Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bez konkursa valstij daļēji piederošās a/s VRC Zasulauks valdes priekšsēdētāja amatā paklusām ieceltā Vienotības biedra Mārtiņa Grestes alga būs 2400 latu pirms nodokļu nomaksas, kas gadā viņam garantēs gandrīz 30 000 latu ienākumus. Informāciju par uzņēmuma praksi, valdes locekļiem izmaksājot dažādas prēmijas un citus "bonusus", VRC Zasulauks padomes priekšsēdētājs Modris Jaunups, kurš arī ir Vienotības politiķis, nedēļu gatavotās atbildēs Pietiek tā arī nesniedza. Spriežot pēc uzņēmuma gada pārskatiem, prēmijas varētu sastādīt būtisku daļu no valdes locekļiem gada laikā izmaksātā atalgojuma.

18. jūlijā akcionāru sapulcē par a/s VRC Zasulauks valdes locekļiem iecelto Mārtiņa Grestes (Vienotība) un tā dēvētā "olšteinieša" Valtera Grīnvalda alga mēnesī būs attiecīgi 2 400 un 2000 latu pirms nodokļu nomaksas, Pietiek informēja uzņēmuma padomes priekšsēdētājs Jaunups (Vienotība). Nedēļu gatavotajās atbildēs uz Pietiek jautājumiem par VRC Zasulauks valdes locekļu atalgojumu, dažādām piemaksām un bonusiem uzņēmuma padome detalizētu informāciju, kas tika prasīta (jautājumus un atbildes publicējam pilnībā), tā arī nesniedza. Abi jaunieceltie valdes locekļi esot atteikušies no dienesta automašīnas izmantošanas, kas saskaņā ar iekšējo kārtību un darba līgumu pienākas katram VRC Zasulauks valdes loceklim. Pēc Pietiek informācijas no avotiem uzņēmuma iekšienē, šāds solis sperts pēc tam, kad saņemti Pietiek jautājumi par valdes locekļu "bonusiem".

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs Jaunups rakstiski sniegtajā atbildē norāda, ka "VRC Zasulauks padome var lemt par mainīgās atlīdzības (prēmijas) piešķiršanu, ja a/s VRC Zasulauks gūst papildus ieņēmumus un peļņu no pakalpojumiem, kurus a/s VRC Zasulauks sniedz trešajām personām no ārvalstīm, kā arī par a/s VRC Zasulauks darbības efektivitātes pieaugumu pārskata perioda budžeta ietvaros".

2011. gadā a/s VRC Zasulauks četru valdes locekļu algām, ieskaitot sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, iztērēti 159 627 lati. Vēl iepriekš - 2010. gadā valdes locekļu atalgojumam tērēti 150 799 lati, rāda Lursoft datubāzē pieejamie uzņēmuma gada pārskati. Vadoties pēc uzņēmuma Pietiek sniegtās informācijas par valdes locekļu algu apmēru, atalgojumā izmaksātā summa varētu būt aptuveni 115 000 latu, kas ir krietni mazāk par gada pārskatā norādītajiem 159 627 latiem.

Partijas kā lielu sasniegumu iepriekš ir pasniegušas uzņēmumu padomju "noīsināšanu", kas iepriekš kalpoja kā partiju cilvēku barotnes. Tomēr prakse un arī VRC Zasulauks piemērs rāda, ka šī prakse vienkārši pārnesta uz uzņēmumu valdēm. VRC Zasulauks padomes, kas sastāv no trim akcionāru deleģētiem pārstāvjiem, atalgojumam 2011. gadā iztērēti 38 716 lati, bet gadu iepriekš - 31 912 lati.

A/s VRC Zasulauks, kurā valstij caur a/s Pasažieru vilciens pieder 51%, padome tā arī nesniedza atbildes uz Pietiek uzdotajiem jautājumiem par to, kādā procedūrā un pēc kādiem kritērijiem valdes locekļu amatiem tika izraudzīti Greste un Grīnvalds. Neoficiāli Satiksmes ministrijas ierēdņu un politisko amatpersonu līmenī tiek atzīts, ka abi politiskie ielikteņi uzspiesti Vienotības un tā dēvētā "Olšteina sešinieka" politiskās vienošanās rezultātā un procesu kūrējis Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. Abi politiskie spēki saskaņā ar koalīcijas līgumu dala politisko atbildību par bezpartejiskā satiksmes ministra Aivja Roņa vadīto ministriju.

