajā partijas sanāksmē būtiski neatšķiras no tiem politiskās situācijas attīstības scenārijiem, kurus neoficiālā līmenī piesauc arī citu partiju, piemēram, Vienotības politiķi. Tomēr Zatlers, uzrunājot partijas biedrus, ir lietojis divdomīgus formulējumus, piemēram, modelējot iespējamās Krievijas reakcijas, lietojis formu „mēs”, pats dodot pamatu spekulācijām par ZRP vēlmi gāzt šo valdību. Īpašu kontekstu ierakstam piešķir fakts, ka ZRP vēl nesen aizstāvēja koalīcijas veidošanu ar SC, tādēļ šis ieraksts publiskajā telpā var palīdzēt veidot augsni tam, lai atbildību par izmaiņām valdības koalīcijas sastāvā noveltu uz ZRP.

Brīdī, kad tika parakstīts Dombrovska trešās valdības pirmās koalīcijas vienošanās, ZRP sarunvedēji tiešām kuluāros neslēpa neapmierinātību, ka nav izdevies panākt plašo koalīciju ar SC. Tāpat neoficiāli izskanēja viedokļi, ka koalīcija ar Nacionālo apvienību būs tikai pagaidu variants un pēc aptuveni pusgada var pienākt otrais mēģinājums izveidot plašāku valdību ar SC. Vēl pirms dažām nedēļām atsevišķi ZRP pārstāvji kā valdības maiņas iespējamo laiku Pietiek piesauca martu – laiku, kuru Zatlers min audioierakstā.

Tomēr pēc valdības apstiprināšanas, kurā ZRP ieguva atbildību par piecām ministrijām, noskaņojums ir būtiski mainījies. Jūtams, ka ZRP vairs nešķiet izdevīgi riskēt ar vietu šajā valdībā kāda cita politiska salikuma vārdā. Gluži otrādi - no ZRP kodola cilvēkiem neformālās sarunās bieži dzirdamas bažas, ka to var mēģināt izstumt no koalīcijas un aizstāt ar ZZS. Šāds nervozs noskaņojums savulaik citos koalīciju modeļos bija raksturīgs Vienotību veidojošajām partijām.

Iespējams, vismaz daļēji noskaņojumu mainījis trieciens, ko ZRP nesa sešu deputātu atšķelšanās, Saeimas frakcijas samazināšanās no 22 uz 16 deputātiem un līdz ar to arī politiskās ietekmes mazināšanās. Pēc jaunākajiem nepubliskotajiem partiju reitingiem ZRP ir zem 5% robežas, un tieši no piecu ministru veiksmīga darba atkarīga gan partijas saliedēšana, gan cerības atgūt vēlētāju uzticību. To, ka daudz ko izšķirs tieši ministru veikums, Pietiek atzinis arī Zatlers.

Novērtē šo rakstu:

0
0