Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Saistībā ar iekšlietu ministra Riharda Kozlovska viesnīcas Days Hotel Riga VEF uzņēmuma BBF Consulting maksātnespēju kriminālprocess sākts pēc veseliem trim Krimināllikuma pantiem - ne tikai par nepatiesu maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu, bet arī par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu un datorkrāpšanu. Uzņēmuma bijušais valdes loceklis Mārtiņš Bute, kas kompānijas vadībā nomainīja pašreizējo iekšlietu ministru, nekādus skaidrojumus Pietiek sniegt otrdien nevēlējās.

Kriminālprocesā, kas sākts pēc uzņēmuma līdzīpašnieka iesnieguma (pēc Kozlovska apgalvojuma, tas neesot viņš) pašlaik turpinās izmeklēšana, un kriminālprocess uzsākts pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem - 177.panta 3.daļas, 196.panta 2.daļas un 214.panta 2.daļas.

177. panta 3 daļa paredz, ka par datorkrāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Krimināllikuma 196.pants. ir par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, un tā otrā daļa paredz, ka par uzņēmuma amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums un ja tās veiktas mantkārīgā nolūkā, var sodīt pat ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem

Savukārt Krimināllikuma 214.panta "Nepatiesa maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana" otrā daļa paredz, ka par tāda maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu, kurā sniegtas apzināti nepatiesas ziņas vai ziņas slēptas, ja pieteikuma dēļ var tikt pasludināts vai tika pasludināts maksātnespējas process, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Pēc visa spriežot, visi šie panti var tikt attiecināti uz pazīstamā mākslinieka Arta Butes dēlu Mārtiņu Buti, kurš pēc Kozlovska došanās politikā ir bijis vienīgais uzņēmuma valdes loceklis līdz pat tā maksātnespējas lietas sākšanai pagājušā gada augustā.

Pagājušā gada 16. augustā Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa SIA BBF Consulting maksātnespējas procesu sāka pēc uzņēmuma kreditores - SIA CS5 pieteikuma. Saskaņā ar SIA CS5 grāmatvedības datiem tai pastāvēja prasījuma tiesības pret SIA BBF Consulting par 64 187 latiem.

Šo prasījuma tiesību pamatā bija fakts, ka BBF Consulting nebija apmaksājis SIA Sunny veselus 79 izrakstītus rēķinus un starp SIA Sunny un SIA CS5 tika noslēgts cesijas līgums par prasījuma tiesību pret SIA BBF Consulting nodošanu SIA CS5.

Lursoft datu bāze rāda, ka faktiski visi it kā notikušie parādu piedziņas mēģinājumi un arī uzņēmuma maksātnespējas pieteikšana notikusi lielā mērā Kozlovsku ģimenes lokā: faktiski šo maksātnespējas pieteikumu iekšlietu ministram netieši noorganizējusi viņa paša dzīvesbiedres Kristīnes Kozlovskas uzņēmums.

Kā rāda Lursoft dati, SIA BBF Consulting, kurā Kozlovska īpašumā ir 20% kapitāldaļu, 49,99% pieder trim Krievijas pilsoņiem, bet 20% un 10% kapitāldaļu – attiecīgi bijušajam uzņēmuma valdes loceklim (pirms viņa uzņēmumu vadīja pats Kozlovskis) Mārtiņam Butem un Vinetai Mūrniecei. Komercķīlu reģistrs rāda, ka Kozlovskis tāpat kā pārējie uzņēmuma īpašnieki savas kapitāldaļas bija ieķīlājis bankā, un komercķīlas kopējā maksimālā prasījuma summa bija 5,26 miljoni latu.

CS5 pieder uzņēmumam Catering Service, kura lielākā īpašniece ar 60% kapitāldaļu saskaņā ar Lursoft datiem ir 1989. gadā dzimusī Liene Podiņa (cik zināms Pietiek, Butes māsa), bet 40% pieder jau pieminētajai SIA Sunny. SIA Sunny 30% kapitāldaļu pieder nezināmu īpašnieku uzņēmumam I.N.T. Estate Management Limited, kas reģistrēts Kiprā, 30% - tai pašai Podiņai, 10% - Jurim Baltgailim, bet atlikušie 30% - Kozlovska dzīvesbiedrei, kura turklāt ir arī SIA Sunny valdes locekle.

Savukārt pats Kozlovskis pirmdien Pietiek apgalvoja, ka BBF Consulting maksātnespējas process ticis ierosināts, "pamatojoties uz vienīgā valdes locekļa veiktajām darbībām, kuru mērķis bija panākt minētās sabiedrības atzīšanu par maksātnespējīgu".

BBF Consulting dalībnieki par sabiedrības maksātnespēju uzzinājuši tikai no Lursoft datu bāzē atrodamās informācijas pagājušā gada augustā, un dalībnieki neesot tikuši informēti ne par parāda samaksas nepieciešamību, ne par cesijas līguma noslēgšanu starp SIA Sunny un SIA CS5.

"Tā kā saskaņā ar likumu komercsabiedrības pārstāv to likumiskie pārstāvji – valdes locekļi, tad arī maksātnespējas procesa pasludināšanā SIA BBF Consulting un SIA CS5 pārstāvēja to valdes locekļi, no kuriem neviens nav mans ģimenes loceklis. Tāpēc atbilde uz jautājumu par manu un manas ģimenes līdzdalību šajā maksātnespējas pasludināšanas procesā ir  - nekāda," skaidro ministrs.

Kriminālprocess esot ticis sākts nevis pēc viņa, bet pēc "cita sabiedrības dalībnieka iesnieguma. Tiesa, Koslovskis piebilst, ka arī pats pagājušā gada novembrī vērsies ar iesniegumu Valsts policijā, lūdzot izvērtēt, vai Butes darbībās nav saskatāmas Krimināllikuma 196. pantā un Krimināllikuma 214.pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmes. Arī pēc šiem pantiem ir sākts kriminālprocess.

Pietiek jau informēja, ka Latvijas Zvērinātu advokātu padomē pagājušā gada 20. decembrī saņemts BBF Consulting administratora Valda Ulmaņa iesniegums, kurā aprakstīts, kā viņa prakses vietā Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3.biroja 1.nodaļas darbinieki veikuši "kratīšanu nolūkā atrast un izņemt grāmatvedības dokumentus par maksātnespējīgo SIA BBF Consulting un citus dokumentus, shēmas, ierakstus, kam var būt pierādījumu nozīme kriminālprocesā".

Savukārt advokāti Aivo Leimanis un Lauris Matisāns iesniegumā Zvērinātu advokātu padomei paudis bažas, ka Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes darbinieki var vērsties arī pret viņu, "ievērojot faktu, ka viņi sniedz juridisku palīdzību kriminālprocesā Nr. 11518007713 iesaistītām personām. Tāpat Zvērinātu advokātu padomē esot sūdzējies arī advokāts Jānis Jurkāns, norādot uz policijas darbinieku prasību izsniegt ar klientu saistītos dokumentus.

Zvērinātu advokātu padome savā vēstulē arī īpaši norādījusi uz to, ka kriminālprocesā iesaistītais uzņēmums pieder tieši iekšlietu ministram Kozlovskim: "Minētā situācija ir īpaši sensitīva tā iemesla dēļ, ka zvērināta advokāta V.Ulmaņa administrētais uzņēmums - MSIA BBF Consulting - ir saistīts ar LR iekšlietu ministra R.Kozlovska ģimenes komercdarbību, tai skaitā, R.Kozlovskis ir bijis šīs sabiedrības amatpersona".

Novērtē šo rakstu:

0
0