Grīnvalds līdz šim bijis preses sekretārs Valsts kontrolē un vadījis mazpazīstamu portālu BNN.lv, bet karjeru valsts uzņēmumu vadībā uzsāka pēc "olšteiniešu", ar kuru pārstāvjiem viņu saista privātas attiecības, ietekmes nostiprināšanās Satiksmes ministrijā. Pietiek jau rakstīja, ka jūnijā viņa amats tika "noīsināts" airBaltic padomē, lai notušētu skandālu par kādas reklāmas aģentūras interešu lobēšanu lidsabiedrības iepirkumā. A/s Pasažieru vilciens, kas ir valsts kapitāldaļu turētāja VRC Zasulauks, Grīnvalda līdzšinējā apšaubāmā pieredze tomēr nekavēja aizvadītajā nedēļā paziņot, ka viņš "darbojās atbildīgos amatos valsts pārvaldē – gan Valsts kontrolē un airBaltic, gan arī privātajā sektorā". "Izvērtējot Grīnvalda kunga iepriekšējo pieredzi, izglītību, valodu prasmi un profesionālo redzējumu, ko viņš apliecināja pārrunās ar PV vadību, pirms virzīšanas uz VRC Zasulauks valdi, esam pārliecināti par viņa profesionalitāti un ieguldījumu jaunajā amatā, kur viņa darbība būs saistīta ar sabiedrisko attiecību, komunikācijas un mārketinga jautājumiem, kā arī līdzdalību jaunu ārvalstu sadarbības partneru piesaistē," paziņoja Pasažieru vilciena pārstāvji.

Pietiek rīcībā esošā informācija liecina, ka vienam no 18. jūlijā "noīsinātajiem" valdes locekļiem - Paulam Puķem - uzņēmumā ticis sagatvots labi apmaksāts padomnieka amats un viņš atbildētu par mārketinga jautājumiem. Puķe, kurš amatā savulaik nonācis, pateicoties zaļo zemnieku politiskajai aizmugurei, esot spējis izveidot draudzīgas attiecības ar Vienotības politiķi Dzintaru Zaķi, kurš no partijas spices neformāli deleģēts pieskatīt naudīgo satiksmes nozari. Pateicoties tam, Puķem tikusi gatavota atgriešanās valdes sastāvā, kam jau tikuši gatavoti grozījumi VRC Zasulauks statūtos, palielinot valdes locekļu skaitu līdz pieciem.

Tomēr Puķem nācies no valdes locekļa amata šķirties, dodot vietu tā dēvētā "Olšteina sešinieka" pārstāvim Valteram Grīnvaldam, kuram bija jākompensē jūnijā zaudētais amats airBaltic padomē. Par "olšteiniešu" prasību apmierināšanu Satiksmes ministrijas uzņēmumos politiski atbildīgs ir Zaķis.

Pēc tam, kad Pietiek aizvadītajā nedēļā sāka interesēties par Puķes karjeru, uzņēmuma vadība paziņoja, ka ar viņu darba attiecības pārtrauktas un jaunā amatā viņš nav stājies. Arī pats Puķe Pietiek teica, ka atpūšoties un nekādas saistības ar VRC Zasulauks viņam vairs nav.

Jāatgādina, ka Gresti Satiksmes ministrija, kas ir valsts kapitāldaļu turētāja a/s Pasažieru vilciens, 2011. gada oktobrī atsauca no uzņēmuma valdes pēc tam, kad gaismā nāca informācija par politiski ieceltā valdes locekļa iedzīvošanos uz valsts uzņēmuma rēķina.

Atklājās, ka drīz pēc Grestes stāšanās amatā a/s Pasažieru vilciens pārņēmis līzinga maksājumus par politiķa Mercedes Benz automašīnu, par ko pirms gada rakstīja Pietiek. Divu gadu laikā kopš līzinga maksājumu nodošanas valstij piederošajam uzņēmumam, Grestes auto bija izmaksājusi aptuveni 19 000 latu jeb aptuveni 785 latus mēnesī no nodokļu maksātāju naudas.

Grestes atsaukšana no Pasažieru vilciena valdes arī tika pamatota ar publisku kritiku par to, ka viņš neesot uzņēmies atbildību ne par kādu konkrētu sfēru, lai gan viņam piedāvāts pārraudzīt mārketinga aktivitātes. Vienotības Ētikas komisija atzina, ka Greste ir nodarījis kaitējumu partijas reputācijai, bet viņu no savām rindām neizslēdza.

Jautājumi, kurus Pietiek 26. jūlijā nosūtīja a/s VRC Zasulauks padomes priekšsēdētājam Modrim Jaunupam:

 
- Kāda saskaņā ar darba līgumu būs valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Grestes un valdes locekļa Valtera Grīnvalda alga?

- Kādas piemaksas saskaņā ar darba līgumu vai citiem a/s VRC Zasulauks iekšējiem dokumentiem pienākas valdes priekšsēdētājam un valdes loceklim? Tai skaitā jautājums attiecas uz sociālajām garantijām, atlaišanas pabalsta apmēru, prēmijām, u.c.

- Kādi "bonusi" saskaņā ar a/s VRC Zasulauks iekšējiem dokumentiem pienākas valdes priekšsēdētājam un valdes loceklim - piemēram - apdrošināšana, dienesta auto, šoferis, telefona rēķinu apmaksa, dators, cita biroja tehnika, apmaksāti kursi u.c.?

- Kādi darba pienākumi saskaņā ar darba līgumu noteikti Grestem un Grīnvaldam?

- Kādu iemeslu dēļ no valdes tika atsaukti iepriekšējais tās priekšsēdētājs Olafs Brežinskis un valdes loceklis Pauls Puķe?

- Kādēļ tieši šobrīd bija nepieciešamas izmaiņas valdē un tās vadībā?

-Pēc kādiem kritērijiem amatiem valdē tika izraudzīti Greste un Grīnvalds? T.sk., kas izvērtēja šīs kandidatūras (miniet izvērtētāju sastāvu), kā arī, kādā formā notika šī izvērtēšana un balstoties uz kādiem kritērijiem?

- Kāda ir (būs, ja līgums vēl nav noslēgts) valdes padomnieka (jeb valdes priekšsēdētāja padomnieka) Paula Puķes alga un citas piemaksas un bonusi, kas minēti iepriekšējos jautājumos attiecībā uz Gresti un Grīnvaldu? Vai padomnieka amats ir jaunizveidota štata vienība? Cik padomnieku līdz šim darbojās uzņēmuma menedžmentā (nosauciet viņu vārdus un darbības jomu).

-Kādos tieši jautājumos padomus sniegs Pauls Puķe?

A/s VRC Zasulauks padomes 31. jūlijā sniegtās atbildes uz Pietiek jautājumiem:

1. AS „VRC Zasulauks” ir komercsabiedrība ar jaukto kapitālu (51% pieder valsts uzņēmumam un 49% privātajam uzņēmumam), kurā par valdes locekļu atlīdzību lemj AS „VRC Zasulauks” padome. Saskaņā ar AS „VRC Zasulauks” valdes locekļu nodarbinātības noteikumiem (apstiprināti ar 2010.gada 29.aprīļa padomes lēmumu Nr.”RCZ”-9.1./15), valdes locekļu atlīdzība veidojas no fiksētās mēneša algas (valdes priekšsēdētāja atalgojums ir Ls 2400,00 mēnesī un valdes locekļa atalgojums ir Ls 2000,00 mēnesī pirms nodokļu atskaitīšanas).

2. AS „VRC Zasulauks” padome var lemt par mainīgās atlīdzības (prēmijas) piešķiršanu, ja AS „VRC Zasulauks” gūst papildus ieņēmumus un peļņu no pakalpojumiem, kurus AS „VRC Zasulauks” sniedz trešajām personām no ārvalstīm, kā arī par AS „VRC Zasulauks” darbības efektivitātes pieaugumu pārskata perioda budžeta ietvaros.

3. AS „VRC Zasulauks” valdes locekļiem tiek atlīdzināti komandējuma izdevumi, saskaņā ar 2010.gada 10.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr.969 „Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”. Citi ar AS „VRC Zasulauks” darbinieku amata pienākumu veikšanu saistītie izdevumi tiek atlīdzināti saskaņā ar AS „VRC Zasulauks” noteikto kārtību un apmēriem. Visiem AS „VRC Zasulauks” darbiniekiem  tiek nodrošināti Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām un AS „VRC Zasulauks” darba koplīguma noteikumiem atbilstoši darba apstākļi. Attiecībā uz dienesta automašīnu, saskaņā ar AS „VRC Zasulauks” vieglo pasažieru automobiļu izmantošanas kārtību (apstiprināta ar 2010.gada 5.marta valdes lēmumu Nr.RCZ-3/23) un darba līgumu, valdes locekļiem, darba vajadzībām katram tiek piešķirts vieglais pasažieru automobilis. Abi jaunieceltie valdes locekļi uzsākot pildīt valdes locekļa darba pienākumus, no dienesta automašīnām ir atteikušies.

4. Pienākumi starp valdes locekļiem ir sadalīti pamatojoties uz 2012.gada 26.jūlija valdes lēmumu Nr. RCZ-3/74 „Par pienākumu sadali starp valdes locekļiem”. Valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Grestes kompetencē ir uzņēmuma administratīvā darba organizācija, savukārt Valtera Grīnvalda pienākumos ietilpst AS „VRC Zasulauks” sabiedrisko attiecību un mārketinga jautājumi, kā arī līdzdalība jaunu ārvalstu sadarbības partneru piesaistē.

5. Saskaņā ar 18.07.2012 padomes sēdes lēmumu Nr. „RCZ”-9.1/22 „Par izmaiņām akciju sabiedrības „VRC Zasulauks” valdes sastāvā” ar valdes locekli Paulu Puķi, uz vienošanās pamata, darba tiesiskās attiecības ir izbeigtas ar 2012.gada 18.jūliju.

Novērtē šo rakstu:

0
0